Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2018

27 września 2018 r.
14:08

"Metropolia stała się faktem". Żuk obiecuje elektryczne rowery i nowy dworzec. Co jeszcze?

Autor: Zdjęcie autora drs
217 107 A A
(fot. Dominik Smaga)

Wizję Lublina jako metropolii roztaczał dzisiaj Krzysztof Żuk ubiegający się o ponowny wybór na stanowisko prezydenta Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Metropolia stała się faktem – podkreśla Żuk. – Stajemy się poprzez potencjał inwestycyjny lokomotywą naszego regionu – dodaje kandydat i zapowiada m.in. budowę dworca metropolitalnego w rejonie ul. Młyńskiej. Obiecuje też odmienić otoczenie dworca. – Uporządkujemy cały ten obszar – mówi Żuk i zapewnia, że miasto będzie miało na to unijną dotację.

– Podpiszemy w grudniu, zgodnie z harmonogramem, wniosek o dofinansowanie z funduszy europejskich – mówi prezydent, który zapowiada również terminal towarowy na lotnisku w Świdniku. – W końcowej fazie są negocjacje zarządu portu z inwestorem, który chce się podjąć budowy.

Żuk obiecuje przebudowę Al. Racławickich, ul. Lipowej, Pogodnej i al. Unii Lubelskiej, przedłużenie ul. Dekutowskiego oraz ul. Węglarza, a także przebudowę al. Kraśnickiej do granic miasta, al. Sikorskiego, ul. Kunickiego oraz skrzyżowania Głębokiej z Nadbystrzycką, Narutowicza i Muzyczną. Prosi też kierowców o wyrozumiałość: – Lublin był wielkim placem budowy i jeszcze jest.

Starający się o reelekcję prezydent zapowiada też dalsze zakupy pojazdów komunikacji miejskiej. – Będziemy mieli najnowocześniejszą komunikację miejską w Polsce, w 70 proc. bezemisyjną – podkreśla. Obiecuje też sieć buspasów. – Jeżeli uprzywilejowujemy transport zbiorowy, to musimy się zgadzać na buspasy – mówi Żuk, ale nie wyklucza wpuszczenia na buspasy także motocykli i motorynek.

Kolejna obietnica to uwzględnienie rowerów elektrycznych w przyszłorocznym przetargu na nowy system roweru miejskiego, bo obecna umowa wygaśnie. Żuk wspomina też o stacjach ładowania pojazdów elektrycznych. – Poszukujemy tu partnera, nie chcielibyśmy się sami angażować, ale jeśli będzie potrzeba, zrobimy to przez jedną ze swoich spółek.

Prezydent obiecuje ponadto park na Błoniach wraz z zagospodarowaniem wzgórza zamkowego, ponowną dyskusję o Podzamczu i wspomina o wybudowaniu w tym miejscu „symbolu miasta, drugiego po CSK”, który „będzie niemalże całodobowym centrum aktywności, centrum inspiracji”. Wśród złożonych na porannej konferencji prasowej obietnic Żuka jest modernizacja ulic przyległych do deptaka, woonerfy na Krótkiej, Niecałej i Chopina.

– Chcemy powtórzyć sukces promocyjny i organizacyjny, jakim było Euro U21 – mówi Żuk, nawiązując do planowanych na przyszły rok młodzieżowych piłkarskich mistrzostw świata w piłce nożnej, których jednym z gospodarzy ma być Lublin. Zapowiada ponadto przyciąganie zagranicznych studentów i rozwijanie potencjału akademickiego miasta.

Komentarze 107

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
W / 27 września 2018 o 14:27
+75
Zobowiazania logiczne i realne do spelnienia. Jestem na tak. Ma pan mój i mojej rodziny glos. Co ciekawe nie znam nikogo z kregu moich znajomych którzy nie będą na pana głosowali. Niektórzy z nich są za pisem, ale nie za Tulajewem.
Avatar
Gość / 27 września 2018 o 14:42
+71
Żuk - właściwy człowiek na właściwym miejscu
Avatar
brawo Żuk / 27 września 2018 o 14:45
+69
Realne obietnice a nie jakieś gruszki na wierzbie. Reelekcja się należy za to jak zmienił się Lublin w ciągu ostatnich 8 lat.
Avatar
maverick / 27 września 2018 o 14:58
+58
czy prezydent żuk jest idealny? nie jest. czy popełnił błędy? Popełnił. Co nie zmienia faktu, że to najlepszy prezydent Lublina w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. I na razie na szerokim horyzoncie nie widać nikogo kto byłby w stanie przebić jego dokonania. Przypomnijcie sobie Lublin sprzed 10-15 lat- zgrzebny, szary, z rozpadającymi się autobusami i dziurawymi ulicami. A teraz jesteśmy bez kompleksów w I lidze miast polskich.
Avatar
super prezydent / 27 września 2018 o 14:55
+52
Kolejna kadencja raczej pewna. Zatem czekamy na te inwestycje. Niech się Lublin dalej rozwija w tak szybkim tempie.
Avatar
Gość / 27 września 2018 o 14:50
+51
szczekaczki wynajęte przez Tułajewa już przybyły na forum - można zacząć produkcję propagandowych wpisów o Lublinie w ruinie ☺
Avatar
PIS / 27 września 2018 o 14:36
+45
obywatelski NEPOTYZM 2012 - "Gazeta przypomina, że  szefem spółki PGE PEJ1, zajmującej się energią atomową, z wynagrodzeniem miesięcznym 110 tysięcy złotych został Aleksander Grad - były minister skarbu i poseł PO. Rzeczniczką w spółce PGE Dystrybucja była jego synowa. Z kolei brat byłego ministra sprawiedliwości był szefem departamentu w spółce Polski Cukier, córka działaczki PO z Gorzowa bez konkursu została szefową filii Urzędu Marszałkowskiego w Gorzowie. Córka jednego z bohaterów afery taśmowej pracowała w departamencie Ministerstwa Rolnictwa, a Jolanta Fedak, była minister pracy z ramienia PSL, gdy nie dostała się do parlamentu, została przewodniczącą Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dla teścia syna byłego już ministra Marka Sawickiego stworzono specjalne stanowisko w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. Został wicedyrektorem" - Więcej: /wiadomosci.gazeta.pl/
 Spoko na wszystkich tych stołkach jest rodzina z PISu... W Orlenie już 7 prezes odebrał odprawy jak za 10 lat normalnej pracy. W ARiMR cała rodzina ministra zarobiła tyle co normalny człowiek w 30 lat... a to tylko dwa lata rządów. ROZPASANIE PISU pobiło wszystkich poprzedników... a i tak udają że poprzednicy ważniejsi...
 Spoko na wszystkich tych stołkach jest rodzina z PISu... W Orlenie już 7 prezes odebrał odprawy jak za 10 lat normalnej pracy. W ARiMR cała rodzina ministra zarobiła tyle co normalny człowiek w 30 lat... a to tylko dwa lata rządów. ROZPASANIE PISU pobiło wszystkich poprzedników... a i tak udają że poprzednicy ważniejsi... rozwiń
Avatar
marek / 27 września 2018 o 15:10
+42
Panie prezydencie, ma pan moje pełne poparcie plus wszyscy z mojej rodziny. Już moi kuzyni z Poznania się z nas nie śmieją, jak przyjeżdżają do Lublina.Kiedyś było mi autentycznie wstyd, kiedy szliśmy na spacer po mieście. Dzisiaj jak przyjeżdżają, to hapa z podziwu im się nie zamyka. Zresztą nie tylko im.  Lublin rzeczywiście jest juz teraz w ekstraklasie. Brawo!
Avatar
Kornik PISarz / 27 września 2018 o 15:20
+40
Żuk tym sie różni od kontrkandydatów, że przychodzi z projektem w ręku a nie z paplaniną w ustach. Tyle i aż tyle.
Avatar
Gość / 27 września 2018 o 15:06
+34
Tylko Żuk!!!
Avatar
t5y6jukl;op'[];lutr / 28 września 2018 o 21:19
0
Żuk do chamburka, Lublin dla Lublinian a nie Chamuów i Burków
Avatar
Opo / 28 września 2018 o 17:50
+1
Ludzie czy was poebało do reszty ? Jaki tramwaj ! Nie macie pojecia o kosztach przecież to szalenstwo. Lublin to nie Krakow. Ani nie Olsztyn. Komunikacja miejska daje rade. Nie ma szerokich ulic, bez sensu zrobic 2 linie na obrzezach omijajac centrum
weź się ogarnij typie, wyjedź trochę w świat i zobacz po jakich dużo ciaśniejszych od Lublina miastach z powodzeniem jeżdzą tramwaje...albo jak cię nie stać na podróż, włącz sobie google street view i zobacz jak wygląda np. ul.3Maja w Katowicach, ul. Gdańska w Bydgoszczy (na niektórych odcinkach jeszcze węższa od naszego Krakowskiego!), a potem się wypowiadaj.
Nie masz pojecia gdzie bylem i co widzialem. Lubelskie uliczki srodmiescia nie nadaja sie do poprowadzenia tramwaju bez wywrocenia miasta do gory nogami. Jedynie po kawalkach duzych arterii na obrzezach. Po co ? Nie wiem. Autobusy wystarczaja. Budowa tramwaju to marnowanie kasy i uciazliwosci.
 Co to znaczy 'wywrocenie miasta do gory nogami' remont połaczony z wbudowaniem torowiska to armageddon? To powiem ci ze w innych miastach sie takie rzeczy zalatwia w kilka tygodni i po krzyku...Czyli w katowicach, bydgoszczy, toruniu, olsztynie obowiązuje inna fizyka niż w Lublinie? Inne przepisy tam mają?
 Co to znaczy 'wywrocenie miasta do gory nogami' remont połaczony z wbudowaniem torowiska to armageddon? To powiem ci ze w innych miastach sie takie rzeczy zalatwia w kilka tygodni i po krzyku...Czyli w katowicach, bydgoszczy, toruniu, olsztynie obowiązuje inna fizyka niż w Lublinie? Inne przepisy tam mają? rozwiń
Avatar
Opo / 28 września 2018 o 17:46
+1
Ludzie czy was poebało do reszty ? Jaki tramwaj ! Nie macie pojecia o kosztach przecież to szalenstwo. Lublin to nie Krakow. Ani nie Olsztyn. Komunikacja miejska daje rade. Nie ma szerokich ulic, bez sensu zrobic 2 linie na obrzezach omijajac centrum
weź się ogarnij typie, wyjedź trochę w świat i zobacz po jakich dużo ciaśniejszych od Lublina miastach z powodzeniem jeżdzą tramwaje...albo jak cię nie stać na podróż, włącz sobie google street view i zobacz jak wygląda np. ul.3Maja w Katowicach, ul. Gdańska w Bydgoszczy (na niektórych odcinkach jeszcze węższa od naszego Krakowskiego!), a potem się wypowiadaj.
Nie masz pojecia gdzie bylem i co widzialem. Lubelskie uliczki srodmiescia nie nadaja sie do poprowadzenia tramwaju bez wywrocenia miasta do gory nogami. Jedynie po kawalkach duzych arterii na obrzezach. Po co ? Nie wiem. Autobusy wystarczaja. Budowa tramwaju to marnowanie kasy i uciazliwosci.
 To widac ze nigdy w Lublinie nie byłeś...bo w wielu miastach w Polsce tramwaje jezdzą po węższych ulicach niż nasze krakowskie...to nienjest kwestia braku miejsca tylko priorytetów  - na krakowskim parkujące samochody zajmują po obu stronach więcej miejsca niż na torowisko trzeba
 To widac ze nigdy w Lublinie nie byłeś...bo w wielu miastach w Polsce tramwaje jezdzą po węższych ulicach niż nasze krakowskie...to nienjest kwestia braku miejsca tylko priorytetów  - na krakowskim parkujące samochody zajmują po obu stronach więcej miejsca niż na torowisko trzeba rozwiń
Avatar
Odp / 28 września 2018 o 16:34
-1
Ludzie czy was poebało do reszty ? Jaki tramwaj ! Nie macie pojecia o kosztach przecież to szalenstwo. Lublin to nie Krakow. Ani nie Olsztyn. Komunikacja miejska daje rade. Nie ma szerokich ulic, bez sensu zrobic 2 linie na obrzezach omijajac centrum
szaleństwo? w Lublinie na przebudowę albo budowę kawałka drogi urzędnicy lekką ręką potrafią wydać ponad 100 mln ZŁOTYCH! budowa 1 skrzyżowania sikorskiego/solidarności kosztowała 65 mln, przebudowa grygowej 112 milionów! w Olsztynie pierwszy etap budowy sieci tramwajowej łącznie z zajezdnią i taborem kosztował około 400 mln, ale z tego 80% i tak dała UE
 Widac ze nie masz pojecia o cenach rynkowych robot drogowych. Nsrazie doprowadzenie drog do stanu uzywalnosci jest priorytetem. Tyle lat nikt nawet nie probowal wprowadzac tu tramwaju, nie bez powodu ale co ja sie bede rozpisywac szkoda slow
 Widac ze nie masz pojecia o cenach rynkowych robot drogowych. Nsrazie doprowadzenie drog do stanu uzywalnosci jest priorytetem. Tyle lat nikt nawet nie probowal wprowadzac tu tramwaju, nie bez powodu ale co ja sie bede rozpisywac szkoda slow rozwiń
Avatar
Odp / 28 września 2018 o 16:31
-1
Ludzie czy was poebało do reszty ? Jaki tramwaj ! Nie macie pojecia o kosztach przecież to szalenstwo. Lublin to nie Krakow. Ani nie Olsztyn. Komunikacja miejska daje rade. Nie ma szerokich ulic, bez sensu zrobic 2 linie na obrzezach omijajac centrum
weź się ogarnij typie, wyjedź trochę w świat i zobacz po jakich dużo ciaśniejszych od Lublina miastach z powodzeniem jeżdzą tramwaje...albo jak cię nie stać na podróż, włącz sobie google street view i zobacz jak wygląda np. ul.3Maja w Katowicach, ul. Gdańska w Bydgoszczy (na niektórych odcinkach jeszcze węższa od naszego Krakowskiego!), a potem się wypowiadaj.
 Nie masz pojecia gdzie bylem i co widzialem. Lubelskie uliczki srodmiescia nie nadaja sie do poprowadzenia tramwaju bez wywrocenia miasta do gory nogami. Jedynie po kawalkach duzych arterii na obrzezach. Po co ? Nie wiem. Autobusy wystarczaja. Budowa tramwaju to marnowanie kasy i uciazliwosci.
 Nie masz pojecia gdzie bylem i co widzialem. Lubelskie uliczki srodmiescia nie nadaja sie do poprowadzenia tramwaju bez wywrocenia miasta do gory nogami. Jedynie po kawalkach duzych arterii na obrzezach. Po co ? Nie wiem. Autobusy wystarczaja. Budowa tramwaju to marnowanie kasy i uciazliwosci. rozwiń
Avatar
Odp / 28 września 2018 o 16:27
-1
Ludzie czy was poebało do reszty ? Jaki tramwaj ! Nie macie pojecia o kosztach przecież to szalenstwo. Lublin to nie Krakow. Ani nie Olsztyn. Komunikacja miejska daje rade. Nie ma szerokich ulic, bez sensu zrobic 2 linie na obrzezach omijajac centrum
mądry inaczej, tramwaj ma szerokość taką jak autobus miejski, to wytłumacz mi jakim cudem się nie zmieści..
 Takim ze musi przejechac autobus, samichod, smieciarka i tramwaj. Do boju inzynierze ! Tramwaj na Lubartowskiej, 3go maja, krak przedmiesciu, Raclawickich, krolewskiej, zamojskiej, bernardynskiej,narutowicza, glebokiej czeka na zbudowanie !
 Takim ze musi przejechac autobus, samichod, smieciarka i tramwaj. Do boju inzynierze ! Tramwaj na Lubartowskiej, 3go maja, krak przedmiesciu, Raclawickich, krolewskiej, zamojskiej, bernardynskiej,narutowicza, glebokiej czeka na zbudowanie ! rozwiń
Avatar
Odp / 28 września 2018 o 16:25
0
Ludzie czy was poebało do reszty ? Jaki tramwaj ! Nie macie pojecia o kosztach przecież to szalenstwo. Lublin to nie Krakow. Ani nie Olsztyn. Komunikacja miejska daje rade. Nie ma szerokich ulic, bez sensu zrobic 2 linie na obrzezach omijajac centrum
chyba cie poyebauo....Lublin jest DWA RAZY większy od Olsztyna i wielu innych miast, po których jeżdżą tramwaje...Nie ma szerokich ulic? 80% powierzchni miasta to blokowiska poprzecinane miejskimi autostradami a ty bredzisz że nie ma miejsca? Na czechowie czy czubach są między jezdniami są tak szerokie rezerwy zieleni, że magistrale kolejową by tam wcisnął, a co dopiero tramwaj,
 W innym lublinie zyjesz
 W innym lublinie zyjesz rozwiń
Avatar
LelekPolelek / 28 września 2018 o 15:36
+1
Ludzie czy was poebało do reszty ? Jaki tramwaj ! Nie macie pojecia o kosztach przecież to szalenstwo. Lublin to nie Krakow. Ani nie Olsztyn. Komunikacja miejska daje rade. Nie ma szerokich ulic, bez sensu zrobic 2 linie na obrzezach omijajac centrum
 szaleństwo? w Lublinie na przebudowę albo budowę kawałka drogi urzędnicy lekką ręką potrafią wydać ponad 100 mln ZŁOTYCH! budowa 1 skrzyżowania sikorskiego/solidarności kosztowała 65 mln, przebudowa grygowej 112 milionów! w Olsztynie pierwszy etap budowy sieci tramwajowej łącznie z zajezdnią i taborem kosztował około 400 mln, ale z tego 80% i tak dała UE
 szaleństwo? w Lublinie na przebudowę albo budowę kawałka drogi urzędnicy lekką ręką potrafią wydać ponad 100 mln ZŁOTYCH! budowa 1 skrzyżowania sikorskiego/solidarności kosztowała 65 mln, przebudowa grygowej 112 milionów! w Olsztynie pierwszy etap budowy sieci tramwajowej łącznie z zajezdnią i taborem kosztował około 400 mln, ale z tego 80% i tak dała UE rozwiń
Avatar
NewBeetle / 28 września 2018 o 15:15
-1
Miałem nawet zagłosować na Żuka, ale jak słysze o przebudowie Racawickich, która pewnie sprowadzi sie do wyciecia pięknych drzew , zrobienia buspasów i ścieżek rowerwoych koszten przepustowowści ruchu samochodowego, to wiem jedno. NIE DLA Żuka!!1
  spokojnie nic nie wytną, Żuk potrafi tylko autostrady po zadupiach budować, przebudowa Racłwaickich zupełnie go przerosła i kolejny rok inwestycja przesunięta...jak za kilka lat Racławickie będą już po części drogą gruntową od wieloletniego zaniedbania, to zrobią jakieś doraźne wylanie warstwy ścieralnej po taniości i tak się skończy
  spokojnie nic nie wytną, Żuk potrafi tylko autostrady po zadupiach budować, przebudowa Racłwaickich zupełnie go przerosła i kolejny rok inwestycja przesunięta...jak za kilka lat Racławickie będą już po części drogą gruntową od wieloletniego zaniedbania, to zrobią jakieś doraźne wylanie warstwy ścieralnej po taniości i tak się skończy rozwiń
Avatar
fff / 28 września 2018 o 15:11
+1
Miałem nawet zagłosować na Żuka, ale jak słysze o przebudowie Racawickich, która pewnie sprowadzi sie do wyciecia pięknych drzew , zrobienia buspasów i ścieżek rowerwoych koszten przepustowowści ruchu samochodowego, to wiem jedno. NIE DLA Żuka!!1
Zobacz wszystkie komentarze 107

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Cudem uniknęli śmierci, stracili dom w pożarze. Dzięki pomocy ludzi udało się postawić nowy

Cudem uniknęli śmierci, stracili dom w pożarze. Dzięki pomocy ludzi udało się postawić nowy 3 1

Rodzina z Wronowa (gm. Końskowola) cudem uniknęła śmierci uciekając z płonącego budynku tuż przed eksplozją butli gazowej. Dom został zniszczony, ale dzięki pomocy ludzi o wielkich sercach udało się postawić nowy

Koncert w CK: Jerzy Małek Black Sheep
12 stycznia 2019, 20:00

Koncert w CK: Jerzy Małek Black Sheep 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 12 stycznia o godz. 19 na scenie Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) wystąpi Jerzy Małek z projektem Black Sheep.

Stand-up: Zbychu Grabowski w Puławach
22 grudnia 2018, 19:00

Stand-up: Zbychu Grabowski w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. The Local w Puławach (ul. Kołłątaja 50a) zaprasza na stand-upowy występ komika Zbycha Grabowskiego, który odbędzie się 22 grudnia o godz. 19.

Znana instagramerka zarabia rozbierając się na "kamerkach". Co z jej dzieckiem?
film

Znana instagramerka zarabia rozbierając się na "kamerkach". Co z jej dzieckiem? 23 6

Kilka miesięcy temu pokazaliśmy historię popularnej instagramerki Oliwii P. Jej mąż Mariusz P. ujawnił nagrania, na których słychać, jak kobieta krzyczy na córkę i grozi, że zrobi jej krzywdę. Mimo dwóch toczących się postępowań, wzajemnych oskarżeń i walki o dziecko, para znów mieszka razem. Internauci odkryli, że małżonkowie zaczęli działać na tzw. kamerkach erotycznych, w ten sposób zarabiając pieniądze.

Chleb i wino. Nowe miejsce na kulinarnej mapie Lublina. Zajrzeliśmy do środka [zdjęcia]
galeria

Chleb i wino. Nowe miejsce na kulinarnej mapie Lublina. Zajrzeliśmy do środka [zdjęcia] 6 8

Kapucyńska 2 to nowy adres na kulinarnej mapie Lublina. „Chleb i wino” to wspólna inicjatywa Piekarni Europiek i słynącej z długich kolejek po lody Cukierni Bosko. Powstało miejsce, w którym można smacznie zjeść, kupić coś wyjątkowego i niebanalnie spędzić czas.

Włodawę czeka wielka odmiana. "To był i jest nasz najważniejszy projekt"

Włodawę czeka wielka odmiana. "To był i jest nasz najważniejszy projekt" 0 1

Miasto stanęło przed największym pod względem zakresu i kosztów w jego dziejach zadaniem inwestycyjnym. To projekt „Rewitalizacja Włodawy”, na który miasto otrzyma ponad 14 mln zł

Razem pili, potem zostawili Mateusza na mrozie. 15-latek zmarł
film

Razem pili, potem zostawili Mateusza na mrozie. 15-latek zmarł 13 2

Gorzów Wlkp. W Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim ruszył proces w sprawie śmierci 15-letniego Mateusza. Jego koledzy są oskarżeni o rozpijanie osoby małoletniej, narażenie małoletniego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia oraz o nieumyślne spowodowanie śmierci. Grozi im nawet do 5 lat więzienia. Zarówno Mirosław G., jak i Paweł N. przyznali się do winy.

Szkoły z całej Lubelszczyzny pokazały, jak powinno się chronić środowisko [zdjęcia]
galeria

Szkoły z całej Lubelszczyzny pokazały, jak powinno się chronić środowisko [zdjęcia] 0 0

25 szkół z całej Lubelszczyzny otrzymało nagrody za udział w konkursie „25 na piątkę z plusem!”. Nagrodą w konkursie było 35 tys. zł na wyposażenie pracowni biologicznej.

W Chełmie rozegrano turniej „Grand Prix Niedźwiedziego Grodu”