Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

17 lipca 2015 r.
10:31

"My mamy krzyża i orła znak". Dziecięca Rota poróżniła szkołę

0 52 A A

„My mamy krzyża i orła znak” oraz „Tak nam dopomóż Bóg” – między innymi te słowa hymnu Zespołu Szkół Podstawowych im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie przeszkadzają części rodziców uczniów. Poprosili o interwencję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rodzice o pomoc zwrócili się do Fundacji „Wolność od religii”, a ta poprosiła lubelskiego kuratora oświaty o pilne „przywrócenie charakteru szkoły publicznej oraz zapewnienie przestrzegania prawa”. 

Dorota Wójcik, prezeska fundacji podkreśla, że poprzez narzucanie hymnu mającego wybitnie religijny charakter gwałci się prawa dzieci należących do mniejszości religijnych lub bezwyznaniowych.

– Zmuszanie uczniów do uznania tego hymnu za własny, jest niezgodne z konstytucją mówiącą o tym, że każdemu obywatelowi zapewnia się wolność sumienia i wyznania, a szkoła publiczna zapewniać ma wszystkim swobodę wyrażania swojego światopoglądu – mówi Wójcik.

Kuratorium przeprowadziło postępowanie wyjaśniające i odpowiedziało fundacji. Stwierdziło, że „Rotę dziecięcą” (tekst Tadeusza Rucińskiego powstał w oparciu o Rotę Marii Konopnickiej) wybrała na hymn szkoły rada pedagogiczna w 2006 roku. Wcześniej ogłoszono wprawdzie konkurs na pieśń, ale nie wpłynęła żadna interesująca propozycja.

Dlaczego wybrano tekst Rucińskiego? Bo „współgra” z ideałami, na które nacisk kładzie szkoła: kształtowaniem postaw patriotycznych, miłości do ojczyzny, szacunku do tradycji walk wyzwoleńczych, godła i symboli narodowych.

– Co ważne, do dyrekcji nie wpłynęła żadna skarga od rodziców dotycząca naruszenia dobra dzieci. Uczniowie nie są zmuszani do praktyk religijnych, a udział w uroczystościach religijno-patriotycznych (w części religijnej) jest dobrowolny – tłumaczy wicekurator Anna Szczepińska.

Szczepińska w liście do fundacji podkreśla też, że „szkoła była wielokrotnie doceniania za podejmowane działania dydaktyczno-wychowawcze, mające na celu rozwijanie postaw patriotycznych wśród uczniów, w szczególności pielęgnowanie tradycji niepodległościowej i pamięci bohaterskich Obrońców Ojczyzny, którym nieobce były takie ideały, jak Bóg, Honor i Ojczyzna”. Dlatego w szkole „przestrzegane są prawa wszystkich uczniów, również tych należących do mniejszości wyznaniowych oraz do mniejszości bezwyznaniowej”.

Z takim tłumaczeniem nie zgadza się jednak część rodziców dzieci. – Oczywiście, że nie napisaliśmy skargi do dyrekcji, bo nikt nie chce występować otwarcie ze strachu o dzieci, na których może się to negatywnie odbić – mówi mama ucznia klasy III. – Zresztą hymn to tylko fragment tego, jak wielki nacisk kładzie się w szkole na religię.

Jak mówią rodzice, przykłady można mnożyć. Szkoła zorganizowała m.in. konkurs „Moja Korona dla Matki Bożej”, kolędowanie oraz spotkania opłatkowe.

– Mamy więc do wyboru: posyłać dziecko do szkoły i namawiać je, żeby głośno nie mówiło, że w naszym domu nie chodzi się do kościoła i nie wierzy w Boga, czyli uczyć je życia w kłamstwie, albo zmienić szkołę. Dlaczego mamy jednak za błędy dorosłych karać dziecko? – pyta mama 9-latka.

– Dzieci nie mają obowiązku śpiewania hymnu, jeśli nie jest zgodny z ich światopoglądem. Wystarczy przyjąć na akademiach postawę zasadniczą – ripostuje kurator Szczepińska i dodaje: Jeśli większość rodziców chce zmian to powinni, nie bojąc się konsekwencji, których być nie może, zdecydowanie zabrać głos w tej sprawie.

Dziecięca Rota (fragment)

My mamy krzyża i orła znak, jesteśmy Polakami.
My mamy Polskę jak gniazdo ptak, dzisiaj i przed wiekami.
By każdy żyć bezpiecznie mógł.
Tak nam dopomóż Bóg.

Sonda: Czy dzieci powinny śpiewać w szkole publicznej Dziecięcą Rotę?

Liczba głosów: 314
49.04%
Tak
48.73%
Nie
2.23%
Nie mam zdania

Pozostałe informacje

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?
ZDJĘCIA
galeria

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?

„Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki” te dwa spektakle zaplanowano na pierwszy po zimowej przerwie pokaz na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Sezon zainaugurowano w środę, 1 maja. Dzisiaj zobaczyć będzie można "Czarcią Łapę" i "Unię Narodów".

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

Chociaż do zakończenia zmagań w tej części rozgrywek została jeszcze jedna seria gier, to znany jest już skład czołowej czwórki, która będzie rywalizować w fazie play-off

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Obie imprezy były bardzo mocno obsadzone, chociaż na Półwyspie Apenińskim startowali jedynie orlicy

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja
1 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami długi weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium