Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

5 czerwca 2013 r.
20:06
Edytuj ten wpis

Traktorami zablokowali poszukiwania gazu łupkowego

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
0 28 A A
Od trzech dni na blokadzie dyżuruje po kilkudziesięciu mieszkańców Żurawlowa (Jacek Szydłowski)
Od trzech dni na blokadzie dyżuruje po kilkudziesięciu mieszkańców Żurawlowa (Jacek Szydłowski)

Mieszkańcy Żurawlowa (pow. zamojski) od trzech dni blokują teren, wydzierżawiony przez firmę Chevron. Protestują przeciwko poszukiwaniom gazu łupkowego w swojej okolicy. Ich zdaniem, firma nie ma koncesji na prowadzenie prac.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Zgodnie z informacją, jaką otrzymaliśmy z Ministerstwa Środowiska, Chevron może prowadzić tylko badania sejsmiczne – mówi Emil Jabłoński, sołtys Żurawlowa i jeden z uczestników protestu. – Nie mają prawa wiercić. Nie powinni też grodzić działki. Płot byłby przecież częścią inwestycji.

Protest w gminie Grabowiec rozpoczął się w poniedziałek, kiedy firma wynajęta przez Chevron próbowała ogrodzić działkę. Mieszkańcy ustawili traktory i zablokowali wyjazd z pola. Na działce Chevrona pozostają ochroniarze, przedstawiciele koncernu i firmy, która ma wykonać płot. – Rano jeden z ochroniarzy potrącił samochodem jedną z uczestniczek blokady i odjechał z piskiem opon – dodaje Jabłoński. – Pani ma skręcone kolano i potłuczenia. Była w szpitalu, ale wróciła już na miejsce pikiety.

Protestujący skarżyli się, że Chevron nie reaguje na ich argumenty i nie chce negocjować. – Nikt z firmy się z nami nie kontaktuje. My nie zamierzamy rezygnować – zapowiada Jabłoński.

Sytuacja jest patowa. Na miejscu cały czas jest patrol policji. Mundurowi mają dbać, by nie doszło do rękoczynów.

Policja wyjaśnia, że nie ma podstaw do interwencji, bo blokada nie odbywa się na drodze publicznej, lecz gminnej. Wójt Grabowca nie zamierza likwidować blokady. Przyznaje jednak, że Chevron może legalnie postawić płot. Według przedstawicieli koncernu, "Chevron dysponuje wszelkimi niezbędnymi pozwoleniami do rozpoczęcia prac w Żurawlowie”.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KID / 13 czerwca 2013 r. o 16:53
0

MACIE RACJĘ  MIESZKAŃCY ŻURAWLOWA NIE BĘDZIE CHEWRON PLUŁ WAM W TWARZ . jak by mi ktoś chciał budować odwiert pod oknem też bym krzyczał i blokował .Lokalizacja budowy odwiertu FATALNA

Avatar
adad / 10 czerwca 2013 r. o 21:14
0

Ciemnogród!!!! Czemu Wy ciemni ludzie wsi nie pozwalacie sobie pomóc!!! Wejść na tereny gdzie można zarobić pieniądze!!! Te pieniądze były by i dla ciemnogrodu i dla firm wydobywczych... Ciemne państwo Polska... może za 20 lat będzie lepiej kiedy państwo odłączy się zupełnie od kościoła!!!! 

Ty oswieconyyyy... udostepnij swoje podwórko chevronowi, poźniej pogadamy

Avatar
FD2750 / 10 czerwca 2013 r. o 19:11
0

Zanim zaczniecie od buroków itd. wyzywać...

Patrzcie na Valtre na zdjęciu. Ten ciągnik + przyczepa jest wart wiele więcej niż wasze samochody + lexus księdza razem wzięte! Chevron już jest przegrany, jak chevron zacznie wiercić to mam szczerą nadzieje że ludzie temu tłustemu prezesowi wywiercą otwór w pustym łbie(xd pewnie wiertło by wciągnęło ze względu na vacuum)...

Avatar
Amy / 9 czerwca 2013 r. o 09:46
0

Tym z Żurawlowa nic nie wytłumaczycie, wiedzy to oni nie są w stanie przyjąć.

Avatar
MS / 7 czerwca 2013 r. o 10:17
0

Jaka tam jest klasa ziemi?


Pierwsza
Avatar
xx / 6 czerwca 2013 r. o 22:37
0

Jeśli jesteście tacy do przodu to powinniście wiedzieć,że chevron już dawno wykupił akcje w gazpromie,więc nie wierzcie w taką głupotę, że będziemy mieli tani gaz,a może dadzą nam całkiem za darmo.Ludzie zastanówcie się!!!!!!!

Avatar
sąsiad / 6 czerwca 2013 r. o 22:29
0

Wójt już się chyba okreslił w Grabowcu paraduje w koszulce PGNiG

Avatar
gość / 6 czerwca 2013 r. o 20:17
0

Ciekawe ile płacą protestującym, zwłaszcza kobietom, bo za darmo chyba by się tak nie ośmieszały. 

Avatar
R.E.M / 6 czerwca 2013 r. o 10:35
0

Rozumiem determinację tych ludzi, ale wydaje mi się, że kancelaria prawna, z którą się kontaktują owi rolnicy naobiecywała im niestworzonych rzeczy i dlatego tak protestują. Tę sprawę można było załatwić w bardziej cywilizowany sposób tak jak na pomorzu, gdzie jakoś doszli do takiego porozumienia, że wszyscy są zadowoleni.

Nie licząc poboru hektolitrów wody, której w naszym województwie i kraju po prostu już teraz brakuje

Tu się nie zgodzę. W Polsce trwają intensywne badania nad stanem i ilością zasobów wód podziemnych. Analizując te dane, mogę powiedzieć, że wody raczej nam nie zabraknie. Nie ma się o co martwić.

Czy ma dojść do sytuacji, że cała woda będzie wykorzystywana do odwiertów, a ludziom pozostanie kupować ją w sklepie?

Nie ma fizycznie takiej możliwości.

Podnoszony problem wysychania studni wcale nie jest wyssany z palca.

Jest to problem jak najbardziej wyssany z palca. Badania z maja dowodzą, że woda się... "podniosła". Ma to związek z obfitymi opadami śniegu w tym roku. Poza tym wystarczy spojrzeć za okno. Cały czas pada deszcz. Niedługo znów będą powodzie. Wahania poziomu wód gruntowych to normalne zjawisko.

Poza tym, co z wodą zużytkowaną do szczelinowania, a zanieczyszczoną chemikaliami? Część wykorzystuje się podobno do powtórnego szczelinowania, ale co z tą częścią, o której się nie mówi?

Skład mieszanki jest biodegradowalny i ma dużą podatność na rozcieńczanie w przypadku gdyby dostał się do rzeki. Rzeka w procesie samooczyszczania szybko zneutralizowałaby szkodliwe substancje. Zaznaczam, że GDYBY się tak stało, co jest mało prawdopodobne, ale wiadomo, wypadki chodzą po ludziach.Druga sprawa, że część tego płynu zostaje 4km pod ziemią i raczej nikomu zagrażać nie będzie. W większości są to środki spożywcze, takie jak żelatyna, guma arabska, kwasek cytrony, rozcieńczony kwas solny (skład mieszanki może się różnić w zależności od firm wydobywczych) itp. Brzmi głupio ale tak jest.

Cytat:

Podobno "mądrzy" wymyślili, żeby wozić ją gdzieś na Pomorze, bo tam są odpowiednie zakłady. Jak to się ma do ochrony środowiska? Koszty transportu, emisja CO2 do atmosfery przy tej okazji...

Temat CO2 to już zupełnie inna historia napędzona przez ekoterrorystów i firmy. To jest sztuczny problem nie mający wpływu na środowisko naturalne. Tu się rozchodzi o pieniądze. Wymyślono problem z dwutlenkiem węgla aby produkować nowe, droższe rzeczy, które go będą wytwarzały mniej. Dzięki tej polityce w nowszych samochodach mamy coś takiego jak katalizator i zawór EGR, zapewniam cię, że po wywaleniu tych gratów samochód jeździłby znacznie lepiej i palił mniej. Ale niestety emituje więcej CO2. Aby zmniejszyć emisję CO2 robi się teraz duże auta z małymi silniczkami 1.2 z turbosprężarką. Jak myślisz? Jaka będzie jego żywotność?


do MARYJAN ARCYBISKUP

Czytając początek twojego posta, myślałem, że jesteś mądrzejszym człowiekiem ale całkowicie mnie zaskoczyłeś.

Weźmy teraz pod uwagę metodę szczelinowania. Na czym ona polega - wystarczy sprawdzić w internecie. Czy jest bezpieczna? Każdy kto choć troche się na tym zna - odpowie, że owszem, jest, ale wymaga to nakładu ogromnych środków finansowych na zabezpieczenia. Koszty te często przewyższają zarobek z wydobycia.

Jestem w szoku! Daj mi namiar na te informacje, muszę je zweryfikować.

Cytat:

Zadajcie sobie też pytanie, dlaczego tak skrzętnie strzeżony jest skład substancji używanych do szczelinowania? Skład mieszanki jest wręcz najbardziej strzezoną tajemnicą... odpowied jest prosta - pod ziemię zatłaczane są środki promienitwórcze. To w sumie też można łatwo sprawdzić, chociażby u studentów geologi czy akademi górniczo - hutniczej. oni sie uczą o szczelinowaniu.

Czyżby??? Ja na studiach w 2001 uczyłem się o sposobach wiertniczych sprzed 50 lat, wyprowadzałem jakieś wzory na siatki, z których się już dawno nie korzysta, obliczałem jakieś rzeczy na kalkulatorze... To o niczym nie świadczy. Kiedyś w USA stosowali takie środki, ale raczej było to na zasadzie eksperymentu i znacznika przebiegu, i szybko tego zaniechali bo było to zbyt kosztowne i bez sensu. Poza tym wytłumacz mi po kiego... mieli by to robić? Jaki to ma wpływ na rozpuszczanie skał? Co oni przy pomocy wiertni chcieli bombę atomową tam zrobić do szczelinowania, czy jak? 

Jest jeszcze jedna sprawa. Skoro to takie strzeżone to dlaczego setki studentów na UAM, UW i AGH się o tym uczą??? To mnie rozbawiło:) Uczą się z materiałów archiwalnych i stąd takie niebywałe rzeczy!

Cytat:

Woda. Do szczelinowania potrzebne są jej ogromne ilości. I co naiwniacy myslicie, że firma będzie ją brała z rzeki czy jeziora? Wykopią sobie studnię, z której będą ją ssać. Często wwiercą się do tego samego cieku wodnego, z którego korzysta cała gmina. Róznica będzie jednak polegała na tym, że głupi naród będzie bulił za wodę z wodociągów jak bulił, a firma będzie ją ssała za darmo, często powodując jej braki w gminie oraz skazi ją składem mieszanki do szczelinowania, czyli środkami promienitwórczymi.

A o czymś takim jak pozwolenie wodno-prawne to słyszałeś? Chyba nie bo takich głupot to już dawno nie słyszałem/czytałem. Firma dostaje pozwolenie na eksploatację swojej studni po dokładnej analizie ilości zasobów wód gruntowych. I choćby st

e, dlaczego tak skrzętnie strzeżony jest skład substancji używanych do szczelinowania? Skład mieszanki jest wręcz najbardziej strzezoną tajemnicą... odpowied jest prosta - pod ziemię zatłaczane są środki promienitwórcze. To w sumie też można łatwo sprawdzić, chociażby u studentów geologi czy akademi górniczo - hutniczej. oni sie uczą o szczelinowaniu.

Czyżby??? Ja na studiach w 2001 uczyłem się o sposobach wiertniczych sprzed 50 lat, wyprowadzałem jakieś wzory na siatki, z których się już dawno nie korzysta, obliczałem jakieś ... rozwiń

Avatar
lopez / 6 czerwca 2013 r. o 10:21
0

chłopki to chłopki ich mentalność zawsze działa na nie!

Avatar
KID / 13 czerwca 2013 r. o 16:53
0

MACIE RACJĘ  MIESZKAŃCY ŻURAWLOWA NIE BĘDZIE CHEWRON PLUŁ WAM W TWARZ . jak by mi ktoś chciał budować odwiert pod oknem też bym krzyczał i blokował .Lokalizacja budowy odwiertu FATALNA

Avatar
adad / 10 czerwca 2013 r. o 21:14
0

Ciemnogród!!!! Czemu Wy ciemni ludzie wsi nie pozwalacie sobie pomóc!!! Wejść na tereny gdzie można zarobić pieniądze!!! Te pieniądze były by i dla ciemnogrodu i dla firm wydobywczych... Ciemne państwo Polska... może za 20 lat będzie lepiej kiedy państwo odłączy się zupełnie od kościoła!!!! 

Ty oswieconyyyy... udostepnij swoje podwórko chevronowi, poźniej pogadamy

Avatar
FD2750 / 10 czerwca 2013 r. o 19:11
0

Zanim zaczniecie od buroków itd. wyzywać...

Patrzcie na Valtre na zdjęciu. Ten ciągnik + przyczepa jest wart wiele więcej niż wasze samochody + lexus księdza razem wzięte! Chevron już jest przegrany, jak chevron zacznie wiercić to mam szczerą nadzieje że ludzie temu tłustemu prezesowi wywiercą otwór w pustym łbie(xd pewnie wiertło by wciągnęło ze względu na vacuum)...

Avatar
Amy / 9 czerwca 2013 r. o 09:46
0

Tym z Żurawlowa nic nie wytłumaczycie, wiedzy to oni nie są w stanie przyjąć.

Avatar
MS / 7 czerwca 2013 r. o 10:17
0

Jaka tam jest klasa ziemi?


Pierwsza
Avatar
xx / 6 czerwca 2013 r. o 22:37
0

Jeśli jesteście tacy do przodu to powinniście wiedzieć,że chevron już dawno wykupił akcje w gazpromie,więc nie wierzcie w taką głupotę, że będziemy mieli tani gaz,a może dadzą nam całkiem za darmo.Ludzie zastanówcie się!!!!!!!

Avatar
sąsiad / 6 czerwca 2013 r. o 22:29
0

Wójt już się chyba okreslił w Grabowcu paraduje w koszulce PGNiG

Avatar
gość / 6 czerwca 2013 r. o 20:17
0

Ciekawe ile płacą protestującym, zwłaszcza kobietom, bo za darmo chyba by się tak nie ośmieszały. 

Avatar
R.E.M / 6 czerwca 2013 r. o 10:35
0

Rozumiem determinację tych ludzi, ale wydaje mi się, że kancelaria prawna, z którą się kontaktują owi rolnicy naobiecywała im niestworzonych rzeczy i dlatego tak protestują. Tę sprawę można było załatwić w bardziej cywilizowany sposób tak jak na pomorzu, gdzie jakoś doszli do takiego porozumienia, że wszyscy są zadowoleni.

Nie licząc poboru hektolitrów wody, której w naszym województwie i kraju po prostu już teraz brakuje

Tu się nie zgodzę. W Polsce trwają intensywne badania nad stanem i ilością zasobów wód podziemnych. Analizując te dane, mogę powiedzieć, że wody raczej nam nie zabraknie. Nie ma się o co martwić.

Czy ma dojść do sytuacji, że cała woda będzie wykorzystywana do odwiertów, a ludziom pozostanie kupować ją w sklepie?

Nie ma fizycznie takiej możliwości.

Podnoszony problem wysychania studni wcale nie jest wyssany z palca.

Jest to problem jak najbardziej wyssany z palca. Badania z maja dowodzą, że woda się... "podniosła". Ma to związek z obfitymi opadami śniegu w tym roku. Poza tym wystarczy spojrzeć za okno. Cały czas pada deszcz. Niedługo znów będą powodzie. Wahania poziomu wód gruntowych to normalne zjawisko.

Poza tym, co z wodą zużytkowaną do szczelinowania, a zanieczyszczoną chemikaliami? Część wykorzystuje się podobno do powtórnego szczelinowania, ale co z tą częścią, o której się nie mówi?

Skład mieszanki jest biodegradowalny i ma dużą podatność na rozcieńczanie w przypadku gdyby dostał się do rzeki. Rzeka w procesie samooczyszczania szybko zneutralizowałaby szkodliwe substancje. Zaznaczam, że GDYBY się tak stało, co jest mało prawdopodobne, ale wiadomo, wypadki chodzą po ludziach.Druga sprawa, że część tego płynu zostaje 4km pod ziemią i raczej nikomu zagrażać nie będzie. W większości są to środki spożywcze, takie jak żelatyna, guma arabska, kwasek cytrony, rozcieńczony kwas solny (skład mieszanki może się różnić w zależności od firm wydobywczych) itp. Brzmi głupio ale tak jest.

Cytat:

Podobno "mądrzy" wymyślili, żeby wozić ją gdzieś na Pomorze, bo tam są odpowiednie zakłady. Jak to się ma do ochrony środowiska? Koszty transportu, emisja CO2 do atmosfery przy tej okazji...

Temat CO2 to już zupełnie inna historia napędzona przez ekoterrorystów i firmy. To jest sztuczny problem nie mający wpływu na środowisko naturalne. Tu się rozchodzi o pieniądze. Wymyślono problem z dwutlenkiem węgla aby produkować nowe, droższe rzeczy, które go będą wytwarzały mniej. Dzięki tej polityce w nowszych samochodach mamy coś takiego jak katalizator i zawór EGR, zapewniam cię, że po wywaleniu tych gratów samochód jeździłby znacznie lepiej i palił mniej. Ale niestety emituje więcej CO2. Aby zmniejszyć emisję CO2 robi się teraz duże auta z małymi silniczkami 1.2 z turbosprężarką. Jak myślisz? Jaka będzie jego żywotność?


do MARYJAN ARCYBISKUP

Czytając początek twojego posta, myślałem, że jesteś mądrzejszym człowiekiem ale całkowicie mnie zaskoczyłeś.

Weźmy teraz pod uwagę metodę szczelinowania. Na czym ona polega - wystarczy sprawdzić w internecie. Czy jest bezpieczna? Każdy kto choć troche się na tym zna - odpowie, że owszem, jest, ale wymaga to nakładu ogromnych środków finansowych na zabezpieczenia. Koszty te często przewyższają zarobek z wydobycia.

Jestem w szoku! Daj mi namiar na te informacje, muszę je zweryfikować.

Cytat:

Zadajcie sobie też pytanie, dlaczego tak skrzętnie strzeżony jest skład substancji używanych do szczelinowania? Skład mieszanki jest wręcz najbardziej strzezoną tajemnicą... odpowied jest prosta - pod ziemię zatłaczane są środki promienitwórcze. To w sumie też można łatwo sprawdzić, chociażby u studentów geologi czy akademi górniczo - hutniczej. oni sie uczą o szczelinowaniu.

Czyżby??? Ja na studiach w 2001 uczyłem się o sposobach wiertniczych sprzed 50 lat, wyprowadzałem jakieś wzory na siatki, z których się już dawno nie korzysta, obliczałem jakieś rzeczy na kalkulatorze... To o niczym nie świadczy. Kiedyś w USA stosowali takie środki, ale raczej było to na zasadzie eksperymentu i znacznika przebiegu, i szybko tego zaniechali bo było to zbyt kosztowne i bez sensu. Poza tym wytłumacz mi po kiego... mieli by to robić? Jaki to ma wpływ na rozpuszczanie skał? Co oni przy pomocy wiertni chcieli bombę atomową tam zrobić do szczelinowania, czy jak? 

Jest jeszcze jedna sprawa. Skoro to takie strzeżone to dlaczego setki studentów na UAM, UW i AGH się o tym uczą??? To mnie rozbawiło:) Uczą się z materiałów archiwalnych i stąd takie niebywałe rzeczy!

Cytat:

Woda. Do szczelinowania potrzebne są jej ogromne ilości. I co naiwniacy myslicie, że firma będzie ją brała z rzeki czy jeziora? Wykopią sobie studnię, z której będą ją ssać. Często wwiercą się do tego samego cieku wodnego, z którego korzysta cała gmina. Róznica będzie jednak polegała na tym, że głupi naród będzie bulił za wodę z wodociągów jak bulił, a firma będzie ją ssała za darmo, często powodując jej braki w gminie oraz skazi ją składem mieszanki do szczelinowania, czyli środkami promienitwórczymi.

A o czymś takim jak pozwolenie wodno-prawne to słyszałeś? Chyba nie bo takich głupot to już dawno nie słyszałem/czytałem. Firma dostaje pozwolenie na eksploatację swojej studni po dokładnej analizie ilości zasobów wód gruntowych. I choćby st

e, dlaczego tak skrzętnie strzeżony jest skład substancji używanych do szczelinowania? Skład mieszanki jest wręcz najbardziej strzezoną tajemnicą... odpowied jest prosta - pod ziemię zatłaczane są środki promienitwórcze. To w sumie też można łatwo sprawdzić, chociażby u studentów geologi czy akademi górniczo - hutniczej. oni sie uczą o szczelinowaniu.

Czyżby??? Ja na studiach w 2001 uczyłem się o sposobach wiertniczych sprzed 50 lat, wyprowadzałem jakieś wzory na siatki, z których się już dawno nie korzysta, obliczałem jakieś ... rozwiń

Avatar
lopez / 6 czerwca 2013 r. o 10:21
0

chłopki to chłopki ich mentalność zawsze działa na nie!

Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. Sześciu chętnych do przebudowy. Wielu niechętnych do przeprowadzki

Lublin. Sześciu chętnych do przebudowy. Wielu niechętnych do przeprowadzki

Co najmniej 5,5 mln zł może wydać Ratusz na przebudowę parteru VII LO przy ul. Farbiarskiej na siedzibę dwóch przedszkoli, które mają się tu przenieść z Bronowickiej i Dożynkowej. Nad taką przeprowadzką już jutro głosować ma Rada Miasta

Wzmożone ćwiczenia rosyjskich sił zbrojnych. Manewry Floty Północnej na Morzu Barentsa
film

Wzmożone ćwiczenia rosyjskich sił zbrojnych. Manewry Floty Północnej na Morzu Barentsa

Wzmożone ćwiczenia rosyjskich sił zbrojnych. Manewry Floty Północnej na Morzu Barentsa

Motor Lublin – Tomasovia 2:0. Powinno być dużo wyżej

Motor Lublin – Tomasovia 2:0. Powinno być dużo wyżej

Drugi sparing i pierwsze zwycięstwo Motoru podczas zimowych przygotowań. Piłkarze Marka Saganowskiego w środę pokonali beniaminka III ligi Tomasovię Tomaszów Lubelski 2:0.

"Czyste podwórko". Urząd Miasta Świdnik chce dopłacać do budowy altan śmietnikowych

"Czyste podwórko". Urząd Miasta Świdnik chce dopłacać do budowy altan śmietnikowych

"Czyste podwórko" w Świdniku. To nowy, miejski program umożliwiający wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym uzyskanie dofinansowania do budowy altan śmietnikowych przy blokach. Radni zajmą się tym tematem na najbliższej, czwartkowej sesji.

Wystawa Dawida Ryskiego w Puławach
11 lutego 2022, 18:00

Wystawa Dawida Ryskiego w Puławach

"Elementy" to tytuł wystawy Dawida Ryskiego, którą od 11 lutego będzie można podziwiać w Puławskim Ośrodku Kultury Dom Chemika w Puławach (ul. Wojska Polskiego 4). Wernisaż zaplanowano na godz. 18.

Ostre porachunki w Rykach. W ruch poszedł kij basebollowy

Ostre porachunki w Rykach. W ruch poszedł kij basebollowy

W sobotę w Rykach trzech mężczyzn zaatakowało 25-latka.

Zniknął, bo był komunistą. Działacze lewicy apelują o powrót budowniczego Biłgoraja

Zniknął, bo był komunistą. Działacze lewicy apelują o powrót budowniczego Biłgoraja

Józef Dechnik urodził się 112 lat temu, nie żyje od blisko 40., a nadal budzi emocje. Środowiska lewicowe szykują apel do wojewody lubelskiego, bo chcą przywrócenia usuniętego z Biłgoraja pomnika I sekretarza KW PZPR. Uważają, że zasługi dawnego partyjnego działacza dla powojennego rozwoju tego miasta są tak istotne, że nie wolno o nich zapominać.

Przekaż swój 1 proc. lubelskim organizacjom. Fundacja namawia Ratusz do promocji

Przekaż swój 1 proc. lubelskim organizacjom. Fundacja namawia Ratusz do promocji

Rozszerzenie miejskiej akcji „Rozlicz PIT w Lublinie” proponuje prezydentowi Fundacja Wolności, która złożyła oficjalny wniosek w tej sprawie. Oczekuje one, że Ratusz będzie nie tylko namawiał do rozliczania się z podatku w Lublinie, ale również do przekazywania swojego 1 proc. podatku lubelskim organizacjom pożytku publicznego.

Górnik Łęczna mocnym akcentem zakończy zgrupowanie w Turcji
film

Górnik Łęczna mocnym akcentem zakończy zgrupowanie w Turcji

Piłkarze Górnika Łęczna powoli zbliżają się do końca zgrupowania w tureckiej Antalyi. W czwartek zespół trenera Kamila Kieresia rozegra ostatnie mecze kontrolne

Nieoczekiwana decyzja starosty. W ten sposób pozbędzie się innych członków zarządu?

Nieoczekiwana decyzja starosty. W ten sposób pozbędzie się innych członków zarządu?

Starosta kraśnicki Andrzej Rolla (Prawo i Sprawiedliwość) złożył dzisiaj rezygnację z pełnionej funkcji. Powodów tej decyzji jednak nie podał.

Lublin. Zmiany granic obwodów w szkołach podstawowych
galeria

Lublin. Zmiany granic obwodów w szkołach podstawowych

Od września niektóre ulice Czechowa, Czubów i Węglina mają być przypisane do innych podstawówek niż dotąd. Jutro nad takimi zmianami głosować ma Rada Miasta.

To oni napadli na piosenkarza disco polo. Jeden miał toporo-młotek

To oni napadli na piosenkarza disco polo. Jeden miał toporo-młotek

Jeszcze w środę młodzi mężczyźni mają zostać doprowadzeni do prokuratury. Temu, który użył toporo-młotka grozi do ośmiu lat więzienia.