„Etyka w architekturze”, „Etyka w procesie budowania i projektowania”, „Wartości etyczne Zamościa”, „Zamojskie spory etyki z praktyką” – to cztery bloki tematyczne konferencji naukowej, którą zorganizowała Akademia Zamojska wspólnie z PAN i Archiwum Państwowym w Zamościu.
Wśród prelegentów i uczestników dyskusji znaleźli się architekci, filozofowie i archiwariusze. Wszystkie wystąpienia podporządkowane były głównemu tematowi wydarzenia, który brzmiał: "Etyczne wymiary architektury miasta. Inspiracje zamojskie".
– Zamość to miasto zaprojektowane w stylu antropomorficznym, czyli odwzorowującym człowieka. Cóż może być bardziej etycznego na świecie niż człowiek, ze swoją wolną wolą, działalnością, kreującą postawy społeczne i moralne – mówił Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa. Podkreślał też, że Zamość poza tym, że był silną, niezdobytą twierdzą i ośrodkiem handlowym, to również miastem wielokulturowy.
– Zamość jest Miastem Idealnym, z którego mogą pójść bardzo mocne przesłania dla środowisk, które zajmują się architekturą, urbanistyką, zarówno w kategorii rozwoju miasta, jak też nauczania, a jednym z wątków naszej konferencji jest kwestia nauczania etyki zawodowej architektów – podkreślał z kolei prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Kuziak, przewodniczący Komisji Urbanistyki i Architektury krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk.