Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

13 marca 2024 r.
9:23

Plakatem, spotem, pączkiem... Czyli jak kandydaci walczą o głosy wyborców

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc

Pod swoimi postami „lajki” mogą liczyć na dziesiątki, a czasem setki. Uśmiechają się już z plakatów i billboardów. Niebawem do skrzynek na listy najpewniej trafią ich wyborcze ulotki. A kampania dopiero nabiera tempa. Przyjrzeliśmy się tej, jaką dotychczas prowadziła piątka kandydatów na prezydenta Zamościa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Oficjalnie z informacją o starcie jako pierwszy wyszedł Rafał Zwolak. Zrobił to jeszcze zanim termin wyborów samorządowych został ogłoszony, bo przed Bożym Narodzeniem. Na swoim facebookowym profilu zamieścił film nagrany na Rynku Wielkim. W tle miał ratusz oraz kilkudziesięciosobową grupę wsparcia, w której znalazł się np. b. prezydent Marcin Zamoyski.

– Decyzja Rafała o kandydowaniu wykrystalizowała się w listopadzie. Ogłosiliśmy ją w grudniu, rzeczywiście wcześniej niż inni, bo uznaliśmy, że nie ma już na co czekać. Chcieliśmy iść szerokim frontem – mówi Grzegorz Podgórski, jeden z kilku radnych obecnej kadencji, którzy w sztabie Zwolaka się znaleźli i wspólnie pracowali nad koncepcją jego kampanii wyborczej.

Z partią lub bez

Rafał Zwolak wielokrotnie podkreślał, że do żadnej partii politycznej nie należy i żadna oficjalnie go nie popiera (choć w jego komitecie honorowym jest poseł Polski 2050 Sławomir Ćwik). Zupełnie inaczej jest w przypadku Agnieszki Jaczyńskiej, której kandydaturę Platforma Obywatelska ogłosiła w drugiej połowie stycznia, a poparcia udzieliły również środowiska zamojskiej Nowej Lewicy, Inicjatywy Polskiej, a także Polskie Stronnictwo Ludowe. W tym wsparciu niemal wszystkich środowisk tzw. Koalicji 15 października Jaczyńska upatruje zresztą siłę swojej potencjalnej prezydentury, a na swoich spotkaniach z wyborcami przyjmuje też posłów i członków rządu.

Z poparciem Prawa i Sprawiedliwości (ogłosił to w lutym w Zamościu b. wicepremier Jacek Sasin) do wyborów po raz trzeci idzie urzędujący prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Jednak kolejny raz zarejestrował własny komitet wyborczy. Na jego plakatach i billboardach na próżno zresztą szukać logo partii Jarosława Kaczyńskiego. A kiedy w połowie lutego kandydat w mediach społecznościowych ogłosił start kampanii, to napisał m.in. „Moją partią jest Zamość”.

Bez żadnych partyjnych emblematów do wyborów idą również Sławomir Zawiślak, który mimo że jest posłem PiS, to startuje jako kandydat KW Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna i Dariusz Zagdański. Ten kandydat co prawda mandat radnego uzyskał z listy PiS, ale w trakcie kadencji jego drogi z ugrupowaniem się rozeszły, w wyborach parlamentarnych był zgłoszony na senatora przez Konfederację, ale teraz zarejestrował własny komitet wyborczy.

Co kandydat, to kampania

Ile komitetów, tyle też sposobów na prowadzenie kampanii, których start niemal wszyscy kandydaci oficjalnie inaugurowali konferencjami dopiero na początku zeszłego tygodnia. Ale walczyć o swoją popularność i rozpoznawalność zaczęli znacznie wcześniej. Dało się to zaobserwować zwłaszcza w świecie wirtualnym.

Andrzej Wnuk już wiele tygodni temu uruchomił swój kanał na TikToku, dość aktywny jest też od dłuższego czasu na platformie Instagram i oczywiście swoim koncie na Facebooku. Zanim w przestrzeni miasta pojawiły się charakterystyczne żółto-szare plakaty z jego wizerunkiem, tu i ówdzie zawisły plansze z dużym kodem QR. Jeśli ktoś go zeskanował, to trafiał na internetową stronę prezydenta-kandydata.

– Pomysł na tę kampanię jest wynikiem wielomiesięcznych przemyśleń i dyskusji w gronie najbliższych współpracowników. Bo choć oficjalne ogłoszenie startu w wyborach nastąpiło niedawno, to zamiar ubiegania się o reelekcję pan prezydent zakomunikował już prawie rok temu w samorządowym biuletynie. Mieliśmy czas, aby się przygotować – mówi Piotr Orzechowski, szef sztabu wyborczego Wnuka i jednocześnie jeden z dwojga wiceprezydentów Zamościa.

Przyznaje, że plan działania na kolejne tygodnie też jest dopracowany, ale o szczegółach mówić nie chce. Zdradza jedynie, że Andrzej Wnuk zamierza brać udział w debatach ze swoimi konkurentami.

Drogą „przez żołądek do serca” poszedł Rafał Zwolak. Na walentynki rozdawał na ulicach Zamościa lizaki w kształcie serca, w Tłusty Czwartek wędrował przez miasto częstując przechodniów pączkami, a z okazji Dnia Kobiet z kwiatami. Oczywiście wszystko to było nagrywane, montowane i zamieszczane w mediach społecznościowych.

Z charakterystycznymi bochenkami w kształcie serca wszedł w kampanię wyborczą Dariusz Zagdański i nie zamierza z tego „gadżetu” rezygnować. – Znakiem szczególnym naszego komitetu jest otwartość na mieszkańców. Po prostu idziemy do ludzi z sercem, ale też konkretnym programem wyborczym. Stąd były te symboliczne chlebki na konferencji otwarcia kampanii. Na pewno też pojawią się na jej kolejnych etapach – mówi Dariusz Zagdański. Zapowiada, że prowadzona przez jego komitet kampania będzie raczej konwencjonalna. – Będziemy ją prowadzić zarówno w mediach społecznościowych, jak i podczas licznych, planowanych spotkań z mieszkańcami – dodaje.

Także na rozmowy z wyborcami stawia Agnieszka Jaczyńska. Ma już za sobą takie spotkania, m.in. na lokalnym targowisku podczas zbierania podpisów poparcia. – Przede wszystkim będę prowadziła kampanię merytoryczną oraz fair play. Nie zamierzam jednak uciekać od trudnych tematów dla obecnej zamojskiej władzy. W swojej kampanii, razem ze świetnym i bardzo kompetentnym zespołem kandydatów do Rady Miasta Zamość, będziemy przekonywali mieszkańców naszego miasta do tego, dlaczego Zamość zasługuje na więcej. Będziemy w pozytywny sposób informowali o wizji zawartej w naszym programie – zapowiada kandydatka.

Częstszych niż dotąd spotkań można się również spodziewać z Rafałem Zwolakiem. – Ci, którzy go znają, wiedzą, że to świetny kandydat na prazydenta. Do pozostałych dotrzemy – zapowiada Grzegorz Podgórski i mówi, że komitet jego kandydata ma jeszcze sporo „asów w rękawie”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

W ramach pierwszego etapu przebudowy całkowicie wyburzono trybuny okalające stadion OSiR.  Główna została przebudowana, po jej obu stronach powstały dodatkowe. Poza tym powstała infrastruktura lekkoatletyczna, nowoczesne zaplecze, pomieszczenia magazynowe i kasy
Zamość
galeria

Nie tylko trybuny. Jak było z brakiem zgody na użytkowanie stadionu OSiR?

Chodziło nie tylko o brak trybun, jak przekonywały władze miasta. Błędów przy budowie i w dokumentacji inwestycji na stadionie OSiR w Zamościu było więcej. Wskazał na nie w swoim oświadczeniu komendant miejski straży pożarnej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium