Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

14 kwietnia 2021 r.
11:16

Zamość powinien być większy? Co mówią o pomyśle w okolicznych miejscowościach

Autor: Zdjęcie autora agdy
7 7 A A
W Zamościu mieszka 63 437 osób (stan na 1 stycznia 2020)
W Zamościu mieszka 63 437 osób (stan na 1 stycznia 2020) (fot. Fb/Zamość Twierdza otwarta)

Trwa zbiórka podpisów pod petycją postulującą zwiększenie granic Zamościa. Pomysł jest obywatelski, władzom się podoba. Miejscowości, które by miały stać się miastem mówią: Nie!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamość jest 62 miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców ale na liście tych samych miast zajmuje 177 pozycję jeśli chodzi o powierzchnię. Jest pomysł by to zmienić.

W internecie jest petycja, której autor proponuje powiększenie miasta, bo uważa, że nowe tereny to nowe możliwości i nowe szanse.

Wariant I to delikatna korekta zmiany granic i przyłączenie części miejscowości: Chyża, Sitaniec (na zachód od ulicy Lubelskiej), Kalinowice, Płoskie (obok podstrefy ekonomicznej) i Mokre.

Wariant II dodaje Zamościowi 55 kilometrów kw. o całą Chyżę, Szopinek, Kalinowice, Wólkę Panieńską oraz część Sitańca (do rzeki Czarny Potok) i Mokre wraz z lotniskiem.

– Uważam, że bez silnego Zamościa traci cały region. Już trzeba myśleć o mieście dla wnuków i prawnuków, bo z wyliczeń demografów widać, że ono upadnie, zniknie. Są pierwsze komentarze, że chcę położyć łapę na kasie ludzi z miejscowości i gmin, które by mogły stać się Zamościem. Rozumiem, że się boją większych podatków. Że nie będą płacić rocznie za nieruchomość 300 tylko 700 złotych. Ale czy gminy stać na przykład na ściągnięcie inwestorów i stworzenie miejsc pracy? Odrolnienie działek i uzbrojenie terenu to kosztowne zadania. Tylko miasto jest w stanie to przeprowadzić i zaoferować coś atrakcyjnego przedsiębiorcom. To tylko jeden z przykładów dlaczego Zamość powinien powiększyć swoje granice – mówi Mariusz Rutkowski, który wystosował petycję do władz i sam zbiera głosy poparcia pod internetową wersją dokumentu.

– Nie określiłem limitu podpisów ani czasu zbiórki. Robię to bez względu na ewentualny sukces, bo chodzi mi o zwrócenie uwagi na problem. Miasto ostatni raz powiększało granice w latach 70. ubiegłego wieku, potem były korekty w związku z budową obwodnicy i tyle. W Stalowej Woli mieszka porównywalna liczba osób, a miasto jest prawie trzy razy takie jak nasze. Co ciekawe odezwali się do mnie mieszkańcy Skokówki i Pniówka, którzy są zainteresowani mieszkaniem w Zamościu, a ich miejscowości w ogóle nie brałem pod uwagę proponując dwa warianty zmian – dodaje pomysłodawca historycznej korekty.

Dwa warianty większego Zamościa (fot. W/g Mariusza Rutkowskiego)

To nie kampania

Rutkowski pochodzi z Zamościa, pierwsze dwadzieścia lat tu mieszkał. Dziesięć lat temu startował jako najmłodszy kandydat do rady miasta z komitetu Marcina Zamoyskiego. – Zbiórka podpisów nie ma nic wspólnego z polityką, nigdzie nie zamierzam kandydować, to nie jest kampania. Już w sierpniu zeszłego roku próbowałem zainteresować polityków tą sprawą, zareagowali jedynie poseł Jarosław Sachajko od Kukiza i Michał Malec z Porozumienia Gowina. Byli za. Dlatego jest internetowa petycja, bo uznałem, że sam się tym muszę zająć – dodaje pan Mariusz, który aktualnie jest mieszkańcem Szczebrzeszyna, bo jak przyznaje tam są tańsze mieszkania niż w Zamościu.

Nie, nie, nie

– Znam petycję, argumenty są sensowne. Od dłuższego czasu rozmawiamy na ten temat, ja jestem „za”. Nie wiem kiedy dokument oficjalnie wpłynie i Komisja Skarg Wniosków i Petycji się nim zajmie, pewnie na kwietniową sesję nie zdążymy. Ale problem powiększania granic miasta to kwestia na poziomie decyzji rządowej – mówi Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta Zamość, który przewiduje, że gminy ościenne, które tak naprawdę są sypialniami Zamościa a życie ich mieszkańców jest związane z miastem – będą przeciw.

– Nie mamy nic do rozwoju Zamościa ale wolelibyśmy być Chyżą a nie Zamościem jak długo się da. I jestem pewny, że gdyby było referendum, to mieszkańcy by głosowali przeciw zmianom. Rozmawiam z ludźmi i wiem jak na to patrzą. Wiele osób pracuje w Zamościu, sam dojeżdżam ale jednak wolimy mieszkać poza miastem. Tu wiele osób się pobudowało albo kupiło domy, żeby mieć spokój. Uciekli z miasta i argumenty np. lepszej komunikacji by do nich nie przemówiły. Ja też nie korzystam z autobusów, choć kilka razy dziennie u nas są – mówi Andrzej Pokrywka, sołtys Chyży, której część albo wręcz całość autor petycji widzi w granicach powiększonego Zamościa.

Sonda: Czy Zamość powinien być większy?

Liczba głosów: 334
65.87%
Tak
34.13%
Nie

Bardzo nam wieś pasuje

– Od 12 lat jestem sołtysem i jeszcze żadna sprawa tak nie zbulwersowała ludzi. Wczoraj mnóstwo telefonów od oburzonych i pytających: kiedy będzie zbiórka podpisów? Powiedziałam, że jeśli będzie trzeba to ja będę zbierała i sama się pierwsza podpiszę, żeby nie powiększać Zamościa o kawałek Sitańca. To właśnie mieszkańcy tego osiedla tak dzwonili zdenerwowani, bo już gdzieś zobaczyli mapy. Nie chcemy takiej zmiany – mówi Joanna Bekier, sołtys Sitańca, który jest dużą miejscowością na pół tysiąca numerów.

– My, Płoskie i Kalinowice to największe przedmieścia Zamościa. Potrzebuję kwadransa spaceru, żeby dojść do Zamościa, do przystanku komunikacji miejskiej i załatwić wszystko co trzeba. I wrócić do nas. Bardzo dużo ludzi kupuje tu działki, budują się. Jest przestrzeń, spokój a do miasta bardzo blisko. Bardzo nam to pasuje i nie chcemy żadnych zmian – dodaje pani sołtys, która przyznaje, że w mieście są o wiele wyższe opłaty i tego się mieszkańcy Sitańca obawiają najbardziej. – Kto ma trochę większą działkę, garaż a jest już na przykład na emeryturze to się boi, że sobie nie poradzi.

Potrzeba hektarów 

Prezydent Andrzej Wnuk uważa, że inicjatywa autora petycji jest jak najbardziej potrzebna.

– Miasto potrzebuje terenów inwestycyjnych. Z 53 ha w podstrefie tak naprawdę do sprzedania mamy już tylko 7 ha. Odsetek osób pracujących w mieście jest wyższy niż w Chełmie czy białej Podlaskiej co oznacza większy potencjał inwestycyjny. Nie umiem powiedzieć, czy ta inicjatywa będzie skuteczna. Wszystko w rękach Rady Ministrów. Trzymamy kciuki za powodzenie projektu – komentuje prezydent Zamościa, który żałuje, że inicjatorzy nie skontaktowali się wcześniej z urzędem. – Mamy bogate doświadczenia w tym zakresie i razem moglibyśmy tę inicjatywę przygotować staranniej.

