Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

13 listopada 2015 r.
15:59

Izba Wytrzeźwień. Zmienią nazwę, bo źle się kojarzy

Autor: Zdjęcie autora ask
0 13 A A

Jeśli radni miejscy przegłosują uchwałę, to od przyszłego roku zamojska Izba Wytrzeźwień zmieni nazwę na Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych w Zamościu. Takie miano ma być „bardziej stosowne”.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dotychczasowa nazwa wywołuje negatywne skojarzenia. Proponowana, czyli Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych, jest określeniem bardziej stosownym w sytuacji, gdy świadczone przez jednostkę usługi dotyczą w większości osób zmagających się z chorobą alkoholową – uważa Marek Gajewski, rzecznik prezydenta Zamościa.

Na tym nie koniec zmian. Dostosowany do obowiązujących przepisów prawnych ma zostać statut instytucji oraz zasady ustalania opłaty za pobyt.

– Zmiana nazwy otwiera również drogę do rozszerzania zakresu działalności jednostki poza obecną sferę – mówi Gajewski.

W tym roku do końca października do zamojskiej Izby Wytrzeźwień trafiło 2013 osób. W takim samym okresie ubiegłego roku było to 2229 osób. Za pobyt płaci (lub należną kwotę windykuje komornik) niewiele ponad 20 proc. klientów. Dlatego suma za niezapłacone pobyty sięga już 1,6 mln zł. Kwota ta najprawdopodobniej nigdy nie zostanie windykowana.

– Zadaniem naszej instytucji nie jest przynoszenie pieniędzy do budżetu, ale pilnowanie, by pijani ludzie nie umierali na ulicach – mówi Andrzej Kargol, dyrektor Izby Wytrzeźwień i wylicza, że izba mogłaby wyjść w bilansie na zero, gdyby zawsze wykorzystywała sto procent posiadanych miejsc. – A to nie jest możliwe. Zgodnie z przepisami kobieta nie może przebywać w jednym pomieszczeniu z mężczyzną, a małoletni z osobą dorosłą. Dlatego nigdy nie osiągniemy takich wyników.

Zamojska izba obsługuje 23 gminy z pięciu powiatów: zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i krasnostawskiego.

– Kiedyś więcej osób trafiało tu w popularne imieniny lub w dni wypłaty – zauważa Kargol. – Teraz data nie ma znaczenia. Ruch jest przez cały tydzień.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Paweł z Lublina / 15 listopada 2015 o 21:06
0

Oczywiście dane dotyczące województwa lubelskiego dotyczą starego województwa lubelskiego, dane za 1998 rok...

Avatar
Paweł z Lublina / 15 listopada 2015 o 21:04
0

Mi sie zdaje,ze nawet 6 razy a z Hamburgiem to prawie 7 ale juz robia izbe na polnocnej, tylko sciagalnosc bedzie pewnie podobna jak w Zamosciu.

5 czy 6 razy. W przypadku tak dużego miasta jak Lublin jakie ma to znaczenie. Precyzyzyjnie Lublin na koniec 2014 roku 348 120, Zamość 65 149 (dane za wikipedią). 348 120 podzielić przez liczbę mieszkańców Zamościa daje 5, 34 (a więc bliżej 5). Swoją drogą o co ci chodzi z tym Hamburgiem (masz na myśli graniczący z Lublinem Świdnik, studentów, czy osoby mieszkające w Lublinie  na dziko bez meldunku). Jeśli natomiast chodzi o potencjalny rejon do obsłużenia to te proporcje pomiędzy Zamościem a Lublinem są dużo mniejsze (byłe  województwo zamojskie 489 tys. mieszkańców w 1998 roku, lubelskie 1 mln 27 tys.)

5 czy 6 razy. W przypadku tak dużego miasta jak Lublin jakie ma to znaczenie. Precyzyzyjnie Lublin na koniec 2014 roku 348 120, Zamość 65 149 (dane za wikipedią). 348 120 podzielić przez liczbę mieszkańców Zamościa daje 5, 34 (a więc bliżej 5). Swoją drogą o co ci chodzi z tym Hamburgiem (masz na myśli graniczący z Lublinem Świdnik, studentów, czy osoby mieszkające w Lublinie  na dziko bez meldunku). Jeśli natomiast chodzi o potencjalny rejon do obsłużenia to te proporcje pomiędzy Zamościem a Lublinem są dużo mniejsze (... rozwiń

Avatar
Gość / 15 listopada 2015 o 09:41
0

Izba wytrzeźwień nie jest w Zamościu wcale potrzebna. Należy ją zikwidować!! Lublin jest 5x większy niż Zamość i nie ma izby wytrzeźwień. I wszyscy są tam zadowoleni. W razie potrzeby pijaków wozi się do szpitala i po problemie. Utrzymywanie Izby Wytrzeźwień to zbędny wydatek, to relikt PRL...

Mi sie zdaje,ze nawet 6 razy a z Hamburgiem to prawie 7 ale juz robia izbe na polnocnej, tylko sciagalnosc bedzie pewnie podobna jak w Zamosciu.
Avatar
Zaq / 14 listopada 2015 o 10:17
0
Źle się kojarzy? To dobrze i tak powinno być. Alkoholik lub osoba uzależniona jak się teraz piprawnie językowo mawia
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 21:55
0
zy nie moze byc nazwa taka jak w cywilizowanych krajach? Nie moze byc Detox???
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 20:00
0
""Zamojska izba obsługuje 23 gminy z pięciu powiatów: zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i krasnostawskiego." Mam pytanie jakie to gminy. Bo sam powiat zamojski to 15 gmin. Powiat tomaszowski to 12 gmin (uwzględniając miasto Tomaszów Lubelski 13), powiat hrubieszowski 7 (8 z Hrubieszowem), powiat biłgorajski 13 (14 z Biłgorajem), a krasnostawski 8 (9 z Krasnymstawem). Więc suma coś mi się nie zgadza. Pozdrawiam. Były pensjonariusz" Zdaje się, że błędu nie ma. Po prostu nie wszystkie gminy przynależą do Izby w Zamościu. Status tej jednostki budżetowej stanowi, że świadczy ona swoją "usługę" na terenie miasta Zamościa oraz dla innych gmin za odpłatnością. Z tego co sprawdzałem w uchwałach budżetowych niektórych gmin na zamoszczyźnie to przekazują one raz do roku pokaźne sumy pieniędzy na miasta zamość na utrzymanie izby. Te które kasy nie dają, nie korzystają z jej usług.
""Zamojska izba obsługuje 23 gminy z pięciu powiatów: zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i krasnostawskiego." Mam pytanie jakie to gminy. Bo sam powiat zamojski to 15 gmin. Powiat tomaszowski to 12 gmin (uwzględniając miasto Tomaszów Lubelski 13), powiat hrubieszowski 7 (8 z Hrubieszowem), powiat biłgorajski 13 (14 z Biłgorajem), a krasnostawski 8 (9 z Krasnymstawem). Więc suma coś mi się nie zgadza. Pozdrawiam. Były pensjonariusz" Zdaje się, że błędu nie ma. Po prostu nie wszystkie gminy przy... rozwiń
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 19:51
0
do "Piotr Kowalczyk Lublin" Nie wiem co brałeś, ale też chce, widać niezła faza po tym... Co do izby, to jasne wyczuwam zamiar :) ALe jak by nie patrzeć, organizacyjnie i kulturowo jednak Zamość jest bardziej rozwinięty od Lublina, w końcu Izbę wytrzeźwień ma, a w Lublinie po szpitalach biednych pijaków wożą...
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 19:40
0
Konsumenci alkoholu płacą największe podatki w tym kraju, więc izba wytrzeźwień to wprost prześladowania.
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 17:27
0
"Zamojska izba obsługuje 23 gminy z pięciu powiatów: zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i krasnostawskiego." Mam pytanie jakie to gminy. Bo sam powiat zamojski to 15 gmin. Powiat tomaszowski to 12 gmin (uwzględniając miasto Tomaszów Lubelski 13), powiat hrubieszowski 7 (8 z Hrubieszowem), powiat biłgorajski 13 (14 z Biłgorajem), a krasnostawski 8 (9 z Krasnymstawem). Więc suma coś mi się nie zgadza. Pozdrawiam. Były pensjonariusz
Avatar
Piotr Kowalczyk Lublin / 13 listopada 2015 o 17:18
0

Izba wytrzeźwień nie jest w Zamościu wcale potrzebna. Należy ją zikwidować!! Lublin jest 5x większy niż Zamość i nie ma izby wytrzeźwień. I wszyscy są tam zadowoleni. W razie potrzeby pijaków wozi się do szpitala i po problemie. Utrzymywanie Izby Wytrzeźwień to zbędny wydatek, to relikt PRL...

Avatar
Paweł z Lublina / 15 listopada 2015 o 21:06
0

Oczywiście dane dotyczące województwa lubelskiego dotyczą starego województwa lubelskiego, dane za 1998 rok...

Avatar
Paweł z Lublina / 15 listopada 2015 o 21:04
0

Mi sie zdaje,ze nawet 6 razy a z Hamburgiem to prawie 7 ale juz robia izbe na polnocnej, tylko sciagalnosc bedzie pewnie podobna jak w Zamosciu.

5 czy 6 razy. W przypadku tak dużego miasta jak Lublin jakie ma to znaczenie. Precyzyzyjnie Lublin na koniec 2014 roku 348 120, Zamość 65 149 (dane za wikipedią). 348 120 podzielić przez liczbę mieszkańców Zamościa daje 5, 34 (a więc bliżej 5). Swoją drogą o co ci chodzi z tym Hamburgiem (masz na myśli graniczący z Lublinem Świdnik, studentów, czy osoby mieszkające w Lublinie  na dziko bez meldunku). Jeśli natomiast chodzi o potencjalny rejon do obsłużenia to te proporcje pomiędzy Zamościem a Lublinem są dużo mniejsze (byłe  województwo zamojskie 489 tys. mieszkańców w 1998 roku, lubelskie 1 mln 27 tys.)

5 czy 6 razy. W przypadku tak dużego miasta jak Lublin jakie ma to znaczenie. Precyzyzyjnie Lublin na koniec 2014 roku 348 120, Zamość 65 149 (dane za wikipedią). 348 120 podzielić przez liczbę mieszkańców Zamościa daje 5, 34 (a więc bliżej 5). Swoją drogą o co ci chodzi z tym Hamburgiem (masz na myśli graniczący z Lublinem Świdnik, studentów, czy osoby mieszkające w Lublinie  na dziko bez meldunku). Jeśli natomiast chodzi o potencjalny rejon do obsłużenia to te proporcje pomiędzy Zamościem a Lublinem są dużo mniejsze (... rozwiń

Avatar
Gość / 15 listopada 2015 o 09:41
0

Izba wytrzeźwień nie jest w Zamościu wcale potrzebna. Należy ją zikwidować!! Lublin jest 5x większy niż Zamość i nie ma izby wytrzeźwień. I wszyscy są tam zadowoleni. W razie potrzeby pijaków wozi się do szpitala i po problemie. Utrzymywanie Izby Wytrzeźwień to zbędny wydatek, to relikt PRL...

Mi sie zdaje,ze nawet 6 razy a z Hamburgiem to prawie 7 ale juz robia izbe na polnocnej, tylko sciagalnosc bedzie pewnie podobna jak w Zamosciu.
Avatar
Zaq / 14 listopada 2015 o 10:17
0
Źle się kojarzy? To dobrze i tak powinno być. Alkoholik lub osoba uzależniona jak się teraz piprawnie językowo mawia
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 21:55
0
zy nie moze byc nazwa taka jak w cywilizowanych krajach? Nie moze byc Detox???
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 20:00
0
""Zamojska izba obsługuje 23 gminy z pięciu powiatów: zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i krasnostawskiego." Mam pytanie jakie to gminy. Bo sam powiat zamojski to 15 gmin. Powiat tomaszowski to 12 gmin (uwzględniając miasto Tomaszów Lubelski 13), powiat hrubieszowski 7 (8 z Hrubieszowem), powiat biłgorajski 13 (14 z Biłgorajem), a krasnostawski 8 (9 z Krasnymstawem). Więc suma coś mi się nie zgadza. Pozdrawiam. Były pensjonariusz" Zdaje się, że błędu nie ma. Po prostu nie wszystkie gminy przynależą do Izby w Zamościu. Status tej jednostki budżetowej stanowi, że świadczy ona swoją "usługę" na terenie miasta Zamościa oraz dla innych gmin za odpłatnością. Z tego co sprawdzałem w uchwałach budżetowych niektórych gmin na zamoszczyźnie to przekazują one raz do roku pokaźne sumy pieniędzy na miasta zamość na utrzymanie izby. Te które kasy nie dają, nie korzystają z jej usług.
""Zamojska izba obsługuje 23 gminy z pięciu powiatów: zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i krasnostawskiego." Mam pytanie jakie to gminy. Bo sam powiat zamojski to 15 gmin. Powiat tomaszowski to 12 gmin (uwzględniając miasto Tomaszów Lubelski 13), powiat hrubieszowski 7 (8 z Hrubieszowem), powiat biłgorajski 13 (14 z Biłgorajem), a krasnostawski 8 (9 z Krasnymstawem). Więc suma coś mi się nie zgadza. Pozdrawiam. Były pensjonariusz" Zdaje się, że błędu nie ma. Po prostu nie wszystkie gminy przy... rozwiń
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 19:51
0
do "Piotr Kowalczyk Lublin" Nie wiem co brałeś, ale też chce, widać niezła faza po tym... Co do izby, to jasne wyczuwam zamiar :) ALe jak by nie patrzeć, organizacyjnie i kulturowo jednak Zamość jest bardziej rozwinięty od Lublina, w końcu Izbę wytrzeźwień ma, a w Lublinie po szpitalach biednych pijaków wożą...
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 19:40
0
Konsumenci alkoholu płacą największe podatki w tym kraju, więc izba wytrzeźwień to wprost prześladowania.
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 17:27
0
"Zamojska izba obsługuje 23 gminy z pięciu powiatów: zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i krasnostawskiego." Mam pytanie jakie to gminy. Bo sam powiat zamojski to 15 gmin. Powiat tomaszowski to 12 gmin (uwzględniając miasto Tomaszów Lubelski 13), powiat hrubieszowski 7 (8 z Hrubieszowem), powiat biłgorajski 13 (14 z Biłgorajem), a krasnostawski 8 (9 z Krasnymstawem). Więc suma coś mi się nie zgadza. Pozdrawiam. Były pensjonariusz
Avatar
Piotr Kowalczyk Lublin / 13 listopada 2015 o 17:18
0

Izba wytrzeźwień nie jest w Zamościu wcale potrzebna. Należy ją zikwidować!! Lublin jest 5x większy niż Zamość i nie ma izby wytrzeźwień. I wszyscy są tam zadowoleni. W razie potrzeby pijaków wozi się do szpitala i po problemie. Utrzymywanie Izby Wytrzeźwień to zbędny wydatek, to relikt PRL...

Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 1 0

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 12 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 13 6

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 154 9

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 2 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 17 8

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 7 3

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 12 3

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 3 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej 0 6

Sejm w piątek przyjął uchwałę o ustanowieniu patronów 2019 roku. Jednym z uhonorowanych w ten sposób wydarzeń jest Unia Lubelska. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej zawarcia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!