Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

8 czerwca 2025 r.
17:46

Czarna pszczoła wróciła na Roztocze

Autor: Zdjęcie autora PAP/p.p.
Czarna pszczoła
Czarna pszczoła (fot. GDOŚ)

Ściśle chroniony gatunek czarnej pszczoły zaobserwowali przyrodnicy w Roztoczańskim Parku Narodowym. Zadrzechnię entomolodzy do niedawna uważali za wymarłą w Polsce. Wielkością przypomina trzmiela, odznacza się niebieskofioletowym połyskiem. Lubi kwietne łąki i próchniejące drzewa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Zadrzechnię fioletową (Xylocopa violacea) lub czarnorogą (Xylocopa valga) w Polsce dotychczas widziano m.in. w Białowieży, Bieszczadach, Ojcowskim Parku Narodowym czy na Polesiu, a w 2024 r. na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego. Potocznie te owady nazywane są czarną pszczołą.

Ostatniego dnia maja, około południa, Przemysław Stachyra z Roztoczańskiego Parku Narodowego zauważył zadrzechnię w śródleśnej osadzie we Floriance, gdzie są rozległe pastwiska z kwietnymi łąkami. To pierwsze – jak poinformował – udokumentowane stwierdzenie czarnej pszczoły na tym terenie.

– Nie przesądzamy, który konkretnie to był gatunek – oba są równie rzadkie i cenne przyrodniczo. Od razu wiedziałem, że to czarna pszczoła, bo jest bardzo charakterystyczna: duża jak trzmiel, czarna, z głębokim niebieskofioletowym połyskiem – po prostu piękny owad” – ocenił ekspert.

Opisując to spotkanie, Przemysław Stachyra zwrócił uwagę, że była to pojedyncza pszczoła w locie, najprawdopodobniej samica. Kilka razy przysiadła na kwiatku „nawet nie na całą sekundę”.

– Pewnie poskubała trochę nektaru i przesiadywała się z kwiatka na kwiatek, w końcu odleciała. W tym czasie udało mi się zrobić kilka zdjęć do dokumentacj – dodał.

Czarne pszczoły budują gniazda zwykle w drewnie martwych drzew. Wygryzają żuwaczkami korytarze, w których składają jajka. Zapylają kwiaty m.in. bobiku, wyki i żmijowca.

– Czarne pszczoły nie są agresywne, chyba że bronią gniazd. Są bardzo ruchliwe, dlatego lepiej zrobić krótki klip niż zdjęcie, bo film rejestruje bardziej płynne ruchy i więcej widać – poradził Przemysław Stachyra.

Do niedawna entomolodzy uważali czarną pszczołę za wymarły gatunek w Polsce. Obecnie żyje przede wszystkim na południu Europy, np. w Hiszpanii, Portugalii, Francji i we Włoszech.

Zdaniem przyrodnika ten gatunek powraca do Polski głównie ze względu na zmiany klimatu. Nie bez znaczenia jest też lepszy stan zachowania martwych drzew.

„Dlatego warto, aby w lasach było coraz więcej obumierających drzew, bo jest to miejsce rozrodu nie tylko pszczoły, ale też wielu innych gatunków. Ważne w tym kontekście są też kwietne łąki” – dodał ekspert.

Pszczoły tego gatunku są objęte ścisłą ochroną. Są wpisane m.in. do Polskiej czerwonej księgi zwierząt.

 

 

Każdy kto napotka na swojej drodze „czarną pszczołę” może przyczynić się do jej ochrony postępując w następujący sposób:

 

  1. w ciepłych i nasłonecznionych skrajach lasów, w wąwozach, lasostepach, w dolinach rzecznych, w winnicach, a także w przydomowych sadach i ogrodach, na obrzeżach osiedli, na terenach zielonych miast oraz w wiejskich przestrzeniach można pozostawiać spróchniałe lub suche drewno (np. ściany drewnianych budynków, płoty, ambony itp.), oraz usychające pnie drzew, w których swoimi potężnymi żuwaczkami zadrzechnie wygryzą korytarze o średnicy około 1,2 cm służące im jako bezpieczne miejsce do składania jaj;
  2. można przygotować drewniane klocki, najlepiej z drewna wierzbowego (Salix caprea), z nawierconymi otworami o średnicy 10, 15, 20 mm i długości 10, 15 i 20 cm. Nie należy stosować żadnych substancji konserwujących do powlekania drewna. Klocki należy umocować  na wysokości 3 metrów, w miejscach osłoniętych od wiatru i deszczu, np. przy stodołach, altanach
  3. należy zapewnić bazę pokarmową w bliskim sąsiedztwie gniazda zadrzechni. Owady te preferują takie gatunki roślin zielnych jak: komonica zwyczajna, kozibród łąkowy, świerzbnica polna, orlik pospolity, cieciorka pstra, żmijowiec zwyczajny, lebiodka pospolita, mierznica czarna, koniczyny oraz drzewa i krzewy: szczodrzeniec, śliwa, głóg czy kruszyna.
  4. nie zbliżać się do gniazda, ponieważ w przeciwieństwie do innych pszczół samotnic, zadrzechnie bronią miejsca gniazdowania, niepokojone zachowują się w sposób agresywny, a sprowokowane mogą użądlić. Zbyt często niepokojone, zmieniają miejsce gniazdowania.|
     

Możemy zrobić wiele dla zadrzechni niewielkim kosztem. Pomóżmy tym pszczołom powrócić do ich naturalnych siedlisk!

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

PGE Start Lublin pokonał Legię Warszawa i jest o jeden krok od mistrzostwa Polski
galeria

PGE Start Lublin pokonał Legię Warszawa i jest o jeden krok od mistrzostwa Polski

Środowy wieczór przejdzie do historii lubelskiej koszykówki i można być pewnym, że za kilka czy kilkanaście lat o czerwcowych dniach będzie opowiadać się z takimi wypiekami, jak o czasach Kenta Washingtona. Start zresztą nawiązał do wyczynów słynnego Amerykanina i rozegrał najlepszy mecz w tym sezonie. Co najważniejsze, był silny dzięki własnej dyspozycji, a nie słabości Legii.

Dym unosi się w pobliżu Milad Tower po izraelskim ataku lotniczym na Teheran w środę, 18 czerwca

Izrael kontra Iran: Amerykańska bomba i ośrodek wzbogacania uranu

Od 13 czerwca zaatakowaliśmy w Iranie ponad 1100 celów – powiedział w środę rzecznik armii Izraela generał Effie Defrin. Rzecznik twierdzi, że armia Izraela „systematycznie działa, by zneutralizować zagrożenie nuklearne”. Ale nie będzie to możliwe bez zniszczenia zakład wzbogacania uranu Fordo, a ten jest poza zasięgiem izraelskiej broni.

Wjechała w znak, auto i uderzyła w garaż. Była po alkoholu, a bez uprawnień

Wjechała w znak, auto i uderzyła w garaż. Była po alkoholu, a bez uprawnień

Po wszystkim była jeszcze próba dogadania i się próba ucieczki.

Nieodłączonym elementem sobótek jest wicie wianków

Wiła wianki i rzucała. Czas na Sobótki Janowieckie

Przed nami trzecia edycja Sobótek Janowieckich. Nad zalewem, już w sobotę - 21 czerwca - wystąpią zespoły muzyczne. Nie zabraknie też puszczania wianków, tańców przy ognisku oraz fire show.

Znowu zamykają ul. Łukasińskiego w Zamościu. Tym razem do końca wakacji

Znowu zamykają ul. Łukasińskiego w Zamościu. Tym razem do końca wakacji

Zamykają w poniedziałek, 23 czerwca. Otworzą 31 sierpnia. To czas na remonty konserwatorskie i przebudowę oświetlenia. To także czas utrudnień i objazdów.

Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej
Łęczna

Burmistrz Łęcznej z absolutorium i wotum zufania. Radni podzieleni

Podczas średowej sesji radni wysłuchali raportu o stanie gminy Łęczna i udzieleli Leszkowi Włodarskiemu wotum zaufania. Burmistrz otrzymał również absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu.

„Doszło do zamiany głosów”. Prokuratura o nieprawidłowościach w dwóch komisjach wyborczych
PO WYBORACH

„Doszło do zamiany głosów”. Prokuratura o nieprawidłowościach w dwóch komisjach wyborczych

Prokuratura poinformowała, że w wyniku przeprowadzenia oględzin w dwóch komisjach wyborczych przez Sąd Rejonowy w Bielsko-Białej ustalono, że w jednej z komisji „doszło do zamiany głosów”, a w drugiej komisji część głosów na Trzaskowskiego zostało „błędnie wykazanych w protokole wyborczym jako głosy oddane na jego rzecz”.

Pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego – dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta?

Pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego – dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to poważne zobowiązanie finansowe, które często towarzyszy realizacji planów związanych z zakupem mieszkania, budową domu lub innymi inwestycjami wymagającymi dużego nakładu środków.

59. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. To już niedługo

59. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. To już niedługo

W dniach 27–29 czerwca 2025 roku Kazimierz Dolny po raz 59. stanie się sceną autentycznej polskiej twórczości ludowej – śpiewaków, kapel i artystów rękodzieła. Festiwal, odbywający się nieprzerwanie od 1966 roku, promuje niematerialne dziedzictwo kulturowe i od lat uznawany jest za największe wydarzenie tego typu w Polsce.

Nagrody dla najlepszych. 228 uczniów otrzymało stypendia od prezydenta
ZDJĘCIA
galeria

Nagrody dla najlepszych. 228 uczniów otrzymało stypendia od prezydenta

W Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie wręczono stypendia Prezydenta Miasta Lublin. Nagrody otrzymali uczniowie szkół ponadpodstawowych – laureaci i finaliści ogólnopolskich oraz międzynarodowych olimpiad, konkursów i turniejów przedmiotowych.

Sławosz Uznański-Wiśniewski w końcu poleci? Najwcześniej w niedzielę
KOSMOS

Sławosz Uznański-Wiśniewski w końcu poleci? Najwcześniej w niedzielę

Firma Axiom Space poinformowała we wtorek o kolejnym przełożeniu daty startu misji Ax-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Lot może teraz nastąpić najwcześniej w niedzielę 22 czerwca.

Chciała sprzedać telefon, a po rozmowie z oszustem straciła ponad 45 tysięcy

Chciała sprzedać telefon, a po rozmowie z oszustem straciła ponad 45 tysięcy

A kiedy już dostała „potwierdzenie” przelewu, to zadzwonił „pracownik banku”, żeby zwrócić nadwyżkę. I podesłał link...

Wiemy z kim Górnik Łęczna rozpocznie zmagania w sezonie 2025/2026

Wiemy z kim Górnik Łęczna rozpocznie zmagania w sezonie 2025/2026

Poznaliśmy terminarz na sezon 2025/2026. Piłkarze Górnika Łęczna drugi raz z rzędu zaczną zmagania z beniaminkiem rozgrywek. Przed rokiem pierwszy mecz zielono-czarni rozegrali na wyjeździe ze Stalą Stalowa Wola, a w nadchodzącej kampanii ich pierwszym rywalem będzie Polonia Bytom

Lubelskie: Co przyciąga turystów? Rusza konkurs na najlepszy produkt regionu
galeria

Lubelskie: Co przyciąga turystów? Rusza konkurs na najlepszy produkt regionu

Co w naszym regionie działa jak magnes na turystów? Co zostanie Najlepszym Produktem Turystycznym Województwa Lubelskiego 2025? Tego dowiemy się w październiku. Teraz czas na zgłoszenia kandydatów.

Adelita, klacz typowana jako tegoroczna faworytka aukcji

Pride of Poland 2025. Na liście 15 koni, a gwiazdą Adelita

15 koni arabskich trafi w tym roku na aukcję Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Państwowe stadniny tłumaczą, że tegoroczna lista choć nie jest długa, to gwiazd na niej nie brakuje. Teraz czas na promocję sierpniowej imprezy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium