Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta Zamościa samorządowcy zadecydują o przyjęciu bądź odrzuceniu uchwały w sprawie zasad używania herbu miasta. Sprawa wywołuje ogromne kontrowersje.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– Poprzednia uchwała w tej sprawie, przyjęta prawie 20 lat temu, mówiła jedynie o tym, jak wygląda herb Zamościa. Obecna precyzuje, kto i na jakich zasadach może posługiwać się symbolem miasta – wyjaśnia Damian Miechowicz, dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji zamojskiego ratusza. – Chciałbym przy tym zaznaczyć, że nie chodzi nam o to, by ograniczać dostęp do herbu, który jest wspólnym dobrem wszystkich mieszkańców, tylko o to, by w hipotetycznej sytuacji, gdy ktoś użyje herbu w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, prezydent miał narzędzie, dzięki któremu będzie mógł to dobro chronić.
W uchwale, która zostanie przedstawiona na sesji zapisano, że herb jest własnością miasta i podlega ochronie, jako jego dobro osobiste. Nieodpłatnie mogą go wykorzystywać radni, pracownicy samorządu terytorialnego, jednostki organizacyjne miasta oraz służby miejskie, ale tylko w ramach wykonywanych obowiązków.
Zgodę na jego wykorzystywanie bezpłatne lub komercyjne mogą uzyskać także inne podmioty wykonujące działalność o szczególnym znaczeniu dla Zamościa lub zajmujące się działalnością promocyjną. Zabrania się natomiast używania herbu dla działalności sprzecznej z prawem i zasadami współżycia społecznego lub dobrymi obyczajami. Prezydent może przy tym w każdej chwili zakazać używania herbu, jeśli jest on wykorzystywany w sposób, który np. naraża prestiż i interesy miasta.
– Uchwała RM z 28 sierpnia 1995 roku podpisana przez ówczesnego przewodniczącego rady określa wzór herbu miasta, przy czym nie dodaje, kto i jak długo może go używać – podkreśla Rafał Zwolak, radny miejski. – Tymczasem na poniedziałkowej sesji zajmiemy się uchwałą, w której jeden z paragrafów mówi o tym, że to prezydent miasta określa zasady używania herbu. Po jej uchwaleniu prezydent będzie decydował, kto może używać herbu, określając jednocześnie warunki używania. Osobiście uważam, że herb miasta Zamościa jest dobrem wspólnym wszystkich mieszkańców i dziwi mnie to, że do jednej osoby, prezydenta miasta, będzie należało wydanie zgody lub odmowa do jego użycia.
– Mam nadzieję, że uchwała zostanie wyrzucona do kosza, gdzie jest jej miejsce. W innym przypadku jako mieszkańcy musimy zaskarżyć uchwałę w całości – dodaje Łukasz Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Zamość – nasz wspólny dom. Jego członkowie na swoim profilu internetowym napisali też: „Jeżeli Damian Miechowicz, dyrektor wydziału turystyki i promocji UM podpisuje się pod projektem uchwały w sprawie zasad używania herbu Miasta Zamość, to zaczynamy się bać. Stanowczo sprzeciwiamy się proponowanym ograniczeniom. Herb jest dobrem osobistym wszystkich mieszkańców! Przypominamy o orzecznictwie sądowym w podobnych sprawach: „gminy nie mają podstaw do ograniczania wykorzystania herbów – herby nie podlegają prawu autorskiemu, nie mogą też być traktowane jako znak towarowy”.