Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

10 października 2015 r.
18:00

Grzyby warte zachodu w lesie i kuchni

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas grzybobrania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kurka czyli pieprznik jadalny

Występuje od końca maja do połowy listopada. Lubi skryć się w mchu lub opadłych liściach. Szukajcie go tam, gdzie rosną sosny i świerki. Lubi także towarzystwo graba i dębu.

Ma lejkowaty kształt, kapelusz w kolorach bladożółtych, żółtopomarańczowych i pomarańczowych, brzeg kapelusza jest podwinięty. Miąższ białawy, mięsisty.

Kurka, zwana liszką jest bardzo smacznym grzybem, który dobrze się przechowuje.

Maślak zwyczajny

Lubi lasy sosnowe, zaczyna rosnąć w maju, ostatnie okazy można trafić w listopadzie, a nawet grudniu.
Kapelusz ma kolor czekoladowo brązowy lub szarobrązowy.

Cecha charakterystyczna: śluzowaty i lepki. Skórka łatwo odchodzi od miąższu. Bardzo smaczny grzyb jadalny, lekkostrawny (w przeciwieństwie do kurki). Dobry na zupę, do sosu, ale najlepszy marynowany.

Podgrzybek brunatny

Rośnie od czerwca do listopada pod sosnami i świerkami, rzadziej w lasach mieszanych pod dębami i bukami. Ma półkolisty lub wypukły kapelusz o średnicy od 6 do 16 centymetrów. Młode podgrzybki mają kapelusz zamszowaty i matowy, starsze: gładki, błyszczący, który podczas deszczu robi się lepki i śluzowaty.

Ma baryłkowaty lub cylindryczny trzon, kremowe rurki od spodu kapelusza po przecięciu barwią się na niebiesko i sinieją. Miąższ jędrny, twardy, białawy lub kremowy, miejscami także sinieje. Bardzo smaczny, doskonały na sosy i na suszenie, dla wielu numer dwa po borowiku szlachetnym.

Borowik szlachetny

Rośnie latem i jesienią w lasach iglastych, rzadziej w mieszanych i liściastych. Rośnie pojedynczo lub w niewielkich grupach. Borowik zwany prawdziwkiem ma kapelusz od 6 do 15 cm, biały i półkulisty u młodych borowików, jasno i ciemno brązowy, wypukły i poduchowaty u starszych.
Trzon baryłkowaty, pełny, białawy, pokryty u góry jasnobrązową lub białą siateczką. Miąższ jędrny, twardy i biały.

Jeden z najlepszych i najsmaczniejszych grzybów w Polsce, obiekt westchnień smakoszy i grzybiarzy.

Koźlarz babka

Występuje od lipca do listopada w każdym lesie. U młodych koźlaków kapelusz jest półkulisty, u dorosłych poduszkowaty. Barwa kapelusza od żółtobrązowej do ciemnobrązowej, skórka błyszcząca, podczas deszczu śluzowata. Trzon smukły, cylindryczny, włóknisty, pokryty licznymi ciemnobrązowymi lub czarnymi kosmkami, miąższ biały lub białokremowy, twardy.

To najczęściej spożywany grzyb w Polsce, doskonały na suszenie. Występuje w 10 odmianach, które popularnie nazywane są kozakami.

Gąska zielonka

Wysyp gąsek zaczyna się we wrześniu, trwa do listopada, jak nie ma mrozów, gąski rosną w grudniu. Rośnie w lasach iglastych na piaszczystych glebach. Gąski lubią chować się w mchu i igliwiu, na świat wystaje tylko główna część kapelusza.

Kapelusz ma kolor żółtozielony, żółtobrązowy lub brązowooliwkowy o średnicy od 4 do 8 cm, prawie zawsze zanieczyszczony piaskiem. Brzeg kapelusza jest podgięty, później rozpostarty i powyginany, blaszki jaskrawożółte, trzon pełny żółty lub żółtozielony. Miąższ twardy i biały. Idealny na pierogi.

Czubajka kania

Bardzo smaczny grzyb, który jest najczęściej mylony ze śmiertelnie trującym muchomorem. Rośnie w lasach, na polanach, pastwiskach - od lipca do listopada.

Kapelusz najpierw jajowaty (wtedy najłatwiej się pomylić), brązowy, następnie jasnobrązowy, płowy, szeroko rozpostarty - z garbkiem na szczycie. Średnica kapelusza od 10 do 30 cm, powierzchnia kapelusza sucha, popękana, pokryta brązowymi łuskami, pod którymi prześwituje włóknista i kremowa skórka.

Blaszki gęste, białe, kremowe, trzon wysmukły, u podstawy buliwiasty i gąbczasty, dalej pusty (bardzo ważne). W górnej części trzonu - podwójny, ruchomy, dający się przesuwać pierścień (bardzo ważne). Kania, nazywana także sową a nawet parasolnikiem najbardziej smakuje, przyrządzona jak schabowe. Kanie można ususzyć, pokruszyć i dodawać do zup.

Pozostałe informacje

36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia,
RAPORT

Hulajnogi na chodnikach: nie jest bezpiecznie

W Lublinie mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. W Puławach 40-latek jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Był nietrzeźwy i trafił do szpitala. W Chełmie 12-latka jadąca hulajnogą uderzyła w tył samochodu.

Podobnie jak w pierwszym, tak i w drugim meczu finału Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0.

Drugi mecz finału PlusLigi: Bogdanka LUK Lublin rozbiła Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Do złotego medalu lublinianie potrzebują już tylko jednego zwycięstwa. MVP wybrany został Wilfredo Leon. Trzeci mecz w środę w Sosnowcu, o godzinie 20.30

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji
zdjęcia
galeria

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji

Jak co roku mieszkańcy Puław, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji, służb mundurowych, szkół - zebrali przed Pomnikiem Konstytucji, by złożyć przed nim kwiaty i zapalić znicze. Uroczystościom towarzyszyła Puławska Orkiestra Dęta.

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja
zdjęcia
galeria

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja

Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej poprowadził dzisiaj "Poloneza dla Lublina". Tańczących, w tym przedstawicieli lokalnych władz, w historycznych strojach, oglądały tłumy mieszkańców zebranych na Krakowskim Przedmieściu i Placu Litewskim.

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Górnik Łęczna po porażce 1:3 z Pogonią Siedlce nie ma prawa być zadowolony. Zespół, który jeszcze niedawno zmierzał do strefy barażowej w ostatnich dwóch meczach zdobył tylko punkt. Nie ma co ukrywać, że na ostatnie wyniki z pewnością spory wpływ ma fakt, że wobec sztabu szkoleniowego i piłkarzy pojawiły się zaległości finansowe. Po ostatnim meczu o przyszłość w klubie zapytany został także trener Pavol Stano

Do zdarzenia doszlo w lasach w powiecie biłgorajskim

Nowe fakty w sprawie tragicznej śmierci 14-latki. Policja zatrzymała stajennego

Prokuratura w Biłgoraju prowadzi śledztwo dotyczące przyczyn tragicznego wypadku w Woli Małej, w którym zginęła 14-latka. Dziewczynka spadła z konia podczas przejadżdzki po okolicy. Mężczyzna wydający konie tego dnia był pijany.

Poszkodowany chciał kupić cyfrowe aktywa. Trafił na oszusta

Chciał zarobić na kryptowalutach. Lublinianin stracił majątek

Ponad 400 tysięcy złotych stracił 51-letni mieszkaniec Lublina, który zaufał niewłaściwym ludziom. Sądził, że inwestuje w kryptowaluty u "brokera". W rzeczywistości nawiązał kontakt z oszustami.

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

Mieszkaniec gm. Krasnystaw podczas poszukiwań z zastosowaniem wykrywacza metalu prowadzonych w jednym z lasów na terenie gminy Siennica Różana odnalazł niewybuch. Te wciąż są groźne.

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Po środowej wygranej nad PGE Spójnia Stargard podopieczni Wojciecha Kamińskiego są już niemal pewni miejsca w czołowej szóstce, co oznacza udział w fazie play-off

Ostrzeżenia przed burzami obowiązują od godz. 11 do północy
pogoda

Nadchodzi załamanie pogody. IMGW ostrzega przed burzami

Dla całej południowej Polski, w tym dla województwa lubelskiego, wydano ostrzeżenia o burzach. W ich trakcie wiatr może w porywach osiągać nawet 90 km/h. Burze przyniosą ulewne deszcze. Lolalnie spadnie grad.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium