Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 lipca 2025 r.
13:26

Wycisza i redukuje stres. Lublinianie polubili jogę

Autor: Zdjęcie autora Kinga Bloch
Podczas festiwalu jogi w Parku Ludowym wielu Lublinian wspólnie ćwiczyło
Podczas festiwalu jogi w Parku Ludowym wielu Lublinian wspólnie ćwiczyło (fot. Lublin Joga Festiwal/FB  )

Praca, rachunki, raty kredytów, złe wiadomości w telewizji, polityczna agresja i uzależniający scrolling socialmediów - współczesny człowiek coraz częściej bywa przebodźcowany. Jak radzić sobie z narastającym napięciem? Dla coraz większej liczby mieszkańców Lublina uglę przynosi wyciszająca joga.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na przełomie czerwca i lipca Park Ludowy w Lublinie zamienił się w zieloną strefę relaksu. Codziennie o godzinie 18:30 (do 5 lipca) odbywały się tam bezpłatne zajęcia jogi i medytacji. W ramach Lublin Joga Festiwal 2025 mieszkańcy miasta, od studentów po seniorów, wspólnie ćwiczyli i oddychali. W programie festiwalu znalazły się różne style jogi – od dynamicznej vinyasy, przez spokojną jogę hormonalną, aż po sesje redukujące stres. Festiwal był bezpłatny i otwarty dla wszystkich – wystarczyło zabrać matę i przyjść. Zajęcia były dostępne dla każdego, niezależnie kondycji czy doświadczenia.

Instruktorka, pochodząca z Ukrainy Marichka Kropatnytska podkreśla, że celem joginistycznych praktyk jest nie tylko poprawa kondycji fizycznej, ale też głębsze zrozumienie siebie.

- Nasze zajęcia łączą ruch, oddech, medytację i wiedzę o ciele i umyśle. Chcemy, by każdy – niezależnie od wieku czy kondycji mógł coś dla siebie wynieść i zastosować w codziennym życiu - tłumaczy. Tam, gdzie nie dociera ruch, tam dociera oddech, a tam, gdzie nie dociera oddech, tam dociera dźwięk - dadaje podkreślając wielowymiarowość jogi.

Specjaliści mówią, że joga oferuje coś, czego wielu z nas dziś potrzebuje: redukcję napięcia, poprawę postawy, większą elastyczność, wsparcie dla układu nerwowego i hormonalnego, a przede wszystkim - rozwój uważności i wewnętrznego spokoju. Praktykować jogę można niemal wszędzie. Wystarcza mata i otwartość.

- Zaczęłam ćwiczyć jogę trzy lata temu, trochę z ciekawości, trochę też z potrzeby wyciszenia - opowiada Julia Grześnikowska, studentka z Lublina. - Nie spodziewałam się, że tak bardzo zostanie ona w moim życiu. Dziś joga to dla mnie coś więcej niż ruch, to sposób, w jaki radzę sobie z emocjami. Kiedyś łatwo się stresowałam, teraz potrafię się zatrzymać, odetchnąć i spojrzeć na sytuację z dystansu, dzięki właśnie ćwiczeniom oddechowym. To daje ogromną siłę - opowiada.

Nie można też zapominać o duchowym wymiarze jogi. Choć nie jest ona religią, to jednak zawiera elementy duchowości jak medytacja czy mantra. Dla wielu osób joga staje się narzędziem do pogłębiania relacji z samym sobą, z innymi i z czymś większym – niezależnie od tego, jak to definiują.

- Od dziecka zadawałam sobie pytania: kim jestem, po co tu jestem. Joga dała mi odpowiedzi. Praktykuję od 14 lat i nadal się uczę. To podróż, która trwa całe życie - przyznaje Marichka.

- Ale joga to też coś bardzo codziennego. To świadomość ciała - uzupełnia Julia. - Dzięki jodze nauczyłam się słuchać siebie. Nie tylko wtedy, gdy wszystko jest dobrze, ale też wtedy, gdy coś boli, gdy jestem zmęczona, gdy potrzebuję odpoczynku. To praktyka, która nie kończy się na macie ale przenika do mojej codzienności - tłumaczy.

Czym jest cała ta joga? Współcześnie kojarzy się ona z gimnastyką, ale jej korzenie sięgają tysięcy lat wstecz. Wywodząca się z Indii, pierwotnie była duchową ścieżką prowadzącą do oświecenia. Jej siła tkwi w prostocie i uniwersalności. To filozofia życia, która uczy harmonii ciała, umysłu i ducha. Słowo "joga" się z sanskrytu i oznaca "łączyć", "jednoczyć", "ujarzmiać". W dawnych Indiach, kolebce jogi, termin ten określał duchową ścieżkę, której celem było zjednoczenie indywidualnej świadomości z tą uniwersalną.

Współczesna kultura jogi czerpie z tradycji indyjskiej, ale jednocześnie adaptuje się do lokalnych kontekstów i potrzeb. Coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej – nie tylko w formie festiwali, ale także jako element programów zdrowotnych, edukacyjnych i terapeutycznych. Lokalnie często pojawiają się różne wydarzenia związane z nią, takie jak wspomniany Lublin Joga Festiwal czy organizowane zajęcia z Budżetu Obywatelskiego AktywnyLublin.

Zainteresowani ćwiczeniami tego rodzaju w Lublinie z łatwością znajdą wiele szkół jogi. Ta obecna jest już w szkołach, szpitalach, więzieniach, czy ośrodkach rehabilitacyjnych jako narzędzie wspierające zdrowie psychiczne i fizyczne.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bartosz Śpiączka po raz trzeci w karierze został piłkarzem Górnika Łęczna

Bartosz Śpiączka w Górniku Łęczna czyli do trzech razy sztuka

Górnik Łęczna szybko zapełnił lukę po Przemysławie Banaszaku. W środę wieczorem zielono-czarni poinformowali, że kontrakt z klubem podpisał Bartosz Śpiączka, dla którego będzie to już trzecie podejście do gry na stadionie przy Alei Jana Pawła II

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty