Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zakupy

24 lutego 2020 r.
6:39

Coraz więcej Polaków jest przeciwko niedzieli bez handlu. Zostanie zniesiony?

283 114 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Blisko połowa Polaków opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę. Coraz bardziej restrykcyjne przepisy spotykają się z coraz większym sprzeciwem. Oprócz klientów protestują też związkowcy i tłumaczą: zakaz godzi w nas wszystkich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Powolne ograniczanie niedzielnego handlu rozpoczęło się dwa lata temu. W tym roku kalendarzowym niedziel, w których mogą być otwarte wszystkie sklepy jest siedem. Pierwsza z nich wypadła 26 stycznia. Na kolejne trzeba poczekać do 5 kwietnia. Zakupy zrobimy na tydzień przed Wielkanocą i przed długim majowym weekendem. Następne niedziele handlowe przypadają na końcówkę czerwca i sierpnia a potem dopiero na grudzień. Sklepy będą otwarte w dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem.

Jak wynika z badania przeprowadzonego w lutym przez Havas Media Group prawie połowa Polaków opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele. Taką odpowiedź wskazało 47,7 proc. ankietowanych. Niedawne zaostrzenie zakazu negatywnie oceniło 64 proc. mieszkańców dużych miast. W tej kwestii najbardziej podzieleni są mieszkańcy wsi. Wśród nich 40 proc. ankietowanych jest niezadowolonych ze zmian, a 43,5 proc. uważa je za pozytywne. 35 proc. uczestników ankiety stwierdziło, że zakaz handlu niesie ze sobą szereg utrudnień. Mimo to tylko 11 proc. z nas poszukuje sklepów otwartych w niedzielę. Większość robi zakupy dzień lub nawet kilka dni wcześniej. O blisko procent wzrosła też liczba robiących zakupy przez Internet.

– Polacy wciąż deklarują, że chcieliby zniesienia zakazu handlu, a nowe zaostrzanie przepisów oceniają negatywnie – komentuje Anna Ostrowska z Havas Media Group.

Zmiany na gorsze widzą też handlowi związkowcy. Twierdzą oni, że zakaz niedzielnego handlu godzi w klientów, którzy stoją w soboty w znacznie dłuższych kolejkach, a w niedzielę są zmuszani do zakupów np. na stacjach benzynowych, gdzie wybór jest mniejszy, a ceny wyższe. Pogorszyły się też warunki pracy sprzedawców.

- Duże sklepy wydłużyły godziny pracy w piątki i soboty, a zwiększenie liczby klientów sprawiło, że praca kasjerów i kasjerek stała się cięższa – zauważa Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. - W wyniku zakazu handlu spadły obroty w hipermarketach i dużych sieciach handlowych, ale też straciły małe sklepy, a część z nich zbankrutowała. Wiele sieci zintensyfikowało wysiłki na rzecz przyciągnięcia klientów w piątki i soboty, co sprawiło, że sklepy osiedlowe wcale nie zwiększyły sprzedaży. Umocniły się przede wszystkim sklepy przy stacjach benzynowych i dyskonty, które są otwarte w niedziele.

Dlatego związkowcy chcą zmiany prawa. Zakaz miałyby zastąpić podwyżki. W niedziele mogłyby handlować wszystkie sklepy, które płaciłyby pracownikom 2,5 razy więcej niż za pracę w dni powszednie. - W ten sposób w niedziele byłyby otwarte tylko te sklepy, które godnie płaciliby załogom – uważa Szumlewicz i dodaje: - Wynagrodzenie za pracę w niedziele byłoby rekompensatą za utratę dnia wolnego, a zarazem bodźcem na rzecz podniesienia płac w całej gospodarce.

- Nasze postulaty są podobne – przyznaje Dariusz Jodłowski, Prezes Zarządu Pracodawców Lubelszczyzny "Lewiatan". – Uważamy jednak, że nie należy wprowadzać innych regulacji niż te znajdujące się już w kodeksie pracy. Zgodnie z nim za prace w niedzielę obowiązuje 100 procent wynagrodzenia ekstra. Jeśli już zmieniać jakiekolwiek zapisy to można byłoby określić ilość niedziel w miesiącu, które pracownik może przepracować, na maksymalnie dwie. Sam zakaz handlu w niedzielę należy jednak bezwzględnie zlikwidować.

Postulat płacowy nie jest na razie brany przez rządzących pod uwagę. Z ministerstwa pracy dochodzą natomiast sygnały o tym, że być może w przyszłym roku zostaną wprowadzone wyjątki w niedzielnym zakazie handlu. Być może handel będzie dozwolony we wszystkich miejscowościach turystycznych.

Wśród właścicieli mniejszych sklepów zdania na temat zaostrzenia zakazu są podzielone. - Moja znajoma zamknęła sklep na ul. Kunickiego, bo piątkowe i sobotnie promocje w pobliskim supermarkecie sprawiły, że ludzie przestali do niej przychodzić. Dziś jest bezrobotną ofiarą niedzielnego zakazu handlu – mówi pani Marta, właścicielka sklepu przy ul. Abramowickiej. – Ale nie wszyscy stracili. Ja sobie zakaz chwalę, bo w niedzielę mam więcej klientów.

- W piątek i sobotę mamy martwy sezon – przyznaje Saule Massalimova, właścicielka „Market Zana 64”. – W każdą niedzielę pracuję po 16 godzin i odrabiam wtedy wszystkie straty. Ludzie przyjeżdżają z całego miasta szukając otwartego sklepu. Trafiają do mnie wtedy też turyści. Gdyby nie było niedziel to penie musiałabym zamknąć działalność.

Niedziele handlowe w 2020 roku:

5 kwietnia

26 kwietnia

28 czerwca

30 sierpnia

13 grudnia

20 grudnia

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 114

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mniodek / 24 lutego 2020 r. o 07:24
+26
Nie dość że tytuł bez sensu to jeszcze Polaków z małej litery. Brawo!
Avatar
Gość / 24 lutego 2020 r. o 07:21
+23
Reforma oświaty działa. Najłatwiej rządzić analfabetami. "polcy I polacy " już umiera ta kraina.
Avatar
Gość / 24 lutego 2020 r. o 08:10
+20
Sklepy powinny być otwarte tylko we : wtorek środę i czwartek.... Dlaczego piątek - muzułmanie, sobota Żydzi i Jehowi. niedziela - katolicy. Poniedziałek - Polacy na kacu. ....
Avatar
Gość / 24 lutego 2020 r. o 07:57
+18
Najgorzej jak nie planowani znajomi wpadną z wizytą w niedzielę. Albo córeczka sobie przypomni że na poniedziałek ma coś przynieść do szkoły. Wtedy tragedia..
Avatar
Gość / 24 lutego 2020 r. o 07:08
+18
Jak można napisać Polak z małej litery??? Jestem zbulwersowany!
Avatar
Praktyk / 24 lutego 2020 r. o 09:23
+16
Otworzyć w niedzielę bo tak chce Naród i co z tego jak Przewodniczący Solidarności Pan Piotr Duda nie chce i ma poparcie kleru. Jest takie przysłowie: Ty sobie mów a ja zdrów. Racje ekonomiczne czy społeczne dla tego Rządu nie liczą się w wielu innych sprawach również.
Avatar
Jj / 24 lutego 2020 r. o 07:52
+16
Ja myślę że Polacy są za wolną niedzielą od handlu
 A ja myślę , nie wypowiadaj sie za wszystkich Polaków.  Ja chce miec niedziele hadlowa. Pracuje w handlu
Avatar
Gość / 24 lutego 2020 r. o 06:48
+16
W Sztandarze Ludu nie wiedzą, że "Polaków" należy pisać z wielkiej litery? Pisanie z małej litery to brak szacunku dla drugiej osoby. A może wiedzą...
Avatar
Gość / 24 lutego 2020 r. o 07:46
+14
Ja jestem za rozszerzeniem zakazu handlu w niedziele także na kościoły
Avatar
Japolan / 24 lutego 2020 r. o 07:24
+14
Szanowna Pani Imigrantko, dziennikarkę udająca! Wzywam do nauczenia się języka polskuego przed podjęciem kolejnych prób zarobkowania przy jego pomocy. Chodzi nie tylko o pisownię z wielkiej litery nazw narodów. Jaki (on) "zostanie zniesiony", skoro w poprzednim zdaniu dopełnieniemm jest "niedziela bez handlu"? Ten żałośnie ułożony tytuł wskazuje, jakoby chodziło o żądanie zniesienia ... handlu, chociaż chodzi zapewne o zniesienie zakazu handlowania. Czy Pani wie, co Pani pisze??? Żądam, by Pani zaprzestała zaśmiecać umysły Polaków pisaniną tak marnej jakości! Dość grafomanii!
Szanowna Pani Imigrantko, dziennikarkę udająca! Wzywam do nauczenia się języka polskuego przed podjęciem kolejnych prób zarobkowania przy jego pomocy. Chodzi nie tylko o pisownię z wielkiej litery nazw narodów. Jaki (on) "zostanie zniesiony", skoro w poprzednim zdaniu dopełnieniemm jest "niedziela bez handlu"? Ten żałośnie ułożony tytuł wskazuje, jakoby chodziło o żądanie zniesienia ... handlu, chociaż chodzi zapewne o zniesienie zakazu handlowania. Czy Pani wie, co Pani pisze??? Żądam, by Pani zaprzestała zaśmiecać um... rozwiń
Avatar
Borys / 6 marca 2020 r. o 13:22
0
Pisiory - kretyni i tyle
Avatar
Mordel / 1 marca 2020 r. o 18:28
-1
Jeżeli nawet właściciele małych sklepów, których zakaz handlu miał puścić w skarpetka nie są zgodni, co do jego oceny - jedni plajtują, drudzy go chwalą – to w ogóle dla mnie nie ma tematu czy go likwidować czy zmieniać.
Avatar
Krystian / 1 marca 2020 r. o 18:17
-1
Skoro blisko połowa, a nie przeważająca większość Polakow jest za likwidacją zakazu handlu w enidziele, to pokazuje tylko, że zdania na jego temat są podzielone. Dlatego odradzam wszystkie radykalne ruchy typu likwidacja zakazu czy zaostrzenie przepisów.
Avatar
romero / 1 marca 2020 r. o 18:08
0
Nie jestem za likwidacją zakazu handlu, szczerze to nie jest on wielkim utrudnieniem, jest sporo możliwości zakupów w niedziele, są żabki, jest ABc, jest wreszcei internet.
Avatar
stacje paliw / 1 marca 2020 r. o 13:15
+3
a po co wogóle stacja paliw handluje w niedziele przecież tam też pracownik chcę odpoczywać
Avatar
zakaz handlu w niedziele nie potrzebny / 1 marca 2020 r. o 07:47
+2
turyści potrzebują wody picia jedzenia a tu masakra sklepy w niedziele zamknięte
Avatar
zakaz handlu jest nie potrzebny / 1 marca 2020 r. o 07:40
+1
na co po co ten zakaz handlu w niedziele był potrzebny komu
Avatar
ja zakazu handlu wcale nie popieram / 1 marca 2020 r. o 00:27
+3
w miejscach turystycznych powinny być sklepy otwrte w niedziele tam ludzie wody picia napojów lodów jedzenia wszystkiego potrzebują a oni chcą wszystko nie potrzebnie zamknać jak idioci
Avatar
po co komu zakaz handlu / 29 lutego 2020 r. o 23:41
-2
przyjdą wakację upały ludzie dzieci potrzebują sklepu otwartego w niedziele żeby choć jakąś wodę gdzieś kupić najlepiej debile chcą wszystko pozamykać pisowskie a my mamy na plaży zaschnąć bez wody bez picia bo sklepy w niedziele zamknięte idioci jedne
Avatar
Gość / 29 lutego 2020 r. o 23:27
+3
restauracje Bary kina teatry wszystko najlepiej pozamykać bo pisiory to banda kretynów
Zobacz wszystkie komentarze 114

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zakaz wejścia do lasów i parków narodowych. Przestrzegania prawa pilnują strażnicy. Czy to dobra decyzja? SONDA

Zakaz wejścia do lasów i parków narodowych. Przestrzegania prawa pilnują strażnicy. Czy to dobra decyzja? SONDA

Od piątku, 3 kwietnia obowiązuje zakaz wejścia Lasów Państwowych. Odpoczywać nie można też w parkach narodowych.

Koronawirus w woj. lubelskim. Nowe hospitalizacje, kwarantanna [mapa - stan na 03.04]

Koronawirus w woj. lubelskim. Nowe hospitalizacje, kwarantanna [mapa - stan na 03.04]

Na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie opublikowano mapę aktualnej sytuacji epidemiologicznej na terenie województwa lubelskiego.

Wojewoda: W izolatoriach na Lubelszczyźnie jest już 278 miejsc. Docelowo będzie około tysiąca
film

Wojewoda: W izolatoriach na Lubelszczyźnie jest już 278 miejsc. Docelowo będzie około tysiąca

W hotelu Izabella w Puławach uruchomiono Hotel dla Medyka. Na terenie województwa lubelskiego działa już 6 izolatoriów. W sumie ma być ich szesnaście - poinformował w piątek wieczorem Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Czytelnicy Dziennika pytają o tarczę antyktyzysową. Ekspert ZUS odpowiada

Czytelnicy Dziennika pytają o tarczę antyktyzysową. Ekspert ZUS odpowiada

W piątek na pytania Czytelników Dziennika Wschodniego odpowiadała Ewa Kurnicka, naczelnik Wydziału Rozliczeń Kont Płatników Składek w Oddziale ZUS w Lublinie. Dyżur telefoniczny dotyczył „tarczy antykryzysowej”

Lublin: Straż Miejska nie założy szczęk. Działania zostały podporządkowane policji

Lublin: Straż Miejska nie założy szczęk. Działania zostały podporządkowane policji

Nie będzie mandatów za rozjeżdżanie trawnika i spalanie śmieci w piecach, nie będzie też tropienia tych, którzy wyrzucają śmieci w krzakach. Wszystkie codzienne zajęcia Straży Miejskiej zostały odłożone na później, a sami strażnicy zostali z dnia na dzień podporządkowani policji. Powód? Epidemia.

Targ w Świdniku będzie otwarty. "Chcemy umożliwić mieszkańcom zrobienie zakupów na Wielkanoc"
GODZINY OTWARCIA BAZARU

Targ w Świdniku będzie otwarty. "Chcemy umożliwić mieszkańcom zrobienie zakupów na Wielkanoc"

W przedświątecznym tygodniu wraca handel na miejskim targowisku w Świdniku, w związku z epidemią koronawirusa – pod pewnymi warunkami i obostrzeniami. Będzie można handlować tylko na terenie ogrodzonym – między ul. Targową i Okulickiego, wyłącznie owocami, warzywami i artykułami spożywczymi.

Zakaz wstępu do lasów. Ale polowanie uznano za "wyjście pierwszej potrzeby".

Zakaz wstępu do lasów. Ale polowanie uznano za "wyjście pierwszej potrzeby".

Polowanie znalazło się na liście "wyjść pierwszej potrzeby w czasie epidemii". Taki zapis znalazł się w rozporządzeniu Rady Ministrów, które ukazało się w nocy z 1 na 2 kwietnia. Tymczasem dziś Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasu

Mieszkańcy pow. tomaszowskiego wybrali się na przejażdżkę. Jeden trafił do szpitala. Drugi stanie przed sądem

Mieszkańcy pow. tomaszowskiego wybrali się na przejażdżkę. Jeden trafił do szpitala. Drugi stanie przed sądem

Na zakręcie drogi w miejscowości Ratyczów kierujący motocyklem wjechał do rowu. Wypadek był na tyle poważny, że mężczyzna trafił do szpitala. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia szybko ustalili, że motocyklistów było dwóch.

W szpitalu w Lublinie zmarł chory na Covid - 19. Ofiar jest więcej. Są też kolejne zakażenia

W szpitalu w Lublinie zmarł chory na Covid - 19. Ofiar jest więcej. Są też kolejne zakażenia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o sześciu kolejnych zgonach osób, u których wykryto koronawirus. Liczba zmarłych w Polsce wzrosła do 65.

Gotowi do wojny z koronawirusem. Kończą się prace adaptacyjne w szpitalu w Puławach

Gotowi do wojny z koronawirusem. Kończą się prace adaptacyjne w szpitalu w Puławach

Puławski szpital zakaźny kończy prace adaptacyjne. Będą kosztowały ok. 800 tys. zł. Sfinansuje je specjalna, wojewódzka dotacja.

Zamość. Ratownicy czekają na maski do nurkowania, które ochronią ich przed koronawirusem

Zamość. Ratownicy czekają na maski do nurkowania, które ochronią ich przed koronawirusem

Ta akcja pomocowa wygląda na dowcip. Zbiórka masek do nurkowania! Czekają na nie ratownicy zamojskiego pogotowia i lekarze. Przerobiony wakacyjny ekwipunek chroni w kontakcie z koronawirusem

Krzysztof Szewczyk wysłał nominacje do reprezentacji Polski U-20

Krzysztof Szewczyk wysłał nominacje do reprezentacji Polski U-20

Wśród 26 nazwisk na liście znalazły się dwa należące do zawodniczek Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Te koszykarki mają szansę wystąpić na sierpniowych Mistrzostwach Europy

Twardzi ratownicy popłakali się ze wzruszenia. Dostali obiad opłacony z dziecięcej skarbonki
galeria

Twardzi ratownicy popłakali się ze wzruszenia. Dostali obiad opłacony z dziecięcej skarbonki

Piotruś, Lilla, Nataszka, Gabrysia i Anielka, Emil i Jaś co drugi dzień fundują medykom z Chełma posiłki.

Lubelski poseł: Czy MEN zdaje sobie sprawę z tego, że uczniom na antenie TVP przekazywane są treści, które są niezgodne z prawdą?

Lubelski poseł: Czy MEN zdaje sobie sprawę z tego, że uczniom na antenie TVP przekazywane są treści, które są niezgodne z prawdą?

- Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej zdaje sobie sprawę z tego, że uczniom na antenie TVP przekazywane są treści, które są niezgodne z prawdą? – pyta szefa resortu nauki lubelski poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Krawczyk. Chodzi o emitowany od 30 marca cykl programów „Szkoła z TVP”.

Czasami niewiele trzeba, żeby pomóc. Prosty przykład z Puław

Czasami niewiele trzeba, żeby pomóc. Prosty przykład z Puław

Pan Marek mieszka w altance na peryferiach miasta, a z racji zaawansowanego wieku i stanu zdrowia, ma trudności w poruszaniu się. Co za tym idzie, także kłopoty z robieniem zakupów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.