Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

24 lipca 2015 r.
18:20

Autentyczne zdjęcia z rzezi wołyńskiej mogą trafić do filmu Wojciecha Smarzowskiego

0 45 A A
Wojciech Iwulski / GOK w Bełżcu<br />
Wojciech Iwulski / GOK w Bełżcu

Twórcy „Wołynia”, który Wojciech Smarzowski kręci właśnie w Lublinie, dostali od Gminnego Ośrodka Kultury w Bełżcu autentyczne zdjęcia z mordów. Wstrząsające fotografie być może zostaną wykorzystane w filmie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O istnieniu tych fotografii dowiedzieliśmy się podczas poszukiwań materiałów archiwalnych i historycznych na temat zbrodni wołyńskiej w lubelskim oddziale IPN – przyznaje Feliks Pastusiak, producent filmu. – Okazało się, że tego typu zdjęcia są prawdziwymi unikatami. Dlatego postanowiliśmy je wykorzystać. Wciąż zastanawiamy się natomiast w jaki sposób to zrobić ponieważ są niezwykle wstrząsające.

Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu jest w posiadaniu 30 zdjęć autorstwa Wojciecha Iwulskiego, żołnierza AK.

– W trakcie II wojny światowej prowadził on w Bełżcu na rozkaz AK, zakład fotograficzny. Znajdował się on w newralgicznym punkcie, bo naprzeciwko stacji kolejowej – opowiada Agnieszka Kozyra, dyrektor GOK w Bełżcu. – Fotografował pociągi przez nią przejeżdżające. Kopiował też zdjęcia, które do wywołania przynosili mu Niemcy. Podobno wykonał też zdjęcia wewnątrz obozu zagłady. Być może znajdują się one w tajnych archiwach w Londynie? Wiele wskazuje też na to, że mogły spłonąć podczas pożaru w lipcu 1944 r. w trakcie radzieckiego bombardowania stacji kolejowej. Spłonął wtedy zakład fotograficzny i prawdopodobnie część tajnych zdjęć schowanych pod dachówkami jego dachu.

Po śmierci fotografa w 1990 r. jego syn, Jacek Iwulski odnalazł wiele zdjęć ojca dokumentujących codzienne, wojenne życie Bełżca i portrety jego mieszkańców. Wśród nich były też fotografie zamordowanych przez bandy UPA pasażerów pociągu relacji Bełżec-Lwów pod Zatylem oraz ofiar mordu w Szalewniku.

16 czerwca 1944 r. ukraiński maszynista Zachariasz Procyk niespodziewanie zatrzymał pociąg w lesie koło Zatyla. Dzięki temu do środka dostali się członkowie UPA, którzy brutalnie zamordowali ok. 50 Polaków. Z kolei w Szalewniku w lutym 1944 r. banderowcy zabili co najmniej 12 Polaków, w tym pięcioro dzieci w wieku 3-14 lat.

W jaki sposób zdjęcia rzezi mogłyby być wykorzystane w „Wołyniu”? Reżyser początkowo chciał je „ożywić” pokazując, co wydarzyło się przed śmiercią osób ukazanych na fotografiach.

– Ale między innymi ze względu na ogromną brutalność tych kadrów odeszliśmy od tego pomysłu – tłumaczy producent. – Być może fotogramy zostaną wykorzystane na etapie montażu i zostaną wplecione w sceny filmu. Decyzja czy tak się stanie zapadnie najprawdopodobniej na przełomie października i listopada.

Wielka produkcja

„Wołyń” Wojciech Smarzowskiego opowiada o wydarzeniach na wschodnich kresach Rzeczpospolitej w okresie II wojny światowej. Szczególny nacisk filmowcy kładą na wydarzenia z lata 1943 r. – rzezi wołyńskiej. Ok. 70 proc. zdjęć powstaje w Muzeum Wsi Lubelskiej. Na potrzeby filmu ustawiono tu scenografię, na którą składa się siedem zbudowanych od podstaw budynków. Premiera filmu jesienią 2016 r.

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 września 2015 o 07:35
0

a oni tu teraz przyjezdzaja i kasę biorą od rządu uczący sie....duzo kasy

Najpierw sprawdź, a potem pisz. Za studia płacą normalne czesne. Liczą natomiast na udział w programach typu Erasmus itp.

Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 18:05
0

"Polacy i Ukraińcy to bracia????To nie mam brata- Polaka!"Faktycznie te znaki zapytania na końcu zdania potraktowałem jako wątpliwość i odczytałem, że skoro Polacy i Ukraińcy nie są braćmi, to on (w domyśle Ukrainiec) nie mam brata-Polaka. Przyznaję, że może twoje tłumaczenie jest bardziej poprawne. Zgadam się z Tobą co do ogółu. Co do szczegółów, podaję za wikipedią:

 

Liczba ludności (2015)  42 836 922 czyli 43 mln obywateli zgodnie z tym com napisał. Mniejszości etniczne też są obywatelami danego państwa.

Liczebność UPA wg polskiej wikipeii do 35 tysięcy (wiosna 1944), wg ukraińskiej 30 – 100 tys.

Widziałem ich wiece, ich filmy propagandowe, ale to tylko margines. Ich przodkowie potrafili mordować kobiety i dzieci. Z regularnym wojskiem nie dawali rady, więc nie boję się krzykaczy. Niech swoje bohaterstwo wykazują w Donbasie. 

Problem leży po stronie wolnej Ukrainy by sobie poradziła ze zbrodniczą przeszłością zachodniej części. Za Zbruczem, na sowieckiej Ukrainie banderowców nie było.

Problem mamy również my Polacy. Przez poprawność polityczną zapominamy o tamtych zbrodniach, a przecież co do skali mamy do czynienia z Katyniem x10, co do okrucieństwa historia ludzkości nie ma porównania. Określenie barbarzyństwo, bestialstwo to za mało, jest to diabelstwo. Tylko demon (Дитко) mógł się dopuścić takich zbrodni.

 

"Polacy i Ukraińcy to bracia????To nie mam brata- Polaka!"Faktycznie te znaki zapytania na końcu zdania potraktowałem jako wątpliwość i odczytałem, że skoro Polacy i Ukraińcy nie są braćmi, to on (w domyśle Ukrainiec) nie... rozwiń

Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 09:31
0
Do gość - najwyraźniej nie znasz rosyjskiego. Ten który po rosyjsku napisał, napisał że jeżeli Polacy i ukraińcy to bracia to dla niego Polacy nie są braćmi. On nic nie pisał, o tym że jego bohaterami są banderowcy. Wręcz przeciwnie. Po drugie Ukraina już nie ma 43 mln obywateli. Z tej liczby jakieś 8 mln to "mniejszość" rosyjska. Poza tym po odliczeniu wszystkich mniejszości Ukraińców jest jakieś 35-36 mln z czego cześć to ci prorosyjscy. Po trzecie UPA-OUN to według Ciebie tylko 30-100 tys bandytów ukraińskich ??? Mylisz się i to bardzo. Zresztą oprócz formalnych członków organizacji typu UPA, OUN USN itd. itp....w mordowaniu Polaków brali udział tzw zwykli chłopi ukraiński czyli czerń. To była skala masowa, a w zbrodniach brały udział nawet ukraińskie kobiety i dzieci. Oprócz bydlęcej nienawiści na tle etnicznym ogromną rolę odgrywała chęć rabowania dobytku Polaków i obrzydliwa zawiść, zazdrość. Czy "faszystów", a słuszniej nazistów jest obecnie na Ukrainie 5-8 procent ??? Nie bujaj w obłokach. W ukraińskim parlamencie tylko jedna partia jest antybanderowska to Blok Opozycyjny czyli dawna Partia Regionów. Pozostałe ugrupowania w mniejszym lub większym stopniu ale jednak wszystkie odwołują się do "dziedzictwa" UPA i Bandery. To są fakty. Kolejna sprawa skoro już piszesz o youtube, to chyba nie masz problemu ze znalezieniem tam filmów z banderowskich nazistowskich imprez typu marsze z pochodniami, marsze wyszywanek itp. Ilu uczestników tam jest ??? Tłumy, tłumy, tłumy. To oni krzyczą "smert woroham". - myślisz że to jest sposób na przyszłość ??? Na jej budowanie ??? Nie !!!!!!!!! Nie można tego tolerować i przymykać oczu. Zrobiono tak z pewnym szaleńcem znanym jako Hitler. Czym to się skończyło wiemy wszyscy. Co do jak się wyraziłeś "wspólnej historii"z Ukraińcami...oni o tym mówią "polska okupacja"....a mordowanie polskich dzieci...w tym niemowląt, kobiet i staruszków to była dla nich walka z okupantem. Wybacz ale jesteś naiwny co do Ukraińców....i to bardzo. Zejdź na ziemię z obłoków wyobraźni i patrz na świat taki jaki on jest w rzeczywistości.
Do gość - najwyraźniej nie znasz rosyjskiego. Ten który po rosyjsku napisał, napisał że jeżeli Polacy i ukraińcy to bracia to dla niego Polacy nie są braćmi. On nic nie pisał, o tym że jego bohaterami są banderowcy. Wręcz przeciwnie. Po drugie Ukraina już nie ma 43 mln obywateli. Z tej liczby jakieś 8 mln to "mniejszość" rosyjska. Poza tym po odliczeniu wszystkich mniejszości Ukraińców jest jakieś 35-36 mln z czego cześć to ci prorosyjscy. Po trzecie UPA-OUN to według Ciebie tylko 30-100 tys bandytów ukraińskich ??? Mylisz się i t... rozwiń
Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 00:37
0
Польские политики предали поляков. Polish politicians betrayed people of Poland.
Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 17:13
0

Поляки и украинцы братья???? Тогда нет у меня брата- поляка!

Jeżeli banderowcy to są twoi bohaterzy faktycznie już nie masz w nas brata, bo twój dziadek, może ojciec, może kuzyn go zarżnął. Na szczęście bandziorów było 30-100 tys., a Ukraina ma 43 mln obywateli. Nawet jak faszystów jest obecnie 5-8%, to te 40 mln normalnych Ukraińców ma z nami wspólną historię, dobrą teraźniejszość i chyba wspólną w UE przyszłość.

Trudno się nie zgodzić z tekstem "Yełopie bredzący o spolonizowanej wschodniej Lubelszczyźnie....". Może trochę mocno piszesz, ale wiedzę i racje masz. Nawet gen. Kuk (Васи́ль Степа́нович Кук) ostatni dowódca UPA (od 1950) uważał siebie za Rusina (polecam na youtube wywiad z nim). Ukraina istnieje jako państwo od 1991. Jej poprzedniczką była sowiecka republika Ukraińska SRR (1919–1991) ale nie było wcześniej w historii państwa o nazwie Ukraina. 

Jeżeli banderowcy to są twoi bohaterzy faktycznie już nie masz w nas brata, bo twój dziadek, może ojciec, może kuzyn go zarżnął. Na szczęście bandziorów było 30-100 tys., a Ukraina ma 43 mln obywateli. Nawet jak faszystów jest obecnie 5-8%, to te 40 mln normalnych Ukraińców ma z nami wspólną historię, dobrą teraźniejszość i chyba wspólną w UE przyszłość.

Trudno się nie zgodzić z tekstem "Yełopie bredzący o spolonizowanej wschodniej Lubelszczyźnie... rozwiń

Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 16:43
0

Zastanawia mnie taka ilość miłośników Rosji na forum. Wszystkim im odświeżę nieco pamięć. Z Ukraińcami dzieli nas UPA i Wołyń które byly reakcją na polski kolonializm na Kresach . Aż i tylko. Natomiast to nie Ukraińcy rozebrali na 200 lat Rzeczpospolitą. To nie Ukraińcy w 1920 usiłowali zabić odradzającą się Polskę. To nie Ukraińcy z Hitlerem napadli nas w 1939. To nie Ukraińcy wymordowali w Katyniu kilkadziesiąt tysięcy polskich oficerów. To nie Ukraińcy przez następne lata mordowali lub wywozili na Syberię miliony polskich inteligentów.To nie Ukraińcy przez 45 lat po wojnie trzymali nas za mordę. W przewidywalnej przyszłości Polakom nie będzie po drodze z Rosjanami. To przez ich schizofreniczne połączenie mentalności bandyty i niewolnika. Wewnątrz kraju potrzebują buta nad sobą a na zewnątrz zabijaliby wszystkich inaczej myślących. Ukraińcy są do nas o wiele bardziej podobni, choćby przez to, że chcą się wyrwać z niewolnictwa. Na razie robią to dość nieudolnie, ale robią.

"nie Ukraińcy w 1920 usiłowali zabić odradzającą się Polskę"- niestety nie masz racji. Konflikt rozpoczął się we Lwowie w nocy z 31 października na 1 listopada 1918. W ciągu kilku dni oddziały ukraińskie opanowały miasto. Wojna w Galicji trwała 8 miesięcy i kosztowała stronę ukraińską 15 tysięcy zabitych. Polaków poległo 10 tysięcy.
„To nie Ukraińcy z Hitlerem napadli nas w 1939”. W sierpniu i wrześniu 1939 OUN i Abwehra zaplanowały wybuch antypolskiego powstania. 17 września 1939 roku wobec wkroczenia Sowietów Wilhelm Canaris odwołał te przygotowania. Morowali okrutnie żołnierzy z rozbitych oddziałów polskich, mimo, że byli obywatelami RP.
„To nie Ukraińcy wymordowali w Katyniu kilkadziesiąt tysięcy polskich oficerów. To nie Ukraińcy przez następne lata mordowali lub wywozili na Syberię miliony polskich inteligentów”- W armii sowieckiej służyło ponad 6 mln Ukraińców. To ukraińscy komuniści typowali do wywózki, to oni wywozili, to oni gnębili, szykanowali, by w końcu wymordować 200 -250 tys. Polaków. Z tymi milionami  inteligentów to ogromna przesada. Przed wojną był 23% analfabetów, a na Kresach ten odsetek był znacząco wyższy. Nauczycieli w całym kraju było ok. 90tys.. Istniejących wówczas 27 szkół wyższych nie mogło wykształcić milionów inteligentów. 
To krasnoarmiejcy ratowali tyłek naszym rodakom przed bestiami z UPA. Do berlingowców przeszli w dużej większości partyzanci z 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK ratując się przed wystrzelaniem przez Niemców lub wyrżnięciem przez banderowskich bandziorów.
Może Ruscy nie są naszymi przyjaciółmi, ale Ukraińcy mają bardziej okrutne, bardziej  bestialskie mordy na Polakach na swoich słowiańskich sumieniach.
"nie Ukraińcy w 1920 usiłowali zabić odradzającą się Polskę"- niestety nie masz racji. Konflikt rozpoczął się we Lwowie w nocy z 31 października na 1 listopada 1918. W ciągu kilku dni oddziały ukraińskie opanowały miasto. Wojna w Galicji trwała 8 miesięcy i kosztowała stronę ukraińską 15 tysięcy zabitych. Polaków poległo 10 tysięcy.
„To nie Ukraińcy z Hitlerem napadli nas w 1939”. W sierpniu i wrześniu 1939 OUN i Abwehra zaplanowały wybuch antypolskiego powstania. 17 września 1939 roku wobec wkroczenia Sowietów ... rozwiń
Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 13:19
0
Поляки и украинцы братья???? Тогда нет у меня брата- поляка!
Avatar
A.C.T.A. / 28 lipca 2015 o 10:22
0

KAPUCHA ???

Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 10:04
0
Apeluję o moderację dyskusji. To, co wypisują niektórzy autorzy komentarzy, jest niedopuszczalnym aktem chamstwa.
Avatar
Gość / 26 lipca 2015 o 19:42
0
Ukrainiec nie jest moim bratem !!!!! Yełopie bredzący o spolonizowanej wschodniej Lubelszczyźnie, Podkarpaciu itd. Wiesz co to takiego "Powieść minionych lat" ??? -to staroruska kronika mnicha prawosławnego Nestora. Masz tam jasno powiedziane, że ETNICZNE ziemie LACHÓW to CAŁA LUBELSZCZYZNA w tym i wschodnia. Całe Podkarpacie....a także ziemia Lwowska. Lwów został założony na terytorium LĘDZIAN jednego z największych plemion polskich/lechickich tumanie jeden. To Rusini przypałętali się na te tereny, a nie Polacy. Kazimierz Wielki odebrał tylko to co i tak należało się Polsce. Co do kilku milionów osób "ukraińskiego" pochodzenia to jesteś chyba chory na głowę. Coś takiego jak pseudonarodowość ukraińska to dopiero kwestia XIX/XX wieku. To po pierwsze. Pod drugie panowie szlachta jak najbardziej fundowali cerkwie i prawosławne a zwłaszcza greckokatolickie i to o ironio o wiele częściej niż kościoły rzymskokatolickie. Polonizacji i to dobrowolnej podlegała szlachta...a nie chłopi. O zagospodarowywaniu tzw ziem ruskich Korony od czasów średniowiecza pewnie tłuczku nie słyszałeś ? Otóż już od średniowiecza osiedlali się/ lub byli osiedlani polscy chłopi i mieszczanie. Zwłaszcza, że po najazdach mongolskich na dawne tereny Rusi istniały wielkie zdewastowane przestrzenie w które wchodzili polscy osadnicy chłopscy. Polskie osadnictwo chłopskie trwało na skalę MASOWĄ do XVIII wieku włącznie !!!!!!Ukraina i ziemie ruskie również do początku XVIII wieku były pustoszone przez najazdy tatarskie i to regularnie -przy każdym zagonie w jasyr zagarniane były tysiące Rusinów którzy byli potem sprzedawani Turkom. Oprócz tego wojny,kleski żywiołowe, epidemie niszczyły demografię ziem wschodnich I RP. Polacy chłopi z Małopolski i Mazowsza zapełniali lukę demograficzną - takie są fakty matole jeden. Co do polonizowania to niestety ale historycy z przełomu XIX/XX wieku zarzucali wręcz kresowym magnatom, którzy prowadzili akcje osadnicza Polaków na wschodzie, ich zaniedbania i to karygodne. Mianowicie chodziło o to, że częściej ci magnaci budowali cerkwie greckokatolickie niż kościoły (co zresztą wynikało z akcji popularyzowania wyznania unickiego na tamtych terenach contra prawosławie )i w związku z tym efektem ubocznym było to, że wielu Polaków chłopów mając 20 km do najbliższego kościoła...zaczynał chodzić do cerkwi unickiej, która znajdowała się o 10-15 km od wsi. Nie masz pojęcia o historii albo jesteś bezczelnym ukraińskim trollem fałszującym historię..... Może jeszcze napisz że państwo polskie założyli ukraińskie plemię Polan z Kijowa albo że ludobójstwo na Wołyniu było zemstą za Akcję Wisła - bo i z taką żałosną ukraińską twórczością "historyczną" albo raczej histeryczną można się spotkać. Tfu !!!!
Ukrainiec nie jest moim bratem !!!!! Yełopie bredzący o spolonizowanej wschodniej Lubelszczyźnie, Podkarpaciu itd. Wiesz co to takiego "Powieść minionych lat" ??? -to staroruska kronika mnicha prawosławnego Nestora. Masz tam jasno powiedziane, że ETNICZNE ziemie LACHÓW to CAŁA LUBELSZCZYZNA w tym i wschodnia. Całe Podkarpacie....a także ziemia Lwowska. Lwów został założony na terytorium LĘDZIAN jednego z największych plemion polskich/lechickich tumanie jeden. To Rusini przypałętali się na te tereny, a nie Polacy. Kazimierz Wielki o... rozwiń
Avatar
Gość / 2 września 2015 o 07:35
0

a oni tu teraz przyjezdzaja i kasę biorą od rządu uczący sie....duzo kasy

Najpierw sprawdź, a potem pisz. Za studia płacą normalne czesne. Liczą natomiast na udział w programach typu Erasmus itp.

Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 18:05
0

"Polacy i Ukraińcy to bracia????To nie mam brata- Polaka!"Faktycznie te znaki zapytania na końcu zdania potraktowałem jako wątpliwość i odczytałem, że skoro Polacy i Ukraińcy nie są braćmi, to on (w domyśle Ukrainiec) nie mam brata-Polaka. Przyznaję, że może twoje tłumaczenie jest bardziej poprawne. Zgadam się z Tobą co do ogółu. Co do szczegółów, podaję za wikipedią:

 

Liczba ludności (2015)  42 836 922 czyli 43 mln obywateli zgodnie z tym com napisał. Mniejszości etniczne też są obywatelami danego państwa.

Liczebność UPA wg polskiej wikipeii do 35 tysięcy (wiosna 1944), wg ukraińskiej 30 – 100 tys.

Widziałem ich wiece, ich filmy propagandowe, ale to tylko margines. Ich przodkowie potrafili mordować kobiety i dzieci. Z regularnym wojskiem nie dawali rady, więc nie boję się krzykaczy. Niech swoje bohaterstwo wykazują w Donbasie. 

Problem leży po stronie wolnej Ukrainy by sobie poradziła ze zbrodniczą przeszłością zachodniej części. Za Zbruczem, na sowieckiej Ukrainie banderowców nie było.

Problem mamy również my Polacy. Przez poprawność polityczną zapominamy o tamtych zbrodniach, a przecież co do skali mamy do czynienia z Katyniem x10, co do okrucieństwa historia ludzkości nie ma porównania. Określenie barbarzyństwo, bestialstwo to za mało, jest to diabelstwo. Tylko demon (Дитко) mógł się dopuścić takich zbrodni.

 

"Polacy i Ukraińcy to bracia????To nie mam brata- Polaka!"Faktycznie te znaki zapytania na końcu zdania potraktowałem jako wątpliwość i odczytałem, że skoro Polacy i Ukraińcy nie są braćmi, to on (w domyśle Ukrainiec) nie... rozwiń

Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 09:31
0
Do gość - najwyraźniej nie znasz rosyjskiego. Ten który po rosyjsku napisał, napisał że jeżeli Polacy i ukraińcy to bracia to dla niego Polacy nie są braćmi. On nic nie pisał, o tym że jego bohaterami są banderowcy. Wręcz przeciwnie. Po drugie Ukraina już nie ma 43 mln obywateli. Z tej liczby jakieś 8 mln to "mniejszość" rosyjska. Poza tym po odliczeniu wszystkich mniejszości Ukraińców jest jakieś 35-36 mln z czego cześć to ci prorosyjscy. Po trzecie UPA-OUN to według Ciebie tylko 30-100 tys bandytów ukraińskich ??? Mylisz się i to bardzo. Zresztą oprócz formalnych członków organizacji typu UPA, OUN USN itd. itp....w mordowaniu Polaków brali udział tzw zwykli chłopi ukraiński czyli czerń. To była skala masowa, a w zbrodniach brały udział nawet ukraińskie kobiety i dzieci. Oprócz bydlęcej nienawiści na tle etnicznym ogromną rolę odgrywała chęć rabowania dobytku Polaków i obrzydliwa zawiść, zazdrość. Czy "faszystów", a słuszniej nazistów jest obecnie na Ukrainie 5-8 procent ??? Nie bujaj w obłokach. W ukraińskim parlamencie tylko jedna partia jest antybanderowska to Blok Opozycyjny czyli dawna Partia Regionów. Pozostałe ugrupowania w mniejszym lub większym stopniu ale jednak wszystkie odwołują się do "dziedzictwa" UPA i Bandery. To są fakty. Kolejna sprawa skoro już piszesz o youtube, to chyba nie masz problemu ze znalezieniem tam filmów z banderowskich nazistowskich imprez typu marsze z pochodniami, marsze wyszywanek itp. Ilu uczestników tam jest ??? Tłumy, tłumy, tłumy. To oni krzyczą "smert woroham". - myślisz że to jest sposób na przyszłość ??? Na jej budowanie ??? Nie !!!!!!!!! Nie można tego tolerować i przymykać oczu. Zrobiono tak z pewnym szaleńcem znanym jako Hitler. Czym to się skończyło wiemy wszyscy. Co do jak się wyraziłeś "wspólnej historii"z Ukraińcami...oni o tym mówią "polska okupacja"....a mordowanie polskich dzieci...w tym niemowląt, kobiet i staruszków to była dla nich walka z okupantem. Wybacz ale jesteś naiwny co do Ukraińców....i to bardzo. Zejdź na ziemię z obłoków wyobraźni i patrz na świat taki jaki on jest w rzeczywistości.
Do gość - najwyraźniej nie znasz rosyjskiego. Ten który po rosyjsku napisał, napisał że jeżeli Polacy i ukraińcy to bracia to dla niego Polacy nie są braćmi. On nic nie pisał, o tym że jego bohaterami są banderowcy. Wręcz przeciwnie. Po drugie Ukraina już nie ma 43 mln obywateli. Z tej liczby jakieś 8 mln to "mniejszość" rosyjska. Poza tym po odliczeniu wszystkich mniejszości Ukraińców jest jakieś 35-36 mln z czego cześć to ci prorosyjscy. Po trzecie UPA-OUN to według Ciebie tylko 30-100 tys bandytów ukraińskich ??? Mylisz się i t... rozwiń
Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 00:37
0
Польские политики предали поляков. Polish politicians betrayed people of Poland.
Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 17:13
0

Поляки и украинцы братья???? Тогда нет у меня брата- поляка!

Jeżeli banderowcy to są twoi bohaterzy faktycznie już nie masz w nas brata, bo twój dziadek, może ojciec, może kuzyn go zarżnął. Na szczęście bandziorów było 30-100 tys., a Ukraina ma 43 mln obywateli. Nawet jak faszystów jest obecnie 5-8%, to te 40 mln normalnych Ukraińców ma z nami wspólną historię, dobrą teraźniejszość i chyba wspólną w UE przyszłość.

Trudno się nie zgodzić z tekstem "Yełopie bredzący o spolonizowanej wschodniej Lubelszczyźnie....". Może trochę mocno piszesz, ale wiedzę i racje masz. Nawet gen. Kuk (Васи́ль Степа́нович Кук) ostatni dowódca UPA (od 1950) uważał siebie za Rusina (polecam na youtube wywiad z nim). Ukraina istnieje jako państwo od 1991. Jej poprzedniczką była sowiecka republika Ukraińska SRR (1919–1991) ale nie było wcześniej w historii państwa o nazwie Ukraina. 

Jeżeli banderowcy to są twoi bohaterzy faktycznie już nie masz w nas brata, bo twój dziadek, może ojciec, może kuzyn go zarżnął. Na szczęście bandziorów było 30-100 tys., a Ukraina ma 43 mln obywateli. Nawet jak faszystów jest obecnie 5-8%, to te 40 mln normalnych Ukraińców ma z nami wspólną historię, dobrą teraźniejszość i chyba wspólną w UE przyszłość.

Trudno się nie zgodzić z tekstem "Yełopie bredzący o spolonizowanej wschodniej Lubelszczyźnie... rozwiń

Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 16:43
0

Zastanawia mnie taka ilość miłośników Rosji na forum. Wszystkim im odświeżę nieco pamięć. Z Ukraińcami dzieli nas UPA i Wołyń które byly reakcją na polski kolonializm na Kresach . Aż i tylko. Natomiast to nie Ukraińcy rozebrali na 200 lat Rzeczpospolitą. To nie Ukraińcy w 1920 usiłowali zabić odradzającą się Polskę. To nie Ukraińcy z Hitlerem napadli nas w 1939. To nie Ukraińcy wymordowali w Katyniu kilkadziesiąt tysięcy polskich oficerów. To nie Ukraińcy przez następne lata mordowali lub wywozili na Syberię miliony polskich inteligentów.To nie Ukraińcy przez 45 lat po wojnie trzymali nas za mordę. W przewidywalnej przyszłości Polakom nie będzie po drodze z Rosjanami. To przez ich schizofreniczne połączenie mentalności bandyty i niewolnika. Wewnątrz kraju potrzebują buta nad sobą a na zewnątrz zabijaliby wszystkich inaczej myślących. Ukraińcy są do nas o wiele bardziej podobni, choćby przez to, że chcą się wyrwać z niewolnictwa. Na razie robią to dość nieudolnie, ale robią.

"nie Ukraińcy w 1920 usiłowali zabić odradzającą się Polskę"- niestety nie masz racji. Konflikt rozpoczął się we Lwowie w nocy z 31 października na 1 listopada 1918. W ciągu kilku dni oddziały ukraińskie opanowały miasto. Wojna w Galicji trwała 8 miesięcy i kosztowała stronę ukraińską 15 tysięcy zabitych. Polaków poległo 10 tysięcy.
„To nie Ukraińcy z Hitlerem napadli nas w 1939”. W sierpniu i wrześniu 1939 OUN i Abwehra zaplanowały wybuch antypolskiego powstania. 17 września 1939 roku wobec wkroczenia Sowietów Wilhelm Canaris odwołał te przygotowania. Morowali okrutnie żołnierzy z rozbitych oddziałów polskich, mimo, że byli obywatelami RP.
„To nie Ukraińcy wymordowali w Katyniu kilkadziesiąt tysięcy polskich oficerów. To nie Ukraińcy przez następne lata mordowali lub wywozili na Syberię miliony polskich inteligentów”- W armii sowieckiej służyło ponad 6 mln Ukraińców. To ukraińscy komuniści typowali do wywózki, to oni wywozili, to oni gnębili, szykanowali, by w końcu wymordować 200 -250 tys. Polaków. Z tymi milionami  inteligentów to ogromna przesada. Przed wojną był 23% analfabetów, a na Kresach ten odsetek był znacząco wyższy. Nauczycieli w całym kraju było ok. 90tys.. Istniejących wówczas 27 szkół wyższych nie mogło wykształcić milionów inteligentów. 
To krasnoarmiejcy ratowali tyłek naszym rodakom przed bestiami z UPA. Do berlingowców przeszli w dużej większości partyzanci z 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK ratując się przed wystrzelaniem przez Niemców lub wyrżnięciem przez banderowskich bandziorów.
Może Ruscy nie są naszymi przyjaciółmi, ale Ukraińcy mają bardziej okrutne, bardziej  bestialskie mordy na Polakach na swoich słowiańskich sumieniach.
"nie Ukraińcy w 1920 usiłowali zabić odradzającą się Polskę"- niestety nie masz racji. Konflikt rozpoczął się we Lwowie w nocy z 31 października na 1 listopada 1918. W ciągu kilku dni oddziały ukraińskie opanowały miasto. Wojna w Galicji trwała 8 miesięcy i kosztowała stronę ukraińską 15 tysięcy zabitych. Polaków poległo 10 tysięcy.
„To nie Ukraińcy z Hitlerem napadli nas w 1939”. W sierpniu i wrześniu 1939 OUN i Abwehra zaplanowały wybuch antypolskiego powstania. 17 września 1939 roku wobec wkroczenia Sowietów ... rozwiń
Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 13:19
0
Поляки и украинцы братья???? Тогда нет у меня брата- поляка!
Avatar
A.C.T.A. / 28 lipca 2015 o 10:22
0

KAPUCHA ???

Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 10:04
0
Apeluję o moderację dyskusji. To, co wypisują niektórzy autorzy komentarzy, jest niedopuszczalnym aktem chamstwa.
Avatar
Gość / 26 lipca 2015 o 19:42
0
Ukrainiec nie jest moim bratem !!!!! Yełopie bredzący o spolonizowanej wschodniej Lubelszczyźnie, Podkarpaciu itd. Wiesz co to takiego "Powieść minionych lat" ??? -to staroruska kronika mnicha prawosławnego Nestora. Masz tam jasno powiedziane, że ETNICZNE ziemie LACHÓW to CAŁA LUBELSZCZYZNA w tym i wschodnia. Całe Podkarpacie....a także ziemia Lwowska. Lwów został założony na terytorium LĘDZIAN jednego z największych plemion polskich/lechickich tumanie jeden. To Rusini przypałętali się na te tereny, a nie Polacy. Kazimierz Wielki odebrał tylko to co i tak należało się Polsce. Co do kilku milionów osób "ukraińskiego" pochodzenia to jesteś chyba chory na głowę. Coś takiego jak pseudonarodowość ukraińska to dopiero kwestia XIX/XX wieku. To po pierwsze. Pod drugie panowie szlachta jak najbardziej fundowali cerkwie i prawosławne a zwłaszcza greckokatolickie i to o ironio o wiele częściej niż kościoły rzymskokatolickie. Polonizacji i to dobrowolnej podlegała szlachta...a nie chłopi. O zagospodarowywaniu tzw ziem ruskich Korony od czasów średniowiecza pewnie tłuczku nie słyszałeś ? Otóż już od średniowiecza osiedlali się/ lub byli osiedlani polscy chłopi i mieszczanie. Zwłaszcza, że po najazdach mongolskich na dawne tereny Rusi istniały wielkie zdewastowane przestrzenie w które wchodzili polscy osadnicy chłopscy. Polskie osadnictwo chłopskie trwało na skalę MASOWĄ do XVIII wieku włącznie !!!!!!Ukraina i ziemie ruskie również do początku XVIII wieku były pustoszone przez najazdy tatarskie i to regularnie -przy każdym zagonie w jasyr zagarniane były tysiące Rusinów którzy byli potem sprzedawani Turkom. Oprócz tego wojny,kleski żywiołowe, epidemie niszczyły demografię ziem wschodnich I RP. Polacy chłopi z Małopolski i Mazowsza zapełniali lukę demograficzną - takie są fakty matole jeden. Co do polonizowania to niestety ale historycy z przełomu XIX/XX wieku zarzucali wręcz kresowym magnatom, którzy prowadzili akcje osadnicza Polaków na wschodzie, ich zaniedbania i to karygodne. Mianowicie chodziło o to, że częściej ci magnaci budowali cerkwie greckokatolickie niż kościoły (co zresztą wynikało z akcji popularyzowania wyznania unickiego na tamtych terenach contra prawosławie )i w związku z tym efektem ubocznym było to, że wielu Polaków chłopów mając 20 km do najbliższego kościoła...zaczynał chodzić do cerkwi unickiej, która znajdowała się o 10-15 km od wsi. Nie masz pojęcia o historii albo jesteś bezczelnym ukraińskim trollem fałszującym historię..... Może jeszcze napisz że państwo polskie założyli ukraińskie plemię Polan z Kijowa albo że ludobójstwo na Wołyniu było zemstą za Akcję Wisła - bo i z taką żałosną ukraińską twórczością "historyczną" albo raczej histeryczną można się spotkać. Tfu !!!!
Ukrainiec nie jest moim bratem !!!!! Yełopie bredzący o spolonizowanej wschodniej Lubelszczyźnie, Podkarpaciu itd. Wiesz co to takiego "Powieść minionych lat" ??? -to staroruska kronika mnicha prawosławnego Nestora. Masz tam jasno powiedziane, że ETNICZNE ziemie LACHÓW to CAŁA LUBELSZCZYZNA w tym i wschodnia. Całe Podkarpacie....a także ziemia Lwowska. Lwów został założony na terytorium LĘDZIAN jednego z największych plemion polskich/lechickich tumanie jeden. To Rusini przypałętali się na te tereny, a nie Polacy. Kazimierz Wielki o... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Utrzymać właściwy rytm – TBV Start gra z Legią

Utrzymać właściwy rytm – TBV Start gra z Legią 0 0

W sobotę TBV Start zmierzy się na wyjeździe z Legią Warszawa. Spotkanie pokaże Polsat Sport Extra

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Kondukt żałobny wyruszył ulicami Gdańska [transmisja]
galeria
film

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Kondukt żałobny wyruszył ulicami Gdańska [transmisja] 0 1

Kondukt żałobny wyruszy z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku około godz. 17. Trumna prezydenta Pawła Adamowicza zostanie odprowadzona ulicami Gdańska do Bazyliki Mariackiej

Nowy sondaż CBOS. Przewaga PiS, tylko 4 partie w Sejmie

Nowy sondaż CBOS. Przewaga PiS, tylko 4 partie w Sejmie 0 21

Według najnowszego sondażu CBOS-u, gdyby wybory odbyły się w najbliższy weekend, PiS zdobyłoby 39-procent głosów

Wrze w Azotach Puławy. Pracownicy przeciwko marginalizacji zakładów

Wrze w Azotach Puławy. Pracownicy przeciwko marginalizacji zakładów 9 6

„Puławy nie mogą być dojną krową”, „Zostaliśmy zmarginalizowani ekonomicznie i w decyzyjności”, „Mrówka połknęła słonia” - takie sformułowania padały podczas posiedzenia plenarnego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, która zajęła się sytuacją w Zakładach Azotowych „Puławy”. Prezes spółki uspokajał, że nie należy wyciągać pochopnych wniosków

Robert Góralczyk (Motor Lublin): Nutka optymizmu na przyszłość

Robert Góralczyk (Motor Lublin): Nutka optymizmu na przyszłość 3 2

ROZMOWA Z Robertem Góralczykiem, trenerem Motoru Lublin

Gdzie na narty w woj. lubelskim? Nowe wyciągi, nowe urządzenia [raport, zdjęcia]
galeria

Gdzie na narty w woj. lubelskim? Nowe wyciągi, nowe urządzenia [raport, zdjęcia] 5 5

Nie brakuje ani śniegu, ani turystów. Sprawdziliśmy, jak działają i czym, kuszą stoki narciarskie w naszym regionie.

Lubartów: Nowy blok na planie litery L

Lubartów: Nowy blok na planie litery L 0 1

Przy ul. Cichej stanie nowy blok. Budynek powstanie na planie litery „L”. Inwestorem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubartowie.

Nasze szkoły wśród najlepszych. Jak wypadły licea i technika z Puław?

Nasze szkoły wśród najlepszych. Jak wypadły licea i technika z Puław? 6 3

Czołowe puławskie licea znalazły się w trzeciej setce najnowszego rankingu magazynu „Perspektywy”. Najlepszą szkołą ogólnokształcącą w mieście ponownie zostało II LO im. KEN. Drugie miejsce zajęło I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego. Wśród techników prowadzi „Chemik”

MKS Perła jedzie do Chorzowa. Zabraknie kluczowej zawodniczki

MKS Perła jedzie do Chorzowa. Zabraknie kluczowej zawodniczki 0 0

MKS Perła Lublin w sobotę w Chorzowie zagra bez Kingi Achruk. Rozgrywająca mistrzyń Polski wciąż leczy kontuzjowany bark

Nie żyje znany lektor Janusz Kozioł

Nie żyje znany lektor Janusz Kozioł 222 3

Znany lektor przegrał walkę z chorobą. Janusz Kozioł od lat zmagał się z SLA - stwardnieniem zanikowym bocznym opuszkowym. Podstępna choroba zaatakowała najpierw narząd mowy i funkcje oddechowe.

W tej parafii ksiądz na mszy czyta kto ile dał po kolędzie. Nie wszystkim to się podoba

W tej parafii ksiądz na mszy czyta kto ile dał po kolędzie. Nie wszystkim to się podoba 859 61

W parafii w Białopolu (powiat chełmski) na niedzielnych nabożeństwach ksiądz z ambony wylicza ile poszczególni parafianie ofiarowali na kościół podczas kolędy. Choć robi tak od lat, nie wszystkim się to podoba.

Odkrycie repertuarowe roku. Nagroda dla spektaklu "Żywi i umarli"
galeria

Odkrycie repertuarowe roku. Nagroda dla spektaklu "Żywi i umarli" 1 0

Jedna z premier 2017 w Teatrze Starym - spektakl „Żywi i umarli, czyli Bandyci w Piekle” w reżyserii Joanny Lewickiej została wyróżniona w konkursie „Klasyka żywa” Instytutu Teatralnego.

Puławy uczczą pamięć Pawła Adamowicza. Spotkanie w sobotę o godz. 12

Puławy uczczą pamięć Pawła Adamowicza. Spotkanie w sobotę o godz. 12 84 9

W sobotę 19 stycznia o godz. 12 na placu Chopina mieszkańcy Puław upamiętnią zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Mężczyzna znajdował się na dworcu w Lublinie. Nie wiedział kim jest i skąd przyjechał

Mężczyzna znajdował się na dworcu w Lublinie. Nie wiedział kim jest i skąd przyjechał 54 5

W czwartek po południu policjanci zostali skierowani do jednego z lubelskich szpitali. Na szpitalny oddział ratunkowy został przywieziony młody mężczyzna, z którym był utrudniony kontakt.

Zakłady bukmacherskie online 2019

Zakłady bukmacherskie online 2019 0 1

Zakłady bukmacherskie coraz prężniej się rozwijają w naszym kraju, a ilość legalnych bukmacherów rośnie z roku na rok. Eksperci są pewni, że na rynku bukmacherskim w roku 2019 czeka nas kilka zmian przede wszystkim w ofercie, co zapewne znacząco wpłynie na to jak zakłady bukmacherskie online będą wyglądać w tym roku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.