Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2018

12 października 2018 r.
9:54

Zakaz Marszu Równości w Lublinie pomoże czy zaszkodzi Żukowi? Dlaczego Tułajew o marszu wypowiadał się łagodnie?

0 40 A A

Fala krytyki spadła na prezydenta Krzysztofa Żuka po zakazaniu organizacji Marszu Równości w Lublinie. Czy wtorkowa decyzja może mieć wpływ na wynik wyborów samorządowych?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Burza rozpętała się we wtorek, gdy prezydent ogłosił decyzję o zakazie organizacji zaplanowanego na 13 października w Lublinie Marszu Równości oraz mającej odbyć się w tym samym czasie kontrmanifestacji narodowców. 

– Stanąłem przed trudną decyzją. Nie opowiadam się za żadną ze stron – ogłosił na konferencji prasowej Żuk. Powołał się na zapis Prawa o zgromadzeniach, który pozwala na zakazanie demonstracji, jeśli ta „może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach”.

Te argumenty podzielił Sąd Okręgowy w Lublinie, który odrzucił odwołania złożone od decyzji Żuka przez organizatorów obu wydarzeń. Ci skorzystali z dalszej drogi odwoławczej i skierowali zażalenia do Sądu Apelacyjnego. Orzeczenie w tej kwestii zostanie ogłoszone w piątek o godz. 10.30 i będzie ostateczne.

Krytyka prawicy

Od kilku tygodni organizatorzy marszu byli w ogniu krytyki ze strony polityków prawicy. Najdalej zapędzili się w niej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz przewodniczący klubu radnych PiS w lubelskiej Radzie Miasta Tomasz Pitucha. Ten pierwszy na swoim kanale w portalu Youtube stwierdził m.in.: „Obnoszenie się ze swoją seksualnością na ulicy jest po prostu obrzydliwe. Nie promujmy zboczeń, dewiacji, wynaturzeń”. Z kolei Pitucha na Facebooku napisał, że marsz „promuje homoseksualizm i pedofilię”. Organizator Marszu Równości Bartosz Staszewski złożył przeciwko nim prywatny akt oskarżenia. Domaga się przeprosin za nieprawdziwe i zniesławiające stwierdzenia.

Po ogłoszeniu decyzji o zakazie przeprowadzenia Marszu Równości radni PiS nie kryli satysfakcji. Ale ich zdaniem prezydent źle uzasadnił swój zakaz organizacji tego zgromadzenia. – Uzasadnienie jest w pewnych momentach skandaliczne – oceniał radny Mieczysław Ryba. W decyzji prezydenta brakowało mu powołania się na możliwe nieobyczajne zachowania uczestników marszu.

O wiele łagodniej od partyjnych kolegów wypowiadał się w tej kwestii kandydat PiS na prezydenta Lublina Sylwester Tułajew. – Ja do marszu równości podchodzę w taki sposób, że wbrew temu, co mówi totalna opozycja, każdy ma prawo do tego, aby się gromadzić, aby przedstawiać swoje racje, manifestować swoje poglądy. Jednocześnie chcę powiedzieć, że ja na taki marsz się nie wybieram. Ja wybieram marsz dla życia i rodziny – mówił na antenie Radia Zet.

I nie tylko prawicy…

Po ogłoszeniu decyzji przez prezydenta krytyczne słowa pod jego adresem zaczęły płynąć także z innych stron. W swoim stanowisku Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przytoczył szereg aktów prawnych gwarantujących wolność zgromadzeń. Powołał się m.in. na art. 57 Konstytucji oraz konstytucyjną zasadę równości, a także zapisy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich czy Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. – Prezydent Lublina nie może zatem uzasadniać zakazu demonstracji tym, że mogłaby ona wywołać kontrakcję z użyciem przemocy ze strony przeciwników lub grup ekstremistycznych – podkreślał Bodnar.

„Skandaliczną” decyzję Krzysztofa Żuka nazwał zarząd Nowoczesnej, ugrupowania, które poparło go w wyborach samorządowych, a jego przedstawiciele znaleźli się na listach wyborczych komitetu urzędującego prezydenta. – Zakaz Marszu Równości to przyznanie, że w Polsce o tym, czy wolno demonstrować decydują zorganizowane bandy, które są w stanie wymusić na władzach samorządowych i państwowych odpowiednie decyzje. Silne i demokratyczne państwo nie może ulegać przed szantażem grup charakteryzujących się brakiem szacunku dla drugiego człowieka, opierających się na homofobicznych i szowinistycznych postawach. Namawiamy Prezydenta do ponownego rozważenia zgody na Marsz Równości w Lublinie i wycofania się z błędnej decyzji o jego zakazie – czytamy w stanowisku władz krajowych ugrupowania.

Sytuację skomentował także Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, której szefem lokalnych struktur jest właśnie Żuk. – Uważamy, że w tej sytuacji, jeśli chodzi o Paradę Równości, to mamy wspólne zdanie. Mam nadzieję, że sąd zmieni decyzję prezydenta Żuka, a jeżeli nie, to prezydent Żuk zmieni swoje zdanie. W tej kwestii, a to ważna sprawa i symboliczna, musimy tutaj jasno powiedzieć: „tak, tak”, „nie, nie”. Jest wolność zgromadzeń, wolność wypowiedzi – podkreślił w środę w Krakowie Schetyna cytowany przez Polsat News.

Na postanowienie prezydenta szybko zareagowała posłanka PO Joanna Mucha, choć powstrzymała się od otwartej krytyki wobec partyjnego kolegi. – Jeśli Marsz Równości w sobotę w Lublinie się odbędzie, wezmę w nim udział. Mam nadzieję, że będzie nas dużo! Mam też nadzieję, że Policja zapewni nam wszystkim bezpieczeństwo! – napisała na Facebooku.

Co zrobi elektorat?

Od razu pojawiły się dywagacje, jak decyzja Żuka może wpłynąć na jego wynik w zaplanowanych na 21 października wyborach. - Po tej decyzji prezydent Żuk coraz bliżej wygranej w pierwszej turze wyborów na prezydenta (konserwatywnego) Lublina – napisał na Twitterze socjolog polityki Marcin Palade. Podobnie w internetowej dyskusji wypowiedział się pochodzący z Puław Konrad Niklewicz, związany z PO dyrektor Instytutu Obywatelskiego. – My tutaj (…) możemy mieć swoje poglądy, a większość mieszkańców Lublina może mieć inne – pisał w jednym z komentarzy.

Co na to politolodzy?

– W tym przypadku prezydent nie mógł nic wygrać, a tylko stracić. Wydaje się, że decyzja miała na celu minimalizację potencjalnych strat związanych z marszem. Żukowi, który ma duże poparcie, nie zależało na polaryzacji społeczeństwa, która w razie ewentualnych ekscesów mogłaby się pogłębiać, a na tym zyskaliby kontrkandydaci – ocenia dr Wojciech Maguś z UMCS. – Mogą być pewne przepływy elektoratu. Wyborcy o lewicowych poglądach mogą nie zagłosować na Krzysztofa Żuka w pierwszej turze, ale w drugiej - jeśli do niej dojdzie – prawdopodobnie odzyskają do niego zaufanie.

– Do tego, czy będzie druga tura, przyczyni się wiele czynników, nie tylko ta decyzja. Może ona być jakimś osłabieniem dla prezydenta w kontekście wyniku wyborów, ale nie należy tego demonizować – mówi natomiast dr Agnieszka Łukasik-Turecka z KUL.

„Łagodny” Tułajew

Politolodzy komentują też przytoczone powyżej słowa Sylwestra Tułajewa. W ich ocenie, jest to element gry wyborczej. – Poseł Tułajew przyzwyczaił do tego, że od lat, jeszcze jako radny, był oponentem Krzysztofa Żuka. Takie złagodzenie wypowiedzi może dziwić. Zmianę tonu wiązałabym z poprawą wyników sondaży, które zwiększają jego szansę na drugą turę. W niej mógłby liczyć na lepszy wynik ze względu na większe możliwości koalicyjne. W przypadku Żuka są one już raczej wyczerpane, bo jego kandydaturę poparły już takie ugrupowania, jak PO, Nowoczesna, SLD i PSL – ocenia dr Łukasik-Turecka. – Sylwester Tułajew chce pokazać, ze choć reprezentuje konkretne wartości, to jako przyszły prezydent będzie uwzględniał poglądy wszystkich stron.

– Kandydaci PiS zabiegając o elektorat wielkomiejski, muszą dostosować do nich język. Muszą ograniczać ostre słowa - dodaje dr Maguś. – Sylwester Tułajew zachował się odwrotnie do wojewody, który polaryzuje społeczeństwo i umacnia swoją pozycję jako konserwatysty. Ale on nie startuje w wyborach. A Tułajew biorąc w nich udział, musi poszerzać elektorat, bo samu przywiązanie do wartości nie gwarantuje sukcesu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wyborca 65 / 12 października 2018 r. o 10:12
+84
Zdecydowanie Żuk. Decyzją udowodnił że jest odpowiedzialny i odporny na naciski. Brawo, takiego prezydenta chcę. Głosuję na Żuka.
Avatar
Gość / 12 października 2018 r. o 10:10
+82
Żuk podkreśla na każdym kroku, że decyzja była merytoryczna a nie ideologiczna. Według mnie jego tłumaczenia mają sens, bo marsz wraz z kontrmanifestacjami na tydzień przed wyborami to chyba nie jest idealny pomysł.
Avatar
Gość / 12 października 2018 r. o 10:09
+81
hahaha słodki tułajew :D jego partyjny kolega obrzucił uczestników marszu równości g*wnem a ten sie nie wypowiada. a wy ludzie nadal myslcie ze ten ministrant bez jakiegokolwiek doswiadczenia bedzie sprawnie zarzadal lublinem
Avatar
Gość / 12 października 2018 r. o 10:12
+73
Tułajew jest za a nawet przeciw w każdym temacie. Notorycznie kłamie, uprawia propagandę i populizm. Jest kandydatem absolutnie beznadziejnym.
Avatar
Gość / 12 października 2018 r. o 10:15
+70
Żuk pokazał, że jest samodzielny i nie boi się podejmować trudnych i odważnych decyzji tuż przed wyborami. Jak dla mnie na tej całej sprawie jedynie zyska.
Avatar
Anka / 12 października 2018 r. o 10:27
+54
Żuk bez względu na to jaką decyzję by podjął - byłby bity z OBU stron. Dlaczego doszło do takiej sytuacji (bez wyjścia) tuż przed wyborami, kto i po co do tego doprowadził, w dniu w którym dodatkowo w mieście odbywa się impreza (Falkon) na 10 tys ludzi - warto się zastanowić i dowiedzieć. Prezydent Żuk wybrnął z tego w jedyny możliwy sposób: po zebraniu opinii służb i sądu. Brawo za opanowanie i posiadanie własnego zdania. Ma Pan mój głos.
Avatar
Gość / 12 października 2018 r. o 10:12
+49
Czy Żuk zmęczony urzędowaniem? Trudno ocenić. Na pewno nie zagłosuję na Tułajewa, który jak dobrze pójdzie to dwa lata bedzie uczył się prezydentury, a i tak nie bedzie w tym ani samodzielny w jej wykonywaniu. Nie zamierzam uzywać sformułowań, że nigdy nie pracował...no trudno, nie pracował. Żeby być prezydentem dużego miasta potrzeba szerokiego doświadczenia, wiedzy... Tułajew jej nie ma, uzywa populistycznych haseł. Wiekszosc wypowiedzi rozpoczyna od zdania "my jako pis".... To nie byłby samodzielny prezydent, a Lublina szkoda na uczenie sie prezydentury. Wrocław od lat ufa jednemu prezydentowi i wiemy jak sie rozwija.
Czy Żuk zmęczony urzędowaniem? Trudno ocenić. Na pewno nie zagłosuję na Tułajewa, który jak dobrze pójdzie to dwa lata bedzie uczył się prezydentury, a i tak nie bedzie w tym ani samodzielny w jej wykonywaniu. Nie zamierzam uzywać sformułowań, że nigdy nie pracował...no trudno, nie pracował. Żeby być prezydentem dużego miasta potrzeba szerokiego doświadczenia, wiedzy... Tułajew jej nie ma, uzywa populistycznych haseł. Wiekszosc wypowiedzi rozpoczyna od zdania "my jako pis".... To nie byłby samodzielny prezydent, a Lublina szkoda na... rozwiń
Avatar
Jak to jest naprawdę / 12 października 2018 r. o 10:35
+47
Tułajew jest tak "dobrze" przygotowany do rządzenia Lublinem, że nawet na debaty nie przychodzi. Za każdym razem tłumaczy się innymi obowiązkami a prawda jest taka, że boi się trudnych pytań. Poszedł jedynie na debatę w TVP bo tam się koledzy zlitowali i dostał gotowe pytania przed debatą, więc szansa skompromitowania się była zminimalizowana nimal do zera. Ale już na debatach organizowanych przez środowisko studentów(było ich kilka) się nie pojawił, bo żaki są złośliwe i nie chciały podać Sylwestrowi pytań jakie będą na poszczególnych debatach padać.
Tułajew jest tak "dobrze" przygotowany do rządzenia Lublinem, że nawet na debaty nie przychodzi. Za każdym razem tłumaczy się innymi obowiązkami a prawda jest taka, że boi się trudnych pytań. Poszedł jedynie na debatę w TVP bo tam się koledzy zlitowali i dostał gotowe pytania przed debatą, więc szansa skompromitowania się była zminimalizowana nimal do zera. Ale już na debatach organizowanych przez środowisko studentów(było ich kilka) się nie pojawił, bo żaki są złośliwe i nie chciały podać Sylwestrowi pytań jakie będą na poszczegól... rozwiń
Avatar
Gość / 12 października 2018 r. o 10:21
+42
Żuk zmęczony? Nowogroszka tak ci kazała pisać? Gość w dwie kadencje wydał na inwestycje blisko 4 mld zł. Ma konkretny plan na kolejne 5 lat i zapowiada dalsze inwestycje oraz rozwój miasta. Nie żartuj z tym zmęczeniem.
Avatar
AB / 12 października 2018 r. o 10:36
+40
Żuk nie mając wpływu na policję mógł się obawiać że marsz nie będzie odpowiednio zabezpieczony. Jak dołożyć się do tego rozkręcanie przez Czarnka i Pituchy atmosfery nienawiści i pogardy do uczestników tego marsz napradę mogło być niebezpiecznie!!! Czy ktoś kto krytykuje Żuka, osobiście jest w stanie zagwarantować, że te dzieciaki na marszu będą bezpieczne? Pamiętacie jak policja zabezpieczyła manifestacje KODu w Radomiu rok temu ? Nie było ani jednego policjanta, MW prowokował swobodnie przez 30 minut i w końcu pobiła jednego z demonstrantów.
Avatar
alo / 14 października 2018 r. o 16:57
0
Żuku! Przesrałeś szansę na koleją kadencję. Zamiast konsultacji z katabasami trzeba było od początku postawić twarde wymagania policji. Straciłeś wielu zwolenników a nie zyskałeś nic ze strony przeciwnej. Teraz czeka cię śmierć głodowa. Nie zostaniesz prezesem spółki skarbu państwa bo to domena PIS. PO może zaoferować ci fuchę nocnego ciecia w Pierdziszewie Małym. 
Avatar
świadomy. / 14 października 2018 r. o 11:34
+2
Tułajew wysyła dziewczyny po mieszkaniach rozdaje po 100 gram miodu żeby na niego głosować.Po prostu powiedziałem Bogu ducha winnym studentkom że jestem "II"drugi sort i nie zasługuje być razem z Tułajewem w jednym szeregu.
Avatar
Warte śmiechu / 14 października 2018 r. o 01:08
+2
tęczowi, wybierajcie ŁAGODNEGO TUŁAJEWA!!! Zapewne swobodnie pomaszerujecie ulicami miasta jeszcze nie raz!! Przecież lejwoda czornek nie naśle CBA na swojego partyjnego zioma - a wy doczekacie się łagodnego przedefiniowania bieżących poglądów w/w lejwody oraz prawego i sprawiedliwoego prezydenta tułajewa!!!!!
Avatar
Gość / 12 października 2018 r. o 23:15
+2
Jak widzę tę pissowską mor-dę to mnie szlag trafia !
Avatar
tzw. katol / 12 października 2018 r. o 17:11
+2
Żeby być konsekwentnym jak Żuk mąż stanu i obrońca polskich wartości powinniśmy na tej samej zasadzie zakazać: procesji bożego ciała, pielgrzymek katolickich do miejsc kultu, zgromadzeń takich jak zjazdy młodzieży ewangelickiej i innych, które ewidentnie  z racji dużej ilości osób stanowić mogą zagrożenie dla otoczenia, jak również mogą wywołać kontrmanifestacje środowisk antykatolickich. Wolność słowa jest dla wszystkich lub dla nikogo - wszystko co pomiędzy, kończy się kamieniami.
 bags-sie. Pielgrzymki katolickie są wielowiekową tradycją, co ty gostku chcesz POrównywać?. Nie ośmieszaj się.
 bags-sie. Pielgrzymki katolickie są wielowiekową tradycją, co ty gostku chcesz POrównywać?. Nie ośmieszaj się. rozwiń
Avatar
Gość / 12 października 2018 r. o 13:53
+1
Teraz po decyzji sądu zależnego od PO cały marsz to porażka Żuka. Schetyna i świta sobie pomaszerują na czele, a prezydent jest daleko w de. Kiepsko partia go postawiła tuż przed wyborami.
Avatar
i tyle / 12 października 2018 r. o 13:06
-1
i dlatego zagłosuję na Mariana Kowalskiego, ten poradzi i dewiantom i lewackim sędziom
Avatar
Gość / 12 października 2018 r. o 12:54
0
Żuk zmęczony? Nowogroszka tak ci kazała pisać? Gość w dwie kadencje wydał na inwestycje blisko 4 mld zł. Ma konkretny plan na kolejne 5 lat i zapowiada dalsze inwestycje oraz rozwój miasta. Nie żartuj z tym zmęczeniem.
 No i co z tego, że wydał 4 mld skoro nic z tego nie wynika? Ludzie masowo uciekają z Lublina. Moja córka pojechała na studia do Warszawy tak samo jak 90% jej klasy. Żuk nie ma kompletnie pomysłu na to miasto. Budowanie kolejnych i niepotrzebych estakad to trochę za mało.
Avatar
Baqs / 12 października 2018 r. o 12:20
+1
Żeby być konsekwentnym jak Żuk mąż stanu i obrońca polskich wartości powinniśmy na tej samej zasadzie zakazać: procesji bożego ciała, pielgrzymek katolickich do miejsc kultu, zgromadzeń takich jak zjazdy młodzieży ewangelickiej i innych, które ewidentnie z racji dużej ilości osób stanowić mogą zagrożenie dla otoczenia, jak również mogą wywołać kontrmanifestacje środowisk antykatolickich. Wolność słowa jest dla wszystkich lub dla nikogo - wszystko co pomiędzy, kończy się kamieniami.
Avatar
lubelak / 12 października 2018 r. o 12:15
-2
Tułajew jest pedałem????? Będzie w tym marszu szedł??? W sumie wygląd taki ciotowaty trochę ma
Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Muszą zapłacić po kilkanaście tysięcy za wynajem pokoju, w którym nie mieszkali
Reportaż Uwagi! TVN
film

Muszą zapłacić po kilkanaście tysięcy za wynajem pokoju, w którym nie mieszkali

Muszą płacić nawet po kilkanaście tysięcy złotych za wynajem pokoju lub łóżka w mieszkaniu, do którego nigdy się nie wprowadzili. Jak wyglądało podpisanie umowy najmu z wynajmującym? Sprawdzała to dziennikarka Uwagi! TVN, która przedstawiła się jako osoba szukająca pokoju na wynajem.

Dobre starty reprezentantów MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Dobre starty reprezentantów MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Zawodnicy MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski przygotowywali się do sezonu startując w Beskidach

W Kurowie powstanie pierwsza myjnia samochodowa. I będzie gminna

W Kurowie powstanie pierwsza myjnia samochodowa. I będzie gminna

Kurowscy radni wyrazili zgodę na nabycie kilku działek położonych przy ul. Głowackiego. Zgodnie z planem lokalnych władz, w przyszłości stanie na nich pierwsza w miejscowości myjnia bezdotykowa. Inwestorem ma być Zakład Usług Komunalnych.

Pacjent po przeszczepie płuc doczekał się testu na koronawirusa
Po naszym artykule

Pacjent po przeszczepie płuc doczekał się testu na koronawirusa

Pacjent po przeszczepie płuc, który miał kontakt z zakażoną koronawirusem rodziną z powiatu lubelskiego, wreszcie został zbadany pod kątem koronawirusa. Po naszej publikacji we wczorajszym wydaniu Dziennika Wschodniego jeszcze przed południem miał pobrany wymaz.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24 września 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24 września 2020 r.

LUK Politechnika Lublin – Mickiewicz Kluczbork 3:0, Avia wygrała w Jaworznie [zdjęcia]
galeria

LUK Politechnika Lublin – Mickiewicz Kluczbork 3:0, Avia wygrała w Jaworznie [zdjęcia]

Udane rozpoczęcie sezonu w Tauron I Lidze siatkarzy LUK Politechniki i Polskiego Cukru Avii. Lublinianie pokonali u siebie Mickiewicza Kluczbork 3:0. Taki sam wynik w Jaworznie osiągnęli świdniczanie, którzy pewnie ograli tamtejszy MCKiS.

Stal Stalowa Wola – Podlasie Biała Podlaska 3:2. Punkt był bardzo blisko

Stal Stalowa Wola – Podlasie Biała Podlaska 3:2. Punkt był bardzo blisko

Pechowa porażka drużyny Władimira Geworkjana. W 87 minucie Podlasie wyrównało stan meczu ze Stalą Stalowa Wola na 2:2. Niestety, gospodarze zdążyli strzelić jeszcze zwycięskiego gola.

Pod Lublinem kierowcy jeżdżą jednym pasem S19. Budowa na półmetku

Pod Lublinem kierowcy jeżdżą jednym pasem S19. Budowa na półmetku

Na budowie drogi ekspresowej S19, na ok. 5-kilometrowym odcinku DK 19 między Zemborzycami Tereszyńskimi a Strzeszkowicami Dużymi, w poniedziałek wykonawca wprowadził tymczasową organizację ruchu.

Okna do domu w stylu industrialnym

Okna do domu w stylu industrialnym

Styl industrialny charakteryzuje wykorzystanie surowych materiałów oraz kolorystyki opartej na przemysłowych akcentach. Jest to też styl bazujący na otwartej przestrzeni i ściśle ze sobą połączonych elementach aranżacyjnych. Podpowiadamy, jak dobrać okno do wnętrza w stylu industrialnym.

Więcej zieleni w Lublinie. Zamiast miejsc parkingowych będą krzewy i drzewa

Więcej zieleni w Lublinie. Zamiast miejsc parkingowych będą krzewy i drzewa

Na ul. Chopina zamiast miejsc parkingowych na chodniku mają się pojawić krzewy i drzewa. To jedna ze zmian szykowanych przez Urząd Miasta, który ogłosił przetarg na nową zieleń, w tym obiecywany od dawna żywopłot mający ukrócić dzikie parkowanie na skraju pl. Kaczyńskiego. Gdzie jeszcze pojawią się nowe liście?

Online i na żywo - kulturalne atrakcje DDK Węglin i Czuby Południowe
25 września 2020, 18:00

Online i na żywo - kulturalne atrakcje DDK Węglin i Czuby Południowe

W ramach programu "Kultura w sieci" Dzielnicowe Domy Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) i Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16) zaproszą w najbliższych dniach na wiele ciekawych atrakcji zarówno online, jak i stacjonarnie.

Nowy sprzęt dla Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach

Nowy sprzęt dla Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach

Dzięki unijnemu projektowi puławski MDK jeszcze w tym roku otrzyma szereg nowych urządzeń audio-wideo, m.in. aparat fotograficzny, kamerę, oświetlenie i nagłośnienie studyjne. Całe zadanie będzie kosztowało ponad 40 tys. zł.

Lubartów: Elektryczne hulajnogi i skutery jeszcze zostają

Lubartów: Elektryczne hulajnogi i skutery jeszcze zostają

Nie stygły akumulatory taksówkach elektrycznych, które we wtorek bezpłatnie woziły mieszkańców Lubartowa. Był to jeden z akordów „Tygodnia zrównoważonego transportu”, który trwał od 16 do 22 września. W mieście zostały jeszcze elektryczne skutery i hulajnogi. Będzie można z nich korzystać do 15 października.

Lubelskie: Rolnik odnalazł na łące ciało poszukiwanego mężczyzny

Lubelskie: Rolnik odnalazł na łące ciało poszukiwanego mężczyzny

Tragicznie zakończyły się poszukiwania zaginionego 37-latka z Włodawy, którego od wczoraj szukali włodawscy policjanci wspomagani przez inne służby.

Żywa Biblioteka w Zamościu. To będą niezwykłe spotkania
26 września 2020, 10:00

Żywa Biblioteka w Zamościu. To będą niezwykłe spotkania

W sobotę, przez sześć godzin w Zamościu będzie można rozmawiać z osobami, które chcą walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. Postanowiły opowiedzieć o swoich problemach i życiu. Każda z nich to członek jakiejś mniejszości lub osoba borykająca się z ograniczeniami.

Sonda: Co sądzisz o ciszy wyborczej?

Liczba głosów: 289
60.21%
Powinna nadal obowiązywać
38.41%
Powinna zostać zniesiona
1.38%
Nie mam zdania
   

Sonda: Jak oceniasz kampanię wyborczą przed wyborami samorządowymi?

Liczba głosów: 1940
39.85%
Dużo było w niej polityki, mało spraw bliskich ludziom
26.44%
Była bardzo brutalna
23.25%
Była bardzo merytoryczna
10.46%
Zupełnie się nie interesowałem kampanią wyborczą

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.