Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

6 października 2008 r.
14:15
Edytuj ten wpis

Kuria nie komentuje czarnej listy księdza

0 45 A A

Deszkowice. Parafianie chcą, by biskup doprowadził ich proboszcza do porządku. Chodzi o kontrowersyjną listę ponad 150 nazwisk dłużników, wywieszoną w przedsionku kościoła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kuria sprawy komentować nie chce.

- Jeśli ci wierni mają jakiś żal do księdza, powinni skontaktować się ze swoim dziekanem lub biskupem - mówi jedynie Adam Firosz, kanclerz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Potrzeby parafii w Deszkowicach są niemałe. Buduje się parking, trzeba ogrzewać kościół… Dlatego Piotr Lenart, miejscowy proboszcz, ustalił, że każda rodzina powinna co miesiąc dawać na ten cel po 10 zł. Wierni nie kwapią się jednak
do płacenia. Dlatego proboszcz wywiesił listę dłużników. Znalazło się tam ponad 150 nazwisk, a przy nich kwota zaległości. Ksiądz wyliczył, że wierni są mu winni ponad 13 tys. zł!

Szalę goryczy przelały nietuzinkowe kazania księdza. Przez dwie niedziele milczał zamiast głosić kazania, a ostatnio wymachiwał oprawionym w złote ramki krytycznym artykułem na temat swoich poczynań.

Sprawę opisaliśmy dzisiaj.

Na reakcję nie trzeba było czekać. - Ksiądz wytyka ubogich ludzi - oburza się Jan Godzisz z miejscowości Rozłopy, który zalega z wpłatą 20 zł. - Powinien go za to upomnieć biskup.

76-letni Andrzej Zych uważa się za dobrego parafianina, ale i on jest na liście (nie zapłacił 20 zł). - Przykro, że proboszcz mnie tak traktuje - tłumaczy. - Płaciłem, ile mogłem.

Proboszcz nie ma sobie nic do zarzucenia. - Wywiesiłem listę. I co w tym złego? - pyta retorycznie.

Działaniami księdza jest zaskoczony wójt gminy Sułów, w której leżą Deszkowice.

- Ludzie są u nas biedni - mówi Tomasz Pańczyk. - Wiele osób zalega np. z podatkami. Jednak wieszać ich nazwisk na listach nie wypada. Zabrania tego Ustawa o ochronie danych osobowych.

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kazimierz / 1 września 2011 o 11:12
0
Smiechu warte...
Avatar
antyobrońcakrzyża / 30 sierpnia 2011 o 11:58
0
[quote name='' timestamp='1223318133' post='57712']
ODCZEPCIE SIE OD NASZEGO PROBOSZCZA!,JEST ON BARDZO DOBRYM CZŁOWIEKIEM POPIERAM JEGO ZACHOWANIE DAJCIE MU WREŚCIE SPOKÓJ,A DŁUŻNICY NIECH WREŚCIE UREGULUJĄ ZOBOWIĄZANIA.POZDRAWIAM KSIĘDZA PROBOSZCZA NIECH SIE TYMI BZURAMI I OSZCZERSTWAMI NIE PRZEJMUJE.JESTEŚMY Z TOBĄ WIERNI PARAFIANIE.
[/quote]
Tak, nich wyłudza pieniądze od biednych ludzi. Tylko później nich się nikt nie dziwi, że tyle osób odchodzi od kościoła. Większość ludzi woli ciężko zarobione pieniądze przeznaczyć na własne utrzymanie. Niech ksiądz sam sobie zarabia i wydaje te pieniądze na co chce, zamiast siedzieć, nic nie robić i żyć z datków ludzi. A jak nie umie o siebie zadbać to co z niego za ksiądz. Czy aby przypadkiem nie powinien dawać ludziom dobrego przykładu?
[quote name='' timestamp='1223318133' post='57712']
ODCZEPCIE SIE OD NASZEGO PROBOSZCZA!,JEST ON BARDZO DOBRYM CZŁOWIEKIEM POPIERAM JEGO ZACHOWANIE DAJCIE MU WREŚCIE SPOKÓJ,A DŁUŻNICY NIECH WREŚCIE UREGULUJĄ ZOBOWIĄZANIA.POZDRAWIAM KSIĘDZA PROBOSZCZA NIECH SIE TYMI BZURAMI I OSZCZERSTWAMI NIE PRZEJMUJE.JESTEŚMY Z TOBĄ WIERNI PARAFIANIE.
[/quote]
Tak, nich wyłudza pieniądze od biednych ludzi. Tylko później nich się nikt nie dziwi, że tyle osób odchodzi od kościoła. Większość ludzi... rozwiń
Avatar
łosiek / 30 sierpnia 2011 o 05:20
0
No ja tego nie rozumiem - dlaczego dalej łażą do kościoła i się przejmują??? Co za głupi katole! Kler trzeba na widłach wygnać z tego kraju!!!
Avatar
Gość / 3 lipca 2011 o 14:11
0
Komuna miała rację że trzymała kler za mordy krótko . Dzisiaj klechy i władza trzymają się za ręce i robią z ludżmi co chcą .
Avatar
a mi tam rybka / 1 lipca 2011 o 12:28
0
[quote name='Janosik' timestamp='1309514640' post='496459']
Bynajmniej nic zabawnego w poruszonym temacie się nie znajduje.Należy raczej ubolewać nad postępowaniem Kleru w Polsce.Dobrze jednak będzie pamiętać o tym co było by w razie konieczności zareagować szybciej i skuteczniej w razie wystąpienia problemu w następnej parafii.
P.S.
Witamy w Chodywańcach.
[/quote]

Ja nie ubolewam z tego powodu ,ale przezorność nie zaszkodzi...

P.S. Dzięki,za to powitanie,ale nie mam zielonego pojęcia gdzie jest ta miejscowość.Zaraz przechodzę do mapy.
[quote name='Janosik' timestamp='1309514640' post='496459']
Bynajmniej nic zabawnego w poruszonym temacie się nie znajduje.Należy raczej ubolewać nad postępowaniem Kleru w Polsce.Dobrze jednak będzie pamiętać o tym co było by w razie konieczności zareagować szybciej i skuteczniej w razie wystąpienia problemu w następnej parafii.
P.S.
Witamy w Chodywańcach.
[/quote]

Ja nie ubolewam z tego powodu ,ale przezorność nie zaszkodzi...

P.S. Dzięki,za to powitanie,ale nie mam ... rozwiń
Avatar
Janosik / 1 lipca 2011 o 12:04
0
[quote name='a mi tam rybka' timestamp='1309506796' post='496399']
Jaki sens ma powrót do wątku z 2008r? Czyżby aktualizowanie tematy kogoś bawiło?
[/quote]
Bynajmniej nic zabawnego w poruszonym temacie się nie znajduje.Należy raczej ubolewać nad postępowaniem Kleru w Polsce.Dobrze jednak będzie pamiętać o tym co było by w razie konieczności zareagować szybciej i skuteczniej w razie wystąpienia problemu w następnej parafii.
P.S.
Witamy w Chodywańcach.
Avatar
marek 408 / 1 lipca 2011 o 10:51
0
U nas w parafii kilka lat temu proboszcz wyczytywał na "ogłoszeniach parafialnych" ile kto dał na opłatek wigilijny,po to aby zawstydzić tych,którzy dali mniej. Ludzie zaczęli go wprost ignorować i wychodzić z kościoła w czasie mszy. Wstyd mi za nasz kościół,bo np.Jehowi lub Zielonoświątkowcy nie mają tak "rozbudowanej" hierarchii kościelnej ,a tym samym nie ma tyle złodziejstwa i wyłudzeń finansowych-a wręcz nikt o pieniądzach tam nie mówi,a bardziej ubogich pyta się:"czy będziesz miał co dziś i jutro zjeść?".Piszę o tym nie bez powodu,bo kiedyś byłem jako zaproszony gość na "nabożeństwie" u Ewangelickich Chrześcijan w Zamościu na ul.Traugutta. Dwa lata temu w naszej parafii inny ksiądz proboszcz "zażądał" składek od parafian "na potrzeby kościoła",ale ludzie go wprost wyśmieli - gościu spuścił z tonu i dał se spokój. Moim zdaniem: to już Ostatnie Konwulsyjne Podrygi Czarnych,bo starych babek już jest coraz mniej-a młodzi księdzu kasy nie dadzą lecz będą woleli w niedzielę kasę na grillowanie przeznaczyć niż dla księdza. Widzę zresztą jak "ubyło" kasy na niedzielnej tacy -jeszcze 2 lata temu dużo "papierowych" na tacy ksiądz nosił-a teraz "papierowe" sporadycznie się trafiają...
U nas w parafii kilka lat temu proboszcz wyczytywał na "ogłoszeniach parafialnych" ile kto dał na opłatek wigilijny,po to aby zawstydzić tych,którzy dali mniej. Ludzie zaczęli go wprost ignorować i wychodzić z kościoła w czasie mszy. Wstyd mi za nasz kościół,bo np.Jehowi lub Zielonoświątkowcy nie mają tak "rozbudowanej" hierarchii kościelnej ,a tym samym nie ma tyle złodziejstwa i wyłudzeń finansowych-a wręcz nikt o pieniądzach tam nie mówi,a bardziej ubogich pyta się:"czy będziesz miał co dziś i jutro zjeść?".P... rozwiń
Avatar
a mi tam rybka / 1 lipca 2011 o 09:53
0
Jaki sens ma powrót do wątku z 2008r? Czyżby aktualizowanie tematy kogoś bawiło?
Avatar
Gość / 1 lipca 2011 o 09:47
0
[quote name='EMMA' timestamp='1223401081' post='57966']
IDIOTA Z CIEBIE TEN KOSCIOL JEST DLA CIEBIE A NIE DLA KSIEDZA POWINIENES SIE MODLIC O NAWROCENIE
[/quote]
Avatar
Janosik / 1 lipca 2011 o 09:41
0
[quote name='Człowiek ' timestamp='1223305074' post='57663']
Wy wszyscy jesteście chorzy! Nie wiecie jak było na prawdę tylko posługujecie się jakimiś bzdurami, które były zawarte w tych artykułach... Żal mi Was... Jak można uważać się za katolików i pisać takie rzeczy... Lepiej się zastanówcie nad swoim postępowaniem, a nie dan postępowaniem księdz, który tak na prawdę nie robi nic złego, a nwet wręcz przeciwnie chce czegoś nauczyć ludzi, a taka jest chyba jego rola...
PS. Jak macie pisać jakieś bzdury, które prawdą nie są, nie piszcie N I C ! ! !
[/quote]
Chorobę to może Pan sobie zarzucić, nie Parafianom.Nie po Raz pierwszy i zapewne nie ostatni mamy do czynienia z podobnymi przypadkami,kiedy należałoby utemperować postępowanie Kleru.Z niecierpliwością czekamy na pojawienie sie tego Rodzynka w naszych skromnych progach.W najgorszym przypadku weżmie się przykład z <<Chłopów>> i zorganizuje darmową przejażdżke.Dajemy oczywiście szansę na właściwe sprawowanie posługi Kapłańskiej.BOŻE DOPOMÓŻ!!!!!!!!
[quote name='Człowiek ' timestamp='1223305074' post='57663']
Wy wszyscy jesteście chorzy! Nie wiecie jak było na prawdę tylko posługujecie się jakimiś bzdurami, które były zawarte w tych artykułach... Żal mi Was... Jak można uważać się za katolików i pisać takie rzeczy... Lepiej się zastanówcie nad swoim postępowaniem, a nie dan postępowaniem księdz, który tak na prawdę nie robi nic złego, a nwet wręcz przeciwnie chce czegoś nauczyć ludzi, a taka jest chyba jego rola...
PS. Jak macie pisać jakieś b... rozwiń
Avatar
Kazimierz / 1 września 2011 o 11:12
0
Smiechu warte...
Avatar
antyobrońcakrzyża / 30 sierpnia 2011 o 11:58
0
[quote name='' timestamp='1223318133' post='57712']
ODCZEPCIE SIE OD NASZEGO PROBOSZCZA!,JEST ON BARDZO DOBRYM CZŁOWIEKIEM POPIERAM JEGO ZACHOWANIE DAJCIE MU WREŚCIE SPOKÓJ,A DŁUŻNICY NIECH WREŚCIE UREGULUJĄ ZOBOWIĄZANIA.POZDRAWIAM KSIĘDZA PROBOSZCZA NIECH SIE TYMI BZURAMI I OSZCZERSTWAMI NIE PRZEJMUJE.JESTEŚMY Z TOBĄ WIERNI PARAFIANIE.
[/quote]
Tak, nich wyłudza pieniądze od biednych ludzi. Tylko później nich się nikt nie dziwi, że tyle osób odchodzi od kościoła. Większość ludzi woli ciężko zarobione pieniądze przeznaczyć na własne utrzymanie. Niech ksiądz sam sobie zarabia i wydaje te pieniądze na co chce, zamiast siedzieć, nic nie robić i żyć z datków ludzi. A jak nie umie o siebie zadbać to co z niego za ksiądz. Czy aby przypadkiem nie powinien dawać ludziom dobrego przykładu?
[quote name='' timestamp='1223318133' post='57712']
ODCZEPCIE SIE OD NASZEGO PROBOSZCZA!,JEST ON BARDZO DOBRYM CZŁOWIEKIEM POPIERAM JEGO ZACHOWANIE DAJCIE MU WREŚCIE SPOKÓJ,A DŁUŻNICY NIECH WREŚCIE UREGULUJĄ ZOBOWIĄZANIA.POZDRAWIAM KSIĘDZA PROBOSZCZA NIECH SIE TYMI BZURAMI I OSZCZERSTWAMI NIE PRZEJMUJE.JESTEŚMY Z TOBĄ WIERNI PARAFIANIE.
[/quote]
Tak, nich wyłudza pieniądze od biednych ludzi. Tylko później nich się nikt nie dziwi, że tyle osób odchodzi od kościoła. Większość ludzi... rozwiń
Avatar
łosiek / 30 sierpnia 2011 o 05:20
0
No ja tego nie rozumiem - dlaczego dalej łażą do kościoła i się przejmują??? Co za głupi katole! Kler trzeba na widłach wygnać z tego kraju!!!
Avatar
Gość / 3 lipca 2011 o 14:11
0
Komuna miała rację że trzymała kler za mordy krótko . Dzisiaj klechy i władza trzymają się za ręce i robią z ludżmi co chcą .
Avatar
a mi tam rybka / 1 lipca 2011 o 12:28
0
[quote name='Janosik' timestamp='1309514640' post='496459']
Bynajmniej nic zabawnego w poruszonym temacie się nie znajduje.Należy raczej ubolewać nad postępowaniem Kleru w Polsce.Dobrze jednak będzie pamiętać o tym co było by w razie konieczności zareagować szybciej i skuteczniej w razie wystąpienia problemu w następnej parafii.
P.S.
Witamy w Chodywańcach.
[/quote]

Ja nie ubolewam z tego powodu ,ale przezorność nie zaszkodzi...

P.S. Dzięki,za to powitanie,ale nie mam zielonego pojęcia gdzie jest ta miejscowość.Zaraz przechodzę do mapy.
[quote name='Janosik' timestamp='1309514640' post='496459']
Bynajmniej nic zabawnego w poruszonym temacie się nie znajduje.Należy raczej ubolewać nad postępowaniem Kleru w Polsce.Dobrze jednak będzie pamiętać o tym co było by w razie konieczności zareagować szybciej i skuteczniej w razie wystąpienia problemu w następnej parafii.
P.S.
Witamy w Chodywańcach.
[/quote]

Ja nie ubolewam z tego powodu ,ale przezorność nie zaszkodzi...

P.S. Dzięki,za to powitanie,ale nie mam ... rozwiń
Avatar
Janosik / 1 lipca 2011 o 12:04
0
[quote name='a mi tam rybka' timestamp='1309506796' post='496399']
Jaki sens ma powrót do wątku z 2008r? Czyżby aktualizowanie tematy kogoś bawiło?
[/quote]
Bynajmniej nic zabawnego w poruszonym temacie się nie znajduje.Należy raczej ubolewać nad postępowaniem Kleru w Polsce.Dobrze jednak będzie pamiętać o tym co było by w razie konieczności zareagować szybciej i skuteczniej w razie wystąpienia problemu w następnej parafii.
P.S.
Witamy w Chodywańcach.
Avatar
marek 408 / 1 lipca 2011 o 10:51
0
U nas w parafii kilka lat temu proboszcz wyczytywał na "ogłoszeniach parafialnych" ile kto dał na opłatek wigilijny,po to aby zawstydzić tych,którzy dali mniej. Ludzie zaczęli go wprost ignorować i wychodzić z kościoła w czasie mszy. Wstyd mi za nasz kościół,bo np.Jehowi lub Zielonoświątkowcy nie mają tak "rozbudowanej" hierarchii kościelnej ,a tym samym nie ma tyle złodziejstwa i wyłudzeń finansowych-a wręcz nikt o pieniądzach tam nie mówi,a bardziej ubogich pyta się:"czy będziesz miał co dziś i jutro zjeść?".Piszę o tym nie bez powodu,bo kiedyś byłem jako zaproszony gość na "nabożeństwie" u Ewangelickich Chrześcijan w Zamościu na ul.Traugutta. Dwa lata temu w naszej parafii inny ksiądz proboszcz "zażądał" składek od parafian "na potrzeby kościoła",ale ludzie go wprost wyśmieli - gościu spuścił z tonu i dał se spokój. Moim zdaniem: to już Ostatnie Konwulsyjne Podrygi Czarnych,bo starych babek już jest coraz mniej-a młodzi księdzu kasy nie dadzą lecz będą woleli w niedzielę kasę na grillowanie przeznaczyć niż dla księdza. Widzę zresztą jak "ubyło" kasy na niedzielnej tacy -jeszcze 2 lata temu dużo "papierowych" na tacy ksiądz nosił-a teraz "papierowe" sporadycznie się trafiają...
U nas w parafii kilka lat temu proboszcz wyczytywał na "ogłoszeniach parafialnych" ile kto dał na opłatek wigilijny,po to aby zawstydzić tych,którzy dali mniej. Ludzie zaczęli go wprost ignorować i wychodzić z kościoła w czasie mszy. Wstyd mi za nasz kościół,bo np.Jehowi lub Zielonoświątkowcy nie mają tak "rozbudowanej" hierarchii kościelnej ,a tym samym nie ma tyle złodziejstwa i wyłudzeń finansowych-a wręcz nikt o pieniądzach tam nie mówi,a bardziej ubogich pyta się:"czy będziesz miał co dziś i jutro zjeść?".P... rozwiń
Avatar
a mi tam rybka / 1 lipca 2011 o 09:53
0
Jaki sens ma powrót do wątku z 2008r? Czyżby aktualizowanie tematy kogoś bawiło?
Avatar
Gość / 1 lipca 2011 o 09:47
0
[quote name='EMMA' timestamp='1223401081' post='57966']
IDIOTA Z CIEBIE TEN KOSCIOL JEST DLA CIEBIE A NIE DLA KSIEDZA POWINIENES SIE MODLIC O NAWROCENIE
[/quote]
Avatar
Janosik / 1 lipca 2011 o 09:41
0
[quote name='Człowiek ' timestamp='1223305074' post='57663']
Wy wszyscy jesteście chorzy! Nie wiecie jak było na prawdę tylko posługujecie się jakimiś bzdurami, które były zawarte w tych artykułach... Żal mi Was... Jak można uważać się za katolików i pisać takie rzeczy... Lepiej się zastanówcie nad swoim postępowaniem, a nie dan postępowaniem księdz, który tak na prawdę nie robi nic złego, a nwet wręcz przeciwnie chce czegoś nauczyć ludzi, a taka jest chyba jego rola...
PS. Jak macie pisać jakieś bzdury, które prawdą nie są, nie piszcie N I C ! ! !
[/quote]
Chorobę to może Pan sobie zarzucić, nie Parafianom.Nie po Raz pierwszy i zapewne nie ostatni mamy do czynienia z podobnymi przypadkami,kiedy należałoby utemperować postępowanie Kleru.Z niecierpliwością czekamy na pojawienie sie tego Rodzynka w naszych skromnych progach.W najgorszym przypadku weżmie się przykład z <<Chłopów>> i zorganizuje darmową przejażdżke.Dajemy oczywiście szansę na właściwe sprawowanie posługi Kapłańskiej.BOŻE DOPOMÓŻ!!!!!!!!
[quote name='Człowiek ' timestamp='1223305074' post='57663']
Wy wszyscy jesteście chorzy! Nie wiecie jak było na prawdę tylko posługujecie się jakimiś bzdurami, które były zawarte w tych artykułach... Żal mi Was... Jak można uważać się za katolików i pisać takie rzeczy... Lepiej się zastanówcie nad swoim postępowaniem, a nie dan postępowaniem księdz, który tak na prawdę nie robi nic złego, a nwet wręcz przeciwnie chce czegoś nauczyć ludzi, a taka jest chyba jego rola...
PS. Jak macie pisać jakieś b... rozwiń