Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 lutego 2022 r.
18:43

Wojsko poprosi o kluczyki do twojego auta. Tak uzupełnia potrzeby armii

(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Polskie wojsko może się upomnieć o nasze samochody i nie tylko. – W ten sposób uzupełnia się potrzeby jednostek wojskowych na czas wojny – tak wysyłanie zawiadomień do mieszkańców naszego regionu tłumaczy Wojskowa Komenda Uzupełnień w Lublinie. Jednocześnie uspokaja, że są to rutynowe działania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ostatnich dniach ciśnienie kierowcom niektórych samochodów podnoszą wysyłane do nich zawiadomienia o przeznaczeniu ich pojazdów na rzecz wojska. Jak przyznaje mjr Marek Kubicki, rzecznik Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lublinie, takie działania są prowadzone, ale nie mają związku z napięciem pomiędzy Ukrainą a Rosją. Wynikają z obowiązującego prawa (patrz ramka).

Auta, budynki, sieci

– Tak jest na terenie całej Polski. Oczywiście, na naszym terenie działa 19. Brygada Zmechanizowana. Jest to oddział 18. Dywizji Zmechanizowanej, który jest w fazie formowania, w związku z czym te potrzeby mogą być wyższe w tej chwili – wyjaśnia mjr Marek Kubicki.

O jakie auta może się upomnieć armia? Mowa przede wszystkim o samochodach terenowych czy SUV-ach. – Około 80 proc. potrzeb w zakresie świadczeń rzeczowych jest uzupełnianych w oparciu o zakłady produkcyjne. Pozostałe 20 proc. pozyskiwane jest z zasobów posiadaczy prywatnych – mówi nasz rozmówca.

Co ciekawe, ustawa mówi nie tylko o "rzeczach ruchomych", ale także o nieruchomościach. Nie dotyczy to jedynie obywateli, lecz "urzędów i instytucji państwowych oraz przedsiębiorców i innych jednostek organizacyjnych" także. – Są to tereny, środki transportowe, maszyny, sprzęt, sieci telekomunikacyjne, obiekty – wylicza mjr Marek Kubicki.

Pojazd w gotowości

Wniosek o zapotrzebowanie może wysłać, na przykład, komendant WKU czy kierownicy służb, które wykonują zadania na rzecz obrony państwa, jak policja, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Straż Graniczna czy Agencja Wywiadu. Dokument trafia do władz samorządowych, na biurka prezydentów, burmistrzów czy wójtów, a ci wydają decyzję administracyjną, od której przysługuje prawo do odwołania się.

Nie jest to jednoznaczne z tym, że musimy natychmiast oddać nasz samochód do dyspozycji armii. Pojazd musi być sprawny i gotowy do momentu, w którym nie otrzymamy wezwania, na przykład na potrzeby ćwiczeń, ogłoszenia mobilizacji czy wybuchu wojny. Wtedy auto musi być przekazane do jednostki wojskowej w wyznaczonym terminie. – Osoba, która otrzyma taką decyzję (od władz samorządowych – red.), zgodnie z rozporządzeniem, ma obowiązek powiadamiać organ wydający decyzję o zmianach dotyczących tego sprzętu, czyli najczęściej jego zbyciu – mówi mjr Marek Kubicki.

Coś za coś

Obywatele nie są stratni, bo za pomoc armii otrzymają zapłatę. – W przypadku świadczeń rzeczowych, po zakończonych ćwiczeniach lub zaprzestaniu działań bojowych, jest to rozliczane komisyjnie w oparciu o akty prawne. Przy rozliczeniu bierze się pod uwagę amortyzację i zużycie sprzętu. W przypadku zniszczenia pojazdu jest pełny zwrot jego wartości. Wyceny dokonuje komisja, która jest powoływana przez dowódcę jednostki, z udziałem właściciela sprzętu – tłumaczy rzecznik WKU Lublin.

Masz obowiązek

Kwestie te reguluje Ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej z 1967 roku. Mowa w niej o tzw. świadczeniach osobistych i rzeczowych w czasie pokoju i w czasie wojny. Uzupełnieniem są rozporządzenia Rady Ministrów wydane w 2004 roku: w sprawie świadczeń osobistych na rzecz obrony w czasie pokoju; w sprawie świadczeń rzeczowych na rzecz obrony w czasie pokoju; w sprawie świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Świadczenia osobiste w czasie pokoju to prace doraźne na rzecz obrony państwa lub zwalczania skutków klęsk żywiołowych. Natomiast w razie konfliktu zbrojnego mowa o mobilizacji i wykonywaniu prac "na rzecz Sił Zbrojnych, obrony cywilnej lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na potrzeby obrony państwa".

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty