Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

8 listopada 2007 r.
16:08
Edytuj ten wpis

Czcimy oprawców. Bohaterzy w cieniu

0 3 A A

Pomnik Poległej Załodze Więzienia znajdujący się na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków w Zamościu od 60 lat budzi emocje byłych żołnierzy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
podziemia niepodległościowego. Bez skutku walczą o jego zmianę.

Zamojskie więzienie w 1946 r. było pod zupełną kontrolą Urzędu Bezpieczeństwa. W budynku przebywało ok. 330 osób, chociaż miejsc nie było więcej niż dla 200 więźniów. Byli to głównie członkowie WiN, NSZ, UPA i dezerterzy z Wojska Polskiego. Więzienie miało złą sławę. W maju 1946 r oddział WiN pod dowództwem por. Romana Szczura, ps. "Urszula” przeprowadził brawurową akcję, podczas której uwolniono ok. 300 więźniów. Zginęło kilku wartowników. Poległych z wielką pompą pochowano na zamojskim cmentarzu.
- W tym więzieniu, w latach stalinowskich wykonywano wyroki śmierci na byłych żołnierzach podziemia - mówi Stanisław Mazur, prezes biłgorajskiego oddziału światowego związku żołnierzy AK. - To nie jest powód do chwały.
Na grobach poległych wartowników wystawiono pomnik z dwoma kamiennymi figurami w mundurach. Znalazła się tam także tablica z napisem: "S.P Bohaterskiej załodze więzienia w Zamościu (7 nazwisk), poległej z rąk faszystowskich i reakcyjnych najemników, w walce o wolność, najwyższe ideały ludności i sprawiedliwość społeczną”.
Napis pozostał do dziś. Ktoś jedynie wydrapał słowo "faszystowskich”. - To jest zgroza i skandal! - denerwuje się por. Jan Sitek, były żołnierz AK, WiN oraz więzień polityczny. - Pomnik postawiono oprawcom, a prawdziwych bohaterów usunięto w cień. Wielokrotnie nasz związek zwracał się do zamojskiego magistratu, starostwa i urzędu do spraw kombatantów z apelem o usunięcie tego napisu. Bez skutku. Nikogo to nie obchodzi. Ten pomnik i napis jest policzkiem wymierzonym nam w twarz!
Podczas ostatnich Zaduszek pomnik - jak co roku - tonął w morzu zniczy i świeczek. Czy mieszkańcy Zamościa wiedzą kogo czczą? - W treść napisu nie wnikaliśmy, ale... żołnierzy szanujemy - tłumaczył 30-latek, który przyszedł pod pomnik wraz z dwójką swoich dzieci. - Nie wiedziałem, że to byli ubecy. Jeśli tak jest w rzeczywistości, dlaczego ten pomnik nadal tutaj stoi?
Michał Durakiewicz z lubelskiego Biura Edukacji Publicznej IPN o treści napisu dowiedział się od nas. - Nie jestem zwolennikiem likwidowania reliktów PRL, ale należy je uzupełnić rzetelną informacją historyczną. Kto ma to zrobić? Kombatanci powinni złożyć do nas wniosek. Wydamy w tej sprawie opinię. Następny krok będzie należał do miejscowych władz - wskazuje.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jerzy / 14 listopada 2007 r. o 10:32
Niszcząc groby na cmentarzu stajemy sie hienami często gorszymi od tych esbeków ,którzy tam leżą. Należy uhonorować tych , którym się to nalezy a tych pozostawic na naturalne zapomnienie, na przestrogę dla młodych. Nalezy polemizować z żywymi a nie z grobami. Nie bądźmy szlachetni z barbarzyńskimi zapędami.
Avatar
mak / 9 listopada 2007 r. o 08:39
Jaka ta Polska zabawna, stawiamy pomniki bez zastanowienia, "Ogniowi", UB-kom, "Żelaznemu". Kto bohater a kto oprawca? Na Podhalu 50/50, zdania na temat "Ognia" podzielone, "zamojscy" trzymali w wiezieniu, wg autora, m.in. dezerterów, członków UPA, a mnie opowiadali mieszkancy nadwieprzańskich wsi o tym jak to w latach powojennych rzeką płynęły zwłoki ludzi pomordowanych własnie przez tych, uznawanych za ofiary, upowców. Załozyciela UMCS zabił nie kto inny, tylko "bohater" "Żelazny"... Moniaki spalił inny "bohater" "Zapora". Straszno i śmieszno zarazem...
Jaka ta Polska zabawna, stawiamy pomniki bez zastanowienia, "Ogniowi", UB-kom, "Żelaznemu". Kto bohater a kto oprawca? Na Podhalu 50/50, zdania na temat "Ognia" podzielone, "zamojscy" trzymali w wiezieniu, wg autora, m.in. dezerterów, członków UPA, a mnie opowiadali mieszkancy nadwieprzańskich wsi o tym jak to w latach powojennych rzeką płynęły zwłoki ludzi pomordowanych własnie przez tych, uznawanych za ofiary, upowców. Załozyciela UMCS zabił nie kto inny, tylko "bohater" "Żelazny"... rozwiń
Avatar
zam / 9 listopada 2007 r. o 07:58
i szybko trzeba to zrobić , kombatanci złóżcie ten wniosek-trzeba znać prawdę-sama tam zapalałam znicze-wieczorem nikt nie czyta napisów.
Avatar
jerzy / 14 listopada 2007 r. o 10:32
Niszcząc groby na cmentarzu stajemy sie hienami często gorszymi od tych esbeków ,którzy tam leżą. Należy uhonorować tych , którym się to nalezy a tych pozostawic na naturalne zapomnienie, na przestrogę dla młodych. Nalezy polemizować z żywymi a nie z grobami. Nie bądźmy szlachetni z barbarzyńskimi zapędami.
Avatar
mak / 9 listopada 2007 r. o 08:39
Jaka ta Polska zabawna, stawiamy pomniki bez zastanowienia, "Ogniowi", UB-kom, "Żelaznemu". Kto bohater a kto oprawca? Na Podhalu 50/50, zdania na temat "Ognia" podzielone, "zamojscy" trzymali w wiezieniu, wg autora, m.in. dezerterów, członków UPA, a mnie opowiadali mieszkancy nadwieprzańskich wsi o tym jak to w latach powojennych rzeką płynęły zwłoki ludzi pomordowanych własnie przez tych, uznawanych za ofiary, upowców. Załozyciela UMCS zabił nie kto inny, tylko "bohater" "Żelazny"... Moniaki spalił inny "bohater" "Zapora". Straszno i śmieszno zarazem...
Jaka ta Polska zabawna, stawiamy pomniki bez zastanowienia, "Ogniowi", UB-kom, "Żelaznemu". Kto bohater a kto oprawca? Na Podhalu 50/50, zdania na temat "Ognia" podzielone, "zamojscy" trzymali w wiezieniu, wg autora, m.in. dezerterów, członków UPA, a mnie opowiadali mieszkancy nadwieprzańskich wsi o tym jak to w latach powojennych rzeką płynęły zwłoki ludzi pomordowanych własnie przez tych, uznawanych za ofiary, upowców. Załozyciela UMCS zabił nie kto inny, tylko "bohater" "Żelazny"... rozwiń
Avatar
zam / 9 listopada 2007 r. o 07:58
i szybko trzeba to zrobić , kombatanci złóżcie ten wniosek-trzeba znać prawdę-sama tam zapalałam znicze-wieczorem nikt nie czyta napisów.
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2022 r.

Mundial 2022: Japonia - Hiszpania 2:1. Niemcy kończą udział na mundialu!

Mundial 2022: Japonia - Hiszpania 2:1. Niemcy kończą udział na mundialu!

Fantastyczne spotkania i wielkie emocje w ostatniej kolejce i meczach grupy E. W starciach Japonii z Hiszpanią, a szczególnie Kostaryki z Niemcami sytuacja zmieniała się niczym w kalejdoskopie i to niejednokrotnie. Ostatecznie Samurajowie wygrali z La Roja 2:1, a nasi zachodni sąsiedzi pokonali Keylora Navasa i spółkę 4:2. Wygrana ta ma jednak gorzki smak, bo Die Manschaft wracają do domu, a Hiszpania i Japonia grają dalej

Lublin. Nie podoba Ci się ścisk w autobusie? Może byc gorzej

Lublin. Nie podoba Ci się ścisk w autobusie? Może byc gorzej

Z końcem roku z ulic Lublina zniknie 16 przegubowych autobusów firmy, której kończy się umowa na wożenie pasażerów. Miasto szuka jej następcy, ale – wbrew wcześniejszym zapewnieniom – trudno liczyć na płynne przejęcie kursów od 1 stycznia

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Ruszył już nabór pomysłów do nowej edycji Zielonego Budżetu. Do 14 grudnia można zgłaszać władzom miasta tereny zielone, które wymagają „remontu i odświeżenia”. Spośród tych propozycji wybrane mają być tereny, które w rok lub dwa przejdą renowację.

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie, a także zalecenia jak się odżywiać żeby być zdrowym i szczupłym. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego wsparcie w nowym gabinecie dostaną bezpłatnie. W planach jest otwarcie usług komercyjnych dla każdego chętnego.

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Listopad obfitował w nagrody dla młodych artystów z Puławskiego Ośrodka Kultury. Laury z ogólnopolskich konkursów od Katowic po Malbork przywiozły tancerki, recytatorki i wokaliści z Domu Chemika.

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Kraśnicki szpital jest w tak dramatycznej sytuacji finansowej, że chce zaciągnąć 18 mln zł pożyczkę w parabanku. Zwykłe banki nie chcą już dawać mu kredytu.

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki
4 grudnia 2022, 17:00

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki

To właśnie pochodzący z Lublina artysta był jedną z osób odpowiedzialnych za kształt brzmieniowy organów Filharmonii Lubelskiej. Ćwierć wieku później zagra na nich recital. Koncert odbędzie się 4 grudnia o godz. 17.

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Rolnicy podejrzewają, że polskie młyny produkują mąkę ze zbóż technicznych. Wojewoda lubelski mówi, że to przestępstwo i zarządza kontrolę.

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Duża niespodzianka w grupie F. Maroko po wygranej z Kanadą awansowało do 1/8 finału mundialu z pierwszego miejsca. A do domu jedzie Belgia, która w czwartek bezbramkowo zremisowała z Chorwacją.

Wieczór z Molierem w DDK Węglin
7 grudnia 2022, 18:30

Wieczór z Molierem w DDK Węglin

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza "Wieczór z Molierem" z okazji 400. rocznicy urodzin autora. Wydarzenie odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.30.

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

100-letni dąb Alojzy w gminie Międzyrzec Podlaski mógł wstrzymać budowę autostrady A2. Sprawę drzewa musiał rozstrzygać sąd.

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"
1 grudnia 2022, 19:00

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"

Wojciech Rotowski & Roman Słomka to duet, który przed kilkoma miesiącami wygrał konkurs "Incydent polski" na autorski spektakl cyrkowy realizowany pod patronatem festiwalu Carnaval Sztukmistrzów. Teraz przedstawienie będzie można zobaczyć w Pubie u Szewca. Premierowe pokazy 1 grudnia o godz. 19 i 2 grudnia o godz. 19.30.

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Koniec z miejskimi dotacjami dla prywatnych żłobków i klubów dziecięcych w Zamościu. Od 1 stycznia miasto nie będzie im już przekazywać pieniędzy. Ale rodzice maluchów nie pozostaną bez wsparcia. Ci, którzy mieszkają, pracują i odprowadzają podatki w Zamościu, otrzymają świadczenie pod nazwą Zamojski Bon Żłobkowy.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego
3 grudnia 2022, 16:00

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego

Od 3 grudnia na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego będzie można podziwiać wyjątkowe prace litewskiego artysty Stasysa Eidrigeviciusa. Wernisaż i spotkanie z autorem zaplanowano na sobotę o godz. 16 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!