Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

9 listopada 2017 r.
20:13

Emerytki zapaliły znicze przed biurem senatora PiS. Dostały wezwanie na policję

0 67 A A

Wylegitymowaniem i wezwaniem na komendę zakończyło się dla trzech emerytek zapalenie zniczy w hołdzie Piotrowi Szczęsnemu, który podpalił się w proteście przeciwko rządom PiS. – To oczywiste ograniczenie wolności człowieka i obywatela – komentuje postępowanie policji ekspert z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzień po tym, jak w Warszawie samospalenia dokonał Piotr Szczęsny, w Zamościu przed biurem senatora Jerzego Chróścikowskiego (PiS) przy ul. Bazyliańskiej zaczęli zbierać się mieszkańcy miasta. Wracali tam codziennie, przynosząc coraz to nowe znicze.

Ograniczenie wolności człowieka i obywatela

– Kiedy przychodziło po 30 osób, w tym chłopy jak dęby, to nikt nie interweniował – mówi emerytowana nauczycielka Elżbieta Polanowska-Zawiślak, która brała udział w spontanicznych akcjach zamościan. – Ludzie, nie umawiając się ze sobą, przychodzili, żeby stanąć, pomilczeć, zapalić światełko. Najwięcej z nich pojawiało się o godz.16.30 (w tym czasie Szczęsny dokonał desperackiego kroku – red.).

W ostatnią środę października na miejscu pojawiły się tylko trzy kobiety, bo wielu mieszkańców Zamościa pojechało na pikietę do Lublina. Emerytki zapaliły znicze, chwilę postały w milczeniu i odeszły. Jak podkreślają, nie zaśmiecały chodnika, nie wznosiły okrzyków, znicze postawiły tak, żeby nikomu nie przeszkadzały. W pewnej chwili zobaczyły podjeżdżający do zniczy radiowóz. Wróciły, żeby sprawdzić, co się stało.

– Usłyszałyśmy, że policja została powiadomiona przez Straż Miejską, która zobaczyła nas na monitoringu – opowiada Polanowska-Zawiślak. – Zostałyśmy wylegitymowane, a potem otrzymałyśmy wezwanie na policję.

Na wezwaniach powołano się na art. 52 kodeksu wykroczeń, który mówi o tym, że kto organizuje zgromadzenie bez wymaganego zawiadomienia lub przewodniczy takiemu zgromadzeniu lub zgromadzeniu zakazanemu, podlega karze aresztu do 14 dni, karze ograniczenia wolności albo karze grzywny.

– Z całą pewnością w tej sytuacji nie mamy do czynienia z nielegalnym zgromadzeniem. Wzywanie pań pod takim pretekstem wydaje się więc jedynie absurdalną próbą zastraszenia i sprawienia, by osoby te nie manifestowały już swoich przekonań i poglądów – uważa dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. – Mamy w tym przypadku do czynienia z oczywistym ograniczeniem wolności człowieka i obywatela.

Dlaczego paliły znicze i czy robią to nadal

– To nie była jakaś zorganizowana akcja, tylko spontaniczne przyjście ze światłem – uważa Elżbieta Polanowska-Zawiślak. – Co więcej, policja nie interweniowała, kiedy przychodziło kilkadziesiąt osób, lecz dopiero wtedy, kiedy pojawiły się trzy emerytki.

W czwartek dwie emerytki składały wyjaśnienia na policji. Musiały szczegółowo opowiedzieć, dlaczego paliły znicze i czy robią to nadal. – Były rozpytywane o okoliczności tego „zdarzenia” – przyznaje aspirant Dorota Krukowska-Bubiło z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. – Otrzymaliśmy od mieszkańców okolicznych kamienic informacje, że w związku z pojawianiem się zniczy obawiają się o swoje bezpieczeństwo.

Musieliśmy sprawdzić m.in., czy nie dochodzi do zagrożenia pożarowego. Wyjaśnienia tej kwestii dotyczyła rozmowa tych pań z policjantką, chociaż rzeczywiście na wezwaniach znalazł się artykuł z kodeksu wykroczeń.

Okazuje się, że oprócz trzeciej emerytki na policję stawić będzie musiała się także inna kobieta. – Dzielnicowy ustalił aktualne miejsce pobytu pani, która także paliła znicze, a która wypowiadała się na ten temat w jednym z lokalnych portali – dodaje Krukowska-Bubiło.

Emerytki nie usłyszały zarzutów, ale Elżbieta Polanowska-Zawiślak zaraz po wizycie na komisariacie poszła do urzędu miasta. Zgłosiła zorganizowanie przed biurem senatora PiS przy ul. Bazyliańskiej zgromadzenia.

– Chcemy się spotkać we wtorek, 14 listopada o godz. 12.00, czyli w czasie pogrzebu Piotra Szczęsnego, żeby milcząco uczcić jego pamięć – tłumaczy organizatorka.

Zwykły Szary Człowiek

19 października Piotr Szczęsny („Zwykły Szary Człowiek”) dokonał demonstracyjnego samospalenia na warszawskim placu Defilad. Zostawił list pożegnalny adresowany „do wszystkich Polek i Polaków, tych, którzy decydują o tym, kto rządzi w Polsce”. Przedstawił w nim w 15 punktach działania rządzących, którym zarzucił m.in. ograniczanie wolności obywatelskich, niszczenie Trybunału Konstytucyjnego, łamanie prawa, próbę zamachu na samorządy poprzez centralizację władzy, dyskryminację, marginalizowanie roli Polski na arenie międzynarodowej, niszczenie państwowych mediów oraz niszczenie przyrody. Zmarł w szpitalu 29 października.

Komentarze 67

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 10:07
+1
Te emerytki cierpią na demencję starczą. Jakimś dziwnym trafem nie pamiętają o zamordowanych św.p. Marku Rosiaku, Jolancie Brzeskiej. Może dlatego, że oni nie zostawili listów pożegnalnych?. No cóż mordercy im na to nie pozwolili. Oni chcieli żyć, a pan nie-Szczęsny nie chciał. Czy teraz wchodzi moda, że każdemu samobójcy należy zapalić znicz w miejscu publicznym?. Żenada.
Avatar
Pan Em / 15 listopada 2017 o 21:25
0
A może takie palenie zniczy przed biurem parlamentarzysty jest też groźbą i przypomnieniem, jak zginął Marek Rosiak zastrzelony przez działacza PO? Policja powinna zatem poznać intencje palących znicze. A jakby tak przez oknami esbeków 13 grudnia Polacy zapalili świeczki?
Avatar
Henio / 12 listopada 2017 o 00:20
0
Przeczytaj sobie, odmóżdżony przez TVP Info tępaku, przeciwko czemu zaprotestował ten Pan.
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 23:11
0
A co bilety do Kanady już wyszły, że leming się podpalił? Do czego może doprowadzić europejski faszyzm szerzony przez TVN24. Rozumiem, że dokonał samospalenia, bo... ceny paliwa nie wzrosły? Że jednak jajka nie zniknęły z półek sklepowych? Nie wzrósł vat do 24%? Nie obcięto zasiłku pogrzebowego o kolejne 2900zł jak za Tuska? Brak tych strasznych podwyżek w sklepach i bankach przekonał go, że żyje w innym świecie i zapragnął reinkarnować się do tego sterroryzowanego państwa PiS stworzonego przez niby dziennikarzy TfuWałe.Nu? Co mu tak się podobało za Tuska i kanadyjskiej emigrantki Kopacz? Gdyby idiota przełączył tv na TVP Info to zobaczyłby jak Tusk i jego banda rolowała Polaków i jego na setki miliardów złotych. Synalek sprzedawał info o LOTcie za 7tysi/mc. Nomi dowiedziałby się w końcu, że w państwie PiS nawet Kopaczowej żyje się wygodnie. A miała ewakuować się. No, ale głupie lemingi mózgu nie mają. Szkoda. O jednego idiotę mniej.
A co bilety do Kanady już wyszły, że leming się podpalił? Do czego może doprowadzić europejski faszyzm szerzony przez TVN24. Rozumiem, że dokonał samospalenia, bo... ceny paliwa nie wzrosły? Że jednak jajka nie zniknęły z półek sklepowych? Nie wzrósł vat do 24%? Nie obcięto zasiłku pogrzebowego o kolejne 2900zł jak za Tuska? Brak tych strasznych podwyżek w sklepach i bankach przekonał go, że żyje w innym świecie i zapragnął reinkarnować się do tego sterroryzowanego państwa PiS stworzonego przez niby dziennikarzy TfuWałe.Nu? Co mu tak się pod... rozwiń
Avatar
Jan / 10 listopada 2017 o 20:12
0
Niech sobie łby podpalą. Dla uczcenia pamięci zmarłych są odpowiednie miejsca groby cmentarze anie ulica dewotki jedne....
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 19:27
0
Kobiety wreszcie poczuły się odmłodniałe. Było dokładnie tak jak za komuny. Zakaz upamiętniania człowieka walczącego z władzą. Co innego jak gdyby zapaliły znicz przez popiersiem Lenina... tzn. Kaczyńskiego. To można zawsze a nawet trzeba! I o tym napisałby gadzinowe media a "bohaterki" byłby w TV Kurskiego w czołówce!
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 18:03
0
dzielna policja walczy z emerytami ,faktycznie powinni jak najwczesniej isć na emeryture po takiej morderczej mece
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 17:59
0
Niech u siebie w domu zapalą sobie znicze i pomodlą się stare dewotki....
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 17:11
0
Jak można robić miesięcznice pod pałacem to i znicz pod biurem PiS.
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 13:57
0
Pisanie o samobójstwach zwiększa ich liczbę !!!!!!!!!!!!!!! To tzw. efekt Wertera. Dziennikarze bądźcie odpowiedzialni.
Avatar
Pan Em / 15 listopada 2017 o 21:25
0
A może takie palenie zniczy przed biurem parlamentarzysty jest też groźbą i przypomnieniem, jak zginął Marek Rosiak zastrzelony przez działacza PO? Policja powinna zatem poznać intencje palących znicze. A jakby tak przez oknami esbeków 13 grudnia Polacy zapalili świeczki?
Avatar
Henio / 12 listopada 2017 o 00:20
0
Przeczytaj sobie, odmóżdżony przez TVP Info tępaku, przeciwko czemu zaprotestował ten Pan.
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 23:11
0
A co bilety do Kanady już wyszły, że leming się podpalił? Do czego może doprowadzić europejski faszyzm szerzony przez TVN24. Rozumiem, że dokonał samospalenia, bo... ceny paliwa nie wzrosły? Że jednak jajka nie zniknęły z półek sklepowych? Nie wzrósł vat do 24%? Nie obcięto zasiłku pogrzebowego o kolejne 2900zł jak za Tuska? Brak tych strasznych podwyżek w sklepach i bankach przekonał go, że żyje w innym świecie i zapragnął reinkarnować się do tego sterroryzowanego państwa PiS stworzonego przez niby dziennikarzy TfuWałe.Nu? Co mu tak się podobało za Tuska i kanadyjskiej emigrantki Kopacz? Gdyby idiota przełączył tv na TVP Info to zobaczyłby jak Tusk i jego banda rolowała Polaków i jego na setki miliardów złotych. Synalek sprzedawał info o LOTcie za 7tysi/mc. Nomi dowiedziałby się w końcu, że w państwie PiS nawet Kopaczowej żyje się wygodnie. A miała ewakuować się. No, ale głupie lemingi mózgu nie mają. Szkoda. O jednego idiotę mniej.
A co bilety do Kanady już wyszły, że leming się podpalił? Do czego może doprowadzić europejski faszyzm szerzony przez TVN24. Rozumiem, że dokonał samospalenia, bo... ceny paliwa nie wzrosły? Że jednak jajka nie zniknęły z półek sklepowych? Nie wzrósł vat do 24%? Nie obcięto zasiłku pogrzebowego o kolejne 2900zł jak za Tuska? Brak tych strasznych podwyżek w sklepach i bankach przekonał go, że żyje w innym świecie i zapragnął reinkarnować się do tego sterroryzowanego państwa PiS stworzonego przez niby dziennikarzy TfuWałe.Nu? Co mu tak się pod... rozwiń
Avatar
Jan / 10 listopada 2017 o 20:12
0
Niech sobie łby podpalą. Dla uczcenia pamięci zmarłych są odpowiednie miejsca groby cmentarze anie ulica dewotki jedne....
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 19:27
0
Kobiety wreszcie poczuły się odmłodniałe. Było dokładnie tak jak za komuny. Zakaz upamiętniania człowieka walczącego z władzą. Co innego jak gdyby zapaliły znicz przez popiersiem Lenina... tzn. Kaczyńskiego. To można zawsze a nawet trzeba! I o tym napisałby gadzinowe media a "bohaterki" byłby w TV Kurskiego w czołówce!
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 18:03
0
dzielna policja walczy z emerytami ,faktycznie powinni jak najwczesniej isć na emeryture po takiej morderczej mece
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 17:59
0
Niech u siebie w domu zapalą sobie znicze i pomodlą się stare dewotki....
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 17:11
0
Jak można robić miesięcznice pod pałacem to i znicz pod biurem PiS.
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 13:57
0
Pisanie o samobójstwach zwiększa ich liczbę !!!!!!!!!!!!!!! To tzw. efekt Wertera. Dziennikarze bądźcie odpowiedzialni.
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 13:55
0
Piąte przykazanie zakazuje samobójstwa Czy ksiądz biskup Pieronek o tym nie wie ??
Zobacz wszystkie komentarze 67

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 3 0

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 6 4

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 2

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 24 20

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 7 16

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 2 10

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 6 11

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 3 15

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 27 15

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 60 9

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 2

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 7 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 1

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.