Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Włodawa

1 stycznia 2018 r.
20:48

Powstaje fabryka mebli, będą miejsca pracy. Lokalizacja może zaskakiwać

0 18 A A

Za murami Zakładu Karnego we Włodawie rośnie konstrukcja fabrycznej hali. Pracę przy produkcji mebli tapicerowanych ma tu też znaleźć 250 osadzonych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gotowa jest już główna konstrukcja hali z poszyciem dachowym oraz ścianami części biurowej i socjalnej – mówi Daniel Pręciuk, oficer prasowy włodawskiego ZK. – Prace budowlane mają zakończyć się w październiku.

Powierzchnia powstającej hali to ponad 8 tys. mkw. Inwestycja powstaje w ramach rządowego programu „Praca dla więźniów” i jest finansowana ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości. Całe przedsięwzięcie ma kosztować 18 mln zł.

Budowa ruszyła jesienią. Wcześniej Marek Abramowicz, dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie, podpisał umowę z szefem wielkopolskiej firmy Woodcraft, która wydzierżawi halę i zorganizuje w niej produkcję. Przy zakupie maszyn dzierżawca może skorzystać ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej.

– W naszym ZK karę może odbywać maksymalnie 507 skazanych – tłumaczy Daniel Pręciuk. – Producent mebli chce zatrudnić 250, co oznacza, że szansę na pracę i godziwy zarobek będzie miał co drugi osadzony.

O tym, którzy więźniowie pójdą do pracy, zdecyduje dyrektor placówki.

– Weźmie pod uwagę sytuację materialną i rodzinną skazanego, jego finansowe zobowiązania oraz posiadane kwalifikacje – tłumaczy rzecznik.

Funkcjonariusze Służby Więziennej przekonują, że praca to najskuteczniejsza forma resocjalizacji. To też forma łagodzenia izolacji skazanych od społeczeństwa.

Takie hale produkcyjne powstały już przy Zakładach Karnych w Krzywańcu i Czarnym. Podobna budowana jest także w Rzeszowie. W okręgu lubelskim, w którym funkcjonuje osiem jednostek penitencjarnych i dwa oddziały zewnętrzne, włodawska fabryka będzie pierwsza.

We Włodawie skazani odbywają kary w systemie zamkniętym i półotwartym. Do tej pory pracy w obrębie więzienia i poza jego murami wystarczało dla około 100 skazanych.

– Ja odbywam karę w warunkach zamkniętych, a więc możliwości zarobkowania mam bardzo ograniczone – mówi jeden ze skazanych, który został włączony do ekipy budującej halę. – Na pewno będę się starał o przyjęcie do pracy w nowym zakładzie. Zarobię i nauczę się nowego zawodu. Na wolności będzie jak znalazł.

Zobacz także: Nowy komisariat policji w Lublinie. Rusza budowa

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 stycznia 2018 r. o 20:00
+1
Bardzo dobra lokalizacja. Blisko na Ukrainę i na Białoruś. Jeszcze wybudować lepszą drogę w kierunku Via Carpatia i będzie git.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2018 r. o 12:45
+1
I tak powinno być przy wszystkich zakładach karnych - powinni zarabiać na swoje utrzymanie a nie nie dość że przeskrobali wobec społeczeństwa to to społeczeństwo musiało ich na odpowiednim poziomie utrzymywać. Taka Hanka Waltzowa ze swoim chłopem już się powinni nauczyć szycia i obsługi granularki do recyklingu butelek aby do czegoś w koncu się przydać.
Avatar
obywatel gorszego sortu / 2 stycznia 2018 r. o 10:22
+1
Lolek XII napisał:
nie żałuj tez doczekasz się i dostaniesz zasłużoną słuszna "nagrodę" . Ile , dycha Cię zadowala. Ile masz do emerytury?
 Leczy się u radziwiła, na NFZ to i 10 nie dociągnie, aco dopiero mówić o jakiejś emeryturze. Masz jakąś umowę z zusem ?? Acz ci z więźnia mają w tych sprawach lepiej, bo sa przyjmowani do specjalistów bez kolejek...
Avatar
Lolek XII / 2 stycznia 2018 r. o 07:35
+1
nie żałuj tez doczekasz się i dostaniesz zasłużoną słuszna "nagrodę" . Ile , dycha Cię zadowala. Ile masz do emerytury?
undefined napisał:
Je0dnak piSSowcy myślą o przyszłości. Szkoda że tylko swojej...
 
Avatar
Gość / 2 stycznia 2018 r. o 06:26
+1
Je0dnak piSSowcy myślą o przyszłości. Szkoda że tylko swojej...
Avatar
Gość / 1 stycznia 2018 r. o 23:01
+1
"łagodzenia izolacji skazanych od społeczeństwa" ??? Moim zdaniem należy skazanych likwidowac za pomocą szafotu. Tylko naiwni wierzą w ich tzw. resocjalizację !!!!
Avatar
Buzon / 1 stycznia 2018 r. o 22:19
+1
polska patologia napisał:
undefined napisał:
siedzą bezczynnie źle, dostaną pracę też źle weź się człowieku ogarnij. skazani pozbawieni są tylko wolności. skoro zazdrościsz nawywijaj coś i podziel ich los :) też ci życie minie beztrosko.
no i dobrze, będziesz za***ał na mnie, ludzie starzy pracujący po ok. 40 lat jeżeli zajdzie ptrzeba bycia w domach opiekuńczych płacą ze swoich emerytur i to jeszcze malo, bo pobyt kosztuje ok. 3 tys. a emerytura ok. 1400 zł, takze cholerny ***y rzad ściąga pozostała część pieniędzy z dzieci. zgroza, żeby ok. 40 letnim stażem pracy nie dostawac emerytury pozwalającej na zapewnienies sobie  godnej opieki,a  tu prosze za młodych zdrowych jak byk skazańców my płacimy. i jak nie na skazańców pracujemy to na 500+ dla młodych zdrowych jak byk rodziców.  a na starość po ok. 40 letnim stażu pracy zdychanie pod mostem, bo nie stać na wynajęcie opieki.
Miałeś 40 lat, żeby na starość coś odłożyć. A 500+ ma na celu przyszłość demograficzną narodu, żeby miał kto na takich zrzędliwych dziadów, jak ty, miał zap*******ć. Myślisz, że skąd jest kasana emeryturyki? Z bieżących wpłat pracująych. Ty pewnie niczego nie odłożyłeś i teraz biadolisz. Wszystko ci twój PeeReL konsumował, czy po prostu byłeś niezaradny? A co do pomysłu, żeby więźniowe pracowali, to jest on bdb. Daje szanse, że po wyjściu zechcą oni poszukać normalnej roboty. Za zarobione pieniądze mogą pomóc sobie i bliskim na zewnątrz murów. Praca uszlachetnia.
Miałeś 40 lat, żeby na starość coś odłożyć. A 500+ ma na celu przyszłość demograficzną narodu, żeby miał kto na takich zrzędliwych dziadów, jak ty, miał zap*******ć. Myślisz, że skąd jest kasana emeryturyki? Z bieżących wpłat pracująych. Ty pewnie niczego nie odłożyłeś i teraz biadolisz. Wszystko ci twój PeeReL konsumował, czy po prostu byłeś niezaradny? A co do pomysłu, żeby więźniowe pracowali, to jest on bdb. Daje szanse, że po wyjściu zechcą oni poszukać normalnej roboty. Za zarobione pieniądze mogą pomóc sobie i bliski... rozwiń
Avatar
iopp / 1 stycznia 2018 r. o 21:50
+1
undefined napisał:
Lepiej niech sprawdzą co się dzieje za murami tego zakładu. Pracę dostają synalki i sami swoi...w ochronie rządzi człowiek przez którego nie da się pracować, toleruje tylko donosicieli a funkcjonariusze zamiast pilnować muszą uważać żeby ktoś na nich nie doniósł. Dyrektor zmienia się jeden za drugim. Poprzedni pozamiatał wszystko za sobą a nowy udaje że niczego nie widzi.
 typowe podejście w zakładach budżetówki, kłamsta, kanciastwa, kolesiostwo itp.
Avatar
polska patologia / 1 stycznia 2018 r. o 21:49
+1
undefined napisał:
siedzą bezczynnie źle, dostaną pracę też źle weź się człowieku ogarnij. skazani pozbawieni są tylko wolności. skoro zazdrościsz nawywijaj coś i podziel ich los :) też ci życie minie beztrosko.
no i dobrze, będziesz za***ał na mnie, ludzie starzy pracujący po ok. 40 lat jeżeli zajdzie ptrzeba bycia w domach opiekuńczych płacą ze swoich emerytur i to jeszcze malo, bo pobyt kosztuje ok. 3 tys. a emerytura ok. 1400 zł, takze cholerny ***y rzad ściąga pozostała część pieniędzy z dzieci. zgroza, żeby ok. 40 letnim stażem pracy nie dostawac emerytury pozwalającej na zapewnienies sobie  godnej opieki,a  tu prosze za młodych zdrowych jak byk skazańców my płacimy. i jak nie na skazańców pracujemy to na 500+ dla młodych zdrowych jak byk rodziców.  a na starość po ok. 40 letnim stażu pracy zdychanie pod mostem, bo nie stać na wynajęcie opieki.
no i dobrze, będziesz za***ał na mnie, ludzie starzy pracujący po ok. 40 lat jeżeli zajdzie ptrzeba bycia w domach opiekuńczych płacą ze swoich emerytur i to jeszcze malo, bo pobyt kosztuje ok. 3 tys. a emerytura ok. 1400 zł, takze cholerny ***y rzad ściąga pozostała część pieniędzy z dzieci. zgroza, żeby ok. 40 letnim stażem pracy nie dostawac emerytury pozwalającej na zapewnienies sobie  godnej opieki,a  tu prosze za młodych zdrowych jak byk skazańców my płacimy. i jak nie na skazańców pracujemy to na 500+ dla młodych zdrowy... rozwiń
Avatar
Gość / 1 stycznia 2018 r. o 21:24
+1
Lepiej niech sprawdzą co się dzieje za murami tego zakładu. Pracę dostają synalki i sami swoi...w ochronie rządzi człowiek przez którego nie da się pracować, toleruje tylko donosicieli a funkcjonariusze zamiast pilnować muszą uważać żeby ktoś na nich nie doniósł. Dyrektor zmienia się jeden za drugim. Poprzedni pozamiatał wszystko za sobą a nowy udaje że niczego nie widzi.
Avatar
xxx / 2 lipca 2019 r. o 08:51
0
A teraz halę zamknęli... Sprzęt zabrali... Dlaczego? Gość z niepewną przeszłością i przyszłością, i co dalej?
Avatar
Gość / 2 stycznia 2018 r. o 20:00
+1
Bardzo dobra lokalizacja. Blisko na Ukrainę i na Białoruś. Jeszcze wybudować lepszą drogę w kierunku Via Carpatia i będzie git.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2018 r. o 12:45
+1
I tak powinno być przy wszystkich zakładach karnych - powinni zarabiać na swoje utrzymanie a nie nie dość że przeskrobali wobec społeczeństwa to to społeczeństwo musiało ich na odpowiednim poziomie utrzymywać. Taka Hanka Waltzowa ze swoim chłopem już się powinni nauczyć szycia i obsługi granularki do recyklingu butelek aby do czegoś w koncu się przydać.
Avatar
obywatel gorszego sortu / 2 stycznia 2018 r. o 10:22
+1
Lolek XII napisał:
nie żałuj tez doczekasz się i dostaniesz zasłużoną słuszna "nagrodę" . Ile , dycha Cię zadowala. Ile masz do emerytury?
 Leczy się u radziwiła, na NFZ to i 10 nie dociągnie, aco dopiero mówić o jakiejś emeryturze. Masz jakąś umowę z zusem ?? Acz ci z więźnia mają w tych sprawach lepiej, bo sa przyjmowani do specjalistów bez kolejek...
Avatar
Lolek XII / 2 stycznia 2018 r. o 07:35
+1
nie żałuj tez doczekasz się i dostaniesz zasłużoną słuszna "nagrodę" . Ile , dycha Cię zadowala. Ile masz do emerytury?
undefined napisał:
Je0dnak piSSowcy myślą o przyszłości. Szkoda że tylko swojej...
 
Avatar
Gość / 2 stycznia 2018 r. o 06:26
+1
Je0dnak piSSowcy myślą o przyszłości. Szkoda że tylko swojej...
Avatar
Gość / 1 stycznia 2018 r. o 23:01
+1
"łagodzenia izolacji skazanych od społeczeństwa" ??? Moim zdaniem należy skazanych likwidowac za pomocą szafotu. Tylko naiwni wierzą w ich tzw. resocjalizację !!!!
Avatar
Buzon / 1 stycznia 2018 r. o 22:19
+1
polska patologia napisał:
undefined napisał:
siedzą bezczynnie źle, dostaną pracę też źle weź się człowieku ogarnij. skazani pozbawieni są tylko wolności. skoro zazdrościsz nawywijaj coś i podziel ich los :) też ci życie minie beztrosko.
no i dobrze, będziesz za***ał na mnie, ludzie starzy pracujący po ok. 40 lat jeżeli zajdzie ptrzeba bycia w domach opiekuńczych płacą ze swoich emerytur i to jeszcze malo, bo pobyt kosztuje ok. 3 tys. a emerytura ok. 1400 zł, takze cholerny ***y rzad ściąga pozostała część pieniędzy z dzieci. zgroza, żeby ok. 40 letnim stażem pracy nie dostawac emerytury pozwalającej na zapewnienies sobie  godnej opieki,a  tu prosze za młodych zdrowych jak byk skazańców my płacimy. i jak nie na skazańców pracujemy to na 500+ dla młodych zdrowych jak byk rodziców.  a na starość po ok. 40 letnim stażu pracy zdychanie pod mostem, bo nie stać na wynajęcie opieki.
Miałeś 40 lat, żeby na starość coś odłożyć. A 500+ ma na celu przyszłość demograficzną narodu, żeby miał kto na takich zrzędliwych dziadów, jak ty, miał zap*******ć. Myślisz, że skąd jest kasana emeryturyki? Z bieżących wpłat pracująych. Ty pewnie niczego nie odłożyłeś i teraz biadolisz. Wszystko ci twój PeeReL konsumował, czy po prostu byłeś niezaradny? A co do pomysłu, żeby więźniowe pracowali, to jest on bdb. Daje szanse, że po wyjściu zechcą oni poszukać normalnej roboty. Za zarobione pieniądze mogą pomóc sobie i bliskim na zewnątrz murów. Praca uszlachetnia.
Miałeś 40 lat, żeby na starość coś odłożyć. A 500+ ma na celu przyszłość demograficzną narodu, żeby miał kto na takich zrzędliwych dziadów, jak ty, miał zap*******ć. Myślisz, że skąd jest kasana emeryturyki? Z bieżących wpłat pracująych. Ty pewnie niczego nie odłożyłeś i teraz biadolisz. Wszystko ci twój PeeReL konsumował, czy po prostu byłeś niezaradny? A co do pomysłu, żeby więźniowe pracowali, to jest on bdb. Daje szanse, że po wyjściu zechcą oni poszukać normalnej roboty. Za zarobione pieniądze mogą pomóc sobie i bliski... rozwiń
Avatar
iopp / 1 stycznia 2018 r. o 21:50
+1
undefined napisał:
Lepiej niech sprawdzą co się dzieje za murami tego zakładu. Pracę dostają synalki i sami swoi...w ochronie rządzi człowiek przez którego nie da się pracować, toleruje tylko donosicieli a funkcjonariusze zamiast pilnować muszą uważać żeby ktoś na nich nie doniósł. Dyrektor zmienia się jeden za drugim. Poprzedni pozamiatał wszystko za sobą a nowy udaje że niczego nie widzi.
 typowe podejście w zakładach budżetówki, kłamsta, kanciastwa, kolesiostwo itp.
Avatar
polska patologia / 1 stycznia 2018 r. o 21:49
+1
undefined napisał:
siedzą bezczynnie źle, dostaną pracę też źle weź się człowieku ogarnij. skazani pozbawieni są tylko wolności. skoro zazdrościsz nawywijaj coś i podziel ich los :) też ci życie minie beztrosko.
no i dobrze, będziesz za***ał na mnie, ludzie starzy pracujący po ok. 40 lat jeżeli zajdzie ptrzeba bycia w domach opiekuńczych płacą ze swoich emerytur i to jeszcze malo, bo pobyt kosztuje ok. 3 tys. a emerytura ok. 1400 zł, takze cholerny ***y rzad ściąga pozostała część pieniędzy z dzieci. zgroza, żeby ok. 40 letnim stażem pracy nie dostawac emerytury pozwalającej na zapewnienies sobie  godnej opieki,a  tu prosze za młodych zdrowych jak byk skazańców my płacimy. i jak nie na skazańców pracujemy to na 500+ dla młodych zdrowych jak byk rodziców.  a na starość po ok. 40 letnim stażu pracy zdychanie pod mostem, bo nie stać na wynajęcie opieki.
no i dobrze, będziesz za***ał na mnie, ludzie starzy pracujący po ok. 40 lat jeżeli zajdzie ptrzeba bycia w domach opiekuńczych płacą ze swoich emerytur i to jeszcze malo, bo pobyt kosztuje ok. 3 tys. a emerytura ok. 1400 zł, takze cholerny ***y rzad ściąga pozostała część pieniędzy z dzieci. zgroza, żeby ok. 40 letnim stażem pracy nie dostawac emerytury pozwalającej na zapewnienies sobie  godnej opieki,a  tu prosze za młodych zdrowych jak byk skazańców my płacimy. i jak nie na skazańców pracujemy to na 500+ dla młodych zdrowy... rozwiń