Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

15 kwietnia 2025 r.
15:39

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni
Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że może do tego dojść, pisaliśmy już kilka dni temu. Przypomnijmy, że chodzi o uchwałę z 31 marca w sprawie„wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i ich lokowania w województwie lubelskim”.

Zagłosowali za nią wówczas radni PiS, klubu prezydenta Rafała Zwolaka i dwóch, którzy mandaty zdobyli startując z KWW Andrzeja Wnuka. Większość radnych Koalicji Obywatelskiej, krytykując projekt wprowadzony pod obrady w ostatniej chwili, na znak protestu w ogóle w głosowaniu udziału nie wzięła, a dwie osoby (jedna z KO i jedna z KWW Wnuka) od głosu się wstrzymały.

Nieoczekiwanie na wniosek prezydenta zwołana została sesja nadzwyczajna. Po to, by decyzję sprzed dwóch tygodni uchylić.

O co chodzi? O pieniądze

W uzasadnieniu projektu przygotowanego na wtorek napisano, że potrzeba uchylenia uchwały wynika z faktu, iż „Rada Miasta Zamość nie posiada kompetencji do wyrażania stanowiska w imieniu Województwa Lubelskiego”.

Już przed sesją dotarły jednak do nas sygnały, że chodzi o coś więcej. A mianowicie utratę funduszy unijnych, bo uchwała z marca mogłaby zostać uznana za dyskryminacyjną.

Potwierdził to w trakcie obrad Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych. Przyznał, że po analizie uchwały poinformowano prezydenta, że miasto i jego jednostki mogą stracić unijne pieniądze, które już pozyskano na trwające jeszcze inwestycje, ale również możliwość ubiegania się o kolejne.

Jak się okazało podczas wtorkowych obrad, pismo z podobnymi ostrzeżeniami skierowali do zamojskiego magistratu prawnicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. W przypadku Zamościa w grę wchodziła niebagatelna kwota nawet 66 mln zł.

Dlatego obecny na sesji wiceprezydent Marek Kudela wielokrotnie apelował do radnych, by prezydencką uchwałę uchylającą tę sprzed dwóch tygodni przegłosowali. – Wyszliśmy poza swoje kompetencje. Być może wojewoda by tę uchwałę uchylił. Ale skoro popełniliśmy błąd, to powinniśmy go naprawić i przyznać się do błędu – argumentował Kudela.

Trzeba zrobić krok w tył

Dyskusja była długa i momentami wyjątkowo burzliwa. Padło wiele ostrych słów, z każdej ze stron. Radni KO krytykowali swoich oponentów. – Jako koalicja macie realną władzę, co pokazaliście w ostatnim głosowaniu, co pokazaliście w trakcie sesji. Ale ponosicie też ciężar odpowiedzialności za podjętą decyzję – podkreśliła Anna Przytuła zwracając się do radnych PiS i prezydenta. I przypomniała, że ona i jej klubowe koleżanki i koledzy ostrzegali, do czego przyjęcie uchwały może doprowadzić.

Z kolei radni PiS bronili swojego stanowiska, przywołując opowieści o zagrożeniach, jakie w krajach Europy Zachodniej przyniosła nielegalna migracja. Ale jednocześnie wielu z nich skłaniało się ku wycofaniu się poprzedniej uchwały. – Trzeba zrobić krok wstecz, żeby zrobić dwa do przodu – stwierdził m.in. Adam Pawlik.

W podobnym tonie wypowiadali się radni klubu prezydenta. – Kto nic nie robi, nie popełnia błędów. Przyznajemy się do tego – mówiła Jolanta Fugiel, choć jednocześnie zapewniała, że stanowiska co do nielegalnej migracji nie zmienia. – Zrobiliśmy źle, ma to wpływ na finanse miasta. Było to chaotyczne, było to nieprzemyslane. Wyszło źle, trzeba pochylić głowę, wycofać się – apelował Grzegorz Podgórski.

– Nie sądzę, że ktokolwiek z nas zdecyduje się jeszcze na jakiś apel polityczny. Nie mieszajmy w to rady miasta. Wydaje mi się, że mamy nauczkę – stwierdził pod koniec wiceprzewodniczący Wiesław Nowakowski (KWW Rafała Zwolaka).

Ostatecznie po ponad dwóch godzinach debaty przeprowadzono głosowanie. Uchwała z 31 marca została uchylona.

Za takim rozwiązaniem zagłosowała licząca 10 osób większość: Jolanta Fugiel, Dariusz Kierzek, Wiesław Nowakowski, Grzegorz Podgórski, Agata Rzeźnik, Katarzyna Szargało-Szkałuba (KWW Rafałą Zwolaka), Piotr Błażewicz, Katarzyna Ważna (PiS) oraz Jan Wojciech Matwiejczuk i Zdzisław Wojtak (KWW Andrzeja Wnuka).

Przeciwko byli radni: Szczepan Kitka i Marek Walewander (PiS) oraz Krzysztof Sowa (KWW Wnuka).

Od głosu wstrzymali się ostatecznie: Martyna Martyniuk, Adam Pawlik i Andrzej Szpatuśko z PiS. Cały klub KO w głosowaniu udziału nie wziął.

To już kiedyś było

Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji radni Zamościa z PiS również musieli się wycofać z przyjętej uchwały. Zrobili to wiosną 2023 roku, uchylając swoją decyzję z 2019 roku, gdy bronili arcybiskupa Jędraszewskiego i głoszonych przez niego poglądów dotyczących środowisk LGBT. Tamta uchwała została uznana za dyskryminującą, a miasto, gdyby jej nie uchyliło, mogło stracić spore pieniądze z Unii Europejskiej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium