Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

3 września 2015 r.
13:30

Ksiądz oddał na szkołę ponad 200 tys. zł oszczędności. Kuria go przeniosła. Przez donosy?

0 42 A A
– Jak trzeba było wymieniać okna to sprzedał swój ciągnik – opowiada Tadeusz Sałamacha, dyrektor szkoły
– Jak trzeba było wymieniać okna to sprzedał swój ciągnik – opowiada Tadeusz Sałamacha, dyrektor szkoły

Ksiądz, który wydał wszystkie swoje oszczędności na remont podstawówki w Gdeszynie koło Zamościa, został przeniesiony do innej parafii. Kuria przez trzy lata dostawała na niego donosy. Wieś nie ma wątpliwości – to próba likwidacji szkoły.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 10,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 30 dni
Prenumerata
90 dni
koszt: 25,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 90 dni
Prenumerata
180 dni
koszt: 40,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 180 dni
Prenumerata
360 dni
koszt: 70,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 360 dni

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jurek / 21 września 2015 o 12:41
0
W sumie normalną rzeczą jest to, że kapłani są przenoszeni z parafii na parafię. Jednakże przymiotem urzędu proboszcza jest stałość. Jeśli lud ma dobrego pasterza, nie należy go zmieniać, jeżeli nie istnieje ku temu wyraźna przesłanka. W Gdeszynie pewne osoby działały od dawna by księdza usunąć, gdyż im jego społeczne zaangażowanie nie odpowiadało.
Ks. Ryszard wyłamywał się zawsze, prowadząc właściwie duszpasterstwo i podwyższając poprzeczkę swoim kolegom, którzy często wolą brać, a nie dawać. Starał się, by inwestować w swoich parafian, zwłaszcza dzieci i młodzież. Zamiast wysyłać prezenty dla kurialistów, wspomagał to by spełnić niesioną przez lata prośbę ludu śpiewaną w pieśni "My chcemy Boga", gdzie chcą go "w książce, szkole..." Bo tak jak z ambony, tak też poprzez szkołę młodemu pokoleniu przekazywane były uniwersalne wartości etyczno-moralne wsparte wartościami chrześcijańskimi. W oczach kurii przez to więcej tracił, niż zyskiwał.
Ks. Ryś jak przyszedł do Gdeszyna, wielu jego kolegów śmiało się, że to bardziej kara niż nobilitacja. Parafia była zaniedbana, kościół ledwo co wzniesiony. Proboszczowie ostatnimi czasy różni i długo nie zarządzający, do ludzi z dystansem. Ks. Ryszard nie rozkazywał z ambony, tylko sam podkasywał rękawy i brał się do roboty razem z ludźmi. Wystarczy popatrzeć jak dzięki jego inicjatywom na plus zmienił się przez te lata Gdeszyn. Oczywiście co niektórym postkomuchom to się nie podobało i mu kłody pod nogi rzucali. Gmina też łakomie patrzyła na odnowioną przez społeczeństwo szkołę i ktoś miał interes w tym, by te donosy pisać. "Jest bowiem napisane: Uderzę pasterza, a rozproszą się owce." (Mk 14,27). Komuś zależy by dobre dzieła zniweczyć i spieniężyć, a kościół i wiarę zepchnąć na plan dalszy, na margines.
Obecnie ks. Ryś został proboszczem parafii Tuczępy (jeszcze uboższej jak Gdeszyn), gdzie czeka go wiele pracy. Możliwe, że biskupi wiedząc o jego wojskowej służbie w jednostce komandosów, a zarazem znając silną wiarę i charyzmat kapłański specjalnie wysyłają go tam, gdzie jest ciężko. Wiem, że ks. Ryszard i w Tuczępach da radę społeczność zaangażować i dobre dzieła rozpoczynać i doprowadzać do końca. On nie patrzy za pieniędzmi dla siebie, za kurialnymi układami i wygodnym życiem, ale służy Bogu i ludziom, w których dostrzega jako nieliczny z księży odbicie Boga i im służy swoją pracą, czasem i zdrowiem. I przez to jest solą w oku i wyrzutem sumienia dla tych swoich kolegów, którzy dzięki święceniom zamiast nabrać pokory obrośli w faryzejskie piórka i czekają na intratne parafie, kanonickie peleryny, sygnety i tytulaturę dla podniesienie swojego ego. Ks. Ryś tego nie potrzebuje, bo jako Boży Komandos robi to, co kapłan robić powinien, bo z ludu wzięty dla ludu przeznaczony został i przychodzi do parafii służyć, a nie po to aby mu służono. On stoi po tej stronie, gdzie stał Jezus Chrystus, zaś wielu księży-książąt stoi tam, gdzie stali faryzeusze. Dlatego też należy pogratulować parafianom z Tuczęp, bo dostali wspaniałego duszpasterza, który zbliży ich i do Chrystusa i do siebie wzajemnie, by w parafii zapanowała prawdziwa jedność. Miejmy nadzieję, że tam komuchy mu kłód pod nogi rzucać nie będą. A Gdeszyn? No cóż, za kilkadziesiąt lat będzie ks. Ostasza wspominał z takim sentymentem jak ks. Sokoła, błog. ks. Pisarskiego, czy ks. Stysło. Jak będzie, czas pokaże - po owocach poznamy.

Człowieku czy Ty wiesz co piszesz ks.Ryszard tak skłócił wieś, że mało kto ze sobą rozmawia. Nowego proboszcza nie było komu powitać,ponieważ bali się ks.Rysia. Piszesz, że przybliży ich do Chrystusa jeżeli będą robili co im powie to będzie dobrze. Każdy kto się mu przeciwstawi będzie oszkalowany przez ks.Rysia na niedzielnym kazaniu. Czy byłes na odpuście 15 sierpnia? Kazanie o miłości to powiedział dopiero ks.dziekan bo ks.Ryszard ział tylko nienawiścią do tych którzy się mu sprzeciwili. Na początku gdy tylko przyszedł do Gdeszyna mówił pięknie o Bogu, miłości a co się póżniej stało? Jak się mają nauki kościoła o przebaczaniu w Jego przypadku?

u czy Ty wiesz co piszesz ks.Ryszard tak skłócił wieś, że mało kto ze sobą rozmawia. Nowego proboszcza nie było komu powitać,ponieważ bali się ks.Rysia. Piszesz, że przybliży ich do Chrystusa jeżeli będą robili co im powie to będzie dobrze. Każdy kto się mu przeciwstawi będzie oszkalowany przez ks.Rysia na niedzielnym kazaniu. Czy byłes na odpuście 15 sierpnia? Kazanie o miłości to powiedział dopiero ks.dziekan bo ks.Ryszard ział tylko nienawiścią do tych którzy się mu sprzeciwili. Na początku gdy tylko przyszedł do Gdeszyna mówił pięknie o ... rozwiń
Avatar
Gość / 13 września 2015 o 20:08
0
Ja też dzisiaj byłam na mszy a msza od mszy niczym się nigdy nie różni bo nie jest odprawiana od tyłu,a co do ewangelii to zawsze jest jednakowa we wszystkich kościołach danej niedzieli co tylko to może być inne kazanie a tutaj było zawsze jak nie o diabłach to o szatanach lub wyzywania ludzi z przed ołtarza.Teraz jest super i oby tak dalej
Avatar
Gość / 13 września 2015 o 15:09
0
Byłam dzisiaj w kościele i dowiedziałam się że są komentarze na temat artykułu o ks. Ryszardzie naszym byłym proboszczu i powiem szczerze że ja jestem przerażona tę nienawiścią jaka jest skierowana pod jego adresem . Nie mogę w to uwierzyć że to piszą mieszkańcy Gdeszyna . Dzisiejsza msza niczym się nie różniła od tych które odprawiał ks. Ryszard,powiem że ja lepiej się czułam na nich bo były dla mnie bardziej bogate w treści ewangeliczne a to że się różnią to tym że że nie ma organisty tylko dwóch starców wydziera się jak by ich obdzierano ze skóry obdzierano. nie zauważyłam też licznej frekwencji ,powiedziała bym że jest nawet mniej ludzi ,należy przy tym zauważyć że pewne małżeństwo powróciło z duszpasterskiego turne i wreszcie może ostęntacyjnie iść do komunii.Szkoda mi bardzo ks. Ryszarda tyle dla nas uczynił i nasze podpisy 370 nic nie znaczyło wobec 14 i to w tym 8 spoza parafii. Widać że kuria nie lubi takich księży jak nasz kochany ks. Ryś. Gorąco księdza pozdrawiam i modlę się w intencji księdza . Barbara .
Byłam dzisiaj w kościele i dowiedziałam się że są komentarze na temat artykułu o ks. Ryszardzie naszym byłym proboszczu i powiem szczerze że ja jestem przerażona tę nienawiścią jaka jest skierowana pod jego adresem . Nie mogę w to uwierzyć że to piszą mieszkańcy Gdeszyna . Dzisiejsza msza niczym się nie różniła od tych które odprawiał ks. Ryszard,powiem że ja lepiej się czułam na nich bo były dla mnie bardziej bogate w treści ewangeliczne a to że się różnią to tym że że nie ma organisty tylko dwóch sta... rozwiń
Avatar
dawny ministrant / 8 września 2015 o 12:40
0

Ekspercie od  szopek  prwada jest  taka żę dzieki ks. Ryszardowi od  4 lat  47 dzieci ma szkołę .a ok 14 osób ma pracę a Ty co uczyniłeś  wspólnie  ze szkieletorem tylko Was  stać na opluwanie i  anonimowość śmieszny  bohater  przez "ch" karykatuura  człowieka  podobnie  jak ten złoto włosy   dziedzić  pseudobizmesmen.

Po pierwsze, Ty też wypowiadasz się anonimowo. Po drugie- dzięki ks. Ryszardowi kilka osób straciło pracę i jedna osoba rękę. Po trzecie, to Ty ziejesz jadem i opluwasz (szkieletor? złotowłosy dziedzic?)  Po czwarte- rozmawiam z ludźmi i wiem, kto jeździł i pisał. Były to nawet kilkunastoosobowe delegacje i były tam przedstawione wyłącznie fakty. Po piąte - dzięki nowemu Proboszczowi w kościele odbywają się normalne nabożeństwa. Cieszę się, że wreszcie doszło do odwołania, choć szkoda, że tak późno.

Po pierwsze, Ty też wypowiadasz się anonimowo. Po drugie- dzięki ks. Ryszardowi kilka osób straciło pracę i jedna osoba rękę. Po trzecie, to Ty ziejesz jadem i opluwasz (szkieletor? złotowłosy dziedzic?)  Po czwarte- rozmawiam z ludźmi i wiem, kto jeździł i pisał. Były to nawet kilkunastoosobowe delegacje i były tam przedstawione wyłącznie fakty. Po piąte - dzięki nowemu Proboszczowi w kościele odbywają się normalne nabożeństwa. Cieszę się, że wreszcie doszło do odwołania, choć szkoda, że tak późno.

rozwiń
Avatar
Gość / 7 września 2015 o 23:22
0
"kuło w oczy"? "w Tuczępiu" a nie w Tuczępach? Co pani autorka dostała na maturze z polskiego?
Avatar
andrzej / 6 września 2015 o 22:58
0

 czytam i bardzo się dziwię  skąd u  Ciebie  takie  informacje  na temat tego co  było  pisane  do kurii  . z Twojej  wypowiedzii należy domniemywać  że  to Ty   byłeś  autorem  lub współ autorem  tych  donosów !!!!!! Dziwi mnie  także to  że jak ksiądz  Ryszard wywiesił  na tablicy  ogłosze  podpisane przez was kalumnie  to  jezdzieliście  do ks,  Biskupa  by mu nakazał ich  natychmiastowe  zdjęcie . Jeżeli  to była  prawda to czego   żądaliście  usunięcia tych  listów  z tablicy ogłoszeń!!!!  Może masz problemy  z logicznym  rozumieniem  bo skoro podpisałeś   się  pod tekstem   zawierającym  informację  że powyższy  tekst  jest  do wiadomości  biskupa i  parafian ,to parafianie  mają prawo wiedzieć  . Ks. spęłnił Twoją  Waszą  prośbę  a Ty  zachowałęś się  jak  smarkacz  lub    chory  na nienawiść   mały  więzienny  Esesman.  Proboszcza  wyrzucał  także  i  pewien  radny  gminny  którego żona uczy w szkole  - bierze  za to  pieniądze kupuje  mężowi  '' gumki " a ich dziecko  uczeszcza do tej szkoły  podobnie też dziecko pewnego  "" Gorliwego  katolika " - który  niszczy go  ale swoje dzieci   bez  najmniejszych  skropułów wysłali na 2 tygodnie  za darmo  do  Wisły  oczywiście to wszysto dzięki  temu upluwanemu  proboszczowi.

Ekspercie od  szopek  prwada jest  taka żę dzieki ks. Ryszardowi od  4 lat  47 dzieci ma szkołę .a ok 14 osób ma pracę a Ty co uczyniłeś  wspólnie  ze szkieletorem tylko Was  stać na opluwanie i  anonimowość śmieszny  bohater  przez "ch" karykatuura  człowieka  podobnie  jak ten złoto włosy   dziedzić  pseudobizmesmen.

Ekspercie od  szopek  prwada jest  taka żę dzieki ks. Ryszardowi od  4 lat  47 dzieci ma szkołę .a ok 14 osób ma pracę a Ty co uczyniłeś  wspólnie  ze szkieletorem tylko Was  stać na opluwanie i  anonimowość śmieszny  bohater  przez "ch" karykatuura  człowieka  podobnie  jak ten złoto włosy   dziedzić  pseudobizmesmen.

rozwiń
Avatar
andrzej / 6 września 2015 o 22:40
0

Kolejna szopka księdza Rysia. Chyba nikt rozsądny nie uwierzy, że ks. biskup uległ bezpodstawnym pomówieniom. Szkoda, że pani redaktor nie zagłębiła się rzetelniej w temacie. Owszem, rozpadła się rada parafialna i zarząd stowarzyszenia, bo stało się żeczą jasną, że działania księdza służą bardziej jemu niż parafii. Na ich miejsce weszły nikomu nie znane osoby spoza parafii i mimo, że ksiądz jest tylko zastępcą prezesa, to i tak wszystkim rządzi. W listach do kurii było opisanych więcej przypadków zachowań niegodnych kapłana, a których ksiądz się dopuścił i to głównie było powodem skarg, a nie zazdrość i próba likwidacji szkoły. Szkołę zaczął likwidować sam proboszcz, zwalniając dyrektorkę i co bardziej wartościowych nauczycieli. Niedawno w jednym z wywiadów ksiądz szacował, że wkład mieszkańców, różnych ofiarodawców oraz jego w odbudowę szkoły to ok. dwieście tysięcy. Dziś dowiadujemy się, że ta kwota pochodzi wyłącznie z jego kieszeni. W czasie tzw. opłatka były zbierane składki na kościół i do dziś nie wiadomo na co zostały wykorzystane. Gdyby ksiądz rzeczywiście szanował drugiego człowieka, tej sytuacji by nie było, bo był czas, że każdy gotów był rzucić wszystko i przyjść z pomocą. Wyrazy współczucia dla parafian w Tuczępach. "Od cudownych pomysłów księdza Rysia zachowaj Was Panie"...

 czytam i bardzo się dziwię  skąd u  Ciebie  takie  informacje  na temat tego co  było  pisane  do kurii  . z Twojej  wypowiedzii należy domniemywać  że  to Ty   byłeś  autorem  lub współ autorem  tych  donosów !!!!!! Dziwi mnie  także to  że jak ksiądz  Ryszard wywiesił  na tablicy  ogłosze  podpisane przez was kalumnie  to  jezdzieliście  do ks,  Biskupa  by mu nakazał ich  natychmiastowe  zdjęcie . Jeżeli  to była  prawda to czego   żądaliście  usunięcia tych  listów  z tablicy ogłoszeń!!!!  Może masz problemy  z logicznym  rozumieniem  bo skoro podpisałeś   się  pod tekstem   zawierającym  informację  że powyższy  tekst  jest  do wiadomości  biskupa i  parafian ,to parafianie  mają prawo wiedzieć  . Ks. spęłnił Twoją  Waszą  prośbę  a Ty  zachowałęś się  jak  smarkacz  lub    chory  na nienawiść   mały  więzienny  Esesman.  Proboszcza  wyrzucał  także  i  pewien  radny  gminny  którego żona uczy w szkole  - bierze  za to  pieniądze kupuje  mężowi  '' gumki " a ich dziecko  uczeszcza do tej szkoły  podobnie też dziecko pewnego  "" Gorliwego  katolika " - który  niszczy go  ale swoje dzieci   bez  najmniejszych  skropułów wysłali na 2 tygodnie  za darmo  do  Wisły  oczywiście to wszysto dzięki  temu upluwanemu  proboszczowi.

 czytam i bardzo się dziwię  skąd u  Ciebie  takie  informacje  na temat tego co  było  pisane  do kurii  . z Twojej  wypowiedzii należy domniemywać  że  to Ty   byłeś  autorem  lub współ autorem  tych  donosów !!!!!! Dziwi mnie  także to  że jak ksiądz  Ryszard wywiesił  na tablicy  ogłosze  podpisane przez was kalumnie  to  jezdzieliście  do ks,  Biskupa  by mu nakazał ich&nb... rozwiń

