Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 listopada 2022 r.
9:14

Zamość. Straż Miejska jest niepotrzebna? Temat stanie na najbliższej sesji

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 0 A A
Strażnicy miejscy podczas uroczystości patriotycznych nie tylko je zabezpieczają, ale też pełnią funkcje reprezentacyjne. Na co dzień ciężko pracują
Strażnicy miejscy podczas uroczystości patriotycznych nie tylko je zabezpieczają, ale też pełnią funkcje reprezentacyjne. Na co dzień ciężko pracują (fot. Anna Szewc/Archiwum)

Straż Miejska jest w Zamościu niepotrzebna – uznał pewien obywatel i petycję w sprawie rozwiązania tej formacji skierował do Rady Miasta. Temat stanie na najbliższej, poniedziałkowej sesji. Nie zanosi się jednak na to, aby propozycja mieszkańca została zrealizowana.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji temat potraktowała poważnie. Pismem od mieszkańca zajmowała się trzykrotnie na posiedzeniach we wrześniu, październiku i listopadzie, by ostatecznie jednogłośnie uznać petycję za bezzasadną. Projekt uchwały z propozycją takiego rozstrzygnięcia ma być głosowany w poniedziałek.

Strażników za mało?

Komendant SM w Zamościu również uważa, że ta służba jest w mieście potrzebna, a jego podwładni naprawdę mają co robić.

– Jeżeli wziąć pod uwagę, że w ciągu pierwszego półrocza tego roku strażnicy wykonali ponad 15 tys. różnych czynności, a tych pracujących na "pierwszej linii" jest 19, zaś uwzględniając np. urlopy, czy nieobecności chorobowe tak naprawdę 15, to okazuje się, że każda z tych osób wykonała ok. 1000 różnych zadań – argumentuje Marian Puszka.

Podkreśla, że jego podwładni podejmują interwencje, patrolują miasto, biorą udział w asystach, a także prowadzą różnego rodzaju działania prewencyjne. Zapewnia, że zadań do wykonania im nie brakuje. Zdaniem Puszki, straży likwidować nie tylko nie należy, ale tak naprawdę jeszcze przydałoby się jej wzmocnienie etatowe. Teraz cała ta jednostka to 10 osób obsługujących całodobowo monitoring miejski, 19 funkcjonariuszy umundurowanych, komendant i zaledwie dwie osoby w administracji. – Jesteśmy jednostką maksymalnie odbiurokratyzowaną – przekonuje komendant.

Policja jest na tak

Potrzebę funkcjonowania w Zamościu tej służby widzi również policja. – Strażnicy miejscy zajmują się głównie zapewnianiem bezpieczeństwa mieszkańcom, ale też przyjezdnym, turystom, zwłaszcza w rejonie Starego Miasta. Niejednokrotnie pomagali nam i cały czas pomagają również w zabezpieczaniu różnego rodzaju uroczystości czy imprez – mówi Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Wspomina również o wspólnych patrolach strażników i policjantów, których najwięcej jest zwłaszcza w okresach świątecznych, w weekendy czy też w sezonie turystycznym. – Poza tym pełnią służbę jako funkcjonariusze umundurowani, a już sam widok takich patroli wpływa na poczucie bezpieczeństwa – dodaje policjantka.

Dla jej formacji szczególnie istotna jest też współpraca wynikająca z tego, że to Straż Miejska ma u siebie centrum monitoringu. – Nagrania z kamer wielokrotnie były przez nas wykorzystywane w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych, dzięki czemu mogliśmy ustalić przebieg zdarzeń, a niejednokrotnie również ustalić sprawców przestępstw – podsumowuje Krukowska-Bubiło.

Zapracowany jak strażnik

Podobnego zdania byli radni badający zasadność petycji. – Nadmienić należy, iż patrolowaniem, interweniowaniem i innymi działaniami objęty jest przez Straż Miejską obszar całego miasta i nie ogranicza się tylko do zagadnień parkowania – czytamy w uzasadnieniu podpisanym przez Jolantę Fugiel, przewodniczącą komisji zajmującej się petycją. Według członków komisji, straż realizuje swoje obowiązki na właściwym poziomie, a "fakt ten odzwierciedlony jest w informacjach o stanie bezpieczeństwa, które systematycznie są przedkładane Radzie Miasta i zawsze znajdują akceptację i pozytywną ocenę".

Tak było również w sierpniu tego roku, gdy SM składała raport ze swoich działań w pierwszym półroczu. W zestawieniu podano, że od początku stycznia do końca czerwca strażnicy odnotowali 1716 wykroczeń. Z tego najwięcej, bo 1287 dotyczyło kwestii bezpieczeństwa i porządku w komunikacji. Wymierzyli za to 79 mandatów na 9,3 tys. zł, 39 wniosków o ukaranie skierowali do sądu, a w 1169 przypadkach skończyło się na pouczeniach. Przez te 6 miesięcy strażnicy stwierdzili również 134 wykroczenia przeciwko ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Mandatów było 30 na 3 tys. zł, zaś w 104 przypadkach zastosowano "środek oddziaływania wychowawczego". Strażnicy miejscy przeprowadzili również 5869 kontroli, wylegitymowali 844 osoby. Wykonywali konwoje (163), udzielali asyst (16), przeprowadzali prelekcje (4) i zabezpieczyli 62 imprezy. Przez dłuższy czas byli też angażowani (116 czynności) przy kierowaniu ruchem na ul. Lipskiej, gdzie w związku z remontem tworzyły się potężne korki. Poza tym zrealizowali aż 3019 interwencji, w tym najwięcej po zgłoszeniach od mieszkańców (1316), a dalej wynikających z funkcjonowania monitoringu (851), ale też na wnioski różnych instytucji (234), a także dyżurnego KMP (29). Podczas własnych patroli interweniowali zaś 589 razy.

Temat likwidacji SM w Zamościu nie jest nowy. Już pięć lat temu radni głosowali nad takim rozwiązaniem, gdy z inicjatywą uchwałodawczą wyszła grupa mieszkańców i pod swoim pomysłem zebrała 500 podpisów. Radni to rozwiązanie odrzucili niemal jednogłośnie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium