Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

23 lutego 2017 r.
15:29

Radni: Pomnik z sierpem i młotem to część historii miasta

Autor: Zdjęcie autora ask
0 14 A A
Za pozostaniem pomnika opowiedziało się 10 radnych. Jeden był przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu
Za pozostaniem pomnika opowiedziało się 10 radnych. Jeden był przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu

Radni Zamościa debatowali nad usunięciem pomnika poświęconego pamięci ponad 20 tys. jeńców radzieckich pomordowanych przez hitlerowców na terenie obozu Karolówka w 1941 roku. Ostatecznie zdecydowano, że obelisk nie zniknie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stojący przy ul. Śląskiej pomnik upamiętnia bestialskie traktowanie i eksterminację rosyjskich jeńców. W ciągu zaledwie czterech miesięcy w skutek zimna (mieszkali pod gołym niebem), głodu i chorób (dwie epidemie tyfusu i czerwonki) oraz rozstrzeliwań i masowych egzekucji zginęło ponad 20 tys. mężczyzn. Zamordowani pochowani zostali w masowych mogiłach, a po wojnie ekshumowani i przeniesieni na cmentarz jeńców radzieckich. W 1969 r. dla upamiętnienia ofiar postawiono pomnik autorstwa Eugeniusza Pola. To stylizowany „czołg-młot” ozdobiony sierpem i młotem.

Po tym, jak Instytut Pamięci Narodowej zwrócił się do samorządów z prośbą o przesłanie listy ulic noszących imiona osób związanych z ustrojem komunistycznym oraz takich pomników, obeliskiem zainteresowali się zamojscy radni. Na ostatniej sesji rozważali możliwość jego rozebrania lub wprowadzenia zmian w jego wyglądzie.

– Ja na pewno nie jestem zwolennikiem żeby takie symbole (sierp i młot – red.) górowały w Zamościu – mówił radny Piotr Małysz. – Na tym pomniku jest też napis „pomordowani przez hitlerowców”. Nazwa ta też powinna być zmieniona. Tak, by było jednoznacznie powiedziane, że zrobili to Niemcy.

Małysz uznał jednak, że głosowanie za rozbiórką pomnika narazi radnych na śmieszność i dlatego zrezygnował z udziału w nim. Na takie samo rozwiązanie, choć z innych powodów, zdecydowali się radni PiS.

– Powołujemy się na konstytucję, w której napisano, że nie wolno propagować zbrodniczych ustrojów: faszyzmu i komunizmu – mówił w ich imieniu radny Adam Pawlik. – Klub PiS nie będzie bronił w tej sali symboli totalitarnych, ani swastyki, ani sierpa i młota.

Pozostali radni uznali jednak, że pomnik nie propaguje komunizmu, a jedynie upamiętnia ofiary wojny.
– Sprawa tyczy się śmierci, ludobójstwa, naszego humanitaryzmu. Miejsca, w którym jedna grupa ludzi na rozkaz przełożonych odebrała życie ponad dwudziestu tysiącom jeńców. Przekuwanie tej tragedii w oręż polityczny uważam za obrzydliwe, podłe i nieetyczne – mówiła radna Marta Pfaifer. – Co do insygniów w postaci sierpa i młota, które widnieją na pomniku, TO taka jest polska historia. Często przykra i bolesna, ale przeszłości nie odmienimy. Nie możemy nagle zacząć udawać, że Rzeczpospolita nie była kiedyś państwem satelickim ZSRR.

Ostatecznie zdecydowano, że pomnik zostanie. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 10 radnych. Jeden był przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu.

Czytaj więcej o:

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 lutego 2017 o 13:02
0
sierp i młot to przecież symbol chłopa i robotnika a nie komunisty
Avatar
aa / 24 lutego 2017 o 02:06
0
Henio napisał:
A ten "Konrad Bartoszewicz" to co na Biłgorajszczyźnie robił?
Konrad Czesław Bartoszewski , ps. „Wir”, „Zadora”, „Łada”, porucznik  AK , pisarz (ur.  5 lipca   1914   w  Baranówce   na Wołyniu , zm.  21 kwietnia   1987   w Lublinie) – dowódca oddziału partyzanckiego działającego pod  Józefowem   ( powiat biłgorajski ) podczas II wojny światowej. tudiował polonistykę na  Uniwersytecie Warszawskim . Uczestnik  kampanii wrześniowej , walkę zakończył 24 września pod Tomaszowem Lubelskim . Po klęsce kampanii zamieszkał w  Józefowie , w tamtejszych okolicach rozpoczął działalność konspiracyjną w  AK . Został dowódcą Rejonu Józefów, jego oddział stoczył wiele walk z Niemcami. 25 lutego 1943 został aresztowany, jednak po brawurowej akcji odbił go oddział Czesława Mużacza ps. „Selim”. Następnego dnia w odwecie Niemcy rozstrzelali publicznie rodzinę Bartoszewskiego – rodziców Janinę i Wacława oraz siostrę Wienisławę. W akcji  Sturmwind II  był dowódcą zgrupowania partyzantów AK i autorem planu  bitwy pod Osuchami . Jako jeden z nielicznych polskich dowódców biorących udział w tej bitwie przeżył. Po wkroczeniu do Polski  Armii Czerwonej , wraz z oddziałem nie złożył broni. 28 stycznia 1945 zaatakował więzienie  UB - NKWD  w  Biłgoraju  i odbił więzionych członków AK. Oddział został rozwiązany w sierpniu 1945. Sam Bartoszewski zamieszkał w  Warszawie ; ujawnił się w 1945. W 1952 aresztowany, w 1955 został zwolniony z powodu złego stanu zdrowia. W 1969 na  Uniwersytecie Wrocławskim  otrzymał stopień doktora nauk humanistycznych. Karierę pisarską rozpoczął, publikując swoje wspomnienia z lat okupacji. Po uzyskaniu doktoratu z filologii polskiej (poświęconemu  Mieczysławowi Romanowskiemu ) został pracownikiem  KUL . Był współtwórcą  Encyklopedii Katolickiej  (rozpoczął pracę 1 października 1969). Był autorem izby pamięci im. Mieczysława Romanowskiego w Szkole Podstawowej w Józefowie. Został odznaczony przez papieża  Jana Pawła II  orderem  Pro Ecclesia et Pontifice . Pośmiertnie nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Józefowa [1] .  
Konrad Czesław Bartoszewski , ps. „Wir”, „Zadora”, „Łada”, porucznik  AK , pisarz (ur.  5 lipca   1914   w  Baranówce   na Wołyniu , zm.  21 kwietnia   1987   w Lublinie) – dowódca oddziału partyzanckiego działającego pod  Józefowem   ( powiat biłgorajski ) podczas II wojny światowej. tudiował polonistykę na  Uniwersytecie Warszawskim . Uczestnik  kampanii wrześniowe... rozwiń
Avatar
Henio / 23 lutego 2017 o 20:28
0
A ten "Konrad Bartoszewicz" to co na Biłgorajszczyźnie robił?
Avatar
jOOj / 23 lutego 2017 o 18:42
0
Jednak rozsądek całkiem nie zaginął..  Ładnie to określiła radna Pfeifer: "taka jest polska historia. Często przykra i bolesna, ale przeszłości nie odmienimy"... Pomnik to pomnik niektórym czasy PRL się kojarzą dobrze innym źle... ale wielu obecnie przy włądzy prostują historię... gloryfikują wątłe persony wyklętych ale jakie władze tacy "bohaterowi"..   Brawo Zamość, na pochybel "metropolii" Lublin koło Świdnika z ograniczonymi umysłowo radnymi ...  
Avatar
Gość / 23 lutego 2017 o 18:24
0
Zburzyc i postawic tupolewa.
Avatar
Gość / 23 lutego 2017 o 17:57
0
Żołnierze sowieccy którzy zmarli jako jeńcy w obozie, powinni mieć nagrobki z gwiazdą Armii Czerwonej. Co ma sierp i młot do tych sołdaków?
Avatar
Gość / 23 lutego 2017 o 17:38
0
A ile ci upamietnieni zamordowali Polakow? Chyba komus przydalaby sie elementarna lekcja historii!
Avatar
hn / 23 lutego 2017 o 17:26
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Oj Zamość Zamość. Wy jednak nigdy nie pozbędziecie się etosu miasta postkomunistycznego sztucznie dowartościowanego przez PRL i stworzenie w nim województwa.  Podobnie jak Chełm. W Lublinie radni z PO są jacy są, ale nigdy by nie poparli tak beznadziejnej uchwały. Ludzie w Lublinie wiedzą czym były kolejki, kartki, komuna, pamiętają o Świdniku. No,ale jak widać w byłych miastach wojewódzkich beton postkomunistyczny trzyma się dobrze.
Za to mamy ulice bohatera co na rolników po wojnie napadał.
Za to mamy ulice bohatera co na rolników po wojnie napadał. rozwiń
Avatar
z biłgorajskiego / 23 lutego 2017 o 17:25
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Oj Zamość Zamość. Wy jednak nigdy nie pozbędziecie się etosu miasta postkomunistycznego sztucznie dowartościowanego przez PRL i stworzenie w nim województwa.  Podobnie jak Chełm. W Lublinie radni z PO są jacy są, ale nigdy by nie poparli tak beznadziejnej uchwały. Ludzie w Lublinie wiedzą czym były kolejki, kartki, komuna, pamiętają o Świdniku. No,ale jak widać w byłych miastach wojewódzkich beton postkomunistyczny trzyma się dobrze.
100% racji. Jak wk..rwia mnie mówienie Zamość, Zamojszczyna, dzieci Zamojszczyny, działania zbrojne na Zamojszczyźnie. 80% wysiedlanych wsi na tzw. zamojszczyźnie było w powiecie biłgorajskim, to tu działały oddziały AK i BCH, tu miała miejsce bitwa pod Osuchami, tu działał Konrad Bartoszewicz ps. Wir, tu działało niepodległościowe antykomunistyczne podziemie. I nie wyjeżdżajcie mi tu z Palikotem, zawsze zdarzają się czarne owce w rodzinie. I dlatego mieszkańcom Zwierzyńca czy Radecznicy bliżej do Biłgoraja niż do Zamościa.
100% racji. Jak wk..rwia mnie mówienie Zamość, Zamojszczyna, dzieci Zamojszczyny, działania zbrojne na Zamojszczyźnie. 80% wysiedlanych wsi na tzw. zamojszczyźnie było w powiecie biłgorajskim, to tu działały oddziały AK i BCH, tu miała miejsce bitwa pod Osuchami, tu działał Konrad Bartoszewicz ps. Wir, tu działało niepodległościowe antykomunistyczne podziemie. I nie wyjeżdżajcie mi tu z Palikotem, zawsze zdarzają się czarne owce w rodzinie. I dlatego mieszkańcom Zwierzyńca czy Radecznicy bliżej do Biłgoraja niż do Zamościa. rozwiń
Avatar
Gość / 23 lutego 2017 o 16:51
0
Oj Zamość Zamość. Wy jednak nigdy nie pozbędziecie się etosu miasta postkomunistycznego sztucznie dowartościowanego przez PRL i stworzenie w nim województwa. Podobnie jak Chełm. W Lublinie radni z PO są jacy są, ale nigdy by nie poparli tak beznadziejnej uchwały. Ludzie w Lublinie wiedzą czym były kolejki, kartki, komuna, pamiętają o Świdniku. No,ale jak widać w byłych miastach wojewódzkich beton postkomunistyczny trzyma się dobrze.
Avatar
Gość / 24 lutego 2017 o 13:02
0
sierp i młot to przecież symbol chłopa i robotnika a nie komunisty
Avatar
aa / 24 lutego 2017 o 02:06
0
Henio napisał:
A ten "Konrad Bartoszewicz" to co na Biłgorajszczyźnie robił?
Konrad Czesław Bartoszewski , ps. „Wir”, „Zadora”, „Łada”, porucznik  AK , pisarz (ur.  5 lipca   1914   w  Baranówce   na Wołyniu , zm.  21 kwietnia   1987   w Lublinie) – dowódca oddziału partyzanckiego działającego pod  Józefowem   ( powiat biłgorajski ) podczas II wojny światowej. tudiował polonistykę na  Uniwersytecie Warszawskim . Uczestnik  kampanii wrześniowej , walkę zakończył 24 września pod Tomaszowem Lubelskim . Po klęsce kampanii zamieszkał w  Józefowie , w tamtejszych okolicach rozpoczął działalność konspiracyjną w  AK . Został dowódcą Rejonu Józefów, jego oddział stoczył wiele walk z Niemcami. 25 lutego 1943 został aresztowany, jednak po brawurowej akcji odbił go oddział Czesława Mużacza ps. „Selim”. Następnego dnia w odwecie Niemcy rozstrzelali publicznie rodzinę Bartoszewskiego – rodziców Janinę i Wacława oraz siostrę Wienisławę. W akcji  Sturmwind II  był dowódcą zgrupowania partyzantów AK i autorem planu  bitwy pod Osuchami . Jako jeden z nielicznych polskich dowódców biorących udział w tej bitwie przeżył. Po wkroczeniu do Polski  Armii Czerwonej , wraz z oddziałem nie złożył broni. 28 stycznia 1945 zaatakował więzienie  UB - NKWD  w  Biłgoraju  i odbił więzionych członków AK. Oddział został rozwiązany w sierpniu 1945. Sam Bartoszewski zamieszkał w  Warszawie ; ujawnił się w 1945. W 1952 aresztowany, w 1955 został zwolniony z powodu złego stanu zdrowia. W 1969 na  Uniwersytecie Wrocławskim  otrzymał stopień doktora nauk humanistycznych. Karierę pisarską rozpoczął, publikując swoje wspomnienia z lat okupacji. Po uzyskaniu doktoratu z filologii polskiej (poświęconemu  Mieczysławowi Romanowskiemu ) został pracownikiem  KUL . Był współtwórcą  Encyklopedii Katolickiej  (rozpoczął pracę 1 października 1969). Był autorem izby pamięci im. Mieczysława Romanowskiego w Szkole Podstawowej w Józefowie. Został odznaczony przez papieża  Jana Pawła II  orderem  Pro Ecclesia et Pontifice . Pośmiertnie nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Józefowa [1] .  
Konrad Czesław Bartoszewski , ps. „Wir”, „Zadora”, „Łada”, porucznik  AK , pisarz (ur.  5 lipca   1914   w  Baranówce   na Wołyniu , zm.  21 kwietnia   1987   w Lublinie) – dowódca oddziału partyzanckiego działającego pod  Józefowem   ( powiat biłgorajski ) podczas II wojny światowej. tudiował polonistykę na  Uniwersytecie Warszawskim . Uczestnik  kampanii wrześniowe... rozwiń
Avatar
Henio / 23 lutego 2017 o 20:28
0
A ten "Konrad Bartoszewicz" to co na Biłgorajszczyźnie robił?
Avatar
jOOj / 23 lutego 2017 o 18:42
0
Jednak rozsądek całkiem nie zaginął..  Ładnie to określiła radna Pfeifer: "taka jest polska historia. Często przykra i bolesna, ale przeszłości nie odmienimy"... Pomnik to pomnik niektórym czasy PRL się kojarzą dobrze innym źle... ale wielu obecnie przy włądzy prostują historię... gloryfikują wątłe persony wyklętych ale jakie władze tacy "bohaterowi"..   Brawo Zamość, na pochybel "metropolii" Lublin koło Świdnika z ograniczonymi umysłowo radnymi ...  
Avatar
Gość / 23 lutego 2017 o 18:24
0
Zburzyc i postawic tupolewa.
Avatar
Gość / 23 lutego 2017 o 17:57
0
Żołnierze sowieccy którzy zmarli jako jeńcy w obozie, powinni mieć nagrobki z gwiazdą Armii Czerwonej. Co ma sierp i młot do tych sołdaków?
Avatar
Gość / 23 lutego 2017 o 17:38
0
A ile ci upamietnieni zamordowali Polakow? Chyba komus przydalaby sie elementarna lekcja historii!
Avatar
hn / 23 lutego 2017 o 17:26
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Oj Zamość Zamość. Wy jednak nigdy nie pozbędziecie się etosu miasta postkomunistycznego sztucznie dowartościowanego przez PRL i stworzenie w nim województwa.  Podobnie jak Chełm. W Lublinie radni z PO są jacy są, ale nigdy by nie poparli tak beznadziejnej uchwały. Ludzie w Lublinie wiedzą czym były kolejki, kartki, komuna, pamiętają o Świdniku. No,ale jak widać w byłych miastach wojewódzkich beton postkomunistyczny trzyma się dobrze.
Za to mamy ulice bohatera co na rolników po wojnie napadał.
Za to mamy ulice bohatera co na rolników po wojnie napadał. rozwiń
Avatar
z biłgorajskiego / 23 lutego 2017 o 17:25
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Oj Zamość Zamość. Wy jednak nigdy nie pozbędziecie się etosu miasta postkomunistycznego sztucznie dowartościowanego przez PRL i stworzenie w nim województwa.  Podobnie jak Chełm. W Lublinie radni z PO są jacy są, ale nigdy by nie poparli tak beznadziejnej uchwały. Ludzie w Lublinie wiedzą czym były kolejki, kartki, komuna, pamiętają o Świdniku. No,ale jak widać w byłych miastach wojewódzkich beton postkomunistyczny trzyma się dobrze.
100% racji. Jak wk..rwia mnie mówienie Zamość, Zamojszczyna, dzieci Zamojszczyny, działania zbrojne na Zamojszczyźnie. 80% wysiedlanych wsi na tzw. zamojszczyźnie było w powiecie biłgorajskim, to tu działały oddziały AK i BCH, tu miała miejsce bitwa pod Osuchami, tu działał Konrad Bartoszewicz ps. Wir, tu działało niepodległościowe antykomunistyczne podziemie. I nie wyjeżdżajcie mi tu z Palikotem, zawsze zdarzają się czarne owce w rodzinie. I dlatego mieszkańcom Zwierzyńca czy Radecznicy bliżej do Biłgoraja niż do Zamościa.
100% racji. Jak wk..rwia mnie mówienie Zamość, Zamojszczyna, dzieci Zamojszczyny, działania zbrojne na Zamojszczyźnie. 80% wysiedlanych wsi na tzw. zamojszczyźnie było w powiecie biłgorajskim, to tu działały oddziały AK i BCH, tu miała miejsce bitwa pod Osuchami, tu działał Konrad Bartoszewicz ps. Wir, tu działało niepodległościowe antykomunistyczne podziemie. I nie wyjeżdżajcie mi tu z Palikotem, zawsze zdarzają się czarne owce w rodzinie. I dlatego mieszkańcom Zwierzyńca czy Radecznicy bliżej do Biłgoraja niż do Zamościa. rozwiń
Avatar
Gość / 23 lutego 2017 o 16:51
0
Oj Zamość Zamość. Wy jednak nigdy nie pozbędziecie się etosu miasta postkomunistycznego sztucznie dowartościowanego przez PRL i stworzenie w nim województwa. Podobnie jak Chełm. W Lublinie radni z PO są jacy są, ale nigdy by nie poparli tak beznadziejnej uchwały. Ludzie w Lublinie wiedzą czym były kolejki, kartki, komuna, pamiętają o Świdniku. No,ale jak widać w byłych miastach wojewódzkich beton postkomunistyczny trzyma się dobrze.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 6 5

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 9 1

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 31 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 39 18

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce 1 6

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 32 20

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 18 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.