Przez pięć dni 82 osoby podpisały petycję.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
aromek7 / 14 kwietnia 2021 r. o 12:45
+19
Podobny problem jest w innych miastach np. w Chełmie, Puławach, itp. czy w Ełku, w pobliżu miast są sypialnie tych ośrodków, w miastach w/w mieszkańcy okolicznych wsi dokonują zakupów, korzystają z usług, z kin, z basenów, z urzędów, nawet dzieci uczą się w miejskich szkołach, ale przez upór, 'tu ma być wieś do końca świata, bo ja tak mówię', szkodzą... sobie i miastu, z którego żyją. To piłowanie gałęzi, na której siedzą.
Avatar
hetmanek / 18 kwietnia 2021 r. o 12:12
0
Polityka przestrzenna Zamościa polegająca na powiększaniu terytorium miasta jest bezcelowa i nie jest warunkiem koniecznym do jego rozwoju. Zasadą rozwoju powinien być model model miasta zwartego, dążący w kierunku ładu przestrzennego, jakości i wygody życia mieszkańców w ramach dotychczasowych granic administracyjnych, realizowany, co należy szczególnie podkreślić, we współpracy z Gminą Zamość. Model miasta zwartego jest właściwym, racjonalnym i uzasadnionym działaniem w świetle obecnych tendencji rozwojowych, uwarunkowań i zagrożeń. Wizja rozwoju polskich miast w kierunku miasta zwartego przestrzennie została określona w Krajowej Polityce Miejskiej 2023, dokumencie rządowym przyjętym uchwałą w 2015 r. Warto też podkreślić, że przyjęty w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Zamościa nic nie wspomina o poszerzeniu granic administracyjnych Zamościa, a jedynie o regulacji granic administracyjnych między miastem i gminą Zamość. Ponieważ ustalenia i zmiany granic gmin należy dokonać w sposób zapewniający gminie terytorium możliwie jednorodne ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniający zdolność wykonywania zadań publicznych, zasadne może być więc włączenie do miasta części miejscowości Chyża, która obecnie niejako jest na terenie miasta i jest eksklawą. Przez włączenie tej eksklawy do miasta, model miasta zwartego przestrzennie będzie więc jak najbardziej realizowany.
Polityka przestrzenna Zamościa polegająca na powiększaniu terytorium miasta jest bezcelowa i nie jest warunkiem koniecznym do jego rozwoju. Zasadą rozwoju powinien być model model miasta zwartego, dążący w kierunku ładu przestrzennego, jakości i wygody życia mieszkańców w ramach dotychczasowych granic administracyjnych, realizowany, co należy szczególnie podkreślić, we współpracy z Gminą Zamość. Model miasta zwartego jest właściwym, racjonalnym i uzasadnionym działaniem w świetle obecnych tendencji rozwojowych, uwarunkowań i zagrożeń. Wizja ... rozwiń
Avatar
Bronks / 15 kwietnia 2021 r. o 10:25
-1
Mój jest duży.Gdybyś tylko chciała...
Avatar
Bronks / 15 kwietnia 2021 r. o 10:24
-2
Mój jest duży.Gdybyś tylko chciała...
Avatar
wolne_miasto / 16 kwietnia 2021 r. o 08:30
-6
Kto jeszcze nie zarobił na kryptowalutach ;-)... ***s://auth.bitbay.net/ref/v6pw8Z3VWWlz
Avatar
Nykb / 14 kwietnia 2021 r. o 22:12
-11
Zamość to pisowska dziura podobnie jak chełm. Powiększanie granic nie zmieni postrzegania ani kompleksów...
Avatar
mgrM / 14 kwietnia 2021 r. o 13:53
-15
Co to za mania wielkości? Członek mojego faceta też chciała bym żeby był większy ale co poradzić?
Avatar
hetmanek / 18 kwietnia 2021 r. o 12:12
0
Polityka przestrzenna Zamościa polegająca na powiększaniu terytorium miasta jest bezcelowa i nie jest warunkiem koniecznym do jego rozwoju. Zasadą rozwoju powinien być model model miasta zwartego, dążący w kierunku ładu przestrzennego, jakości i wygody życia mieszkańców w ramach dotychczasowych granic administracyjnych, realizowany, co należy szczególnie podkreślić, we współpracy z Gminą Zamość. Model miasta zwartego jest właściwym, racjonalnym i uzasadnionym działaniem w świetle obecnych tendencji rozwojowych, uwarunkowań i zagrożeń. Wizja rozwoju polskich miast w kierunku miasta zwartego przestrzennie została określona w Krajowej Polityce Miejskiej 2023, dokumencie rządowym przyjętym uchwałą w 2015 r. Warto też podkreślić, że przyjęty w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Zamościa nic nie wspomina o poszerzeniu granic administracyjnych Zamościa, a jedynie o regulacji granic administracyjnych między miastem i gminą Zamość. Ponieważ ustalenia i zmiany granic gmin należy dokonać w sposób zapewniający gminie terytorium możliwie jednorodne ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniający zdolność wykonywania zadań publicznych, zasadne może być więc włączenie do miasta części miejscowości Chyża, która obecnie niejako jest na terenie miasta i jest eksklawą. Przez włączenie tej eksklawy do miasta, model miasta zwartego przestrzennie będzie więc jak najbardziej realizowany.
Polityka przestrzenna Zamościa polegająca na powiększaniu terytorium miasta jest bezcelowa i nie jest warunkiem koniecznym do jego rozwoju. Zasadą rozwoju powinien być model model miasta zwartego, dążący w kierunku ładu przestrzennego, jakości i wygody życia mieszkańców w ramach dotychczasowych granic administracyjnych, realizowany, co należy szczególnie podkreślić, we współpracy z Gminą Zamość. Model miasta zwartego jest właściwym, racjonalnym i uzasadnionym działaniem w świetle obecnych tendencji rozwojowych, uwarunkowań i zagrożeń. Wizja ... rozwiń
Avatar
wolne_miasto / 16 kwietnia 2021 r. o 08:30
-6
Kto jeszcze nie zarobił na kryptowalutach ;-)... ***s://auth.bitbay.net/ref/v6pw8Z3VWWlz
Avatar
Bronks / 15 kwietnia 2021 r. o 10:25
-1
Mój jest duży.Gdybyś tylko chciała...
Avatar
Bronks / 15 kwietnia 2021 r. o 10:24
-2
Mój jest duży.Gdybyś tylko chciała...
Avatar
Nykb / 14 kwietnia 2021 r. o 22:12
-11
Zamość to pisowska dziura podobnie jak chełm. Powiększanie granic nie zmieni postrzegania ani kompleksów...
Avatar
mgrM / 14 kwietnia 2021 r. o 13:53
-15
Co to za mania wielkości? Członek mojego faceta też chciała bym żeby był większy ale co poradzić?
Avatar
aromek7 / 14 kwietnia 2021 r. o 12:45
+19
Podobny problem jest w innych miastach np. w Chełmie, Puławach, itp. czy w Ełku, w pobliżu miast są sypialnie tych ośrodków, w miastach w/w mieszkańcy okolicznych wsi dokonują zakupów, korzystają z usług, z kin, z basenów, z urzędów, nawet dzieci uczą się w miejskich szkołach, ale przez upór, 'tu ma być wieś do końca świata, bo ja tak mówię', szkodzą... sobie i miastu, z którego żyją. To piłowanie gałęzi, na której siedzą.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hutnik Kraków – Motor Lublin 5:0. Kuriozalny samobój i kompromitacja na Suchych Stawach

Hutnik Kraków – Motor Lublin 5:0. Kuriozalny samobój i kompromitacja na Suchych Stawach

Dobra passa piłkarzy Marka Saganowskiego została brutalnie przerwana w Krakowie. Motor rozegrał beznadziejne zawody i zasłużenie dostał lanie od Hutnika. Do przerwy było 0:3, a ostatecznie żółto-biało-niebiescy przegrali aż 0:5.

Noc Muzeów 2021. W tym roku więcej można zobaczyć w ciągu dnia [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2021. W tym roku więcej można zobaczyć w ciągu dnia [zdjęcia]

Zamiast pełnoprawnej Nocy Muzeów, w tym roku mamy "Dzień Muzeów". Większość lubelskich instytucji nie zdecydowała się na otwarcie się dla zwiedzających po zmroku.

Górnik Łęczna - Odra Opole 1:1. Stracili wygraną w końcówce

Górnik Łęczna - Odra Opole 1:1. Stracili wygraną w końcówce

Emocjonujące końcówki meczów w Łęcznej stają się powoli tradycją. Niestety, tym razem zespół trenera Kamila Kieresia prowadząc 1:0 z Odrą Opole dał sobie odebrać wygraną w 90 minucie spotkania. Tym samym łęcznianie nie mogą doczekać się ligowej wygranej od pierwszego kwietnia

Puławy czeka mocniejsze "zaciskanie pasa". Winne jest m.in. ogromne zadłużenie

Puławy czeka mocniejsze "zaciskanie pasa". Winne jest m.in. ogromne zadłużenie

Kolejne cięcia wydatków w przyszłym roku mogą czekać miasto Puławy. Problemem jest nie tylko ogromne zadłużenie. W miejskiej kasie zaczyna brakować pieniędzy. Widać rozjazd pomiędzy tym, ile miasto otrzymuje w podatkach i dotacjach, a tym, ile wydaje na bieżące utrzymanie.

