Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

24 lipca 2015 r.
18:20

Autentyczne zdjęcia z rzezi wołyńskiej mogą trafić do filmu Wojciecha Smarzowskiego

0 45 A A
Wojciech Iwulski / GOK w Bełżcu<br />
Wojciech Iwulski / GOK w Bełżcu

Twórcy „Wołynia”, który Wojciech Smarzowski kręci właśnie w Lublinie, dostali od Gminnego Ośrodka Kultury w Bełżcu autentyczne zdjęcia z mordów. Wstrząsające fotografie być może zostaną wykorzystane w filmie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O istnieniu tych fotografii dowiedzieliśmy się podczas poszukiwań materiałów archiwalnych i historycznych na temat zbrodni wołyńskiej w lubelskim oddziale IPN – przyznaje Feliks Pastusiak, producent filmu. – Okazało się, że tego typu zdjęcia są prawdziwymi unikatami. Dlatego postanowiliśmy je wykorzystać. Wciąż zastanawiamy się natomiast w jaki sposób to zrobić ponieważ są niezwykle wstrząsające.

Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu jest w posiadaniu 30 zdjęć autorstwa Wojciecha Iwulskiego, żołnierza AK.

– W trakcie II wojny światowej prowadził on w Bełżcu na rozkaz AK, zakład fotograficzny. Znajdował się on w newralgicznym punkcie, bo naprzeciwko stacji kolejowej – opowiada Agnieszka Kozyra, dyrektor GOK w Bełżcu. – Fotografował pociągi przez nią przejeżdżające. Kopiował też zdjęcia, które do wywołania przynosili mu Niemcy. Podobno wykonał też zdjęcia wewnątrz obozu zagłady. Być może znajdują się one w tajnych archiwach w Londynie? Wiele wskazuje też na to, że mogły spłonąć podczas pożaru w lipcu 1944 r. w trakcie radzieckiego bombardowania stacji kolejowej. Spłonął wtedy zakład fotograficzny i prawdopodobnie część tajnych zdjęć schowanych pod dachówkami jego dachu.

Po śmierci fotografa w 1990 r. jego syn, Jacek Iwulski odnalazł wiele zdjęć ojca dokumentujących codzienne, wojenne życie Bełżca i portrety jego mieszkańców. Wśród nich były też fotografie zamordowanych przez bandy UPA pasażerów pociągu relacji Bełżec-Lwów pod Zatylem oraz ofiar mordu w Szalewniku.

16 czerwca 1944 r. ukraiński maszynista Zachariasz Procyk niespodziewanie zatrzymał pociąg w lesie koło Zatyla. Dzięki temu do środka dostali się członkowie UPA, którzy brutalnie zamordowali ok. 50 Polaków. Z kolei w Szalewniku w lutym 1944 r. banderowcy zabili co najmniej 12 Polaków, w tym pięcioro dzieci w wieku 3-14 lat.

W jaki sposób zdjęcia rzezi mogłyby być wykorzystane w „Wołyniu”? Reżyser początkowo chciał je „ożywić” pokazując, co wydarzyło się przed śmiercią osób ukazanych na fotografiach.

– Ale między innymi ze względu na ogromną brutalność tych kadrów odeszliśmy od tego pomysłu – tłumaczy producent. – Być może fotogramy zostaną wykorzystane na etapie montażu i zostaną wplecione w sceny filmu. Decyzja czy tak się stanie zapadnie najprawdopodobniej na przełomie października i listopada.

Wielka produkcja

„Wołyń” Wojciech Smarzowskiego opowiada o wydarzeniach na wschodnich kresach Rzeczpospolitej w okresie II wojny światowej. Szczególny nacisk filmowcy kładą na wydarzenia z lata 1943 r. – rzezi wołyńskiej. Ok. 70 proc. zdjęć powstaje w Muzeum Wsi Lubelskiej. Na potrzeby filmu ustawiono tu scenografię, na którą składa się siedem zbudowanych od podstaw budynków. Premiera filmu jesienią 2016 r.

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 września 2015 o 07:35
0

a oni tu teraz przyjezdzaja i kasę biorą od rządu uczący sie....duzo kasy

Najpierw sprawdź, a potem pisz. Za studia płacą normalne czesne. Liczą natomiast na udział w programach typu Erasmus itp.

Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 18:05
0

"Polacy i Ukraińcy to bracia????To nie mam brata- Polaka!"Faktycznie te znaki zapytania na końcu zdania potraktowałem jako wątpliwość i odczytałem, że skoro Polacy i Ukraińcy nie są braćmi, to on (w domyśle Ukrainiec) nie mam brata-Polaka. Przyznaję, że może twoje tłumaczenie jest bardziej poprawne. Zgadam się z Tobą co do ogółu. Co do szczegółów, podaję za wikipedią:

 

Liczba ludności (2015)  42 836 922 czyli 43 mln obywateli zgodnie z tym com napisał. Mniejszości etniczne też są obywatelami danego państwa.

Liczebność UPA wg polskiej wikipeii do 35 tysięcy (wiosna 1944), wg ukraińskiej 30 – 100 tys.

Widziałem ich wiece, ich filmy propagandowe, ale to tylko margines. Ich przodkowie potrafili mordować kobiety i dzieci. Z regularnym wojskiem nie dawali rady, więc nie boję się krzykaczy. Niech swoje bohaterstwo wykazują w Donbasie. 

Problem leży po stronie wolnej Ukrainy by sobie poradziła ze zbrodniczą przeszłością zachodniej części. Za Zbruczem, na sowieckiej Ukrainie banderowców nie było.

Problem mamy również my Polacy. Przez poprawność polityczną zapominamy o tamtych zbrodniach, a przecież co do skali mamy do czynienia z Katyniem x10, co do okrucieństwa historia ludzkości nie ma porównania. Określenie barbarzyństwo, bestialstwo to za mało, jest to diabelstwo. Tylko demon (Дитко) mógł się dopuścić takich zbrodni.

 

"Polacy i Ukraińcy to bracia????To nie mam brata- Polaka!"Faktycznie te znaki zapytania na końcu zdania potraktowałem jako wątpliwość i odczytałem, że skoro Polacy i Ukraińcy nie są braćmi, to on (w domyśle Ukrainiec) nie... rozwiń

Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 09:31
0
Do gość - najwyraźniej nie znasz rosyjskiego. Ten który po rosyjsku napisał, napisał że jeżeli Polacy i ukraińcy to bracia to dla niego Polacy nie są braćmi. On nic nie pisał, o tym że jego bohaterami są banderowcy. Wręcz przeciwnie. Po drugie Ukraina już nie ma 43 mln obywateli. Z tej liczby jakieś 8 mln to "mniejszość" rosyjska. Poza tym po odliczeniu wszystkich mniejszości Ukraińców jest jakieś 35-36 mln z czego cześć to ci prorosyjscy. Po trzecie UPA-OUN to według Ciebie tylko 30-100 tys bandytów ukraińskich ??? Mylisz się i to bardzo. Zresztą oprócz formalnych członków organizacji typu UPA, OUN USN itd. itp....w mordowaniu Polaków brali udział tzw zwykli chłopi ukraiński czyli czerń. To była skala masowa, a w zbrodniach brały udział nawet ukraińskie kobiety i dzieci. Oprócz bydlęcej nienawiści na tle etnicznym ogromną rolę odgrywała chęć rabowania dobytku Polaków i obrzydliwa zawiść, zazdrość. Czy "faszystów", a słuszniej nazistów jest obecnie na Ukrainie 5-8 procent ??? Nie bujaj w obłokach. W ukraińskim parlamencie tylko jedna partia jest antybanderowska to Blok Opozycyjny czyli dawna Partia Regionów. Pozostałe ugrupowania w mniejszym lub większym stopniu ale jednak wszystkie odwołują się do "dziedzictwa" UPA i Bandery. To są fakty. Kolejna sprawa skoro już piszesz o youtube, to chyba nie masz problemu ze znalezieniem tam filmów z banderowskich nazistowskich imprez typu marsze z pochodniami, marsze wyszywanek itp. Ilu uczestników tam jest ??? Tłumy, tłumy, tłumy. To oni krzyczą "smert woroham". - myślisz że to jest sposób na przyszłość ??? Na jej budowanie ??? Nie !!!!!!!!! Nie można tego tolerować i przymykać oczu. Zrobiono tak z pewnym szaleńcem znanym jako Hitler. Czym to się skończyło wiemy wszyscy. Co do jak się wyraziłeś "wspólnej historii"z Ukraińcami...oni o tym mówią "polska okupacja"....a mordowanie polskich dzieci...w tym niemowląt, kobiet i staruszków to była dla nich walka z okupantem. Wybacz ale jesteś naiwny co do Ukraińców....i to bardzo. Zejdź na ziemię z obłoków wyobraźni i patrz na świat taki jaki on jest w rzeczywistości.
Do gość - najwyraźniej nie znasz rosyjskiego. Ten który po rosyjsku napisał, napisał że jeżeli Polacy i ukraińcy to bracia to dla niego Polacy nie są braćmi. On nic nie pisał, o tym że jego bohaterami są banderowcy. Wręcz przeciwnie. Po drugie Ukraina już nie ma 43 mln obywateli. Z tej liczby jakieś 8 mln to "mniejszość" rosyjska. Poza tym po odliczeniu wszystkich mniejszości Ukraińców jest jakieś 35-36 mln z czego cześć to ci prorosyjscy. Po trzecie UPA-OUN to według Ciebie tylko 30-100 tys bandytów ukraińskich ??? Mylisz się i t... rozwiń
Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 00:37
0
Польские политики предали поляков. Polish politicians betrayed people of Poland.
Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 17:13
0

