Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

21 października 2019 r.
16:48

Zbudują filharmonię w Zamościu. Jest opinia ws. lokalizacji inwestycji

0 11 A A
Dobra wiadomość dla muzyków orkiestry symfonicznej i melomanów. Miasto może budować filharmonię przy ul. Sadowej. Od lewej: Anna Gruszkiewicz, zastępca dyrektora Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Małgorzata Bzówka, wiceprezydent Zamościa, Joanna Rączka, dyrektor Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków UM i Piotr Orzechowski, dyrektor Wydział Kultury i Sportu UM
Dobra wiadomość dla muzyków orkiestry symfonicznej i melomanów. Miasto może budować filharmonię przy ul. Sadowej. Od lewej: Anna Gruszkiewicz, zastępca dyrektora Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Małgorzata Bzówka, wiceprezydent Zamościa, Joanna Rączka, dyrektor Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków UM i Piotr Orzechowski, dyrektor Wydział Kultury i Sportu UM (fot. Kazimierz Chmiel)

W poniedziałek władze Zamościa pochwaliły się dokumentem, który w znaczący sposób przybliża realizację nowej kulturalnej inwestycji. Narodowy Instytut Dziedzictwa pozytywnie zaopiniował lokalizację filharmonii przy ul. Sadowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O budowie nowoczesnego budynku filharmonii mówi się w Zamościu od kilku lat. Już dwa lata temu miasto pokazało wstępną koncepcję obiektu (biura Rysy Architekci Rafał Sieraczyński), który miał pomieścić dwie sale koncertowe, kawiarnię, sklep muzyczny oraz zaplecze potrzebne do funkcjonowania takiej instytucji.

Potem Narodowy Instytut Dziedzictwa zaopiniował negatywnie propozycje zmiany obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w związku z planowaną budową filharmonii u zbiegu ulic Dzieci Zamojszczyzny i Sadowej. Teraz zmienił zdanie.

Zielone światło

– Mamy to! Narodowy Instytut Dziedzictwa pozytywnie zaopiniował lokalizację zamojskiej filharmonii przy ul. Sadowej. To otwiera drogę do inwestycji! Mamy zielone światło! W filharmonii mieścić się będzie siedziba zamojskiej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, najstarszej orkiestry w Polsce. Małgorzata Bzówka, jesteś wielka! – skomentował na swoim profilu na Facebooku Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

– Dla mnie lokalizacja filharmonii przy ul. Sadowej jest pomostem łączącym Stare Miasto z nowoczesną zabudową. Elementem, który powiąże dwie części miasta – mówiła w poniedziałek Małgorzata Bzówka, wiceprezydent Zamościa, informując o kolejnym kroku, który pozwoli zrealizować inwestycję.

To właśnie lokalizacja przy ul. Sadowej była problematyczna. Stare Miasto objęte jest najwyższym rodzajem ochrony prawnej, zarówno na szczeblu światowym (Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO), krajowym (rejestr zabytków, status Pomnika Historii), jak i lokalnym (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego). Oprócz tego w mieście jest wyznaczona tak zwana strefa buforowa w celu wzmocnienia tej ochrony. Nie mogą powstawać tam budynki, które nie harmonizują z otoczeniem, przysłaniają punkty czy osie widokowe. Filharmonia ma powstać właśnie na jej terenie.

Jak tłumaczyła Maria Gmyz, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków, dlatego proces uzgadniania lokalizacji z Narodowym Instytutem Dziedzictwa trwał tak długo.

Inwestycja za 100 milionów

Urzędnicy tłumaczą, że Zamość potrzebuje takiego budynku, który wzbogaci kulturalną ofertę, a przede wszystkim swoją siedzibę znajdzie w nim najstarsza orkiestra symfoniczna w Polsce.

– Orkiestra nie będzie korzystała z obiektu sama, będziemy tam mieć siedzibę, będziemy nią zarządzać, ale budynek będzie dostępny dla wszystkich. Występować tam będą różni artyści, będzie gdzie organizować miejskie imprezy na dużą skalę
– tłumaczy Anna Gruszkiewicz, zastępca dyrektora Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu i dodaje, że orkiestra przez 140 lat nie miała swojej sali, musi wyjeżdżać na koncerty, a gra z wielkimi gwiazdami, których wstyd zaprosić do Zamościa.

– Gramy na Rynku Wielkim, ale to tylko latem, a zapełniamy sale koncertowe na 1500–2000 osób – dodaje.
Mając zgodę NID miasto pod koniec tego lub na początku przyszłego skieruje pod obrady rady miasta projekt uchwały zmieniającej plan zagospodarowania przestrzennego. Gdy radni się zgodzą, dopiero wówczas będzie można ogłosić konkursu architektoniczny na projekt.

Inna sprawa to fundusze na realizację inwestycji. W 2017 roku był mowa o 50 milionach, teraz nawet o 100 milionach. Władze miasta deklarują, że będą szukać ich w budżecie państwa i w unijnych funduszach.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Powrót legendy. Corruption w Zgrzycie
metal
13 grudnia 2024, 19:00

Powrót legendy. Corruption w Zgrzycie

Po dłuższej przerwie Corruption wraca do koncertowania! W najbliższy piątek (13 grudnia) zobaczymy ich w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Osiedle Słowackiego: na alkohol i chuligaństwo przydałoby się więcej patroli
Czy tu jest bezpiecznie

Osiedle Słowackiego: na alkohol i chuligaństwo przydałoby się więcej patroli

Dzielnicowy na pewno jest, ale aż 95 proc. mieszkańców osiedla Słowackiego go nie zna. A ponad połowa uważa, że największym problemem jest spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Takie dane otrzymał Lubelski Lider Bezpieczeństwa, Arkadiusz Szczepański.

Ślubowali i wytrwali. Aż 47 par świętowało złote gody
PÓŁ WIEKU RAZEM
galeria

Ślubowali i wytrwali. Aż 47 par świętowało złote gody

Ponad pół wieku temu ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Nie zawsze ich życie było idealne, ale zdołali ze sobą wytrwać. I dostali za to medale. W sobotę 47 par z Krasnegostawu świętowało złote gody.

Strefa buforowa na granicy z Białorusią: To działa, więc będzie dłużej
WOJNA HYBRYDOWA

Strefa buforowa na granicy z Białorusią: To działa, więc będzie dłużej

Czasowy zakaz przebywania w strefie przyległej do granicy polsko-białoruskiej zdaje egzamin – tłumaczy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. I dlatego został przedłużony o kolejne 90 dni; od 10 grudnia.

Refleksje na temat Tomasza Stańki. Koncert EABS w Teatrze Starym
koncert
22 stycznia 2025, 19:00

Refleksje na temat Tomasza Stańki. Koncert EABS w Teatrze Starym

EABS w styczniu wraca do Lublina na jedyny koncert z nowym materiałem reinterpretującym legendarną płytę „Purple Sun” Tomasza Stańki. Koncert odbędzie się 22 stycznia w lubelskim Teatrze Starym.

Dużo zdrowia, dużo wiedzy. Bezpłatne prelekcje
MEDYCYNA

Dużo zdrowia, dużo wiedzy. Bezpłatne prelekcje

Profilaktyka zagrożeń zdrowia w wieku senioralnym, nowoczesne metody leczenia w kardiologii inwazyjnej czy rozwój zdro-wych nawyków – to część prelekcji z cyklu „Nowiny ze świata medycyny”. Są one bezpłatne i przeznaczone dla seniorów.

Aleksandra Rosiak: Mam nadzieję, że pokażemy nasze silne strony
WIDEO
film

Aleksandra Rosiak: Mam nadzieję, że pokażemy nasze silne strony

We wtorek o godz. 15.30 Polska rozegra ostatni mecz na mistrzostwach Europy piłkarek ręcznych. Biało-Czerwone zmierzą się z Rumunią. O to, jakie nastroje panują w naszej kadrze pytamy Aleksandrę Rosiak.

Jabłka małżeństwa Ilczuków chętnie jadą do tłoczni
Rolnik Roku 2024

Do naszych soków nie dodajemy nic oprócz jabłek

Bartosz Ilczuk przejął po rodzicach 7 hektarów sadu jabłoniowego. Od 2000 roku wraz z żoną Beatą Katarzyną prowadzą gospodarstwo w Milanowie. W naszym plebiscycie Rolnik Roku 2024 zajęli III miejsce w kategorii Sadownik Roku.

Sąd zdecydował: poseł Romanowski trafi do aresztu
FUNDUSZ SPRAWIEDLIWOŚCI

Sąd zdecydował: poseł Romanowski trafi do aresztu

Poseł Prawa i Sprawiedliwości jest podejrzany w śledztwie do. Funduszu Sprawiedliwości i już raz w tym roku został zatrzymany.

Farmakoterapia w leczeniu otyłości: kiedy leki na odchudzanie są skutecznym rozwiązaniem?

Farmakoterapia w leczeniu otyłości: kiedy leki na odchudzanie są skutecznym rozwiązaniem?

Coraz więcej osób zmaga się z nadmierną masą ciała, mimo stosowania diet i aktywności fizycznej. Dla niektórych pacjentów sama modyfikacja stylu życia nie wystarcza - wtedy lekarze rozważają wprowadzenie farmakoterapii. Kiedy faktycznie warto sięgnąć po leki na odchudzanie i czego możemy się po nich spodziewać?

Most czeka na patrona. Jest kompromis w sprawie doktora i świętego
BIAŁA PODLASKA

Most czeka na patrona. Jest kompromis w sprawie doktora i świętego

Jeszcze w grudniu nowy most w Białej Podlaskiej ma zostać oddany do użytku. Wszystko wskazuje na to, że zyska imię Riada Haidara, zmarłego w maju 2023 roku znanego lekarza i polityka.

Jak działa technologia spawania robotem? Przegląd krok po kroku

Jak działa technologia spawania robotem? Przegląd krok po kroku

Wprowadzenie do technologii spawania robotem

Patrick Gibson i Christian Slater w serialu Dexter: Grzech pierworodny
DO ZOBACZENIA
film

Dexter: Grzech pierworodny. Jak to wszystko się zaczęło (wideo)

Sequele, prequle, reboty, remaki... Czasy mamy takie, że trudno o coś nowego. Także platformy streamingowe stawiają na znane już tytuły. Takie jak Dexter. Nietypowy pracownik policji jest bohaterem serialu Dexter: Grzech pierworodny.

Grozi im pięć lat więzienia. Za pięć patelni
RODZINNE GOTOWANIE

Grozi im pięć lat więzienia. Za pięć patelni

Ojciec i syn trafili do policyjnego aresztu. Za co? Za 5 patelni o wartości prawie 1 300 złotych. Problem w tym, że to nie były ich patelnie. Karą może być nawet 5 lat więzienia.

Koncert pełen magii i talentu dla lubelskich seniorów
IDĄ ŚWIETA

Koncert pełen magii i talentu dla lubelskich seniorów

Lublin przygotowuje dla seniorów świąteczną niespodziankę. Tuż przed świętami zaplanowano koncert kolęd w wykonaniu młodych i uzdolnionych artystów ze szkoły muzycznej

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium