Wiatraki na terenach popegeerowskich? Na początek w gminie Telatyn powstaną dwa maszty pomiarowe.
Na dzień dobry w gminie Telatyn wybudowane zostaną do końca roku dwa maszty pomiarowe. - Musimy wiedzieć, jakie są kierunki i prędkości wiatrów, a także sprawdzić, czy istnieje możliwość podłączenia fermy do sieci energetycznej - wyjaśnia Dawid Sieniuć, dyrektor pionu inwestycji Agencji Promocji Inwestycji w Warszawie, który w tym tygodniu prowadził wstępne rozmowy na temat inwestycji z władzami przygranicznych gmin.
- Mamy już podpisane umowy z właścicielami pól, na których staną maszty, wkrótce będziemy występować o pozwolenie na budowę.
Pomiary muszą trwać rok, a od ich wyników zależeć będzie, jak - przy założeniu rozpoczęcia inwestycji - będą rozstawiane wiatraki i ile ich będzie. Wiadomo, że jeden wiatrak będzie miał ze śmigłem około 150 m wysokości.
Dlaczego padło na przygraniczne tereny powiatów tomaszowskiego i hrubieszowskiego? - Bo nie brakuje u nas gospodarstw wielkoobszarowych, na których można umiejscowić po kilka wiatraków - tłumaczy Łukasz Kłębek, wójt gminy Ulhówek. - Na terenie naszej gminy mieliśmy aż dziewięć państwowych gospodarstw, które teraz są w przeważającej większości w prywatnych rękach. Latyfundia liczące 500-600 hektarów nie są u nas czymś nadzwyczajnym.
Samorządy liczą na powodzenie inwestycji. - To byłaby dla nas duża szansą - mówi wójt Ulhówka. - Do budżetu gminy wpływałoby z tytułu podatku kilkaset tysięcy złotych rocznie. Rolnicy, którzy mieliby podpisane umowy na dzierżawę gruntów, otrzymywaliby rocznie nawet 3,5-4 tys. euro od wiatraka.
- Może pojawiłyby się też nowe miejsca pracy - dodaje Edward Suski, wójt gminy Telatyn. - Każdego inwestora przyjmiemy z otwartymi rękami.
Ale na razie są tylko plany. - Energetyka wiatrowa skupia się teraz na północy kraju. Zamojszczyzna jest atrakcyjnym terenem, a szanse na powodzenie projektu, który prowadzi Elektrownia Wiatrowa Kresy I, są według nas duże - twierdzi dyrektor Sieniuć.
Najbliższa realizacji jest w tej chwili inwestycja w gminie Tomaszów Lubelski (w Przeorsku wybudowano już maszt pomiarowy). Agencja Promocji Inwestycji zainteresowana jest również uruchomieniem fermy wiatrowej w gminach Fajsławice i Łopiennik Górny.