Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

11 września 2021 r.
15:37

Wojewoda lubelski: Jesteśmy na przedostatnim miejscu, jeśli chodzi o wskaźnik zaszczepień przeciw COVID-19

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Województwo lubelskie jest na przedostatnim miejscu, jeśli chodzi o wskaźnik zaszczepień; wskaźnik zakażeń przez ostatnie dwa dni był najwyższy w kraju - podkreślił w sobotę wojewoda lubelski Lech Sprawka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojewoda, który wziął udział w sobotnim pikniku prozdrowotnego "Zadbaj o zdrowie" połączonym z akcją szczepień przeciw COVID-19, wezwał mieszkańców regionu do refleksji.

- Jesteśmy na przedostatnim miejscu, w sensie negatywnym, jeśli chodzi o wskaźnik zaszczepień na 100 tys. mieszkańców, bo on jest obiektywnym miernikiem osób w pełni zaszczepionych. Nie mamy jeszcze nawet 4 tys. zaszczepionych na 10 tys. mieszkańców. Na ostatnim miejscu jest Podkarpackie, przed nami Świętokrzyskie, Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie, Małopolska – podkreślił Sprawka podczas pikniku.

Piknik odbywa się na placu Zamkowym w Lublinie. Podczas akcji można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich, poszerzyć wiedzę o zdrowiu i zaszczepić się przeciw COVID-19. Szczepionkę mogą przyjąć zarówno dorośli, jak i dzieci od 12. roku życia. To odpowiedź na rosnącą liczbę zakażeń. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 530 nowych i potwierdzonych przypadkach zarażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej przypadków zarażenia odnotowano w woj. lubelskim (68).

- Wskaźnik zakażeń w woj. lubelskim przez ostatnie dwa dni był zdecydowanie najwyższy w kraju – zauważył Sprawka. Zwrócił uwagę na związek między liczbą osób zaszczepionych, a liczbą zakażeń. - Niewątpliwie jest korelacja między tymi dwoma wskaźnikami. Stąd też lekkie larum, wezwanie do mieszkańców o refleksję – apelował.

Według wojewody, spośród około 60 pacjentów, którzy obecnie przebywają w szpitalach w regionie, sześciu przebywa pod respiratorami. - Okazuje się, że 3/4 pacjentów jest niezaszczepiona. W Lublinie, na czterech pacjentów podłączonych do respiratorów tylko jeden jest zaszczepiony, ale to, że on tam jest wynika z choroby współistniejącej, która także go dotyka – zauważył Sprawka.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wojewodę, wszyscy pacjenci zarażeni koronawirusem poddawani leczeniu w szpitalach w Chełmie i Białej Podlaskiej są niezaszczepieni. Jak zaznaczył, statystyka pokazuje, że osoby zaszczepione są bardziej odporne na zakażenie, a w przypadku zakażenia jest mniejsza szansa, że choroba będzie miała ciężki przebieg.

- Jest mniejszy procent hospitalizacji oraz znacznie mniejszy poziom hospitalizacji wymagających intensywnej terapii i niestety z finałem w postaci zgonu włącznie – dodał Sprawka.

Wojewoda zaapelował do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, księży i władz lokalnych o zachęcanie do szczepień. - Lekarz POZ dysponuje wiedzą, który z pacjentów jest zaszczepiony i może punktowo trafiać z akcją profilaktyczną zachęcającą do szczepień. Dlatego apeluję do lekarzy POZ. Podobny apel kieruję do księży, którzy mają możliwość wpływania na postawy mieszkańców wsi. Wreszcie apel na poziomie gminy. Wójt, za pośrednictwem sołtysów, może dotrzeć do wielu mieszkańców – powiedział Sprawka.

Zapytany o perspektywy rozwoju epidemii koronawirusa w woj. lubelskim Sprawka nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. - Dosyć duży wkład w dużą liczbę zakażeń przedwczoraj i wczoraj ma ognisko w szpitalu w Krasnymstawie. Tam w tej chwili ponad 30 osób jest zakażonych w ramach tego samego ogniska. To jest 1/3 dziennej liczby zachorowań – powiedział wojewoda. Dodał, że pozostałe zakażenia w regionie są rozproszone po pozostałych powiatach.

- Jeśli uda nam się wygaszać ogniska w Krasnymstawie i w dwóch szkołach i przedszkolu w Lublinie to jest nadzieja na to, że liczba zakażeń spadnie. Jeżeli nie wybuchną kolejne ogniska. A tutaj pewności nie ma – powiedział Sprawka. Następnie wojewoda zaprosił na sobotni piknik prozdrowotny.

Na placu Zamkowym powstało miasteczko profilaktyczne. Zainteresowani mogą m.in. wykonać badania znamion, USG, mammografię piersi, EKG, skorzystać z porad i konsultacji w zakresie profilaktyki nowotworów, stomatologii, rehabilitacji po COVID-19 oraz oddać krew. Można też poszerzyć swoją wiedzę o grzybach.

- Do dyspozycji mieszkańców są grzyboznawcy, którzy służą poradami. Można przyjść, spytać, zweryfikować swoje wątpliwości w tym zakresie – powiedziała wojewódzki inspektor sanitarny Jolanta Korniszuk.

Podczas pikniku można też dokonać pomiaru ciśnienia krwi, tętna, saturacji, tkanki tłuszczowej, poziomu glukozy, przewidziano możliwość konsultacji endokrynologa, fizjoterapeuty, psychologa, dietetyka, diabetologa, podologa oraz badanie wad postawy, profilaktyki osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów, depresji poporodowej, bólów kręgosłupa, nadciśnienia, otyłości, nowotworów przewodu pokarmowego i bezdechu sennego.

O godz. 13.00 rozpocznie się panel dyskusyjny na temat szczepień i szczepionek. Wezmą w nim udział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz (lekarz specjalista chorób zakaźnych, Uniwersytet Medyczny w Lublinie), prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska (wirusolog, immunolog, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), dr n. med. Grażyna Semczuk (lekarz specjalista chorób zakaźnych), dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk (lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny) i Magdalena Bis (psycholog, psychoterapeuta, UMCS). Dyskusja potrwa do godz. 15.00. Jej celem jest przedstawienie faktów i obalenie mitów o szczepionkach mRNA i szczepieniach przeciw COVID-19.

Dla dzieci i młodzieży organizatorzy przewidzieli gry, konkursy z nagrodami i inne zabawy. Piknik prozdrowotny na placu Zamkowym w Lublinie potrwa do godz.15.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium