Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

2 sierpnia 2020 r.
11:52

Starosta hrubieszowski kontra wójt Trzeszczan. Poszło o stanowisko, teraz chodzi o pieniądze

Autor: Zdjęcie autora agdy
Aneta Karpiuk, starosta hrubieszowski
Aneta Karpiuk, starosta hrubieszowski (fot. Starostwo Powiatowe Hrubieszów)

Aneta Karpiuk jest starostą hrubieszowskim od połowy czerwca. Do tej pory nie zostały uporządkowane jej sprawy zawodowe w poprzednim miejscu pracy. Pracodawca, wójt gminy Trzeszczany chce od pani starosty ponad 12 tysięcy złotych. To odszkodowanie za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- To sąd rozstrzygnie czy powinnam płacić odszkodowanie gminie czy to gmina powinna wypłacić odszkodowanie mnie – uważa Aneta Karpiuk, która publikując wezwanie do zapłaty na swoim profilu na Facebooku skomentowała: Tak Wójt Gminy Trzeszczany KARA mnie że zostałam wybrana na STAROSTĘ!!! To dopiero początek współpracy na którą muszę się przygotować!!!

- Pani Karpiuk pokazując wezwanie do zapłaty zapomniała pokazać wcześniejszą naszą korespondencję na jej życzenie mającą formę pisemną, której kilkakrotnie nie odbierała ani nie czynił tego żaden z dorosłych domowników. Listy polecone po dwukrotnym awizowaniu były odbierane pod koniec terminów. Ja jestem cierpliwy, chciałem załatwić sprawę w cywilizowany sposób – mówi Stanisław Czarnota, wójt Trzeszczan, który tłumaczy, że Aneta Karpiuk będąc kierownikiem USC zajmowała się jednocześnie kadrami, a jej stanowisko było jednoosobowe. I ciężkie do zastąpienia z dnia na dzień.

Nie zapłaciłam i nie zapłacę

Wezwanie do zapłaty 12 277 zł i 2 groszy datowane jest na 15 lipca, termin wyznaczony przez wójta upłynął 22 lipca. Aneta Karpiuk odebrała dokument 30 lipca.

- Nie zapłaciłam i nie zamierzam zapłacić kwoty o którą występuje wójt. Uważam, że wezwanie jest bezzasadne i pozbawione podstaw prawnych. W dniu, w którym zostałam wybrana na starostę złożyłam wniosek o urlop bezpłatny. Następnego dnia rano pojechałam porozmawiać z wójtem, bo uważałam, że szefa trzeba o tym poinformować, chciałam przekazać stanowisko pracy. Następnie otrzymałam pismo, że mi takiego urlopu nie udzieli – mówi Aneta Karpiuk.

Jak relacjonuje pani starosta chciała też rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron, na co wójt się zgodził ale później tłumacząc, że jest niezastąpiona w gminie zmienił decyzję. Więc rozwiązała umowę bez wypowiedzenia. I z tego tytułu Stanisław Czarnota wzywa ją do zapłaty odszkodowania, uznając wypowiedzenie za nieuzasadnione.

Z Urzędem Gminy w Trzeszczanach Aneta Karpiuk była związana od 2007 roku. Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego była od 2014. I jak podkreśla, przez cały okres pracy na stanowisku kierownika USC nie miała osoby zastępującej ją w czasie urlopu lub choroby.

Stanisław Czarnota, wójt gminy Trzeszczany (fot. Archiwum prywatne)

Absencje i wnioski

– W dniu, kiedy została wybrana na starostę jej mąż przywiózł wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego a w dniu następnym nie pojawiła się już w pracy, nie wypisała również wniosku o udzielenie urlopu wypoczynkowego. Kolejne dni jej absencji w pracy były nieobecnościami nieusprawiedliwionymi, oprócz 22 czerwca, na który to dzień wypisała wniosek o urlop na żądanie – wylicza wójt Trzeszczan.

I przyznaje, że zgodził się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, ale po spełnieniu dwóch warunków.

- Po rozliczeniu się pani Karpiuk z dokumentów i mienia powierzonego oraz wykorzystaniu przysługującego jej urlopu wypoczynkowego – wylicza Stanisław Czarnota, który podkreśla, że dokumenty znajdujące się w USC mają specyficzny i doniosły charakter. - Pomimo tego pani Karpiuk z dnia na dzień opuściła miejsce pracy bez stosownego rozliczenia i ich przekazania.

- Zostałam wybrana do pełnienia funkcji publicznej. Jak można uważać, że moje wypowiedzenie jest nieuzasadnione. Nie wyjechałam na wczasy ani nie zmieniłam pracodawcy z błahego powodu. Zwłaszcza, że Stanisław Czarnota sam jest w takiej sytuacji. Kiedy został wybrany na stanowisko wójta wziął bezpłatny urlop w Gminnym Zakładzie Komunalnym. W Polsce istnieje dobry obyczaj, ugruntowany w przepisach prawnych, że pracodawcy udzielają urlopów bezpłatnych w takich sytuacjach związanych z wyborem – mówi pani starosta.

Kto może a kto musi

- Rozmawiałem z kilkoma osobami, składając propozycję przejęcia jej obowiązków ale nie byłem w stanie odpowiedzieć na zadawane pytanie: Na jak długo? Nie mogłem złożyć propozycji pracownikowi innej niż na czas zastępstwa pani Anety. We wniosku o urlop, jako termin jego udzielenia wskazała, że będzie to "na czas pełnienia funkcji", czyli bez wskazania konkretnego okresu. Dlatego nikt się nie zgodził. A to musi być osoba z odpowiednim wykształceniem i stażem. Jest to wymóg ustawowy - tłumaczy Czarnota, który potwierdza, że faktycznie sam jest na urlopie. Drugą kadencję.

Ale wyjaśnia, że on był pracownikiem jednostki organizacyjnej gminy i w jego przypadku obowiązywała ustawa o samorządzie gminnym. Złożył stosowny wniosek i pracodawca, na czas pełnienia funkcji wójta musiał takiego urlopu mu udzielić zgodnie z ustawą.

W przypadku pani starosty obowiązują przepisy ogólne prawa pracy, z których wynika, że pracodawca może ale nie musi udzielić urlopu bezpłatnego.

 Gdyby nieco wcześniej

Stanisław Czarnota pytany, czy gdyby pani starosta pracowała w gminie na innym stanowisku, to by nie było całej sprawy i teraz by była na bezpłatnym urlopie mówi, że ma żal do pani Anety o postawienie go przed faktem dokonanym. Ale urlopu by jej udzielił.

– Gdyby pani Aneta nieco wcześniej przyszła i powiedziała, tylko do mojej wiadomości, nie uchylając żadnej tajemnicy, że może się zdarzyć taka sytuacja iż najprawdopodobniej w niedługim czasie będzie potrzebowała długiego urlopu bezpłatnego i proponuje, że przygotuje swojego następcę, wdroży, przekaże dokumenty, względnie da mi czas na znalezienie odpowiedniego wyjścia z tej patowej sytuacji byłoby inaczej. Nie robiłbym problemów – zapewnia.

Konflikt nie od dziś

Tymczasem Aneta Karpiuk ocenia, że złe stosunki między nią a wójtem zaczęły się gdy została radną powiatową i przewodniczącą rady powiatu. Co ciekawe, druga strona konfliktu wcale nie zaprzecza.

Wójt przyznaje, że ich relacje się popsuły, gdy pani Karpiuk zaczęła działać w samorządzie, w czym ją wspierał, pomagał i popierał. Ale uważa, że będąc w radzie powiatu nie realizowała uchwał podjętych przez radę gminy, a mających wpływ na kierunki jej rozwoju. Między innymi inwestycji drogowych, których hierarchię na prośbę poprzedniego zarządu powiatu przygotowała w formie uchwały Rada Gminy Trzeszczany.

Pani starosta, razem z wezwaniem do zapłaty dostała świadectwo pracy. Jak ocenia wypisane jest z błędami i będzie występowała o jego sprostowanie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium