Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

21 października 2019 r.
16:48

Zbudują filharmonię w Zamościu. Jest opinia ws. lokalizacji inwestycji

0 11 A A
Dobra wiadomość dla muzyków orkiestry symfonicznej i melomanów. Miasto może budować filharmonię przy ul. Sadowej. Od lewej: Anna Gruszkiewicz, zastępca dyrektora Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Małgorzata Bzówka, wiceprezydent Zamościa, Joanna Rączka, dyrektor Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków UM i Piotr Orzechowski, dyrektor Wydział Kultury i Sportu UM
Dobra wiadomość dla muzyków orkiestry symfonicznej i melomanów. Miasto może budować filharmonię przy ul. Sadowej. Od lewej: Anna Gruszkiewicz, zastępca dyrektora Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Małgorzata Bzówka, wiceprezydent Zamościa, Joanna Rączka, dyrektor Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków UM i Piotr Orzechowski, dyrektor Wydział Kultury i Sportu UM (fot. Kazimierz Chmiel)

W poniedziałek władze Zamościa pochwaliły się dokumentem, który w znaczący sposób przybliża realizację nowej kulturalnej inwestycji. Narodowy Instytut Dziedzictwa pozytywnie zaopiniował lokalizację filharmonii przy ul. Sadowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O budowie nowoczesnego budynku filharmonii mówi się w Zamościu od kilku lat. Już dwa lata temu miasto pokazało wstępną koncepcję obiektu (biura Rysy Architekci Rafał Sieraczyński), który miał pomieścić dwie sale koncertowe, kawiarnię, sklep muzyczny oraz zaplecze potrzebne do funkcjonowania takiej instytucji.

Potem Narodowy Instytut Dziedzictwa zaopiniował negatywnie propozycje zmiany obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w związku z planowaną budową filharmonii u zbiegu ulic Dzieci Zamojszczyzny i Sadowej. Teraz zmienił zdanie.

Zielone światło

– Mamy to! Narodowy Instytut Dziedzictwa pozytywnie zaopiniował lokalizację zamojskiej filharmonii przy ul. Sadowej. To otwiera drogę do inwestycji! Mamy zielone światło! W filharmonii mieścić się będzie siedziba zamojskiej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, najstarszej orkiestry w Polsce. Małgorzata Bzówka, jesteś wielka! – skomentował na swoim profilu na Facebooku Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

– Dla mnie lokalizacja filharmonii przy ul. Sadowej jest pomostem łączącym Stare Miasto z nowoczesną zabudową. Elementem, który powiąże dwie części miasta – mówiła w poniedziałek Małgorzata Bzówka, wiceprezydent Zamościa, informując o kolejnym kroku, który pozwoli zrealizować inwestycję.

To właśnie lokalizacja przy ul. Sadowej była problematyczna. Stare Miasto objęte jest najwyższym rodzajem ochrony prawnej, zarówno na szczeblu światowym (Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO), krajowym (rejestr zabytków, status Pomnika Historii), jak i lokalnym (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego). Oprócz tego w mieście jest wyznaczona tak zwana strefa buforowa w celu wzmocnienia tej ochrony. Nie mogą powstawać tam budynki, które nie harmonizują z otoczeniem, przysłaniają punkty czy osie widokowe. Filharmonia ma powstać właśnie na jej terenie.

Jak tłumaczyła Maria Gmyz, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków, dlatego proces uzgadniania lokalizacji z Narodowym Instytutem Dziedzictwa trwał tak długo.

Inwestycja za 100 milionów

Urzędnicy tłumaczą, że Zamość potrzebuje takiego budynku, który wzbogaci kulturalną ofertę, a przede wszystkim swoją siedzibę znajdzie w nim najstarsza orkiestra symfoniczna w Polsce.

– Orkiestra nie będzie korzystała z obiektu sama, będziemy tam mieć siedzibę, będziemy nią zarządzać, ale budynek będzie dostępny dla wszystkich. Występować tam będą różni artyści, będzie gdzie organizować miejskie imprezy na dużą skalę
– tłumaczy Anna Gruszkiewicz, zastępca dyrektora Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu i dodaje, że orkiestra przez 140 lat nie miała swojej sali, musi wyjeżdżać na koncerty, a gra z wielkimi gwiazdami, których wstyd zaprosić do Zamościa.

– Gramy na Rynku Wielkim, ale to tylko latem, a zapełniamy sale koncertowe na 1500–2000 osób – dodaje.
Mając zgodę NID miasto pod koniec tego lub na początku przyszłego skieruje pod obrady rady miasta projekt uchwały zmieniającej plan zagospodarowania przestrzennego. Gdy radni się zgodzą, dopiero wówczas będzie można ogłosić konkursu architektoniczny na projekt.

Inna sprawa to fundusze na realizację inwestycji. W 2017 roku był mowa o 50 milionach, teraz nawet o 100 milionach. Władze miasta deklarują, że będą szukać ich w budżecie państwa i w unijnych funduszach.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 21:54
+8
Zenek Martyniuk zagra na otwarciu!
Avatar
Stary / 22 października 2019 o 14:23
+7
Niech mnie ktoś uszczypnie..... Największa w Polsce Filharmonia w Łodzi ma salę główną na 900miejsc i kameralną na 180. W Krakowie filharmonia ma 450miejsc ,ale to stary budynek. W Olsztynie nowa "filharmonia" ma 600miejsc w Szczecinie piękna filharmonia 700miejsc. W tych wszystkich miastach sale wypełniają się max w 80%, a średnio w 30% . W Zamościu wymarzyli sobie salę główną na 1500miejsc - Powstanie kolos, który przysłoni Stare Miasto - co skończy się wykluczeniem z listy UNESCO , będzie kosztował krocie, miasto się zadłuży po uszy, a utrzymanie takiego cacka to 3-4mln zł rocznie. Jak zrobią koncert biletowany to przyjdzie max 200osób. W Zamościu jest potrzebna porządna sala koncertowa dla Orkiestry im. K. Namysłowskiego ale na max 350-400 osób dobra akustycznie do tego garderoby i wszystko. Coś takiego powinno powstać przy Partyzantów na fundamentach komitetu lub przy Wyszyńskiego. Ładny budynek zmieniłby trochę obraz tej części miasta bo dziś wygląda gorzej niż getto. Działka przy Sadowej to teren rekreacyjno-sportowy tu mogłoby powstać "moczydło" -otwarte baseny - parkingi dla stadionu lub coś niskiego co nie przysłoni panoramy parku i Starego Miasta. Decyzja konserwatora zabytków to polityczna hucpa. Mam nadzieję, że prawdziwi "zabytkowcy" zaskarżą decyzję do UNESCO.
Niech mnie ktoś uszczypnie..... Największa w Polsce Filharmonia w Łodzi ma salę główną na 900miejsc i kameralną na 180. W Krakowie filharmonia ma 450miejsc ,ale to stary budynek. W Olsztynie nowa "filharmonia" ma 600miejsc w Szczecinie piękna filharmonia 700miejsc. W tych wszystkich miastach sale wypełniają się max w 80%, a średnio w 30% . W Zamościu wymarzyli sobie salę główną na 1500miejsc - Powstanie kolos, który przysłoni Stare Miasto - co skończy się wykluczeniem z listy UNESCO , będzie kosztował krocie, miasto się zad... rozwiń
Avatar
Oxnard / 21 października 2019 o 21:32
+3
A może, tak parę miejsc pracy? Zamiast absurdów!
Avatar
Ale jaja / 30 października 2019 o 23:13
+2
Trochę przegięcie z tą filharmonią. Po co komu i dlaczego.
Avatar
mariusz / 22 października 2019 o 09:01
+2
Zgorzknialcy. Potrzebna jest bardzo, duża sala widowiskowa. Podobnej wielkości miasta , takowe sale lub amfiteatry dawno sobie zafundowały. Podobnie Orkiestra Symfoniczna , niezwykle zasłużona dla kultury narodowej. I ciągle znacząca w kraju. Funkcjonuje w prymitywnych warunkach. Dodatkowo zabytek klasy światowej - Stare Miasto w Zamościu - nakazuje wręcz ; być otwartym dla turystów. Mieć przygotowane dla nich standardowe lub specjalne (godne Zabytku) atrakcje. Dziś nie jest atrakcją zagracanie Rynku Wielkiego konstrukcjami scen do prezentacji discopolo i utrudnianie życia mieszkańcom.
Zgorzknialcy. Potrzebna jest bardzo, duża sala widowiskowa. Podobnej wielkości miasta , takowe sale lub amfiteatry dawno sobie zafundowały. Podobnie Orkiestra Symfoniczna , niezwykle zasłużona dla kultury narodowej. I ciągle znacząca w kraju. Funkcjonuje w prymitywnych warunkach. Dodatkowo zabytek klasy światowej - Stare Miasto w Zamościu - nakazuje wręcz ; być otwartym dla turystów. Mieć przygotowane dla nich standardowe lub specjalne (godne Zabytku) atrakcje. Dziś nie jest atrakcją zagracanie Rynku Wielkiego konstrukcjami scen do prezenta... rozwiń
Avatar
esteta / 28 października 2019 o 08:49
+1
Jestem wielbicielem Zamościa – to moje kochane miasto położone w najpiękniejszej krainie. Poza tym lubię muzykę, koncerty i Włościańską Orkiestrę oraz szanuję dorobek ludzi, którzy dążą do powstania Filharmonii. Niemniej jestem realistą i zdaję sobie sprawę z przerostu tej inwestycji – Zamościa po prostu na nią nie stać. Budynek powinien być tańszy, ładniejszy, mniejszy i skromniejszy. Największą moją obawę budzi też samo wykonanie. W Polsce Wschodniej wpływy troglodytów z wiadomej partii wciąż są przeogromne i istnieje duża obawa, że zamiast filharmonii zbudują nam ogromną remizę i będzie akustyka jak w Lublinie.
Jestem wielbicielem Zamościa – to moje kochane miasto położone w najpiękniejszej krainie. Poza tym lubię muzykę, koncerty i Włościańską Orkiestrę oraz szanuję dorobek ludzi, którzy dążą do powstania Filharmonii. Niemniej jestem realistą i zdaję sobie sprawę z przerostu tej inwestycji – Zamościa po prostu na nią nie stać. Budynek powinien być tańszy, ładniejszy, mniejszy i skromniejszy. Największą moją obawę budzi też samo wykonanie. W Polsce Wschodniej wpływy troglodytów z wiadomej partii wciąż są przeogromne i istnieje duża obawa, że zamias... rozwiń
Avatar
Poldek / 21 października 2019 o 19:39
+1
Potrzeba jeszcze w Zamosciu zbudowac Ministerstwo Slusznych Krokow, panie prezydencie Wnuk. Jesli sie uda, jest Pan wielki!
Avatar
Bywalec Zamościa / 2 listopada 2019 o 17:39
0
O matko jedyna!!! Kto teraz tym Zamościem zarządza? Co to za idiotyzmy?  Może jeszce stadion na 60 tys miejsc wybudują? Po pijaku to wymyślili? Odkąd jest Wnuk wiochę robią przez całe lato na runku z głupawym mprezami i dziadowskm disco polo a teraz na kulturę wyższą im sę zebrało? Niech zrobia porządek na starym miescie bo za chwile stare baby zaczną tam handlować pietruszką i gaciami. Tu i tam zaczyna odpadać tynk z kamienic, gzymsy pod nieszczelnymi rynnami się sypią i nikt się za to nie boerze. Przyjdzie zima , mróz porozsadza ale co tam stare miasto - wybudują sobie misia na skalę ich możliwości który odpowiada żywotnym interesom .... no właśnie, kogo???
O matko jedyna!!! Kto teraz tym Zamościem zarządza? Co to za idiotyzmy?  Może jeszce stadion na 60 tys miejsc wybudują? Po pijaku to wymyślili? Odkąd jest Wnuk wiochę robią przez całe lato na runku z głupawym mprezami i dziadowskm disco polo a teraz na kulturę wyższą im sę zebrało? Niech zrobia porządek na starym miescie bo za chwile stare baby zaczną tam handlować pietruszką i gaciami. Tu i tam zaczyna odpadać tynk z kamienic, gzymsy pod nieszczelnymi rynnami się sypią i nikt się za to nie boerze. Przyjdzie zima , mróz porozsadza ale co ta... rozwiń
Avatar
KK / 24 października 2019 o 21:43
0
Nas też to czeka ***s://niezalezna.pl/294414-unesco-praga-zniknie-z-listy , tylko że Praga da sobie radę bez wpisu na liste UNESCO - Zamościowi będzie trudniej .... 70% turystów odwiedza nas tylko z tego powodu. Hotelarze , restauratorzy nie spijcie - prtestujcie póki jest na to czas . Najlepiej na najbliższej radzie miasta w poniedziałek 28.10
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 18:49
0
To kiedy tor Formuły 1 powstanie w Zamościu?
Avatar
Bywalec Zamościa / 2 listopada 2019 o 17:39
0
O matko jedyna!!! Kto teraz tym Zamościem zarządza? Co to za idiotyzmy?  Może jeszce stadion na 60 tys miejsc wybudują? Po pijaku to wymyślili? Odkąd jest Wnuk wiochę robią przez całe lato na runku z głupawym mprezami i dziadowskm disco polo a teraz na kulturę wyższą im sę zebrało? Niech zrobia porządek na starym miescie bo za chwile stare baby zaczną tam handlować pietruszką i gaciami. Tu i tam zaczyna odpadać tynk z kamienic, gzymsy pod nieszczelnymi rynnami się sypią i nikt się za to nie boerze. Przyjdzie zima , mróz porozsadza ale co tam stare miasto - wybudują sobie misia na skalę ich możliwości który odpowiada żywotnym interesom .... no właśnie, kogo???
O matko jedyna!!! Kto teraz tym Zamościem zarządza? Co to za idiotyzmy?  Może jeszce stadion na 60 tys miejsc wybudują? Po pijaku to wymyślili? Odkąd jest Wnuk wiochę robią przez całe lato na runku z głupawym mprezami i dziadowskm disco polo a teraz na kulturę wyższą im sę zebrało? Niech zrobia porządek na starym miescie bo za chwile stare baby zaczną tam handlować pietruszką i gaciami. Tu i tam zaczyna odpadać tynk z kamienic, gzymsy pod nieszczelnymi rynnami się sypią i nikt się za to nie boerze. Przyjdzie zima , mróz porozsadza ale co ta... rozwiń
Avatar
Ale jaja / 30 października 2019 o 23:13
+2
Trochę przegięcie z tą filharmonią. Po co komu i dlaczego.
Avatar
esteta / 28 października 2019 o 08:49
+1
Jestem wielbicielem Zamościa – to moje kochane miasto położone w najpiękniejszej krainie. Poza tym lubię muzykę, koncerty i Włościańską Orkiestrę oraz szanuję dorobek ludzi, którzy dążą do powstania Filharmonii. Niemniej jestem realistą i zdaję sobie sprawę z przerostu tej inwestycji – Zamościa po prostu na nią nie stać. Budynek powinien być tańszy, ładniejszy, mniejszy i skromniejszy. Największą moją obawę budzi też samo wykonanie. W Polsce Wschodniej wpływy troglodytów z wiadomej partii wciąż są przeogromne i istnieje duża obawa, że zamiast filharmonii zbudują nam ogromną remizę i będzie akustyka jak w Lublinie.
Jestem wielbicielem Zamościa – to moje kochane miasto położone w najpiękniejszej krainie. Poza tym lubię muzykę, koncerty i Włościańską Orkiestrę oraz szanuję dorobek ludzi, którzy dążą do powstania Filharmonii. Niemniej jestem realistą i zdaję sobie sprawę z przerostu tej inwestycji – Zamościa po prostu na nią nie stać. Budynek powinien być tańszy, ładniejszy, mniejszy i skromniejszy. Największą moją obawę budzi też samo wykonanie. W Polsce Wschodniej wpływy troglodytów z wiadomej partii wciąż są przeogromne i istnieje duża obawa, że zamias... rozwiń
Avatar
KK / 24 października 2019 o 21:43
0
Nas też to czeka ***s://niezalezna.pl/294414-unesco-praga-zniknie-z-listy , tylko że Praga da sobie radę bez wpisu na liste UNESCO - Zamościowi będzie trudniej .... 70% turystów odwiedza nas tylko z tego powodu. Hotelarze , restauratorzy nie spijcie - prtestujcie póki jest na to czas . Najlepiej na najbliższej radzie miasta w poniedziałek 28.10
Avatar
Stary / 22 października 2019 o 14:23
+7
Niech mnie ktoś uszczypnie..... Największa w Polsce Filharmonia w Łodzi ma salę główną na 900miejsc i kameralną na 180. W Krakowie filharmonia ma 450miejsc ,ale to stary budynek. W Olsztynie nowa "filharmonia" ma 600miejsc w Szczecinie piękna filharmonia 700miejsc. W tych wszystkich miastach sale wypełniają się max w 80%, a średnio w 30% . W Zamościu wymarzyli sobie salę główną na 1500miejsc - Powstanie kolos, który przysłoni Stare Miasto - co skończy się wykluczeniem z listy UNESCO , będzie kosztował krocie, miasto się zadłuży po uszy, a utrzymanie takiego cacka to 3-4mln zł rocznie. Jak zrobią koncert biletowany to przyjdzie max 200osób. W Zamościu jest potrzebna porządna sala koncertowa dla Orkiestry im. K. Namysłowskiego ale na max 350-400 osób dobra akustycznie do tego garderoby i wszystko. Coś takiego powinno powstać przy Partyzantów na fundamentach komitetu lub przy Wyszyńskiego. Ładny budynek zmieniłby trochę obraz tej części miasta bo dziś wygląda gorzej niż getto. Działka przy Sadowej to teren rekreacyjno-sportowy tu mogłoby powstać "moczydło" -otwarte baseny - parkingi dla stadionu lub coś niskiego co nie przysłoni panoramy parku i Starego Miasta. Decyzja konserwatora zabytków to polityczna hucpa. Mam nadzieję, że prawdziwi "zabytkowcy" zaskarżą decyzję do UNESCO.
Niech mnie ktoś uszczypnie..... Największa w Polsce Filharmonia w Łodzi ma salę główną na 900miejsc i kameralną na 180. W Krakowie filharmonia ma 450miejsc ,ale to stary budynek. W Olsztynie nowa "filharmonia" ma 600miejsc w Szczecinie piękna filharmonia 700miejsc. W tych wszystkich miastach sale wypełniają się max w 80%, a średnio w 30% . W Zamościu wymarzyli sobie salę główną na 1500miejsc - Powstanie kolos, który przysłoni Stare Miasto - co skończy się wykluczeniem z listy UNESCO , będzie kosztował krocie, miasto się zad... rozwiń
Avatar
mariusz / 22 października 2019 o 09:01
+2
Zgorzknialcy. Potrzebna jest bardzo, duża sala widowiskowa. Podobnej wielkości miasta , takowe sale lub amfiteatry dawno sobie zafundowały. Podobnie Orkiestra Symfoniczna , niezwykle zasłużona dla kultury narodowej. I ciągle znacząca w kraju. Funkcjonuje w prymitywnych warunkach. Dodatkowo zabytek klasy światowej - Stare Miasto w Zamościu - nakazuje wręcz ; być otwartym dla turystów. Mieć przygotowane dla nich standardowe lub specjalne (godne Zabytku) atrakcje. Dziś nie jest atrakcją zagracanie Rynku Wielkiego konstrukcjami scen do prezentacji discopolo i utrudnianie życia mieszkańcom.
Zgorzknialcy. Potrzebna jest bardzo, duża sala widowiskowa. Podobnej wielkości miasta , takowe sale lub amfiteatry dawno sobie zafundowały. Podobnie Orkiestra Symfoniczna , niezwykle zasłużona dla kultury narodowej. I ciągle znacząca w kraju. Funkcjonuje w prymitywnych warunkach. Dodatkowo zabytek klasy światowej - Stare Miasto w Zamościu - nakazuje wręcz ; być otwartym dla turystów. Mieć przygotowane dla nich standardowe lub specjalne (godne Zabytku) atrakcje. Dziś nie jest atrakcją zagracanie Rynku Wielkiego konstrukcjami scen do prezenta... rozwiń
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 21:54
+8
Zenek Martyniuk zagra na otwarciu!
Avatar
Oxnard / 21 października 2019 o 21:32
+3
A może, tak parę miejsc pracy? Zamiast absurdów!
Avatar
Poldek / 21 października 2019 o 19:39
+1
Potrzeba jeszcze w Zamosciu zbudowac Ministerstwo Slusznych Krokow, panie prezydencie Wnuk. Jesli sie uda, jest Pan wielki!
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 18:49
0
To kiedy tor Formuły 1 powstanie w Zamościu?
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie 0

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020 (RPO WL).

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie!

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie! 0

Czym jest bon na zasiedlenie dla bezrobotnego do 30 roku życia i kto może się o niego ubiegać? Jeżeli jesteś osobą bezrobotną do 30 roku życia zarejestrowaną w powiatowym/miejskim urzędzie pracy (PUP/MUP), to możesz ubiegać się o bon na zasiedlenie, który stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019 0 0

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego 0 0

Instytut Pamięci Narodowej zakończył poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego z lat 40. na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie. Wszystko wskazuje na to, że wydobyto szczątki więźniów przetrzymywanych na Zamku Lubelskim.

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta 0 3

Tym razem koszykarze Davida Dedka musieli się mocno napracować na zwycięstwo, ale zanotowali siódmą wygraną w sezonie. W czwartek Start pokonał u siebie GTK Gliwice 78:72.

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny]

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny] 31 70

Miejscy radni uchwalili dziś wieczorem nowe zasady i ceny postoju w Strefie Płatnego Parkowania. Przykłady? W ścisłym centrum pierwsza godzina zdrożeje z 3 zł na 3,90 zł. Mieszkańcy strefy kupią tańszy karnet tylko pod warunkiem, że rozliczają PIT w Lublinie. A posiadacze hybryd nie będą już zwolnieni z opłat za parkowanie

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok 17 58

W czwartek poznaliśmy projekt planu zagospodarowania terenów przy ul. Bohaterów Września, gdzie ma powstać nowy cmentarz komunalny, większy niż ten na Majdanku. Miejscy planiści proponują, by powstała tu także spopielarnia zwłok. Czy to dobry pomysł? Uwagi można zgłaszać Urzędowi Miasta do 30 grudnia

Akwarele Michała Suffczyńskiego
23 listopada 2019, 18:00

Akwarele Michała Suffczyńskiego 0 0

„Chwile zatrzymane” to tytuł wystawy prac artysty o których krytycy piszą, że cechuje je ogromna dbałość o jakość wypowiedzi malarskiej i wyrafinowany warsztat akwarelowego wirtuoza

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów 1 5

Ponad ćwierć miliona złotych ma wydać w przyszłym roku samorząd Lublina na opłacenie dodatkowych patroli policji, które będą chodzić po ustalonych przez miasto trasach.

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia]
galeria

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia] 0 7

W niedzielę hotel Ibis Styles Lublin Stare Miasto zaprasza na Dzień Otwarty. Od godz. 10 do 17 oprowadzanie po wszystkich zakamarkach i mały poczęstunek.

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą 4 8

Rozmowa z Adamem Chodzińskim, nowym dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku 16 35

Radni zatwierdzili w czwartek prezydencki pomysł na podwyżkę podatku od nieruchomości, którego obecne stawki obowiązują już drugi rok. Przyszłoroczne mają być większe. Podatek za 60-metrowe mieszkanie wzrośnie o 1,5 zł, w przypadku centrów handlowych podwyżka będzie liczona w dziesiątkach tysięcy złotych

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo] 126 28

Wina znalezione podczas remontu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce niemal na pewno pochodzą sprzed I wojny światowej. Znaleziskiem zajęli się eksperci, którzy po degustacji ocenili, że jeden ze stuletnich trunków smakuje świeżo, jakby miał 30–40 lat

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch
galeria

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch 4 23

Miasto zapowiada zmiany na skrzyżowaniu ul. Kunickiego z Wolską, 1 Maja i pl. Bychawskim. Usprawniony ma być skręt w prawo w ul. Kunickiego.

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza"
galeria

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza" 72 38

Rolnicy znowu o sobie przypominają. Wyjadą na drogi, m.in. w Radzyniu Podlaskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.