Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

9 listopada 2017 r.
20:13

Emerytki zapaliły znicze przed biurem senatora PiS. Dostały wezwanie na policję

0 67 A A

Wylegitymowaniem i wezwaniem na komendę zakończyło się dla trzech emerytek zapalenie zniczy w hołdzie Piotrowi Szczęsnemu, który podpalił się w proteście przeciwko rządom PiS. – To oczywiste ograniczenie wolności człowieka i obywatela – komentuje postępowanie policji ekspert z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzień po tym, jak w Warszawie samospalenia dokonał Piotr Szczęsny, w Zamościu przed biurem senatora Jerzego Chróścikowskiego (PiS) przy ul. Bazyliańskiej zaczęli zbierać się mieszkańcy miasta. Wracali tam codziennie, przynosząc coraz to nowe znicze.

Ograniczenie wolności człowieka i obywatela

– Kiedy przychodziło po 30 osób, w tym chłopy jak dęby, to nikt nie interweniował – mówi emerytowana nauczycielka Elżbieta Polanowska-Zawiślak, która brała udział w spontanicznych akcjach zamościan. – Ludzie, nie umawiając się ze sobą, przychodzili, żeby stanąć, pomilczeć, zapalić światełko. Najwięcej z nich pojawiało się o godz.16.30 (w tym czasie Szczęsny dokonał desperackiego kroku – red.).

W ostatnią środę października na miejscu pojawiły się tylko trzy kobiety, bo wielu mieszkańców Zamościa pojechało na pikietę do Lublina. Emerytki zapaliły znicze, chwilę postały w milczeniu i odeszły. Jak podkreślają, nie zaśmiecały chodnika, nie wznosiły okrzyków, znicze postawiły tak, żeby nikomu nie przeszkadzały. W pewnej chwili zobaczyły podjeżdżający do zniczy radiowóz. Wróciły, żeby sprawdzić, co się stało.

– Usłyszałyśmy, że policja została powiadomiona przez Straż Miejską, która zobaczyła nas na monitoringu – opowiada Polanowska-Zawiślak. – Zostałyśmy wylegitymowane, a potem otrzymałyśmy wezwanie na policję.

Na wezwaniach powołano się na art. 52 kodeksu wykroczeń, który mówi o tym, że kto organizuje zgromadzenie bez wymaganego zawiadomienia lub przewodniczy takiemu zgromadzeniu lub zgromadzeniu zakazanemu, podlega karze aresztu do 14 dni, karze ograniczenia wolności albo karze grzywny.

– Z całą pewnością w tej sytuacji nie mamy do czynienia z nielegalnym zgromadzeniem. Wzywanie pań pod takim pretekstem wydaje się więc jedynie absurdalną próbą zastraszenia i sprawienia, by osoby te nie manifestowały już swoich przekonań i poglądów – uważa dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. – Mamy w tym przypadku do czynienia z oczywistym ograniczeniem wolności człowieka i obywatela.

Dlaczego paliły znicze i czy robią to nadal

– To nie była jakaś zorganizowana akcja, tylko spontaniczne przyjście ze światłem – uważa Elżbieta Polanowska-Zawiślak. – Co więcej, policja nie interweniowała, kiedy przychodziło kilkadziesiąt osób, lecz dopiero wtedy, kiedy pojawiły się trzy emerytki.

W czwartek dwie emerytki składały wyjaśnienia na policji. Musiały szczegółowo opowiedzieć, dlaczego paliły znicze i czy robią to nadal. – Były rozpytywane o okoliczności tego „zdarzenia” – przyznaje aspirant Dorota Krukowska-Bubiło z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. – Otrzymaliśmy od mieszkańców okolicznych kamienic informacje, że w związku z pojawianiem się zniczy obawiają się o swoje bezpieczeństwo.

Musieliśmy sprawdzić m.in., czy nie dochodzi do zagrożenia pożarowego. Wyjaśnienia tej kwestii dotyczyła rozmowa tych pań z policjantką, chociaż rzeczywiście na wezwaniach znalazł się artykuł z kodeksu wykroczeń.

Okazuje się, że oprócz trzeciej emerytki na policję stawić będzie musiała się także inna kobieta. – Dzielnicowy ustalił aktualne miejsce pobytu pani, która także paliła znicze, a która wypowiadała się na ten temat w jednym z lokalnych portali – dodaje Krukowska-Bubiło.

Emerytki nie usłyszały zarzutów, ale Elżbieta Polanowska-Zawiślak zaraz po wizycie na komisariacie poszła do urzędu miasta. Zgłosiła zorganizowanie przed biurem senatora PiS przy ul. Bazyliańskiej zgromadzenia.

– Chcemy się spotkać we wtorek, 14 listopada o godz. 12.00, czyli w czasie pogrzebu Piotra Szczęsnego, żeby milcząco uczcić jego pamięć – tłumaczy organizatorka.

Zwykły Szary Człowiek

19 października Piotr Szczęsny („Zwykły Szary Człowiek”) dokonał demonstracyjnego samospalenia na warszawskim placu Defilad. Zostawił list pożegnalny adresowany „do wszystkich Polek i Polaków, tych, którzy decydują o tym, kto rządzi w Polsce”. Przedstawił w nim w 15 punktach działania rządzących, którym zarzucił m.in. ograniczanie wolności obywatelskich, niszczenie Trybunału Konstytucyjnego, łamanie prawa, próbę zamachu na samorządy poprzez centralizację władzy, dyskryminację, marginalizowanie roli Polski na arenie międzynarodowej, niszczenie państwowych mediów oraz niszczenie przyrody. Zmarł w szpitalu 29 października.

Komentarze 67

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 10:07
+1
Te emerytki cierpią na demencję starczą. Jakimś dziwnym trafem nie pamiętają o zamordowanych św.p. Marku Rosiaku, Jolancie Brzeskiej. Może dlatego, że oni nie zostawili listów pożegnalnych?. No cóż mordercy im na to nie pozwolili. Oni chcieli żyć, a pan nie-Szczęsny nie chciał. Czy teraz wchodzi moda, że każdemu samobójcy należy zapalić znicz w miejscu publicznym?. Żenada.
Avatar
Pan Em / 15 listopada 2017 o 21:25
0
A może takie palenie zniczy przed biurem parlamentarzysty jest też groźbą i przypomnieniem, jak zginął Marek Rosiak zastrzelony przez działacza PO? Policja powinna zatem poznać intencje palących znicze. A jakby tak przez oknami esbeków 13 grudnia Polacy zapalili świeczki?
Avatar
Henio / 12 listopada 2017 o 00:20
0
Przeczytaj sobie, odmóżdżony przez TVP Info tępaku, przeciwko czemu zaprotestował ten Pan.
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 23:11
0
A co bilety do Kanady już wyszły, że leming się podpalił? Do czego może doprowadzić europejski faszyzm szerzony przez TVN24. Rozumiem, że dokonał samospalenia, bo... ceny paliwa nie wzrosły? Że jednak jajka nie zniknęły z półek sklepowych? Nie wzrósł vat do 24%? Nie obcięto zasiłku pogrzebowego o kolejne 2900zł jak za Tuska? Brak tych strasznych podwyżek w sklepach i bankach przekonał go, że żyje w innym świecie i zapragnął reinkarnować się do tego sterroryzowanego państwa PiS stworzonego przez niby dziennikarzy TfuWałe.Nu? Co mu tak się podobało za Tuska i kanadyjskiej emigrantki Kopacz? Gdyby idiota przełączył tv na TVP Info to zobaczyłby jak Tusk i jego banda rolowała Polaków i jego na setki miliardów złotych. Synalek sprzedawał info o LOTcie za 7tysi/mc. Nomi dowiedziałby się w końcu, że w państwie PiS nawet Kopaczowej żyje się wygodnie. A miała ewakuować się. No, ale głupie lemingi mózgu nie mają. Szkoda. O jednego idiotę mniej.
A co bilety do Kanady już wyszły, że leming się podpalił? Do czego może doprowadzić europejski faszyzm szerzony przez TVN24. Rozumiem, że dokonał samospalenia, bo... ceny paliwa nie wzrosły? Że jednak jajka nie zniknęły z półek sklepowych? Nie wzrósł vat do 24%? Nie obcięto zasiłku pogrzebowego o kolejne 2900zł jak za Tuska? Brak tych strasznych podwyżek w sklepach i bankach przekonał go, że żyje w innym świecie i zapragnął reinkarnować się do tego sterroryzowanego państwa PiS stworzonego przez niby dziennikarzy TfuWałe.Nu? Co mu tak się pod... rozwiń
Avatar
Jan / 10 listopada 2017 o 20:12
0
Niech sobie łby podpalą. Dla uczcenia pamięci zmarłych są odpowiednie miejsca groby cmentarze anie ulica dewotki jedne....
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 19:27
0
Kobiety wreszcie poczuły się odmłodniałe. Było dokładnie tak jak za komuny. Zakaz upamiętniania człowieka walczącego z władzą. Co innego jak gdyby zapaliły znicz przez popiersiem Lenina... tzn. Kaczyńskiego. To można zawsze a nawet trzeba! I o tym napisałby gadzinowe media a "bohaterki" byłby w TV Kurskiego w czołówce!
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 18:03
0
dzielna policja walczy z emerytami ,faktycznie powinni jak najwczesniej isć na emeryture po takiej morderczej mece
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 17:59
0
Niech u siebie w domu zapalą sobie znicze i pomodlą się stare dewotki....
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 17:11
0
Jak można robić miesięcznice pod pałacem to i znicz pod biurem PiS.
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 13:57
0
Pisanie o samobójstwach zwiększa ich liczbę !!!!!!!!!!!!!!! To tzw. efekt Wertera. Dziennikarze bądźcie odpowiedzialni.
Avatar
Pan Em / 15 listopada 2017 o 21:25
0
A może takie palenie zniczy przed biurem parlamentarzysty jest też groźbą i przypomnieniem, jak zginął Marek Rosiak zastrzelony przez działacza PO? Policja powinna zatem poznać intencje palących znicze. A jakby tak przez oknami esbeków 13 grudnia Polacy zapalili świeczki?
Avatar
Henio / 12 listopada 2017 o 00:20
0
Przeczytaj sobie, odmóżdżony przez TVP Info tępaku, przeciwko czemu zaprotestował ten Pan.
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 23:11
0
A co bilety do Kanady już wyszły, że leming się podpalił? Do czego może doprowadzić europejski faszyzm szerzony przez TVN24. Rozumiem, że dokonał samospalenia, bo... ceny paliwa nie wzrosły? Że jednak jajka nie zniknęły z półek sklepowych? Nie wzrósł vat do 24%? Nie obcięto zasiłku pogrzebowego o kolejne 2900zł jak za Tuska? Brak tych strasznych podwyżek w sklepach i bankach przekonał go, że żyje w innym świecie i zapragnął reinkarnować się do tego sterroryzowanego państwa PiS stworzonego przez niby dziennikarzy TfuWałe.Nu? Co mu tak się podobało za Tuska i kanadyjskiej emigrantki Kopacz? Gdyby idiota przełączył tv na TVP Info to zobaczyłby jak Tusk i jego banda rolowała Polaków i jego na setki miliardów złotych. Synalek sprzedawał info o LOTcie za 7tysi/mc. Nomi dowiedziałby się w końcu, że w państwie PiS nawet Kopaczowej żyje się wygodnie. A miała ewakuować się. No, ale głupie lemingi mózgu nie mają. Szkoda. O jednego idiotę mniej.
A co bilety do Kanady już wyszły, że leming się podpalił? Do czego może doprowadzić europejski faszyzm szerzony przez TVN24. Rozumiem, że dokonał samospalenia, bo... ceny paliwa nie wzrosły? Że jednak jajka nie zniknęły z półek sklepowych? Nie wzrósł vat do 24%? Nie obcięto zasiłku pogrzebowego o kolejne 2900zł jak za Tuska? Brak tych strasznych podwyżek w sklepach i bankach przekonał go, że żyje w innym świecie i zapragnął reinkarnować się do tego sterroryzowanego państwa PiS stworzonego przez niby dziennikarzy TfuWałe.Nu? Co mu tak się pod... rozwiń
Avatar
Jan / 10 listopada 2017 o 20:12
0
Niech sobie łby podpalą. Dla uczcenia pamięci zmarłych są odpowiednie miejsca groby cmentarze anie ulica dewotki jedne....
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 19:27
0
Kobiety wreszcie poczuły się odmłodniałe. Było dokładnie tak jak za komuny. Zakaz upamiętniania człowieka walczącego z władzą. Co innego jak gdyby zapaliły znicz przez popiersiem Lenina... tzn. Kaczyńskiego. To można zawsze a nawet trzeba! I o tym napisałby gadzinowe media a "bohaterki" byłby w TV Kurskiego w czołówce!
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 18:03
0
dzielna policja walczy z emerytami ,faktycznie powinni jak najwczesniej isć na emeryture po takiej morderczej mece
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 17:59
0
Niech u siebie w domu zapalą sobie znicze i pomodlą się stare dewotki....
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 17:11
0
Jak można robić miesięcznice pod pałacem to i znicz pod biurem PiS.
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 13:57
0
Pisanie o samobójstwach zwiększa ich liczbę !!!!!!!!!!!!!!! To tzw. efekt Wertera. Dziennikarze bądźcie odpowiedzialni.
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 13:55
0
Piąte przykazanie zakazuje samobójstwa Czy ksiądz biskup Pieronek o tym nie wie ??
Zobacz wszystkie komentarze 67

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 3 0

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 6 4

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 2

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 24 20

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 7 16

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 2 10

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 6 11

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 3 15

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 27 15

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 60 9

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 2

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 7 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 1

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!