Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 grudnia 2018 r.
20:54

Tym oddychają mieszkańcy Zamościa. List otwarty stowarzyszenia [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora ask
0 7 A A

Członkowie Stowarzyszenia Zamość – nasz wspólny dom wystosowali list otwarty do mieszkańców miasta i urzędników z prośbą o zadbanie o powietrze. Pokazują im konkretne liczby wskazujące na to, jak zatrute jest powietrze, którym wszyscy oddychają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zrobiliśmy to w związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza w Zamościu i brakiem zdecydowanych działań ze strony magistratu – przyznaje Diana Sawicka, prezes stowarzyszenia.

Nadawcy proszą o podjęcie stanowczych działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Podkreślają, że jest ono zatrute przez większą część roku, a stężenie substancji trujących w konsekwencji prowadzi do poważnych schorzeń, a nawet śmierci.

Liczby szokują. Normy stężenia pyły zawieszonego wynoszą 25 ug/m3. Tymczasem w Zamościu przy ul. Dobrej 23 marca tego roku było to 750 ug/m3, a przy ul. Kalinowej – 530 ug/m3. Podobne liczny można mnożyć.

– Wielokrotnie podejmowaliśmy działania zmierzające do eliminacji patologicznych zjawisk związanych z paleniem odpadów oraz nieprawidłowym spalaniem fatalnej jakości węgla – przyznają. – Wypracowane metody zapobiegania i zwalczania patologii nie zostało jednak w wystarczającym stopniu wprowadzone w życie, a w podejmowanych działaniach brak determinacji.

Dlatego członkowie Stowarzyszenia proszą o zwiększenia liczby punktów monitorowania jakości powietrza w mieście, zwiększenia liczby kontroli domowych palenisk i wyposażenia Straży Miejskiej w urządzenia umożliwiające takie kontrole. Na liście pomysłów jest też wprowadzenie skutecznego zakazu palenia odpadów zielonych na prywatnych posesjach i w ogródkach działkowych oraz umożliwienie mieszkańcom oddawania takich odpadów. 

List otwarty

Mieszkańcy miasta Zamościa wraz ze stowarzyszeniem „Zamość Nasz Wspólny Dom”, zwracają się z apelem o niezwłoczne podjęcie stanowczych działań, mających na celu poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Wszystkim nam, zależy aby oddychać czystym powietrzem. Niestety fakty są takie, że jest ono zatrute przez większą część roku, a stężenia substancji trujących we wdychanym przez nas i nasze dzieci powietrzu, są poza wszelkimi norami i w konsekwencji musza prowadzić do poważnych schorzeń, a nawet śmierci.

Wielokrotnie jako stowarzyszenie, na prośbę i wraz z mieszkańcami, podejmowaliśmy działania zmierzające do eliminacji patologicznych zjawisk związanych z paleniem odpadów oraz nieprawidłowym spalaniem fatalnej jakości węgla. Odbyliśmy wiele spotkań z przedstawicielami władz miasta, przeprowadziliśmy pomiary stężeń pyłów zawieszonych PM 1 PM 2.5 i PM 10. Ich wyniki były prezentowane podczas sesji Rady Miasta, prowadziliśmy również kampanie informacyjne. Pomimo zapewnień ze strony władz, wypracowane podczas spotkań metody zapobiegania i zwalczania patologicznych zjawisk, nie zostały w wystarczającym stopniu wprowadzone w życie, a w podejmowanych działaniach widać brak determinacji.

Przypominamy:

Zanieczyszczenia powietrza powstałe na skutek niskiej emisji (tlenki azotu, dwutlenek siarki, tlenki węgla, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, ozon, pył zawieszony – PM 1 PM 10 i PM 2,5) są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Szacuje się, że W Europie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie ok. 440 tys. osób rocznie, w Polsce jest to ok. 44 tys.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustaliła konkretne normy stężeń pyłu zawieszonego. Obecnie jest to:

 • norma średniego dobowego stężenia pyłu PM2,5: 25 µg/m3

Natomiast międzynarodowy indeks czystości powietrza: AQI (air quality index) określa czystość powietrza jako:

0-35 doskonałe, 35- 75 dobre, 75-115 – lekko zanieczyszczone, 115-150 – średnio zanieczyszczone, 150 µg/m3bardzo zanieczyszczone, 250 µg/m3 - niebezpieczeństwo

Niestety, poziom stężeń, pyłów zawieszonych PM 1, PM 2,5 i PM 10 w naszym mieście wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Pomiary przeprowadzone w ubiegłym i  tym roku, pokazują jednoznacznie, że są to niejednokrotnie wartości przekraczające 500 µg/m3 pyłu PM 2,5 oraz 600 µg/m3 pyłu PM 10.

Przykładowe ubiegłoroczne wyniki pomiarów na osiedlu Powiatowa:

Data:                                                 stężenie PM 2,5 w µg/m3                ulica:

24 marzec 2018 godzina 16.00                                  270                        ul. Sowińskiego

23 marzec 2018 godzina 21.00                                  530                        ul. Kalinowa

23 marzec 2018 godzina 20.40                                  317                        ul. Sowińskiego

23 marzec 2018 godzina 20.48                                  457                        ul. Lazurowa

23 marzec 2018 godzina 20.52                                  750                         ul. Dobra

23 marzec 2018 godzina 20.55                                  341                        ul. Szwedzka

21 marzec 2018 godzina 07.00                                  260                        ul. Sowińskiego

21 marzec 2018 godzina 07.00                                  280                         ul. Lazurowa

7 marca 2018 godzina 17.30 (zebranie osiedlowe) 100                        szkoła nr 9 w środku

7 marca 2018 godzina 18.00 (zebranie osiedlowe) 250                        szkoła na zewnątrz

7 marca 2018 godzina 18.20 (zebranie osiedlowe) 410         ul. Olchowa koło przedszkola nr 14

Należy tutaj dodać, iż jedyny czujnik zanieczyszczeń  powietrza w naszym mieście, umieszczony jest przy ulicy Hrubieszowskiej, niedaleko granic miasta w terenie otwartym. Tak naprawdę, zamiast obrazować stan faktyczny, zaciemnia nam prawdziwy obraz zanieczyszczenia powietrza. Potwierdziły to nasze pomiary wykonywane w tym samym czasie przy ulicy Hrubieszowskiej i w innych obszarach naszego miasta.

Czego oczekujemy jako mieszkańcy:

 1. Bezzwłocznego wprowadzenia monitoringu zanieczyszczenia powietrza, opartego na co najmniej kilkunastu punktach pomiarowych, rozmieszczonych w całym mieście, ze szczególnym uwzględnieniem osiedla Powiatowa, Karolówka i Św. Piątka (największe notowane stężenia zanieczyszczeń).
 2. Zwiększenia skuteczności Straży Miejskiej oraz zaangażowania policji, w kontekście bezwzględnego podejmowania czynności kontrolnych i działań służbowych
  w stosunku do osób nieprzestrzegających zasad palenia w piecach. Konieczne jest
  w tym aspekcie, jak to ma miejsce w innych miastach, raportowanie ilości podjętych interwencji, pobranych próbek i wystawionych mandatów oraz liczby spraw skierowanych na drogę sądową.
 3. Wyposażenia straży miejskiej w mierniki stężenia zanieczyszczeń powietrza oraz możliwości pobierania próbek popiołu z pieców, celem poddania ich badaniom.
 4. Skutecznej eliminacji zjawiska wypalenia odpadów zielonych na terenie posesji prywatnych oraz na terenie ogródków działkowych, ze szczególnym uwzględnieniem ogródków zlokalizowanych przy ulicach Sikorskiego i Drogi Męczenników Rotundy.
 5. Umożliwienie mieszkańcom oddawania odpadów zielonych, poprzez ustawienie na terenie osiedli pojemników na odpady biodegradowalne lub / i stworzenie możliwości oddania tych odpadów w godzinach wieczornych, sześć dni w tygodniu (włącznie
  z sobotą) w punktach selektywnej zbiórki odpadów PGK. W przypadku braku możliwości zapewnienia pracowników w godzinach wieczornych,  można to zrobić poprzez np. nadzór kamer (rozwiązanie przyjęte w innych miastach).
 6. Skutecznej weryfikacji osób niesegregujących odpadów – pomimo złożonej deklaracji, poprzez kontrolę odbieranych kontenerów na odpady zmieszane.
 7. Stworzenie programu poprawy jakości powietrza w mieście Zamościu i włączenie
  do działań radnych oraz zarządów osiedli (oczywiście jako mieszkańcy
  i stowarzyszenie służymy doświadczeniem i pomocą).
 8. Monitorowanie oraz podjęcie działań zaradczych, odnośnie poprawy jakości powietrza w szkołach i przedszkolach, ze szczególnym uwzględnieniem szkół zlokalizowanych na terenie osiedli domków jednorodzinnych.

(...)

Należy również apelować do rządzących o zmianę polityki energetycznej. Najważniejszy jest tu oczywiście jak zwykle, czynnik ekonomiczny. Zamiast finansować wątpliwie, co do skuteczności, działania związane z docieplaniem budynków z pieniędzy budżetowych,  powinno się znacząco obniżyć ceny paliwa gazowego, używanego do ogrzewania gospodarstw domowych. Możliwe jest to poprzez wprowadzenie limitów tańszego gazu, przeznaczonego do ogrzewania domu lub mieszkania. Takie rozwiązanie znacząco ograniczałoby  nieefektywne spalanie węgla w domowych piecach, co w oczywisty sposób przełoży się na poprawę jakości powietrza w naszym kraju. Państwo powinno inwestować w odnawialne źródła energii, jako innowacyjny przemysł, który stworzy nowe miejsca pracy i zdecydować się na odejście od węgla kamiennego. Konieczna jest również edukacja ekologiczna propagowanie zielonej energii wśród społeczeństwa.

Zanieczyszczenie powietrza kosztuje Nas za dużo. Czas to zmienić!

Z poważaniem

Zarząd Stowarzyszenia Zamość- Nasz Wspólny Dom

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mieszkaniec / 27 grudnia 2018 r. o 16:25
Bo oni siebie nie trują to leci przecież do sąsiada
Avatar
Krzysztof / 27 grudnia 2018 r. o 14:10
Jeśli byłaby możliwość instalacji paneli solarnych z pomocą Unii europejskiej dla osób najbiedniejszych to i zanieczyszczenie powietrza by spadło. Niestety budżet "Państwa" stracilby wtedy kolosalne sumy z podatków na węgiel i gaz co się w ogóle nie kalkuluje. Do tego osoby, które mają takie instalacje muszą odprowadzać bardzo wysokie podatki za uzysk energetyczny co z drugiej strony nie opłaca się osobom, które chciałby zainstalować takowe instalacje. Więc koło się zamyka a wszystko przez to co mógło by stracić "Państwo". Nie miejcie więc pretensji do władz miasta a do "Władz Państwa".  Pozdrawiam.
Jeśli byłaby możliwość instalacji paneli solarnych z pomocą Unii europejskiej dla osób najbiedniejszych to i zanieczyszczenie powietrza by spadło. Niestety budżet "Państwa" stracilby wtedy kolosalne sumy z podatków na węgiel i gaz co się w ogóle nie kalkuluje. Do tego osoby, które mają takie instalacje muszą odprowadzać bardzo wysokie podatki za uzysk energetyczny co z drugiej strony nie opłaca się osobom, które chciałby zainstalować takowe instalacje. Więc koło się zamyka a wszystko przez to co mógło by stracić "Państwo"... rozwiń
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 10:39
I czego oczekujecie od tej władzy, przecież ona niczego nie zrobi, bo wybierają ją ci, którzy najbardziej tym" wyngielkiem" kopcą, zresztą to dziwne, że każdego właściciela stać na okazałą wielopiętrową kamienicę ozdobioną oczkiem wodnym, solidnym ogrodzeniem z garażem i co najmniej dwoma autami, ale już nie stać na ogrzewanie gazem,
Avatar
pdw / 27 grudnia 2018 r. o 11:34
Ta Sawicka to lewa...od Biedronia.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 07:29
Na mojej Nokii inne numerki się wyświetlają, czy to znaczy że inne powietrze mam?
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 07:38
Wszystko zatrute a ludzkie bydło żyje dłużej niż kiedyś!
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 06:41
Ubierzcie łapcie i zgrzebne łachy, pozbądźcie się smartfonów i telewizorów, zaprzęgnijcie konia do wozu drabiniastego i będziecie mieli eko czyste powietrze
Avatar
Mieszkaniec / 27 grudnia 2018 r. o 16:25
Bo oni siebie nie trują to leci przecież do sąsiada
Avatar
Krzysztof / 27 grudnia 2018 r. o 14:10
Jeśli byłaby możliwość instalacji paneli solarnych z pomocą Unii europejskiej dla osób najbiedniejszych to i zanieczyszczenie powietrza by spadło. Niestety budżet "Państwa" stracilby wtedy kolosalne sumy z podatków na węgiel i gaz co się w ogóle nie kalkuluje. Do tego osoby, które mają takie instalacje muszą odprowadzać bardzo wysokie podatki za uzysk energetyczny co z drugiej strony nie opłaca się osobom, które chciałby zainstalować takowe instalacje. Więc koło się zamyka a wszystko przez to co mógło by stracić "Państwo". Nie miejcie więc pretensji do władz miasta a do "Władz Państwa".  Pozdrawiam.
Jeśli byłaby możliwość instalacji paneli solarnych z pomocą Unii europejskiej dla osób najbiedniejszych to i zanieczyszczenie powietrza by spadło. Niestety budżet "Państwa" stracilby wtedy kolosalne sumy z podatków na węgiel i gaz co się w ogóle nie kalkuluje. Do tego osoby, które mają takie instalacje muszą odprowadzać bardzo wysokie podatki za uzysk energetyczny co z drugiej strony nie opłaca się osobom, które chciałby zainstalować takowe instalacje. Więc koło się zamyka a wszystko przez to co mógło by stracić "Państwo"... rozwiń
Avatar
pdw / 27 grudnia 2018 r. o 11:34
Ta Sawicka to lewa...od Biedronia.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 10:39
I czego oczekujecie od tej władzy, przecież ona niczego nie zrobi, bo wybierają ją ci, którzy najbardziej tym" wyngielkiem" kopcą, zresztą to dziwne, że każdego właściciela stać na okazałą wielopiętrową kamienicę ozdobioną oczkiem wodnym, solidnym ogrodzeniem z garażem i co najmniej dwoma autami, ale już nie stać na ogrzewanie gazem,
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 07:38
Wszystko zatrute a ludzkie bydło żyje dłużej niż kiedyś!
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 07:29
Na mojej Nokii inne numerki się wyświetlają, czy to znaczy że inne powietrze mam?
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 06:41
Ubierzcie łapcie i zgrzebne łachy, pozbądźcie się smartfonów i telewizorów, zaprzęgnijcie konia do wozu drabiniastego i będziecie mieli eko czyste powietrze
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 listopada 2022 r.

Mundial 2022: Walia – Anglia 0:3, USA lepsze od Iranu

Mundial 2022: Walia – Anglia 0:3, USA lepsze od Iranu

Ostatnie mecze w grupie B zakończyły się bez niespodzianki. Dalej grają Anglia i USA. Pierwsza z ekip bez większych problemów ograła Walię 3:0. Drugie spotkanie pomiędzy Amerykanami i Iranem zakończyło się wynikiem 1:0, a „złotego” gola zdobył Christian Pulisić.

Zmiana warty u lubelskich terytorialsów
zdjęcia
galeria

Zmiana warty u lubelskich terytorialsów

Po ponad sześciu latach płk Tadeusz Nastarowicz pożegnał się z funkcją dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od 1 grudnia będzie dowodził słynną 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich.

Nagrody gospodarcze Lublina przyznane. W tym roku ukłony za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zdjęcia
Zdjęcia
galeria

Nagrody gospodarcze Lublina przyznane. W tym roku ukłony za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zdjęcia

Poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagród Gospodarczych Prezydenta Miasta Lublin, które rozdano już po raz czternasty.

Brat wicepremiera wejdzie do Sejmu. Leszek Kowalczyk przyjmie mandat posła

Brat wicepremiera wejdzie do Sejmu. Leszek Kowalczyk przyjmie mandat posła

Leszek Kowalczyk z Prawa i Sprawiedliwości zostanie nowym posłem z województwa lubelskiego. Dotychczasowy radny sejmiku województwa ślubowanie złoży podczas środowego posiedzenia Sejmu.

Lublin. Złapał szczeniaczka, uderzył o framugę, skakał po Koksie

Lublin. Złapał szczeniaczka, uderzył o framugę, skakał po Koksie

Maciej Z. stanie przed sądem i będzie odpowiadał za wydarzenia z jesieni 2019 roku. Wtedy właśnie rzucił się na szczeniaka o imieniu Koks.

Nie żyje Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ

Nie żyje Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ

Zmarła Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – poinformował NFZ.

Mundial 2022: Holandia i Senegal grają dalej

Mundial 2022: Holandia i Senegal grają dalej

W każdym meczu fazy grupowej Holandia nie zachwyciła. Tak samo było we wtorek przy okazji starcia z Katarem. „Pomarańczowi” wygrali 2:0, ale nie ma chyba w tym momencie kibica, który wierzy, że drużyna Louisa van Gaala nadal jest w gronie faworytów mundialu.

Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury. Tym razem „Blisko”

Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury. Tym razem „Blisko”

Różne rodzaje bliskości — to temat przewodni spektaklu w choreografii Tomka Ciesielskiego. „Blisko”. Opowiada o tym, jak obecność drugiego człowieka wpływa na życie każdego z nas i jak ważną rolę w bliskości odgrywa czas.

Prezydent Maj chciał podwyżki, ale radni nie chcą droższych śmieci w Puławach. Jest decyzja

Prezydent Maj chciał podwyżki, ale radni nie chcą droższych śmieci w Puławach. Jest decyzja

Nadal nie wiemy, ile będzie wynosić nowa opłata za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Podczas ostatniej sesji radni odrzucili dwa projekty uchwał przygotowane przez prezydenta, krytykując brak przedstawienia im wyliczeń tłumaczących skalę podwyżki.

Zamość. Bajkowe mikołajki w CKF Stylowy
6 grudnia 2022, 15:00

Zamość. Bajkowe mikołajki w CKF Stylowy

Kino w Zamościu szykuje specjalny mikołajkowy repertuar. 6 grudnia na ekranie Centrum Kultury Filmowej w Zamościu do obejrzenia będą aż cztery filmy adresowane do najmłodszych.

Trzy damy polskiego malarstwa już na Zamku. Te obrazy kosztowały ponad 1 mln zł. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Trzy damy polskiego malarstwa już na Zamku. Te obrazy kosztowały ponad 1 mln zł. Zdjęcia

Cztery obrazy trzech polskich artystek z przełomu XIX i XX wieku nabyło Muzeum Narodowe w Lublinie. Najnowsze zakupy, warte ponad milion złotych, można już oglądać w muzealnej ekspozycji.

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Zaczęło się w Skierbieszowie, skończyło w Zamościu
zdjęcia
galeria

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Zaczęło się w Skierbieszowie, skończyło w Zamościu

Uroczystościami zorganizowanymi w poniedziałek w Zamościu zakończyły się tegoroczne, trzydniowe obchody 80. rocznicy wysiedleń Zamojszczyzny.

Prosta sprawa. Dzieci zatroszczyły się o jeże i zrobiły im domki na zimę

Prosta sprawa. Dzieci zatroszczyły się o jeże i zrobiły im domki na zimę

Specjalne kopce dla śpiących jeży powstały przy niemal 30 miejskich przedszkolach na terenie Lublina. Za usypywanie kopców zabrały się same dzieci.

Portal with RTX: Kiedy premiera i jakie są wymagania sprzętowe? (wideo)
film

Portal with RTX: Kiedy premiera i jakie są wymagania sprzętowe? (wideo)

Dobre wiadomości: Portal with RTX będzie darmowy dla sporej liczby graczy, a premiera już lada tydzień. Zła wiadomość: żeby w ogóle zagrać będziemy potrzebowali karty graficznej RTX 3060.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium