Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

17 lipca 2015 r.
10:31

"My mamy krzyża i orła znak". Dziecięca Rota poróżniła szkołę

0 52 A A

„My mamy krzyża i orła znak” oraz „Tak nam dopomóż Bóg” – między innymi te słowa hymnu Zespołu Szkół Podstawowych im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie przeszkadzają części rodziców uczniów. Poprosili o interwencję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rodzice o pomoc zwrócili się do Fundacji „Wolność od religii”, a ta poprosiła lubelskiego kuratora oświaty o pilne „przywrócenie charakteru szkoły publicznej oraz zapewnienie przestrzegania prawa”. 

Dorota Wójcik, prezeska fundacji podkreśla, że poprzez narzucanie hymnu mającego wybitnie religijny charakter gwałci się prawa dzieci należących do mniejszości religijnych lub bezwyznaniowych.

– Zmuszanie uczniów do uznania tego hymnu za własny, jest niezgodne z konstytucją mówiącą o tym, że każdemu obywatelowi zapewnia się wolność sumienia i wyznania, a szkoła publiczna zapewniać ma wszystkim swobodę wyrażania swojego światopoglądu – mówi Wójcik.

Kuratorium przeprowadziło postępowanie wyjaśniające i odpowiedziało fundacji. Stwierdziło, że „Rotę dziecięcą” (tekst Tadeusza Rucińskiego powstał w oparciu o Rotę Marii Konopnickiej) wybrała na hymn szkoły rada pedagogiczna w 2006 roku. Wcześniej ogłoszono wprawdzie konkurs na pieśń, ale nie wpłynęła żadna interesująca propozycja.

Dlaczego wybrano tekst Rucińskiego? Bo „współgra” z ideałami, na które nacisk kładzie szkoła: kształtowaniem postaw patriotycznych, miłości do ojczyzny, szacunku do tradycji walk wyzwoleńczych, godła i symboli narodowych.

– Co ważne, do dyrekcji nie wpłynęła żadna skarga od rodziców dotycząca naruszenia dobra dzieci. Uczniowie nie są zmuszani do praktyk religijnych, a udział w uroczystościach religijno-patriotycznych (w części religijnej) jest dobrowolny – tłumaczy wicekurator Anna Szczepińska.

Szczepińska w liście do fundacji podkreśla też, że „szkoła była wielokrotnie doceniania za podejmowane działania dydaktyczno-wychowawcze, mające na celu rozwijanie postaw patriotycznych wśród uczniów, w szczególności pielęgnowanie tradycji niepodległościowej i pamięci bohaterskich Obrońców Ojczyzny, którym nieobce były takie ideały, jak Bóg, Honor i Ojczyzna”. Dlatego w szkole „przestrzegane są prawa wszystkich uczniów, również tych należących do mniejszości wyznaniowych oraz do mniejszości bezwyznaniowej”.

Z takim tłumaczeniem nie zgadza się jednak część rodziców dzieci. – Oczywiście, że nie napisaliśmy skargi do dyrekcji, bo nikt nie chce występować otwarcie ze strachu o dzieci, na których może się to negatywnie odbić – mówi mama ucznia klasy III. – Zresztą hymn to tylko fragment tego, jak wielki nacisk kładzie się w szkole na religię.

Jak mówią rodzice, przykłady można mnożyć. Szkoła zorganizowała m.in. konkurs „Moja Korona dla Matki Bożej”, kolędowanie oraz spotkania opłatkowe.

– Mamy więc do wyboru: posyłać dziecko do szkoły i namawiać je, żeby głośno nie mówiło, że w naszym domu nie chodzi się do kościoła i nie wierzy w Boga, czyli uczyć je życia w kłamstwie, albo zmienić szkołę. Dlaczego mamy jednak za błędy dorosłych karać dziecko? – pyta mama 9-latka.

– Dzieci nie mają obowiązku śpiewania hymnu, jeśli nie jest zgodny z ich światopoglądem. Wystarczy przyjąć na akademiach postawę zasadniczą – ripostuje kurator Szczepińska i dodaje: Jeśli większość rodziców chce zmian to powinni, nie bojąc się konsekwencji, których być nie może, zdecydowanie zabrać głos w tej sprawie.

Dziecięca Rota (fragment)

My mamy krzyża i orła znak, jesteśmy Polakami.
My mamy Polskę jak gniazdo ptak, dzisiaj i przed wiekami.
By każdy żyć bezpiecznie mógł.
Tak nam dopomóż Bóg.

Sonda: Czy dzieci powinny śpiewać w szkole publicznej Dziecięcą Rotę?

Liczba głosów: 314
49.04%
Tak
48.73%
Nie
2.23%
Nie mam zdania

Pozostałe informacje

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium