Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

27 maja 2008 r.
19:55
Edytuj ten wpis

Protest w bibliotece

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 9 A A

Zamojskie bibliotekarki domagają się podwyżek płac o 500 zł netto, wprowadzenia tzw. trzynastek i funduszu premiowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Były w tej sprawie z petycją u prezydenta. Bez skutku. Teraz podjęły akcję protestacyjną.

- Zarabiamy po 1 tys. zł na rękę - żali się jedna z bibliotekarek. - O większe pensję prosimy magistrat od 8 lat. Efekt? W ubiegłym roku dostaliśmy tylko 50 zł podwyżki.

To stanowczo za mało. Jak za to mamy żyć, dojechać do pracy i utrzymać rodzinę?
Bibliotekarki przypominają, że dla podratowania kondycji biblioteki zrezygnowały ze świadczeń socjalnych.

Ale mają już dość. Domagają się podwyżek. Były w tej sprawie u magistrackich dyrektorów i prezydenta. Złożyły petycję i zagroziły strajkiem. W styczniu radni PiS wprawdzie próbowali przeforsować poprawkę w budżecie, zwiększającą środki dla biblioteki o 153 tys. zł., ale bez skutku. Potem sprawa ucichła. Bibliotekarki jednak walczą o swoje. Rozpoczęły akcję protestacyjną.

Na poniedziałkowej sesji wywiązała się na ten temat gorąca dyskusja. Sprowokował ją radny Michał Malec (PiS). - Apeluję, żeby ten problem rozwiązać - mówił. - Wybrałem się niedawno do biblioteki po książkę i... usłyszałem niejedno na temat panującej tam sytuacji. Wiele z pracowników biblioteki ledwo wiąże koniec z końcem. Wnioskuję o wygospodarowanie w budżecie środków na podwyżki dla tych ludzi.

- Cieszę się, że pan radny wpadł do tej biblioteki - odpowiedział z przekąsem prezydent Marcin Zamoyski.- Dziękujemy panu i za to. Sprawą się zajmujemy. Do 10 czerwca chcemy dokonać analizy budżetu. Jeśli dochody będą wyższe niż planowaliśmy, nadwyżkę przeznaczymy na instytucje kultury. Jednak te pieniądze dostanie nie tylko biblioteka, ale też domu kultury czy muzeum. Tam pracownicy także zarabiają mało.

Czy jest szansa, na 500-złotowe podwyżki? - Mam nadzieję, że wyższe pensję już w lipcu wpłyną na konta pracowników - tłumaczył Zamoyski. - Nie wiem w jakiej ostatecznie wysokości, ale o takiej sumie można tylko pomarzyć.

Prezydent opowiadał także o atmosferze, która według niego panuje w bibliotece. - Pani dyrektor Krystyna Gruszka zapowiedziała odejście ze stanowiska w sierpniu - tłumaczył. - To przykre. Tam są brzydkie konflikty. Kilka grup ściera się ze sobą. Nie chcę powiedzieć, że walczą o schedę po dyrektorce, ale to jest... nieładne.

Pracownicy książnicy są oburzeni. - W bibliotece pracują ludzie wykształceni, na wysokim poziomie - zapewnia jedna z bibliotekarek. - Ale są zdenerwowani i sfrustrowani. Przykro, że prezydent próbuje nas zdyskredytować w oczach radnych.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
JB / 17 czerwca 2008 o 08:23
0
Mam wrażenie, że niektórzy to w dalszym ciągu bez gaci biegają. Pora dorosnąć i po męsku rozwiązać problem. Brawo kobitki tak trzymać.
Avatar
sonda / 4 czerwca 2008 o 12:41
0
wiki napisał:
Wybaczcie panu prezydentowi! On chyba nie wie kim jest? Nikt mu jeszcze nie powiedział, że jest prezydentem. Któż ma biedaczkowi powiedzieć skorom urzędnicy też nie wiedzą. A jest prezydentem? Proponuję sondę, to już chyba półmetek

Jedyną odpowiednią sondą dla pana prezydenta może być tylko sonda kosmiczna.
Ps. Na stacji Mir naprawiono kibel. Można lecieć
Avatar
wiki / 4 czerwca 2008 o 11:56
0
Wybaczcie panu prezydentowi! On chyba nie wie kim jest? Nikt mu jeszcze nie powiedział, że jest prezydentem. Któż ma biedaczkowi powiedzieć skorom urzędnicy też nie wiedzą. A jest prezydentem? Proponuję sondę, to już chyba półmetek
Avatar
Sympatyk / 30 maja 2008 o 15:27
0
Popieram, trzymam kciuki. Zasługujecie na szacunek i godne wynagrodzenie. To piękne co robicie dla tej społeczności. Tylko władza jakaś taka, delikatnie mówiąc, niekulturalna. Wielkim niesmakiem napawa.Wstyd panie prezydencie!!!
Avatar
STYX / 29 maja 2008 o 10:15
0
Popieram Panie bibliotekarki, może by tak uszczuplic dotacje na nierobów w czarnych sukienkach a tym paniom coś dorzucic do skromnych pensyjek? !
Avatar
rozczarowana / 29 maja 2008 o 09:16
0
Sympatyczne zamojskie bibliotekarki,
Dziękuję za Waszą pracę, wysoką kulturę osobistą, za uśmiech, który mimo wszystko gości na Waszych twarzach. Przykro mi bardzo, że prezydent oraz radni, których zdaje się niestety to między innymi ja i być może a nawet na pewno i Wy wybrałyście na gospodarzy miasta światowego dziedzictwa kultury rozczarowali mnie bardzo. Życzę Wam wywalczenia tych "śmiesznych" podwyżek.
Avatar
kulturalny / 28 maja 2008 o 15:11
0
Rzeczywiście żałosna wypowiedź pana prezydenta. Jeżeli ktoś będzie dzielił schedę po odchodzącej pani dyrektor, to z pewnością nie pracownicy, lecz on sam!
Avatar
wspolczujaca / 28 maja 2008 o 09:29
0
Panie Prezydencie, Pana wypowiedz to sa kpiny i wielka zniewaga pracownikow pracujacych w tej bibliotece i napewno wiele osob czuje sie urazonych Pana wypowiedzia. To, ze uwaza Pan ze Biblioteka jest zlem koniecznym to od dawna wszyscy wiedza, ale wyrazanie opinii o pracownikiach i dyskryminowanie ich to nie godzi Pana stanowisku. Zareczam Panu, ze gdyby tylko byl inny rynek pracy to nie zobaczylby Pan zadnej osoby z pracujacych w Pana podleglej Instytucji. Miasto Światowego Dziedzistwa Kultury, ktore kulture ma w nazwie, przynosi wstyd dla calej Polski takim traktowaniem ludzi pracujacych z pasja i zaangazowaniem dla tego miana. Dzielenie schedy po odchodzacej Pani Dyrektor? czy to jest prywatny zaklad prodykcyjny przynoszacy duze dochody? Czy dzieleniem schedy mial Pan na mysli, jakis segregator, długopis, moze pieczatke? jakie to zalosne .....
Panie Prezydencie, Pana wypowiedz to sa kpiny i wielka zniewaga pracownikow pracujacych w tej bibliotece i napewno wiele osob czuje sie urazonych Pana wypowiedzia. To, ze uwaza Pan ze Biblioteka jest zlem koniecznym to od dawna wszyscy wiedza, ale wyrazanie opinii o pracownikiach i dyskryminowanie ich to nie godzi Pana stanowisku. Zareczam Panu, ze gdyby tylko byl inny rynek pracy to nie zobaczylby Pan zadnej osoby z pracujacych w Pana podleglej Instytucji. Miasto Światowego Dziedzistwa Kultury, ktore kulture ma w nazwie, przynosi wstyd dla ... rozwiń
Avatar
kasia / 28 maja 2008 o 08:02
0
Brawo dziewczyny!
Avatar
JB / 17 czerwca 2008 o 08:23
0
Mam wrażenie, że niektórzy to w dalszym ciągu bez gaci biegają. Pora dorosnąć i po męsku rozwiązać problem. Brawo kobitki tak trzymać.
Avatar
sonda / 4 czerwca 2008 o 12:41
0
wiki napisał:
Wybaczcie panu prezydentowi! On chyba nie wie kim jest? Nikt mu jeszcze nie powiedział, że jest prezydentem. Któż ma biedaczkowi powiedzieć skorom urzędnicy też nie wiedzą. A jest prezydentem? Proponuję sondę, to już chyba półmetek

Jedyną odpowiednią sondą dla pana prezydenta może być tylko sonda kosmiczna.
Ps. Na stacji Mir naprawiono kibel. Można lecieć
Avatar
wiki / 4 czerwca 2008 o 11:56
0
Wybaczcie panu prezydentowi! On chyba nie wie kim jest? Nikt mu jeszcze nie powiedział, że jest prezydentem. Któż ma biedaczkowi powiedzieć skorom urzędnicy też nie wiedzą. A jest prezydentem? Proponuję sondę, to już chyba półmetek
Avatar
Sympatyk / 30 maja 2008 o 15:27
0
Popieram, trzymam kciuki. Zasługujecie na szacunek i godne wynagrodzenie. To piękne co robicie dla tej społeczności. Tylko władza jakaś taka, delikatnie mówiąc, niekulturalna. Wielkim niesmakiem napawa.Wstyd panie prezydencie!!!
Avatar
STYX / 29 maja 2008 o 10:15
0
Popieram Panie bibliotekarki, może by tak uszczuplic dotacje na nierobów w czarnych sukienkach a tym paniom coś dorzucic do skromnych pensyjek? !
Avatar
rozczarowana / 29 maja 2008 o 09:16
0
Sympatyczne zamojskie bibliotekarki,
Dziękuję za Waszą pracę, wysoką kulturę osobistą, za uśmiech, który mimo wszystko gości na Waszych twarzach. Przykro mi bardzo, że prezydent oraz radni, których zdaje się niestety to między innymi ja i być może a nawet na pewno i Wy wybrałyście na gospodarzy miasta światowego dziedzictwa kultury rozczarowali mnie bardzo. Życzę Wam wywalczenia tych "śmiesznych" podwyżek.
Avatar
kulturalny / 28 maja 2008 o 15:11
0
Rzeczywiście żałosna wypowiedź pana prezydenta. Jeżeli ktoś będzie dzielił schedę po odchodzącej pani dyrektor, to z pewnością nie pracownicy, lecz on sam!
Avatar
wspolczujaca / 28 maja 2008 o 09:29
0
Panie Prezydencie, Pana wypowiedz to sa kpiny i wielka zniewaga pracownikow pracujacych w tej bibliotece i napewno wiele osob czuje sie urazonych Pana wypowiedzia. To, ze uwaza Pan ze Biblioteka jest zlem koniecznym to od dawna wszyscy wiedza, ale wyrazanie opinii o pracownikiach i dyskryminowanie ich to nie godzi Pana stanowisku. Zareczam Panu, ze gdyby tylko byl inny rynek pracy to nie zobaczylby Pan zadnej osoby z pracujacych w Pana podleglej Instytucji. Miasto Światowego Dziedzistwa Kultury, ktore kulture ma w nazwie, przynosi wstyd dla calej Polski takim traktowaniem ludzi pracujacych z pasja i zaangazowaniem dla tego miana. Dzielenie schedy po odchodzacej Pani Dyrektor? czy to jest prywatny zaklad prodykcyjny przynoszacy duze dochody? Czy dzieleniem schedy mial Pan na mysli, jakis segregator, długopis, moze pieczatke? jakie to zalosne .....
Panie Prezydencie, Pana wypowiedz to sa kpiny i wielka zniewaga pracownikow pracujacych w tej bibliotece i napewno wiele osob czuje sie urazonych Pana wypowiedzia. To, ze uwaza Pan ze Biblioteka jest zlem koniecznym to od dawna wszyscy wiedza, ale wyrazanie opinii o pracownikiach i dyskryminowanie ich to nie godzi Pana stanowisku. Zareczam Panu, ze gdyby tylko byl inny rynek pracy to nie zobaczylby Pan zadnej osoby z pracujacych w Pana podleglej Instytucji. Miasto Światowego Dziedzistwa Kultury, ktore kulture ma w nazwie, przynosi wstyd dla ... rozwiń
Avatar
kasia / 28 maja 2008 o 08:02
0
Brawo dziewczyny!