Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

1 lutego 2023 r.
6:36

Miejska spółka poszła drogą lex deweloper. Radni stają twardo przeciw nowym blokom

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Na tym rozległym, ale niewykorzystywanym od lat terenie przy ul. Wyszyńskiego plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje bloki, ale trzykondygnacyjne. Natomiast i PR-BUD Developer i TBS chcieli budować wyższe, dlatego potrzebowali w ramach specustawy zgody radnych. Ale ani dla prywatnego inwestora, ani dla miejskiej spółki nie ma na to „zielonego światła”.
Na tym rozległym, ale niewykorzystywanym od lat terenie przy ul. Wyszyńskiego plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje bloki, ale trzykondygnacyjne. Natomiast i PR-BUD Developer i TBS chcieli budować wyższe, dlatego potrzebowali w ramach specustawy zgody radnych. Ale ani dla prywatnego inwestora, ani dla miejskiej spółki nie ma na to „zielonego światła”. (fot. Anna Szewc)

Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie dostało zgody Rady Miasta Zamość na to, by przy ul. Wyszyńskiego zbudować dwa pięciokondygnacyjne bloki z podziemnymi garażami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Taki efekt głosowania nad „ustaleniem lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego” był właściwie do przewidzenia. Projektem uchwały zezwalającej TBS na budowę w trybie ustawy lex deweloper zajmowało się przed sesją pięć komisji RM i wszystkie zaopiniowały ją negatywnie. Podczas sesji słów krytyki również nie zabrakło.

To dla dobra mieszkańców

Zanim jednak dyskusja na ten temat rozgorzała, do przyjęcia uchwały namawiał radnych wiceprezydent Piotr Orzechowski.

– Te mieszkania są bardzo potrzebne. Grupa oczekujących na mieszkania w TBS jest pokaźna. Wniosków uzbierało się 172. Budowa byłaby częściowym zaspokojeniem tych potrzeb – argumentował.

Magdalena Godek, prezes TBS wyjaśniała, że planowana inwestycja zakłada budowę dwóch budynków wielorodzinnych ze 113 mieszkaniami z garażami podziemnymi. Na parterze mniejszego, przewidzianego do realizacji na początek zakładano wydzielenie lokali usługowych, które po wynajmie zasilałyby budżet TBS i powierzchni na siedzibę spółki, obecnie korzystającej odpłatnie z pomieszczeń Zakładu Gospodarki Lokalowej.

Mówiła, że projekt powstał z myślą o dobru mieszkańców, zwłaszcza osób słabiej zarabiających, których na zakup mieszkania nie stać. Przypomniała, że plan zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu zakłada budownictwo wielorodzinne, więc inwestycję można byłoby realizować bez pytania o zgodę radnych, tyle że wtedy bloki musiałyby wyglądać inaczej. – Ten projekt wyciska tę działkę jak cytrynę. Jeśli się nie zgodzicie, to bloki mogą powstać. Tylko mieszkań będzie mniej – wspierał panią prezes wiceprezydent Orzechowski.

Usługi? Po co nam to?

Jednak większość radnych była krytyczna wobec projektu, jaki im przedstawiono. – Po co nam te lokale użytkowe? Co tam można zlokalizować dla potrzeb mieszkańców tych budynków? Mieszkania TBS musi budować, ale nie musi usługowych na wynajem. My chcemy mieszkań więcej. Nie chcemy lokali usługowych – grzmiał radny Franciszek Josik (PiS).

– Te lokale powinniśmy sobie darować. Niech powstaną te mieszkania, niech tam się wreszcie zacznie coś dziać – argumentowała też jego klubowa koleżanka Jolanta Fugiel.

Radny Grzegorz Podgórski (KWW Marty Pfeifer) przedstawił zaś wyliczenia, dowodzące jego zdaniem, że mieszkania w zasobach TBS wcale do najtańszych nie należą. Ale też dorzucił. – Pani prezes, pani zrobiła wszystkie ruchy poza radą. Myśmy przekazali potężny majątek, a pani sobie działeczki po cichu zamieniła. A przyzwoitość to nakazuje, żeby to skonsultować. A teraz nas pani postawiła przed sytuacją, że my dzisiaj podejmując decyzję, dajemy deweloperowi coś gratis. Pani się dziwi, że my mamy wątpliwości? – pytał.

Także w wielu innych wypowiedziach powracała kwestia działek przy ul. Wyszyńskiego, ich zamiany i prywatnego inwestora. O co chodzi?

Kto stracił, kto zyskał?

Ten temat „wałkuje się” w Zamościu od dawna. Przypomnijmy, że jeszcze w 2018 roku miasto było właścicielem dwóch działek przy Wyszyńskiego. Dzieliła je węższa, prywatna, którą ostatecznie nabyła firma PR-BUD Development z Kalinowic. W 2019 samorząd swoje grunty przekazał TBS pod budowę bloków, ale niedługo po tym, w 2020 roku spółka zamienił się z deweloperem działkami.

Radni poczuli się oszukani. Poza tym niektórzy podejrzewali, że TBS na tej zamianie sporo straciło i w efekcie odrzucili wniosek inwestora, nie dając mu zgody na budowę w trybie specustawy. Ten się odwołał do WSA i uchwała samorządu została unieważniona. Sprawa wróciła do Zamościa, ale RM swojego stanowiska nie zmieniła i jesienią 2021 roku znów była na „nie”. Inwestor nie odpuścił, nową uchwałę także zaskarżył, a sąd wiosną 2022 ponownie unieważnił decyzję radnych.

Temat stanął na sesji we wrześniu zeszłego roku i zakończył się tak samo, jak wcześniej. I to mimo faktu, że w międzyczasie Prokuratura Okręgowa w Lublinie umorzyła śledztwo w sprawie zamiany działek, uznając, że do przestępstwa nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków nie doszło. W uzasadnieniu napisano, że na samej wymianie gruntów wartość nieruchomości TBS wzrosła o 181 tys. zł, a poza tym PR-BUD zobowiązał się do wykonania przyłączy i infrastruktury o wartości 258 tys. na działce miejskiej spółki, przez co korzyści dla TBS, według wyliczeń śledczych sięgnęły 439 tys. zł.

Ale to wrażenia na radnych nie zrobiło i po raz trzeci spółce PR-BUD Development powiedzieli „nie”.

Lex deweloper nie dla TBS

Podczas ostatniej, poniedziałkowej sesji kilkoro z radnych dopytywało jeszcze czy nie dałoby się zamiany działek cofnąć, choć chyba nikt nie wierzył, że mogłoby do tego dojść.

>>Mimo protestów mieszkańców jest zgoda dla dewelopera. Ale bloku nie będzie<<

– Powiedzmy sobie otwarcie, czy jest jakakolwiek możliwość prawna, poza odkupieniem oczywiście, że możemy przywrócić stan pierwotny własnościowy. W mojej ocenie nie ma takiej możliwości. Więc mówienie, że może coś się zdarzy, jest gdybaniem. Może powinniśmy rozpocząć od realizacji tego zadania – skonstatował Ireneusz Godzisz (KWW ZKO) i ostatecznie jako jeden z zaledwie pięciorga radnych głosował za udzieleniem TBS zgody na inwestycję. Sześć osób od głosu się wstrzymało, a na „nie” było jedenaścioro radnych.

Następnie przegłosowano przygotowaną podczas przerwy uchwałę o „odmowie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego”. W jej uzasadnieniu o kwestii zamiany działek nie wspomniano, ale wytknięto np., że planowana inwestycja nie zapewnia wystarczającej liczby miejsc parkingowych, a teren biologicznie czynny nie tworzy warunków do rekreacji, zaś przewidywana nawierzchnia trawiasta nie oczyszcza powietrza tak skutecznie, jak inna roślinność. Wskazano też m.in., że złożony wniosek nie uwzględnia charakteru zabudowy okolicy i odbiega od istniejącego ładu przestrzennego. Przypomniano ponadto, że rada, chcąc zaspokoić potrzeby mieszkaniowe zamościan, podjęła już w tej kadencji kilka uchwał w trybie lex deweloper.

Co dalej?

– Będziemy musieli podjąć jakąś decyzję w porozumieniu ze wszystkimi organami spółki. Nie wiem, jaka ona ostatecznie będzie. Osobiście skłaniam się jednak ku realizacji inwestycji zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z pominięciem Rady Miasta – mówi Magdalena Godek.

To oznacza, że bloki TBS na ul. Wyszyńskiego będą niższe i o spadzistych, a nie płaskich dachach. W związku z tym jednak powstanie mniej mieszkań, według szacunków o ok. 30 procent. Jak długo trzeba będzie czekać na oddanie ich do użytku? – Trudno powiedzieć. Musimy przygotować dokumentację projektową, wystąpić o pozwolenie na budowę, wyłonić wykonawcę. Gdyby się tego udało dokonać w tym roku, to sama budowa potrwałaby od półtora roku do 2 lat – przewiduje prezes TBS.

Tak, według koncepcji architektonicznej, miałyby wyglądać bloki budowane przy ul. Wyszyńskiego przez TBS. Radni zgody na taką koncepcję nie wyrazili (fot. TBS Zamość)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Gorzowa po raz trzeci, czyli witamy w finale!

Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Gorzowa po raz trzeci, czyli witamy w finale!

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w finale Energa Basket Liga Kobiet! Podopieczne Krzysztofa Szewczyka w czwartym spotkaniu półfinałowym nie dały szans PolskiejStrefieInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski

Lublin. Chcą 300 zł podwyżki. Do Ratusza przynieśli krzesło dla Krzysztofa Żuka
galeria

Lublin. Chcą 300 zł podwyżki. Do Ratusza przynieśli krzesło dla Krzysztofa Żuka

Część ich postulatów została zrealizowana, ale pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie wciąż walczą o 300 zł podwyżki. W czwartek przyszli do Ratusza, by usiąść do rozmów z prezydentem. Przynieśli nawet własne krzesła.

Nowe liceum w Lublinie. Rekrutacja startuje 1 kwietnia

Nowe liceum w Lublinie. Rekrutacja startuje 1 kwietnia

W Lublinie powstanie nowe niepubliczne liceum. Placówkę planuje otworzyć Uczelnia Korczaka, która w tym roku świetnie 30-lecie działalności.

Lubelskie. Fatalne  informacje z policji. Kobieta weszła wprost pod pociąg towarowy

Lubelskie. Fatalne informacje z policji. Kobieta weszła wprost pod pociąg towarowy

Kobieta została potrącona przez pociąg towarowy. Nie żyje.

Projekt PiS przeszedł. Rada Miasta broni Jana Pawła II. Kto zagłosował przeciw?

Projekt PiS przeszedł. Rada Miasta broni Jana Pawła II. Kto zagłosował przeciw?

Lubelska Rada Miasta przyjęła stanowisko w obronie dobrego imienia Jana Pawła II. Do projektu zgłoszonego przez Prawo i Sprawiedliwość swoje poprawki dopisali radni z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka, a obie strony zarzucały sobie kierowanie się pobudkami politycznymi.

W weekend w Lublinie odbędą się mistrzostwa województwa w ujeżdżeniu

W weekend w Lublinie odbędą się mistrzostwa województwa w ujeżdżeniu

Prestiżowa impreza zostanie rozegrana w nowym obiekcie Stacji Badawczej i Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii na lubelskim Felinie

Radny PiS kontra radny PiS. Wycieczka na Kretę, śledztwo i pozew

Radny PiS kontra radny PiS. Wycieczka na Kretę, śledztwo i pozew

Jestem niewinny, nie mam sobie nic do zarzucenia i spokojnie czekam na rozstrzygnięcie prokuratury – mówi Piotr Błażewicz (PiS), przewodniczący Rady Miasta Zamość o śledztwie wszczętym w sprawie ewentualnego nadużycia przez niego uprawnień przy jesiennej wycieczce na Kretę. To efekt zawiadomienia złożonego przez jego partyjnego kolegę.

Udało się. Most w nad Bystrzycą nie runął pod sześcioma ciężarówkami
galeria

Udało się. Most w nad Bystrzycą nie runął pod sześcioma ciężarówkami

Sześć 32-tonowych ciężarówek jeździło w czwartek po nowym moście w ciągu ul. Żeglarskiej. W ten sposób drogowcy sprawdzali stabilność i wytrzymałość nowej przeprawy nad rzeką Bystrzycą.

Kuszą, kuszą... Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zachęca do studiowania. Zdjęcia
galeria

Kuszą, kuszą... Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zachęca do studiowania. Zdjęcia

Na dzień otwarty Uniwersytetu Przyrodniczego przybyły prawdziwe tłumy tegorocznych maturzystów, a uczelnia przygotowała dla nich ciekawe warsztaty, wykłady oraz stoiska, na których można było zapoznać się z ofertą poszczególnych kierunków studiów.

Jutro ZTM wyśle na ulice Lublina więcej autobusów. Droga Krzyżowa na Majdanku

Jutro ZTM wyśle na ulice Lublina więcej autobusów. Droga Krzyżowa na Majdanku

Co roku Droga Krzyżowa na terenie byłego obozu na Majdanku co roku gromadzi tysiące ludzi. Dlatego zostaną uruchomione dodatkowe kursy komunikacji miejskiej.

Zamość. W jednym kolorze, a dokładniej... w dwóch. Fotograficy zapraszają na wernisaż
6 kwietnia 2023, 17:00

Zamość. W jednym kolorze, a dokładniej... w dwóch. Fotograficy zapraszają na wernisaż

Nie żółć, nie czerwień i nie zieleń, ale czerń i biel, ewentualnie plamy szarości – takie barwy dominują na zdjęciach, które zostaną zaprezentowane na nowej wystawie Zamojskiej Grupy Fotograficznej – Grupy Twórczej.

Energa Basket Liga zostaje na antenie Polsatu na kolejne lata

Energa Basket Liga zostaje na antenie Polsatu na kolejne lata

Stacja zapewniła sobie prawa do transmisji najważniejszych koszykarskich rozgrywek w Polsce aż do 2030 roku

Umowa na halę sportową podpisana. Lubartowscy sportowcy długo na to czekali

Umowa na halę sportową podpisana. Lubartowscy sportowcy długo na to czekali

Dobra wiadomość dla lubartowskich teakwodzistów, tenisistów stołowych i kolarzy, którzy na co dzień trenują w starym baraku przy ul. Krzywe Koło. Lubartowski Ratusz rozstrzygnął ostatni przetarg na projekt i budowę nowego obiektu. W środę podpisano umowę. Przeprowadzka na ul. Szkolną za trzy lata.

Szpital w Lublinie z myślą o pacjentach i lekarzach

Szpital w Lublinie z myślą o pacjentach i lekarzach

To był ważny dzień dla onkologii SPSK nr 1 w Lublinie. Uczczono pamięć wybitnego lekarza. Pacjenci mieli natomiast niepowtarzalną okazję zapomnieć chociaż na chwilę o chorobie.

Podpowiadamy, jak wybrać i dbać o cebulki krokusów

Podpowiadamy, jak wybrać i dbać o cebulki krokusów

Krokusy to niewielkie, ale piękne kwiaty, które są popularne przede wszystkim ze względu na swoje wczesnowiosenne kwitnienie. Jednak, aby zobaczyć ich piękno co roku, trzeba o nie odpowiednio zadbać, zwłaszcza o cebulki. Planujesz posadzić w swoim ogrodzie krokusy? Zobacz, jak wybrać i pielęgnować cebulki, aby uzyskać zdrowe, zjawiskowe kwiaty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium