Sala koncertowa na 800 osób i sala kameralna na 180 osób, oprócz tego kawiarenka, sklep muzyczny, szatnie, kasy, garderoby dla muzyków, pomieszczenia administracyjne oraz cztery pokoje hotelowe – tak może wyglądać nowa zamojska filharmonia. Budynek zaprojektowany przez Biuro Projektowe Rysy ma stanąć przy ulicy Sadowej.
Projektanci BP Rysy znają Zamość, bo wykonali już projekt rozbudowy Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Mullera. Teraz przygotowali koncepcję budynku filharmonii, która ma być 3-4 kondygnacyjnym gmachem o powierzchni zabudowy ok. 3 tys. mkw. i kubaturze ok. 60 tys. m. sześć. Nawiązywać ma przy tym do historycznego układu umocnień wokół renesansowego miasta, ponieważ układ form sal koncertowych i amfiteatru jest, jak to określono, negatywem przestrzennym formy bastionu.
Przy Sadowej może powstać budynek wielofunkcyjny, w którym oprócz koncertów muzyki klasycznej i popularnej będą organizowane także spektakle operowe, czy teatralne, konkursy taneczne, konferencje, sympozja i zjazdy. Tadeusz Wicherek, dyrektor Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego uważa, że nowa filharmonia będzie wizytówką miasta oraz jego kołem napędowym. Może bowiem przyciągnąć do Zamościa turystów i da nowe miejsca pracy dla osób z obsługi wydarzeń, ale i dla kadry zarządzającej.
W pierwszej części gmachu zaprojektowanego przez BP Rysy znajdzie się m.in.: sala koncertowa i sala kameralna, foyer, w którym będą organizowane ekspozycje wielkogabarytowe, kasy biletowe, toalety i kawiarnia. W drugiej części stanowiącej zaplecze znajdą się pomieszczenia administracyjne i socjalne, garderoby, sale ćwiczeń, magazyny i pokoje gościnne. Koszt budowy oszacowano na 50 mln zł. Przy Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu powstaje Fundacja, której zadaniem jest szukanie środków na dofinansowanie budowy nowej siedziby dla namysłowiaków.