Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

1 marca 2005 r.
6:53
Edytuj ten wpis

Studencki Gród

0 0 A A

W październiku środowisko zamojskich żaków powiększy się o ponad 200 osób. Tylu studentów rozpocznie naukę na pierwszym roku studiów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Będzie to pierwsza publiczna uczelnia wyższa w Hetmańskim Grodzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sprawa jest już właściwie przesądzona. Pozostały formalności. – W budżecie państwa są już pieniądze na Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Zamościu, a rozporządzenie powołujące uczelnię jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych. Na początku maja powinno wejść w życie – mówi Mirosław Grabianowski, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.
Dopiero wtedy poznamy nazwiska rektora i wykładowców. Za to już teraz wiadomo, że nowa uczelnia powstanie na bazie Zespołu Kolegiów Nauczycielskich. Zajęcia będą się odbywały w siedzibie kolegium przy ulicy Sienkiewicza. Utrzymane będą wykładane tam kierunki, czyli filologie: angielska, francuska i polska. Jedynym nowym kierunkiem będzie filologia rosyjska z ukraińską. Nauka w obu placówkach będzie bezpłatna. Różnić się będzie status studentów I roku PWSZ i słuchaczy II i III roku wygasającego ZKN. – Studenci będą mieli więcej przywilejów, choćby prawo do stypendium socjalnego i naukowego. Będą też mogli korzystać z kredytu studenckiego – mówi senator Irena Kurzępa, która jest w grupie inicjatorów powołania nowej uczelni. – Poza tym studenci PWSZ będą bronić prace licencjackie w Zamościu, podczas gdy słuchacze kolegium musieli dojeżdżać w tym celu do Lublina – dodaje senator.
Zmiany obejmą także program kształcenia. – W PWSZ mniej będzie praktycznej nauki języków obcych i metodyki przygotowującej do zawodu nauczyciela. Będzie za to więcej zajęć z historii literatury i metodologii przeprowadzania badań naukowych – mówi Małgorzata Linek, zastępca dyrektora ZKN.
Zmniejszenie nacisku na praktyczną naukę języków obcych nie oznacza wcale trudniejszych egzaminów wstępnych. Przeciwnie. Na pierwszym roku PWSZ będzie mogło rozpocząć naukę niemal dwa razy więcej osób niż w kolegium. Łącznie ze studentami zaocznymi na pierwszym roku PWSZ może studiować ponad 200 osób. A to dopiero początek. – W roku 2006/2007 planujemy uruchomienie nowych kierunków. Będzie to matematyka oraz budowa i obsługa maszyn rolniczych. Później będziemy wzbogacać ofertę w zależności od tendencji na rynku pracy – zapowiada senator Kurzępa.
Czy zamojskiej uczelni uda się pójść w ślady chełmskiej PWSZ, która w ciągu kilku lat zwiększyła liczbę studentów z około 200 do ponad 3 tysięcy? Wszystko zależy od możliwości bazy lokalowej. Na razie są wstępne obietnice pozyskania budynku na terenie dawnej Zamojskiej Spółdzielni Mleczarskiej.

Ilu studentów?


Obecnie na jednym roku Zespołu Kolegiów Nauczycielskich kształci się nieco ponad 80 słuchaczy. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zamierza przyjąć 210 studentów, w tym: na filologię polską – 60, filologie angielską, francuską i rosyjską z ukraińską – po 30. Dodatkowo na studiach zaocznych uczyć się będzie 60-75 osób.

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!