Avatar
Gość / 5 września 2015 o 20:17
0
To wspaniały człowiek kilka lat temu był wikarym w mojej parafii
Avatar
Gość / 5 września 2015 o 17:18
0
oj tam oj tam , będzie lepszy ten był wadliwy
Avatar
Gość / 5 września 2015 o 11:37
0
SAMA KURIA TYLKO UMIE BRAĆ. TAKIEGO KSIĘDZA NIE UMIEJĄ SZANOWAĆ!!!! PODZIWIAM GO--JEST WSPANIAŁYM CZŁOWIEKIEM,WSZYSCY POWINNI BRAĆ Z NIEGO WZÓR. JA TEŻ CHCIAŁA,ALE SAMA KORZYSTAM Z POMOCY SYNA!
Avatar
jurek / 21 września 2015 o 12:41
0
W sumie normalną rzeczą jest to, że kapłani są przenoszeni z parafii na parafię. Jednakże przymiotem urzędu proboszcza jest stałość. Jeśli lud ma dobrego pasterza, nie należy go zmieniać, jeżeli nie istnieje ku temu wyraźna przesłanka. W Gdeszynie pewne osoby działały od dawna by księdza usunąć, gdyż im jego społeczne zaangażowanie nie odpowiadało.
Ks. Ryszard wyłamywał się zawsze, prowadząc właściwie duszpasterstwo i podwyższając poprzeczkę swoim kolegom, którzy często wolą brać, a nie dawać. Starał się, by inwestować w swoich parafian, zwłaszcza dzieci i młodzież. Zamiast wysyłać prezenty dla kurialistów, wspomagał to by spełnić niesioną przez lata prośbę ludu śpiewaną w pieśni "My chcemy Boga", gdzie chcą go "w książce, szkole..." Bo tak jak z ambony, tak też poprzez szkołę młodemu pokoleniu przekazywane były uniwersalne wartości etyczno-moralne wsparte wartościami chrześcijańskimi. W oczach kurii przez to więcej tracił, niż zyskiwał.
Ks. Ryś jak przyszedł do Gdeszyna, wielu jego kolegów śmiało się, że to bardziej kara niż nobilitacja. Parafia była zaniedbana, kościół ledwo co wzniesiony. Proboszczowie ostatnimi czasy różni i długo nie zarządzający, do ludzi z dystansem. Ks. Ryszard nie rozkazywał z ambony, tylko sam podkasywał rękawy i brał się do roboty razem z ludźmi. Wystarczy popatrzeć jak dzięki jego inicjatywom na plus zmienił się przez te lata Gdeszyn. Oczywiście co niektórym postkomuchom to się nie podobało i mu kłody pod nogi rzucali. Gmina też łakomie patrzyła na odnowioną przez społeczeństwo szkołę i ktoś miał interes w tym, by te donosy pisać. "Jest bowiem napisane: Uderzę pasterza, a rozproszą się owce." (Mk 14,27). Komuś zależy by dobre dzieła zniweczyć i spieniężyć, a kościół i wiarę zepchnąć na plan dalszy, na margines.
Obecnie ks. Ryś został proboszczem parafii Tuczępy (jeszcze uboższej jak Gdeszyn), gdzie czeka go wiele pracy. Możliwe, że biskupi wiedząc o jego wojskowej służbie w jednostce komandosów, a zarazem znając silną wiarę i charyzmat kapłański specjalnie wysyłają go tam, gdzie jest ciężko. Wiem, że ks. Ryszard i w Tuczępach da radę społeczność zaangażować i dobre dzieła rozpoczynać i doprowadzać do końca. On nie patrzy za pieniędzmi dla siebie, za kurialnymi układami i wygodnym życiem, ale służy Bogu i ludziom, w których dostrzega jako nieliczny z księży odbicie Boga i im służy swoją pracą, czasem i zdrowiem. I przez to jest solą w oku i wyrzutem sumienia dla tych swoich kolegów, którzy dzięki święceniom zamiast nabrać pokory obrośli w faryzejskie piórka i czekają na intratne parafie, kanonickie peleryny, sygnety i tytulaturę dla podniesienie swojego ego. Ks. Ryś tego nie potrzebuje, bo jako Boży Komandos robi to, co kapłan robić powinien, bo z ludu wzięty dla ludu przeznaczony został i przychodzi do parafii służyć, a nie po to aby mu służono. On stoi po tej stronie, gdzie stał Jezus Chrystus, zaś wielu księży-książąt stoi tam, gdzie stali faryzeusze. Dlatego też należy pogratulować parafianom z Tuczęp, bo dostali wspaniałego duszpasterza, który zbliży ich i do Chrystusa i do siebie wzajemnie, by w parafii zapanowała prawdziwa jedność. Miejmy nadzieję, że tam komuchy mu kłód pod nogi rzucać nie będą. A Gdeszyn? No cóż, za kilkadziesiąt lat będzie ks. Ostasza wspominał z takim sentymentem jak ks. Sokoła, błog. ks. Pisarskiego, czy ks. Stysło. Jak będzie, czas pokaże - po owocach poznamy.

Człowieku czy Ty wiesz co piszesz ks.Ryszard tak skłócił wieś, że mało kto ze sobą rozmawia. Nowego proboszcza nie było komu powitać,ponieważ bali się ks.Rysia. Piszesz, że przybliży ich do Chrystusa jeżeli będą robili co im powie to będzie dobrze. Każdy kto się mu przeciwstawi będzie oszkalowany przez ks.Rysia na niedzielnym kazaniu. Czy byłes na odpuście 15 sierpnia? Kazanie o miłości to powiedział dopiero ks.dziekan bo ks.Ryszard ział tylko nienawiścią do tych którzy się mu sprzeciwili. Na początku gdy tylko przyszedł do Gdeszyna mówił pięknie o Bogu, miłości a co się póżniej stało? Jak się mają nauki kościoła o przebaczaniu w Jego przypadku?

u czy Ty wiesz co piszesz ks.Ryszard tak skłócił wieś, że mało kto ze sobą rozmawia. Nowego proboszcza nie było komu powitać,ponieważ bali się ks.Rysia. Piszesz, że przybliży ich do Chrystusa jeżeli będą robili co im powie to będzie dobrze. Każdy kto się mu przeciwstawi będzie oszkalowany przez ks.Rysia na niedzielnym kazaniu. Czy byłes na odpuście 15 sierpnia? Kazanie o miłości to powiedział dopiero ks.dziekan bo ks.Ryszard ział tylko nienawiścią do tych którzy się mu sprzeciwili. Na początku gdy tylko przyszedł do Gdeszyna mówił pięknie o ... rozwiń
Avatar
Gość / 13 września 2015 o 20:08
0
Ja też dzisiaj byłam na mszy a msza od mszy niczym się nigdy nie różni bo nie jest odprawiana od tyłu,a co do ewangelii to zawsze jest jednakowa we wszystkich kościołach danej niedzieli co tylko to może być inne kazanie a tutaj było zawsze jak nie o diabłach to o szatanach lub wyzywania ludzi z przed ołtarza.Teraz jest super i oby tak dalej
Avatar
Gość / 13 września 2015 o 15:09
0
Byłam dzisiaj w kościele i dowiedziałam się że są komentarze na temat artykułu o ks. Ryszardzie naszym byłym proboszczu i powiem szczerze że ja jestem przerażona tę nienawiścią jaka jest skierowana pod jego adresem . Nie mogę w to uwierzyć że to piszą mieszkańcy Gdeszyna . Dzisiejsza msza niczym się nie różniła od tych które odprawiał ks. Ryszard,powiem że ja lepiej się czułam na nich bo były dla mnie bardziej bogate w treści ewangeliczne a to że się różnią to tym że że nie ma organisty tylko dwóch starców wydziera się jak by ich obdzierano ze skóry obdzierano. nie zauważyłam też licznej frekwencji ,powiedziała bym że jest nawet mniej ludzi ,należy przy tym zauważyć że pewne małżeństwo powróciło z duszpasterskiego turne i wreszcie może ostęntacyjnie iść do komunii.Szkoda mi bardzo ks. Ryszarda tyle dla nas uczynił i nasze podpisy 370 nic nie znaczyło wobec 14 i to w tym 8 spoza parafii. Widać że kuria nie lubi takich księży jak nasz kochany ks. Ryś. Gorąco księdza pozdrawiam i modlę się w intencji księdza . Barbara .
Byłam dzisiaj w kościele i dowiedziałam się że są komentarze na temat artykułu o ks. Ryszardzie naszym byłym proboszczu i powiem szczerze że ja jestem przerażona tę nienawiścią jaka jest skierowana pod jego adresem . Nie mogę w to uwierzyć że to piszą mieszkańcy Gdeszyna . Dzisiejsza msza niczym się nie różniła od tych które odprawiał ks. Ryszard,powiem że ja lepiej się czułam na nich bo były dla mnie bardziej bogate w treści ewangeliczne a to że się różnią to tym że że nie ma organisty tylko dwóch sta... rozwiń
Avatar
dawny ministrant / 8 września 2015 o 12:40
0

Ekspercie od  szopek  prwada jest  taka żę dzieki ks. Ryszardowi od  4 lat  47 dzieci ma szkołę .a ok 14 osób ma pracę a Ty co uczyniłeś  wspólnie  ze szkieletorem tylko Was  stać na opluwanie i  anonimowość śmieszny  bohater  przez "ch" karykatuura  człowieka  podobnie  jak ten złoto włosy   dziedzić  pseudobizmesmen.

Po pierwsze, Ty też wypowiadasz się anonimowo. Po drugie- dzięki ks. Ryszardowi kilka osób straciło pracę i jedna osoba rękę. Po trzecie, to Ty ziejesz jadem i opluwasz (szkieletor? złotowłosy dziedzic?)  Po czwarte- rozmawiam z ludźmi i wiem, kto jeździł i pisał. Były to nawet kilkunastoosobowe delegacje i były tam przedstawione wyłącznie fakty. Po piąte - dzięki nowemu Proboszczowi w kościele odbywają się normalne nabożeństwa. Cieszę się, że wreszcie doszło do odwołania, choć szkoda, że tak późno.

Po pierwsze, Ty też wypowiadasz się anonimowo. Po drugie- dzięki ks. Ryszardowi kilka osób straciło pracę i jedna osoba rękę. Po trzecie, to Ty ziejesz jadem i opluwasz (szkieletor? złotowłosy dziedzic?)  Po czwarte- rozmawiam z ludźmi i wiem, kto jeździł i pisał. Były to nawet kilkunastoosobowe delegacje i były tam przedstawione wyłącznie fakty. Po piąte - dzięki nowemu Proboszczowi w kościele odbywają się normalne nabożeństwa. Cieszę się, że wreszcie doszło do odwołania, choć szkoda, że tak późno.

rozwiń
Avatar
Gość / 7 września 2015 o 23:22
0
"kuło w oczy"? "w Tuczępiu" a nie w Tuczępach? Co pani autorka dostała na maturze z polskiego?
Avatar
andrzej / 6 września 2015 o 22:58
0

 czytam i bardzo się dziwię  skąd u  Ciebie  takie  informacje  na temat tego co  było  pisane  do kurii  . z Twojej  wypowiedzii należy domniemywać  że  to Ty   byłeś  autorem  lub współ autorem  tych  donosów !!!!!! Dziwi mnie  także to  że jak ksiądz  Ryszard wywiesił  na tablicy  ogłosze  podpisane przez was kalumnie  to  jezdzieliście  do ks,  Biskupa  by mu nakazał ich  natychmiastowe  zdjęcie . Jeżeli  to była  prawda to czego   żądaliście  usunięcia tych  listów  z tablicy ogłoszeń!!!!  Może masz problemy  z logicznym  rozumieniem  bo skoro podpisałeś   się  pod tekstem   zawierającym  informację  że powyższy  tekst  jest  do wiadomości  biskupa i  parafian ,to parafianie  mają prawo wiedzieć  . Ks. spęłnił Twoją  Waszą  prośbę  a Ty  zachowałęś się  jak  smarkacz  lub    chory  na nienawiść   mały  więzienny  Esesman.  Proboszcza  wyrzucał  także  i  pewien  radny  gminny  którego żona uczy w szkole  - bierze  za to  pieniądze kupuje  mężowi  '' gumki " a ich dziecko  uczeszcza do tej szkoły  podobnie też dziecko pewnego  "" Gorliwego  katolika " - który  niszczy go  ale swoje dzieci   bez  najmniejszych  skropułów wysłali na 2 tygodnie  za darmo  do  Wisły  oczywiście to wszysto dzięki  temu upluwanemu  proboszczowi.

Ekspercie od  szopek  prwada jest  taka żę dzieki ks. Ryszardowi od  4 lat  47 dzieci ma szkołę .a ok 14 osób ma pracę a Ty co uczyniłeś  wspólnie  ze szkieletorem tylko Was  stać na opluwanie i  anonimowość śmieszny  bohater  przez "ch" karykatuura  człowieka  podobnie  jak ten złoto włosy   dziedzić  pseudobizmesmen.

Ekspercie od  szopek  prwada jest  taka żę dzieki ks. Ryszardowi od  4 lat  47 dzieci ma szkołę .a ok 14 osób ma pracę a Ty co uczyniłeś  wspólnie  ze szkieletorem tylko Was  stać na opluwanie i  anonimowość śmieszny  bohater  przez "ch" karykatuura  człowieka  podobnie  jak ten złoto włosy   dziedzić  pseudobizmesmen.

rozwiń
Avatar
andrzej / 6 września 2015 o 22:40
0

Kolejna szopka księdza Rysia. Chyba nikt rozsądny nie uwierzy, że ks. biskup uległ bezpodstawnym pomówieniom. Szkoda, że pani redaktor nie zagłębiła się rzetelniej w temacie. Owszem, rozpadła się rada parafialna i zarząd stowarzyszenia, bo stało się żeczą jasną, że działania księdza służą bardziej jemu niż parafii. Na ich miejsce weszły nikomu nie znane osoby spoza parafii i mimo, że ksiądz jest tylko zastępcą prezesa, to i tak wszystkim rządzi. W listach do kurii było opisanych więcej przypadków zachowań niegodnych kapłana, a których ksiądz się dopuścił i to głównie było powodem skarg, a nie zazdrość i próba likwidacji szkoły. Szkołę zaczął likwidować sam proboszcz, zwalniając dyrektorkę i co bardziej wartościowych nauczycieli. Niedawno w jednym z wywiadów ksiądz szacował, że wkład mieszkańców, różnych ofiarodawców oraz jego w odbudowę szkoły to ok. dwieście tysięcy. Dziś dowiadujemy się, że ta kwota pochodzi wyłącznie z jego kieszeni. W czasie tzw. opłatka były zbierane składki na kościół i do dziś nie wiadomo na co zostały wykorzystane. Gdyby ksiądz rzeczywiście szanował drugiego człowieka, tej sytuacji by nie było, bo był czas, że każdy gotów był rzucić wszystko i przyjść z pomocą. Wyrazy współczucia dla parafian w Tuczępach. "Od cudownych pomysłów księdza Rysia zachowaj Was Panie"...

 czytam i bardzo się dziwię  skąd u  Ciebie  takie  informacje  na temat tego co  było  pisane  do kurii  . z Twojej  wypowiedzii należy domniemywać  że  to Ty   byłeś  autorem  lub współ autorem  tych  donosów !!!!!! Dziwi mnie  także to  że jak ksiądz  Ryszard wywiesił  na tablicy  ogłosze  podpisane przez was kalumnie  to  jezdzieliście  do ks,  Biskupa  by mu nakazał ich  natychmiastowe  zdjęcie . Jeżeli  to była  prawda to czego   żądaliście  usunięcia tych  listów  z tablicy ogłoszeń!!!!  Może masz problemy  z logicznym  rozumieniem  bo skoro podpisałeś   się  pod tekstem   zawierającym  informację  że powyższy  tekst  jest  do wiadomości  biskupa i  parafian ,to parafianie  mają prawo wiedzieć  . Ks. spęłnił Twoją  Waszą  prośbę  a Ty  zachowałęś się  jak  smarkacz  lub    chory  na nienawiść   mały  więzienny  Esesman.  Proboszcza  wyrzucał  także  i  pewien  radny  gminny  którego żona uczy w szkole  - bierze  za to  pieniądze kupuje  mężowi  '' gumki " a ich dziecko  uczeszcza do tej szkoły  podobnie też dziecko pewnego  "" Gorliwego  katolika " - który  niszczy go  ale swoje dzieci   bez  najmniejszych  skropułów wysłali na 2 tygodnie  za darmo  do  Wisły  oczywiście to wszysto dzięki  temu upluwanemu  proboszczowi.

 czytam i bardzo się dziwię  skąd u  Ciebie  takie  informacje  na temat tego co  było  pisane  do kurii  . z Twojej  wypowiedzii należy domniemywać  że  to Ty   byłeś  autorem  lub współ autorem  tych  donosów !!!!!! Dziwi mnie  także to  że jak ksiądz  Ryszard wywiesił  na tablicy  ogłosze  podpisane przez was kalumnie  to  jezdzieliście  do ks,  Biskupa  by mu nakazał ich&nb... rozwiń

Avatar
Gość / 5 września 2015 o 20:17
0
To wspaniały człowiek kilka lat temu był wikarym w mojej parafii
Avatar
Gość / 5 września 2015 o 17:18
0
oj tam oj tam , będzie lepszy ten był wadliwy
Avatar
Gość / 5 września 2015 o 11:37
0
SAMA KURIA TYLKO UMIE BRAĆ. TAKIEGO KSIĘDZA NIE UMIEJĄ SZANOWAĆ!!!! PODZIWIAM GO--JEST WSPANIAŁYM CZŁOWIEKIEM,WSZYSCY POWINNI BRAĆ Z NIEGO WZÓR. JA TEŻ CHCIAŁA,ALE SAMA KORZYSTAM Z POMOCY SYNA!
Zobacz wszystkie komentarze 42

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 0

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce. Są wiaty, będzie biurowiec
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce. Są wiaty, będzie biurowiec 1 1

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 21 11

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 16 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 3

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 509 49

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 18 10

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 10

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 1

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!