Поляки и украинцы братья???? Тогда нет у меня брата- поляка!

Jeżeli banderowcy to są twoi bohaterzy faktycznie już nie masz w nas brata, bo twój dziadek, może ojciec, może kuzyn go zarżnął. Na szczęście bandziorów było 30-100 tys., a Ukraina ma 43 mln obywateli. Nawet jak faszystów jest obecnie 5-8%, to te 40 mln normalnych Ukraińców ma z nami wspólną historię, dobrą teraźniejszość i chyba wspólną w UE przyszłość.

Trudno się nie zgodzić z tekstem "Yełopie bredzący o spolonizowanej wschodniej Lubelszczyźnie....". Może trochę mocno piszesz, ale wiedzę i racje masz. Nawet gen. Kuk (Васи́ль Степа́нович Кук) ostatni dowódca UPA (od 1950) uważał siebie za Rusina (polecam na youtube wywiad z nim). Ukraina istnieje jako państwo od 1991. Jej poprzedniczką była sowiecka republika Ukraińska SRR (1919–1991) ale nie było wcześniej w historii państwa o nazwie Ukraina. 

Jeżeli banderowcy to są twoi bohaterzy faktycznie już nie masz w nas brata, bo twój dziadek, może ojciec, może kuzyn go zarżnął. Na szczęście bandziorów było 30-100 tys., a Ukraina ma 43 mln obywateli. Nawet jak faszystów jest obecnie 5-8%, to te 40 mln normalnych Ukraińców ma z nami wspólną historię, dobrą teraźniejszość i chyba wspólną w UE przyszłość.

Trudno się nie zgodzić z tekstem "Yełopie bredzący o spolonizowanej wschodniej Lubelszczyźnie... rozwiń

Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 16:43
0

Zastanawia mnie taka ilość miłośników Rosji na forum. Wszystkim im odświeżę nieco pamięć. Z Ukraińcami dzieli nas UPA i Wołyń które byly reakcją na polski kolonializm na Kresach . Aż i tylko. Natomiast to nie Ukraińcy rozebrali na 200 lat Rzeczpospolitą. To nie Ukraińcy w 1920 usiłowali zabić odradzającą się Polskę. To nie Ukraińcy z Hitlerem napadli nas w 1939. To nie Ukraińcy wymordowali w Katyniu kilkadziesiąt tysięcy polskich oficerów. To nie Ukraińcy przez następne lata mordowali lub wywozili na Syberię miliony polskich inteligentów.To nie Ukraińcy przez 45 lat po wojnie trzymali nas za mordę. W przewidywalnej przyszłości Polakom nie będzie po drodze z Rosjanami. To przez ich schizofreniczne połączenie mentalności bandyty i niewolnika. Wewnątrz kraju potrzebują buta nad sobą a na zewnątrz zabijaliby wszystkich inaczej myślących. Ukraińcy są do nas o wiele bardziej podobni, choćby przez to, że chcą się wyrwać z niewolnictwa. Na razie robią to dość nieudolnie, ale robią.

"nie Ukraińcy w 1920 usiłowali zabić odradzającą się Polskę"- niestety nie masz racji. Konflikt rozpoczął się we Lwowie w nocy z 31 października na 1 listopada 1918. W ciągu kilku dni oddziały ukraińskie opanowały miasto. Wojna w Galicji trwała 8 miesięcy i kosztowała stronę ukraińską 15 tysięcy zabitych. Polaków poległo 10 tysięcy.
„To nie Ukraińcy z Hitlerem napadli nas w 1939”. W sierpniu i wrześniu 1939 OUN i Abwehra zaplanowały wybuch antypolskiego powstania. 17 września 1939 roku wobec wkroczenia Sowietów Wilhelm Canaris odwołał te przygotowania. Morowali okrutnie żołnierzy z rozbitych oddziałów polskich, mimo, że byli obywatelami RP.
„To nie Ukraińcy wymordowali w Katyniu kilkadziesiąt tysięcy polskich oficerów. To nie Ukraińcy przez następne lata mordowali lub wywozili na Syberię miliony polskich inteligentów”- W armii sowieckiej służyło ponad 6 mln Ukraińców. To ukraińscy komuniści typowali do wywózki, to oni wywozili, to oni gnębili, szykanowali, by w końcu wymordować 200 -250 tys. Polaków. Z tymi milionami  inteligentów to ogromna przesada. Przed wojną był 23% analfabetów, a na Kresach ten odsetek był znacząco wyższy. Nauczycieli w całym kraju było ok. 90tys.. Istniejących wówczas 27 szkół wyższych nie mogło wykształcić milionów inteligentów. 
To krasnoarmiejcy ratowali tyłek naszym rodakom przed bestiami z UPA. Do berlingowców przeszli w dużej większości partyzanci z 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK ratując się przed wystrzelaniem przez Niemców lub wyrżnięciem przez banderowskich bandziorów.
Może Ruscy nie są naszymi przyjaciółmi, ale Ukraińcy mają bardziej okrutne, bardziej  bestialskie mordy na Polakach na swoich słowiańskich sumieniach.
"nie Ukraińcy w 1920 usiłowali zabić odradzającą się Polskę"- niestety nie masz racji. Konflikt rozpoczął się we Lwowie w nocy z 31 października na 1 listopada 1918. W ciągu kilku dni oddziały ukraińskie opanowały miasto. Wojna w Galicji trwała 8 miesięcy i kosztowała stronę ukraińską 15 tysięcy zabitych. Polaków poległo 10 tysięcy.
„To nie Ukraińcy z Hitlerem napadli nas w 1939”. W sierpniu i wrześniu 1939 OUN i Abwehra zaplanowały wybuch antypolskiego powstania. 17 września 1939 roku wobec wkroczenia Sowietów ... rozwiń
Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 13:19
0
Поляки и украинцы братья???? Тогда нет у меня брата- поляка!
Avatar
A.C.T.A. / 28 lipca 2015 o 10:22
0

KAPUCHA ???

Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 10:04
0
Apeluję o moderację dyskusji. To, co wypisują niektórzy autorzy komentarzy, jest niedopuszczalnym aktem chamstwa.
Avatar
Gość / 26 lipca 2015 o 19:42
0
Ukrainiec nie jest moim bratem !!!!! Yełopie bredzący o spolonizowanej wschodniej Lubelszczyźnie, Podkarpaciu itd. Wiesz co to takiego "Powieść minionych lat" ??? -to staroruska kronika mnicha prawosławnego Nestora. Masz tam jasno powiedziane, że ETNICZNE ziemie LACHÓW to CAŁA LUBELSZCZYZNA w tym i wschodnia. Całe Podkarpacie....a także ziemia Lwowska. Lwów został założony na terytorium LĘDZIAN jednego z największych plemion polskich/lechickich tumanie jeden. To Rusini przypałętali się na te tereny, a nie Polacy. Kazimierz Wielki odebrał tylko to co i tak należało się Polsce. Co do kilku milionów osób "ukraińskiego" pochodzenia to jesteś chyba chory na głowę. Coś takiego jak pseudonarodowość ukraińska to dopiero kwestia XIX/XX wieku. To po pierwsze. Pod drugie panowie szlachta jak najbardziej fundowali cerkwie i prawosławne a zwłaszcza greckokatolickie i to o ironio o wiele częściej niż kościoły rzymskokatolickie. Polonizacji i to dobrowolnej podlegała szlachta...a nie chłopi. O zagospodarowywaniu tzw ziem ruskich Korony od czasów średniowiecza pewnie tłuczku nie słyszałeś ? Otóż już od średniowiecza osiedlali się/ lub byli osiedlani polscy chłopi i mieszczanie. Zwłaszcza, że po najazdach mongolskich na dawne tereny Rusi istniały wielkie zdewastowane przestrzenie w które wchodzili polscy osadnicy chłopscy. Polskie osadnictwo chłopskie trwało na skalę MASOWĄ do XVIII wieku włącznie !!!!!!Ukraina i ziemie ruskie również do początku XVIII wieku były pustoszone przez najazdy tatarskie i to regularnie -przy każdym zagonie w jasyr zagarniane były tysiące Rusinów którzy byli potem sprzedawani Turkom. Oprócz tego wojny,kleski żywiołowe, epidemie niszczyły demografię ziem wschodnich I RP. Polacy chłopi z Małopolski i Mazowsza zapełniali lukę demograficzną - takie są fakty matole jeden. Co do polonizowania to niestety ale historycy z przełomu XIX/XX wieku zarzucali wręcz kresowym magnatom, którzy prowadzili akcje osadnicza Polaków na wschodzie, ich zaniedbania i to karygodne. Mianowicie chodziło o to, że częściej ci magnaci budowali cerkwie greckokatolickie niż kościoły (co zresztą wynikało z akcji popularyzowania wyznania unickiego na tamtych terenach contra prawosławie )i w związku z tym efektem ubocznym było to, że wielu Polaków chłopów mając 20 km do najbliższego kościoła...zaczynał chodzić do cerkwi unickiej, która znajdowała się o 10-15 km od wsi. Nie masz pojęcia o historii albo jesteś bezczelnym ukraińskim trollem fałszującym historię..... Może jeszcze napisz że państwo polskie założyli ukraińskie plemię Polan z Kijowa albo że ludobójstwo na Wołyniu było zemstą za Akcję Wisła - bo i z taką żałosną ukraińską twórczością "historyczną" albo raczej histeryczną można się spotkać. Tfu !!!!
Ukrainiec nie jest moim bratem !!!!! Yełopie bredzący o spolonizowanej wschodniej Lubelszczyźnie, Podkarpaciu itd. Wiesz co to takiego "Powieść minionych lat" ??? -to staroruska kronika mnicha prawosławnego Nestora. Masz tam jasno powiedziane, że ETNICZNE ziemie LACHÓW to CAŁA LUBELSZCZYZNA w tym i wschodnia. Całe Podkarpacie....a także ziemia Lwowska. Lwów został założony na terytorium LĘDZIAN jednego z największych plemion polskich/lechickich tumanie jeden. To Rusini przypałętali się na te tereny, a nie Polacy. Kazimierz Wielki o... rozwiń
Avatar
Gość / 2 września 2015 o 07:35
0

a oni tu teraz przyjezdzaja i kasę biorą od rządu uczący sie....duzo kasy

Najpierw sprawdź, a potem pisz. Za studia płacą normalne czesne. Liczą natomiast na udział w programach typu Erasmus itp.

Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 18:05
0

"Polacy i Ukraińcy to bracia????To nie mam brata- Polaka!"Faktycznie te znaki zapytania na końcu zdania potraktowałem jako wątpliwość i odczytałem, że skoro Polacy i Ukraińcy nie są braćmi, to on (w domyśle Ukrainiec) nie mam brata-Polaka. Przyznaję, że może twoje tłumaczenie jest bardziej poprawne. Zgadam się z Tobą co do ogółu. Co do szczegółów, podaję za wikipedią:

 

Liczba ludności (2015)  42 836 922 czyli 43 mln obywateli zgodnie z tym com napisał. Mniejszości etniczne też są obywatelami danego państwa.

Liczebność UPA wg polskiej wikipeii do 35 tysięcy (wiosna 1944), wg ukraińskiej 30 – 100 tys.

Widziałem ich wiece, ich filmy propagandowe, ale to tylko margines. Ich przodkowie potrafili mordować kobiety i dzieci. Z regularnym wojskiem nie dawali rady, więc nie boję się krzykaczy. Niech swoje bohaterstwo wykazują w Donbasie. 

Problem leży po stronie wolnej Ukrainy by sobie poradziła ze zbrodniczą przeszłością zachodniej części. Za Zbruczem, na sowieckiej Ukrainie banderowców nie było.

Problem mamy również my Polacy. Przez poprawność polityczną zapominamy o tamtych zbrodniach, a przecież co do skali mamy do czynienia z Katyniem x10, co do okrucieństwa historia ludzkości nie ma porównania. Określenie barbarzyństwo, bestialstwo to za mało, jest to diabelstwo. Tylko demon (Дитко) mógł się dopuścić takich zbrodni.

 

"Polacy i Ukraińcy to bracia????To nie mam brata- Polaka!"Faktycznie te znaki zapytania na końcu zdania potraktowałem jako wątpliwość i odczytałem, że skoro Polacy i Ukraińcy nie są braćmi, to on (w domyśle Ukrainiec) nie... rozwiń

Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 09:31
0
Do gość - najwyraźniej nie znasz rosyjskiego. Ten który po rosyjsku napisał, napisał że jeżeli Polacy i ukraińcy to bracia to dla niego Polacy nie są braćmi. On nic nie pisał, o tym że jego bohaterami są banderowcy. Wręcz przeciwnie. Po drugie Ukraina już nie ma 43 mln obywateli. Z tej liczby jakieś 8 mln to "mniejszość" rosyjska. Poza tym po odliczeniu wszystkich mniejszości Ukraińców jest jakieś 35-36 mln z czego cześć to ci prorosyjscy. Po trzecie UPA-OUN to według Ciebie tylko 30-100 tys bandytów ukraińskich ??? Mylisz się i to bardzo. Zresztą oprócz formalnych członków organizacji typu UPA, OUN USN itd. itp....w mordowaniu Polaków brali udział tzw zwykli chłopi ukraiński czyli czerń. To była skala masowa, a w zbrodniach brały udział nawet ukraińskie kobiety i dzieci. Oprócz bydlęcej nienawiści na tle etnicznym ogromną rolę odgrywała chęć rabowania dobytku Polaków i obrzydliwa zawiść, zazdrość. Czy "faszystów", a słuszniej nazistów jest obecnie na Ukrainie 5-8 procent ??? Nie bujaj w obłokach. W ukraińskim parlamencie tylko jedna partia jest antybanderowska to Blok Opozycyjny czyli dawna Partia Regionów. Pozostałe ugrupowania w mniejszym lub większym stopniu ale jednak wszystkie odwołują się do "dziedzictwa" UPA i Bandery. To są fakty. Kolejna sprawa skoro już piszesz o youtube, to chyba nie masz problemu ze znalezieniem tam filmów z banderowskich nazistowskich imprez typu marsze z pochodniami, marsze wyszywanek itp. Ilu uczestników tam jest ??? Tłumy, tłumy, tłumy. To oni krzyczą "smert woroham". - myślisz że to jest sposób na przyszłość ??? Na jej budowanie ??? Nie !!!!!!!!! Nie można tego tolerować i przymykać oczu. Zrobiono tak z pewnym szaleńcem znanym jako Hitler. Czym to się skończyło wiemy wszyscy. Co do jak się wyraziłeś "wspólnej historii"z Ukraińcami...oni o tym mówią "polska okupacja"....a mordowanie polskich dzieci...w tym niemowląt, kobiet i staruszków to była dla nich walka z okupantem. Wybacz ale jesteś naiwny co do Ukraińców....i to bardzo. Zejdź na ziemię z obłoków wyobraźni i patrz na świat taki jaki on jest w rzeczywistości.
Do gość - najwyraźniej nie znasz rosyjskiego. Ten który po rosyjsku napisał, napisał że jeżeli Polacy i ukraińcy to bracia to dla niego Polacy nie są braćmi. On nic nie pisał, o tym że jego bohaterami są banderowcy. Wręcz przeciwnie. Po drugie Ukraina już nie ma 43 mln obywateli. Z tej liczby jakieś 8 mln to "mniejszość" rosyjska. Poza tym po odliczeniu wszystkich mniejszości Ukraińców jest jakieś 35-36 mln z czego cześć to ci prorosyjscy. Po trzecie UPA-OUN to według Ciebie tylko 30-100 tys bandytów ukraińskich ??? Mylisz się i t... rozwiń
Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 00:37
0
Польские политики предали поляков. Polish politicians betrayed people of Poland.
Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 17:13
0

Поляки и украинцы братья???? Тогда нет у меня брата- поляка!

Jeżeli banderowcy to są twoi bohaterzy faktycznie już nie masz w nas brata, bo twój dziadek, może ojciec, może kuzyn go zarżnął. Na szczęście bandziorów było 30-100 tys., a Ukraina ma 43 mln obywateli. Nawet jak faszystów jest obecnie 5-8%, to te 40 mln normalnych Ukraińców ma z nami wspólną historię, dobrą teraźniejszość i chyba wspólną w UE przyszłość.

Trudno się nie zgodzić z tekstem "Yełopie bredzący o spolonizowanej wschodniej Lubelszczyźnie....". Może trochę mocno piszesz, ale wiedzę i racje masz. Nawet gen. Kuk (Васи́ль Степа́нович Кук) ostatni dowódca UPA (od 1950) uważał siebie za Rusina (polecam na youtube wywiad z nim). Ukraina istnieje jako państwo od 1991. Jej poprzedniczką była sowiecka republika Ukraińska SRR (1919–1991) ale nie było wcześniej w historii państwa o nazwie Ukraina. 

Jeżeli banderowcy to są twoi bohaterzy faktycznie już nie masz w nas brata, bo twój dziadek, może ojciec, może kuzyn go zarżnął. Na szczęście bandziorów było 30-100 tys., a Ukraina ma 43 mln obywateli. Nawet jak faszystów jest obecnie 5-8%, to te 40 mln normalnych Ukraińców ma z nami wspólną historię, dobrą teraźniejszość i chyba wspólną w UE przyszłość.

Trudno się nie zgodzić z tekstem "Yełopie bredzący o spolonizowanej wschodniej Lubelszczyźnie... rozwiń

Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 16:43
0

Zastanawia mnie taka ilość miłośników Rosji na forum. Wszystkim im odświeżę nieco pamięć. Z Ukraińcami dzieli nas UPA i Wołyń które byly reakcją na polski kolonializm na Kresach . Aż i tylko. Natomiast to nie Ukraińcy rozebrali na 200 lat Rzeczpospolitą. To nie Ukraińcy w 1920 usiłowali zabić odradzającą się Polskę. To nie Ukraińcy z Hitlerem napadli nas w 1939. To nie Ukraińcy wymordowali w Katyniu kilkadziesiąt tysięcy polskich oficerów. To nie Ukraińcy przez następne lata mordowali lub wywozili na Syberię miliony polskich inteligentów.To nie Ukraińcy przez 45 lat po wojnie trzymali nas za mordę. W przewidywalnej przyszłości Polakom nie będzie po drodze z Rosjanami. To przez ich schizofreniczne połączenie mentalności bandyty i niewolnika. Wewnątrz kraju potrzebują buta nad sobą a na zewnątrz zabijaliby wszystkich inaczej myślących. Ukraińcy są do nas o wiele bardziej podobni, choćby przez to, że chcą się wyrwać z niewolnictwa. Na razie robią to dość nieudolnie, ale robią.

"nie Ukraińcy w 1920 usiłowali zabić odradzającą się Polskę"- niestety nie masz racji. Konflikt rozpoczął się we Lwowie w nocy z 31 października na 1 listopada 1918. W ciągu kilku dni oddziały ukraińskie opanowały miasto. Wojna w Galicji trwała 8 miesięcy i kosztowała stronę ukraińską 15 tysięcy zabitych. Polaków poległo 10 tysięcy.
„To nie Ukraińcy z Hitlerem napadli nas w 1939”. W sierpniu i wrześniu 1939 OUN i Abwehra zaplanowały wybuch antypolskiego powstania. 17 września 1939 roku wobec wkroczenia Sowietów Wilhelm Canaris odwołał te przygotowania. Morowali okrutnie żołnierzy z rozbitych oddziałów polskich, mimo, że byli obywatelami RP.
„To nie Ukraińcy wymordowali w Katyniu kilkadziesiąt tysięcy polskich oficerów. To nie Ukraińcy przez następne lata mordowali lub wywozili na Syberię miliony polskich inteligentów”- W armii sowieckiej służyło ponad 6 mln Ukraińców. To ukraińscy komuniści typowali do wywózki, to oni wywozili, to oni gnębili, szykanowali, by w końcu wymordować 200 -250 tys. Polaków. Z tymi milionami  inteligentów to ogromna przesada. Przed wojną był 23% analfabetów, a na Kresach ten odsetek był znacząco wyższy. Nauczycieli w całym kraju było ok. 90tys.. Istniejących wówczas 27 szkół wyższych nie mogło wykształcić milionów inteligentów. 
To krasnoarmiejcy ratowali tyłek naszym rodakom przed bestiami z UPA. Do berlingowców przeszli w dużej większości partyzanci z 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK ratując się przed wystrzelaniem przez Niemców lub wyrżnięciem przez banderowskich bandziorów.
Może Ruscy nie są naszymi przyjaciółmi, ale Ukraińcy mają bardziej okrutne, bardziej  bestialskie mordy na Polakach na swoich słowiańskich sumieniach.
"nie Ukraińcy w 1920 usiłowali zabić odradzającą się Polskę"- niestety nie masz racji. Konflikt rozpoczął się we Lwowie w nocy z 31 października na 1 listopada 1918. W ciągu kilku dni oddziały ukraińskie opanowały miasto. Wojna w Galicji trwała 8 miesięcy i kosztowała stronę ukraińską 15 tysięcy zabitych. Polaków poległo 10 tysięcy.
„To nie Ukraińcy z Hitlerem napadli nas w 1939”. W sierpniu i wrześniu 1939 OUN i Abwehra zaplanowały wybuch antypolskiego powstania. 17 września 1939 roku wobec wkroczenia Sowietów ... rozwiń
Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 13:19
0
Поляки и украинцы братья???? Тогда нет у меня брата- поляка!
Avatar
A.C.T.A. / 28 lipca 2015 o 10:22
0

KAPUCHA ???

Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 10:04
0
Apeluję o moderację dyskusji. To, co wypisują niektórzy autorzy komentarzy, jest niedopuszczalnym aktem chamstwa.
Avatar
Gość / 26 lipca 2015 o 19:42
0
Ukrainiec nie jest moim bratem !!!!! Yełopie bredzący o spolonizowanej wschodniej Lubelszczyźnie, Podkarpaciu itd. Wiesz co to takiego "Powieść minionych lat" ??? -to staroruska kronika mnicha prawosławnego Nestora. Masz tam jasno powiedziane, że ETNICZNE ziemie LACHÓW to CAŁA LUBELSZCZYZNA w tym i wschodnia. Całe Podkarpacie....a także ziemia Lwowska. Lwów został założony na terytorium LĘDZIAN jednego z największych plemion polskich/lechickich tumanie jeden. To Rusini przypałętali się na te tereny, a nie Polacy. Kazimierz Wielki odebrał tylko to co i tak należało się Polsce. Co do kilku milionów osób "ukraińskiego" pochodzenia to jesteś chyba chory na głowę. Coś takiego jak pseudonarodowość ukraińska to dopiero kwestia XIX/XX wieku. To po pierwsze. Pod drugie panowie szlachta jak najbardziej fundowali cerkwie i prawosławne a zwłaszcza greckokatolickie i to o ironio o wiele częściej niż kościoły rzymskokatolickie. Polonizacji i to dobrowolnej podlegała szlachta...a nie chłopi. O zagospodarowywaniu tzw ziem ruskich Korony od czasów średniowiecza pewnie tłuczku nie słyszałeś ? Otóż już od średniowiecza osiedlali się/ lub byli osiedlani polscy chłopi i mieszczanie. Zwłaszcza, że po najazdach mongolskich na dawne tereny Rusi istniały wielkie zdewastowane przestrzenie w które wchodzili polscy osadnicy chłopscy. Polskie osadnictwo chłopskie trwało na skalę MASOWĄ do XVIII wieku włącznie !!!!!!Ukraina i ziemie ruskie również do początku XVIII wieku były pustoszone przez najazdy tatarskie i to regularnie -przy każdym zagonie w jasyr zagarniane były tysiące Rusinów którzy byli potem sprzedawani Turkom. Oprócz tego wojny,kleski żywiołowe, epidemie niszczyły demografię ziem wschodnich I RP. Polacy chłopi z Małopolski i Mazowsza zapełniali lukę demograficzną - takie są fakty matole jeden. Co do polonizowania to niestety ale historycy z przełomu XIX/XX wieku zarzucali wręcz kresowym magnatom, którzy prowadzili akcje osadnicza Polaków na wschodzie, ich zaniedbania i to karygodne. Mianowicie chodziło o to, że częściej ci magnaci budowali cerkwie greckokatolickie niż kościoły (co zresztą wynikało z akcji popularyzowania wyznania unickiego na tamtych terenach contra prawosławie )i w związku z tym efektem ubocznym było to, że wielu Polaków chłopów mając 20 km do najbliższego kościoła...zaczynał chodzić do cerkwi unickiej, która znajdowała się o 10-15 km od wsi. Nie masz pojęcia o historii albo jesteś bezczelnym ukraińskim trollem fałszującym historię..... Może jeszcze napisz że państwo polskie założyli ukraińskie plemię Polan z Kijowa albo że ludobójstwo na Wołyniu było zemstą za Akcję Wisła - bo i z taką żałosną ukraińską twórczością "historyczną" albo raczej histeryczną można się spotkać. Tfu !!!!
Ukrainiec nie jest moim bratem !!!!! Yełopie bredzący o spolonizowanej wschodniej Lubelszczyźnie, Podkarpaciu itd. Wiesz co to takiego "Powieść minionych lat" ??? -to staroruska kronika mnicha prawosławnego Nestora. Masz tam jasno powiedziane, że ETNICZNE ziemie LACHÓW to CAŁA LUBELSZCZYZNA w tym i wschodnia. Całe Podkarpacie....a także ziemia Lwowska. Lwów został założony na terytorium LĘDZIAN jednego z największych plemion polskich/lechickich tumanie jeden. To Rusini przypałętali się na te tereny, a nie Polacy. Kazimierz Wielki o... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 1 1

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i....
film

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i.... 14 15

Niewiele zabrakło a skończyłoby się mandatem. Rowerzyści mieli szczęście

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek
galeria

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek 0 0

Drugi sparing i pierwsze zwycięstwo Motoru Lublin. Podopieczni Mariusza Sawy pokonali w sobotę trzecioligowca z grupy pierwsze – Victorię Sulejówek 3:0. Gospodarze powinni jednak zdobyć zdecydowanie więcej bramek.

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 8 5

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 6 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 20 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 1

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 15 5

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 4 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 22 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 28 10

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!