Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2018

29 września 2018 r.
12:17

Legalne picie alkoholu w plenerze? Pomysł kandydata na prezydenta Lublina

Autor: Zdjęcie autora drs
416 45 A A
Konferencja prasowa komitetu "Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie", dotycząca picia alkoholu w miejscach publicznych
Konferencja prasowa komitetu "Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie", dotycząca picia alkoholu w miejscach publicznych (fot. Dominik Smaga)

Wyznaczenie w mieście jednej lub dwóch stref, w których będzie można legalnie pić alkohol w miejscu publicznym proponuje poseł Jakub Kulesza, kandydujący na prezydenta Lublina z komitetu „Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze niedawno publiczne picie alkoholu było zabronione na ulicach, placach i parkach, a poza tym miejscami zakaz nie obowiązywał, dzięki czemu można było pić np. nad brzegiem rzeki lub w lesie. Po marcowej zmianie przepisów nie wolno pić nawet tam, ale lokalne samorządy mają prawo wyznaczyć strefy, w których zakaz nie będzie obowiązywać. Skorzystanie z tego prawa proponuje kandydujący na prezydenta Lublina poseł Jakub Kulesza.

– Chcemy, by o tym, gdzie taka strefa będzie, zdecydowali mieszkańcy – mówi Kulesza. – Takie konsultacje społeczne proponujemy rozpocząć już dzisiaj. Uruchomimy wydarzenie na portalach społecznościowych, by przynajmniej poprzez internet mieszkańcy Lublina mogli się wypowiedzieć i wskazać nam takie miejsce, w którym chcieliby legalnie spożywać pod chmurką np. piwo.

– Tradycja spożywania alkoholu w Polsce jest bardzo długa. Całkowity zakaz jego spożywania w przestrzeni publicznej nie sprawdził się – twierdzi Kinga Stefańska, kandydująca do Rady Miasta z okręgu obejmującego Kalinowszczyznę, Tatary, Hajdów-Zadębie i Felin. – Na każdym osiedlu widzimy ławkę, murek czy schody, przy których systematycznie spotykają się osoby w celu spożywania alkoholu. Moim zdaniem jest to poniżej godności ludzkiej, kiedy są zmuszone przelewać napój do opakowań po innych napojach, ukrywać się w krzakach czy w pustostanach, co może zagrażać zdrowiu a nawet życiu. Robią to zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież, bo jak wiadomo, zakazany owoc smakuje najbardziej.

Według kandydatki wydzielona strefa może się cieszyć szczególnym powodzeniem w wakacje. – Gdy w okresie wypoczyn-kowym ludzie chcą wyjść i przy grillu napić się lampki wina, czy małego piwa z przyjaciółmi, a w tej chwili jest to niemożliwe – podkreśla Stefańska.

– W Europie polityka alkoholowa dzieli się na dwie kategorie – dodaje kandydat na prezydenta Lublina. – Ta restrykcyjna prowadzona jest w Rosji, Szwecji, krajach postsowieckich, także w Polsce. I ta polityka się nie sprawdza. W Szwecji i Rosji są ogromne problemy z alkoholizmem. Odmienna polityka prowadzona jest w krajach zachodnich, takich jak Dania, Niemcy, Szwajcaria, Lichtenstein czy Francja. Tam problemu z alkoholizmem nie ma, natomiast w miejscach publicznych alkohol nisko-procentowy w różnych wariantach spożywać można. Chcemy, żeby Lublin szedł za przykładem krajów zachodnich.

 

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
oskar BIMBER / 29 września 2018 o 13:08
+45
proponuję wyznaczyć całoroczne miejsce do picia w Lublinie pod adresem zamieszkania pomysłodawcy
Avatar
Jj / 29 września 2018 o 13:14
+34
Co wy gadacie na trawniku gril i lampa wina? Tak to moze byc na dzialce swojej a nie na publicznych skwerach z psimi odchodami ehhh. Pic po krzach na trawnikach na lawkach?? Troche godnosci.
Avatar
Bogdan / 29 września 2018 o 14:56
+28
Takie zimne piwko w lecie na trawce przy kielbasce. Piekna rzecz
 Cóż.. Na SWOJEJ działce ok. ale w miejscu publicznym niekoniecznie. Równie dobrze mogę powiedzieć: szybki numerek w parku na trawce - piękna rzecz.. I co ? Mamy się ru.. ć publicznie ? Bo wolno ? Człowiek kulturalny pewnych rzeczy nie robi nie dlatego że jest zakaz tylko właśnie dlatego że ma klasę i kulturę. A reszcie kmiotow trzeba nakazywac i zakazywac. taka jest prawda
Avatar
Alko Anty Tenor / 29 września 2018 o 13:31
+24
U kandydata pod chałupą takie miejsce, a później niech słucha darcia ryja, niech sprząta oszczane ściany i klatki schodowe. Zbiera puszki i butelki. Tak u tego kandydata pod oknem najlepiej się napić, wylać, a na koniec narzygać
Avatar
oskar BIMBER / 29 września 2018 o 14:14
+22
a ja pamiętam gdy podczas którejś tam feliniady paweł kukiz miał mieć swój występ ,ale nagle zaginął i nie mogli go znależć ,okazało się że "artysta"kukiz nachlał się albo najarał czy coś tam wciagnąl i wszedł na latarnię a gdy wróciła mu świadomość to się obsrał bo zobaczył że wysoko wlazł i strażacy ściągali "artystę" kukiza.,a teraz jego pachołki będą mi takimi pomysłami rzucać?gdyby pomysłodawca wygrał to proponuję wyznaczyć strefy do- chlania, wciągania ścieżek ,jarania trawy, zażywania dopalaczy ,kopulawania ,gwałtów ,pedalenia się -a wszystko to pod ratuszem, na deptaku i placu litewskim i pod domem owego "madrąłka"kuleszy
a ja pamiętam gdy podczas którejś tam feliniady paweł kukiz miał mieć swój występ ,ale nagle zaginął i nie mogli go znależć ,okazało się że "artysta"kukiz nachlał się albo najarał czy coś tam wciagnąl i wszedł na latarnię a gdy wróciła mu świadomość to się obsrał bo zobaczył że wysoko wlazł i strażacy ściągali "artystę" kukiza.,a teraz jego pachołki będą mi takimi pomysłami rzucać?gdyby pomysłodawca wygrał to proponuję wyznaczyć strefy do- chlania, wciągania ścieżek ,jarania trawy, zażywania dopalaczy ,kopulawania ,... rozwiń
Avatar
Gość / 29 września 2018 o 15:24
+21
Pomysł idiotyczny. Biorąc po uwagę dużą liczbę studentów w mieście oraz to jak zazwyczaj wygląda ich picie, to się skończy katastrofą. Kto nie wie o czym pisze niech się w piątek albo sobotę uda w okolice placu Kaczyńskiego - krzyki, wrzaski, bijatyki, śpiewy i rzyganie, w skrócie totalny armagedon.
Avatar
KL / 29 września 2018 o 12:45
+21
Paweł! Przez tego kandydata KUKIZ'15 ma w Lublinie przechlapane.
Avatar
Gość / 29 września 2018 o 15:28
+19
Jeśli to ma być pod czyimiś oknami, to proponuje pod domem Kuleszy. Ciekawe czy dalej będzie to forsował, jak mu parę dni z rzędu mocno podchmielona młodzież da popalić.
Avatar
Cieć / 29 września 2018 o 15:30
+18
A kto bedzie sprzatał zaszczane klatki schodowe i bramy ? Może pan Kulesz ?
Avatar
Kornik PISarz / 29 września 2018 o 13:11
+17
Pomysł jak pomysł nie najlepszy nie najgorszy szczerze mowiac. I co ja mam zaglosowac na niego bo przedstawił jeden nie najgorszy pomysł ? :D Dobre. Zbyt wiele razy sie skompromitowali. Bawia mnie te komentarze: "fajny pomysł ma moj głos". Taka strefa dozwolonego picia moglaby byc. Tylko ze w jednym/kilku miejscach owszem ulatwi ale duzo nie da bo ludziom chodzi o mozliwosc picia wlasnie na lawkach nad rzeka itd ale nikt sie nie bedzie stosowal do zakazu ze tylko przy 3 konkretnych lawkach mozna pic a nigdzie indziej nie. No chyba ze np nad cala rzeka byloby dozwolone picie. Pozostaje jeszcze problem sikania gdzie popadnie bo toalet nie ma. Panie Kulesza nic o toaletach ? Nic a nic ? No i oczywiscie zaklocanie spokoju. Taak piwko wino ok. A w jakich ilosciach ? A czemu nie wodka ? Czy bedzie w takim miejscu stal straznik miejski 24/7 i pilnowal ? Pomysl jak mowie nie najgorszy ale zaden myslacy czlowiek nie odda miasta w rece tego czlowieka przez jeden niedopracowany choc nienajgorszy pomysl.
Pomysł jak pomysł nie najlepszy nie najgorszy szczerze mowiac. I co ja mam zaglosowac na niego bo przedstawił jeden nie najgorszy pomysł ? :D Dobre. Zbyt wiele razy sie skompromitowali. Bawia mnie te komentarze: "fajny pomysł ma moj głos". Taka strefa dozwolonego picia moglaby byc. Tylko ze w jednym/kilku miejscach owszem ulatwi ale duzo nie da bo ludziom chodzi o mozliwosc picia wlasnie na lawkach nad rzeka itd ale nikt sie nie bedzie stosowal do zakazu ze tylko przy 3 konkretnych lawkach mozna pic a nigdzie indziej nie. No chyba ... rozwiń
Avatar
Gość / 30 września 2018 o 13:47
-1
panie Kulesza czy ma pan aktualne badania psychiatryczne - kolejny pseudokomik pcha się do władzy
Avatar
ITguy / 30 września 2018 o 11:58
+1
We Wrocławiu pomysł działa, wiec czemu nie? Wszyscy już tutaj uważają ze im ktoś pod oknem będzie strefy ustawiał... Ludzie myślcie....
Avatar
Cieć / 29 września 2018 o 22:47
-1
Ludzie... Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Kto ma się napić alkoholu i tak się go napije!! także nadal będziecie mieli zaszczane klatki schodowe jak dotychczas.
 No to sie napije tak jak teraz i co zmienia ta "legalnosc". Tylko to ze w tym miejscu co bedzie wyznaczone bedzie zaszczane 100 razy bardziej. Wiadomo ze ludzie musza szczyc radze popatrzec co sie dzieje na bulwarach w warszawie oraz policzyc chusteczki zostawione w lesie zemborzyxkim kolo zalewu
Avatar
Ryszard Józef K. / 29 września 2018 o 22:09
+1
"Czym więcej zakazów, nakazów, przepisów, tym bardziej świadczy to o tym, że jesteśmy prymitywną społecznością. Czym mniej nakazów i zakazów jest potrzebnych, tym społeczeństwo jest bardziej dojrzałe." - Ksiądz Czendlik. " Im bardziej chore państwo, tym więcej rozporządzeń i ustaw" - Seneka Sądząc po komentarzach jesteśmy jednak prymitywną społecznością.
Avatar
wyborca / 29 września 2018 o 21:18
0
niech pije na swojej działce w Puławach
Avatar
kandydat do AA.... / 29 września 2018 o 20:35
0
.........a mnie się to po prostu podoba i kandydat ma mój glos!
Avatar
działamy! / 29 września 2018 o 20:10
0
"O dziwo" POmimo zakazów, zwyczaje melanży na świeżym POwietrzu i związane z nimi ekscesy wręcz kwitną w Kozim Grodzie. POwód? Tragiczna sytuacja ekonomiczna, w tym zwłaszcza młodzieży, w tym zaPOmnianym przez POlityków sPOd znaku "xuj z tą POlską wschodnią" regionie. Recepta Zuczka na te bolączki? Wyremontować dobry deptak i POstawić stadion dla kopaczy za 200 mln zł oraz wspierać budowę grodzonych develo-osiedli, gdzie co zamożniejsi (POsiadający zdolność kredytową) będą mogli znaleść schronienie przed "żulerką". POwinno zadziałać!
"O dziwo" POmimo zakazów, zwyczaje melanży na świeżym POwietrzu i związane z nimi ekscesy wręcz kwitną w Kozim Grodzie. POwód? Tragiczna sytuacja ekonomiczna, w tym zwłaszcza młodzieży, w tym zaPOmnianym przez POlityków sPOd znaku "xuj z tą POlską wschodnią" regionie. Recepta Zuczka na te bolączki? Wyremontować dobry deptak i POstawić stadion dla kopaczy za 200 mln zł oraz wspierać budowę grodzonych develo-osiedli, gdzie co zamożniejsi (POsiadający zdolność kredytową) będą mogli znaleść schronienie przed "żulerką&quo... rozwiń
Avatar
Sztab wyborczy Zuka / 29 września 2018 o 19:54
0
Picie w dowolnym miejscu publicznym: TAK, ale tylko POd warunkiem, że jesteś developerem albo karkiem.
Avatar
na zdrowie! / 29 września 2018 o 19:42
-1
Słaby POmysł. Sprytny Zunio planuje np. ściągnięcie znacznych środków do budżetu z kieszeni amatorów piwka pod chmurką, PO to, żeby te środki następnie z dumą wręczyć POtrzebującym deweloperom.
Avatar
mnm / 29 września 2018 o 17:38
-1
Jedź na wycieczkę krajoznawczą na warszawskie bulwary.Tam spotkasz setki nachlanych "kulturalnych" bydląt,którym miasto zafundowało bezkarne picie pod chmurką.
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Cudem uniknęli śmierci, stracili dom w pożarze. Dzięki pomocy ludzi udało się postawić nowy

Cudem uniknęli śmierci, stracili dom w pożarze. Dzięki pomocy ludzi udało się postawić nowy 3 1

Rodzina z Wronowa (gm. Końskowola) cudem uniknęła śmierci uciekając z płonącego budynku tuż przed eksplozją butli gazowej. Dom został zniszczony, ale dzięki pomocy ludzi o wielkich sercach udało się postawić nowy

Koncert w CK: Jerzy Małek Black Sheep
12 stycznia 2019, 20:00

Koncert w CK: Jerzy Małek Black Sheep 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 12 stycznia o godz. 19 na scenie Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) wystąpi Jerzy Małek z projektem Black Sheep.

Stand-up: Zbychu Grabowski w Puławach
22 grudnia 2018, 19:00

Stand-up: Zbychu Grabowski w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. The Local w Puławach (ul. Kołłątaja 50a) zaprasza na stand-upowy występ komika Zbycha Grabowskiego, który odbędzie się 22 grudnia o godz. 19.

Znana instagramerka zarabia rozbierając się na "kamerkach". Co z jej dzieckiem?
film

Znana instagramerka zarabia rozbierając się na "kamerkach". Co z jej dzieckiem? 22 6

Kilka miesięcy temu pokazaliśmy historię popularnej instagramerki Oliwii P. Jej mąż Mariusz P. ujawnił nagrania, na których słychać, jak kobieta krzyczy na córkę i grozi, że zrobi jej krzywdę. Mimo dwóch toczących się postępowań, wzajemnych oskarżeń i walki o dziecko, para znów mieszka razem. Internauci odkryli, że małżonkowie zaczęli działać na tzw. kamerkach erotycznych, w ten sposób zarabiając pieniądze.

Chleb i wino. Nowe miejsce na kulinarnej mapie Lublina. Zajrzeliśmy do środka [zdjęcia]
galeria

Chleb i wino. Nowe miejsce na kulinarnej mapie Lublina. Zajrzeliśmy do środka [zdjęcia] 6 8

Kapucyńska 2 to nowy adres na kulinarnej mapie Lublina. „Chleb i wino” to wspólna inicjatywa Piekarni Europiek i słynącej z długich kolejek po lody Cukierni Bosko. Powstało miejsce, w którym można smacznie zjeść, kupić coś wyjątkowego i niebanalnie spędzić czas.

Włodawę czeka wielka odmiana. "To był i jest nasz najważniejszy projekt"

Włodawę czeka wielka odmiana. "To był i jest nasz najważniejszy projekt" 0 1

Miasto stanęło przed największym pod względem zakresu i kosztów w jego dziejach zadaniem inwestycyjnym. To projekt „Rewitalizacja Włodawy”, na który miasto otrzyma ponad 14 mln zł

Razem pili, potem zostawili Mateusza na mrozie. 15-latek zmarł
film

Razem pili, potem zostawili Mateusza na mrozie. 15-latek zmarł 13 2

Gorzów Wlkp. W Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim ruszył proces w sprawie śmierci 15-letniego Mateusza. Jego koledzy są oskarżeni o rozpijanie osoby małoletniej, narażenie małoletniego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia oraz o nieumyślne spowodowanie śmierci. Grozi im nawet do 5 lat więzienia. Zarówno Mirosław G., jak i Paweł N. przyznali się do winy.

Szkoły z całej Lubelszczyzny pokazały, jak powinno się chronić środowisko [zdjęcia]
galeria

Szkoły z całej Lubelszczyzny pokazały, jak powinno się chronić środowisko [zdjęcia] 0 0

25 szkół z całej Lubelszczyzny otrzymało nagrody za udział w konkursie „25 na piątkę z plusem!”. Nagrodą w konkursie było 35 tys. zł na wyposażenie pracowni biologicznej.

W Chełmie rozegrano turniej „Grand Prix Niedźwiedziego Grodu”