Biletowa rewolucja w Lublinie. Nowe stawki i zasady w komunikacji miejskiej

Biletowa rewolucja w Lublinie. Nowe stawki i zasady w komunikacji miejskiej

Jeszcze w maju zatwierdzona ma być nowa taryfa biletowa dla lubelskiej komunikacji miejskiej. Opłata za przejazd ma zależeć od dystansu: 80 groszy za pierwszy przystanek, 60 za drugi, 50 za trzeci… Zmienią się też rodzaje biletów czasowych

ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz - Motor Lublin. Publiczność na trybunach [relacja na żywo]

ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz - Motor Lublin. Publiczność na trybunach [relacja na żywo]

Po ponad dwutygodniowej przerwie żużlowcy Motoru Lublin zmierzą się dzisiaj (godz. 21) na wyjeździe z ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz. To będzie pierwszy dla obu ekip mecz, który z trybun będą obserwować kibice. Transmisję z tego starcia można oglądać na antenie Eleven Sports. Zapraszamy również do śledzenia naszej relacji na żywo.

Azoty Puławy – Orlen Wisła Płock 24:33. Została walka o brąz
galeria

Azoty Puławy – Orlen Wisła Płock 24:33. Została walka o brąz

W meczu na szczycie Azoty Puławy przegrały z Orlen Wisłą Płock 24:33. Porażka gospodarzy praktycznie przesądziła o srebrnym medalu dla płocczan. Puławianie będą walczyć tylko o brąz

Lubelska Scena Poetycka, czyli majowe święto poezji
26 maja 2021, 18:00

Lubelska Scena Poetycka, czyli majowe święto poezji

Dom Słów oraz Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN zapraszają na majowe święto poezji organizowane w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Julii Hartwig. Lubelska Scena Poetycka odbędzie się w dniach 26-28 maja i w całości zostanie przeprowadzona online.

Kolarze górscy wracają na trasy. W tym miesiącu startuje Mazovia MTB Marathon

Kolarze górscy wracają na trasy. W tym miesiącu startuje Mazovia MTB Marathon

W tym miesiącu startuje tegoroczna seria wyścigów kolarzy górskich Mazovia MTB Marathon.

Lublin: Miała być atrakcja, wyszła kompromitacja. Projekt czeka na wykonanie od 2019 roku

Lublin: Miała być atrakcja, wyszła kompromitacja. Projekt czeka na wykonanie od 2019 roku

Odwlecze się obiecywana od dawna przebudowa szkolnego boiska przy ul. Lotniczej. Z powodu błędu w dokumentach unieważniono w piątek przetarg na te prace. Projekt z budżetu obywatelskiego, który miał być wykonany w 2019 r., znów ma czekać

Odbierają tysiące telefonów ws. szczepień. "Ludzie pytają, czy w szczepionkach są chipy"
Reportaż Uwagi! TVN
film

Odbierają tysiące telefonów ws. szczepień. "Ludzie pytają, czy w szczepionkach są chipy"

- Ludzie krzyczą, notorycznie mi się odgrażają. Niektórzy pytają, czy w szczepionkach są chipy – opowiada konsultantka, która od kilku miesięcy odbiera telefony na linii 989.

Będą wcześniejsze pokazy "Pippi Långstrump" w Teatrze Andersena
27 maja 2021, 18:00
galeria

Będą wcześniejsze pokazy "Pippi Långstrump" w Teatrze Andersena

Wprawdzie długo wyczekiwana premiera najnowszego spektaklu Teatru Andersena, "Pippi Långstrump", zapowiedziana jest na 29 maja, jednak z powodu wcześniejszego luzowania obostrzeń instytucja zaprosi nieco wcześniej na pokazy przedpremierowe. Przedstawienie będzie można zobaczyć w czwartek i piątek 27 i 28 maja 2021 o godz. 18. Można już kupować bilety.

Ogródki restauracyjne pełne gości. Lublinianie korzystają ze złagodzenia obostrzeń [zdjęcia]
galeria

Ogródki restauracyjne pełne gości. Lublinianie korzystają ze złagodzenia obostrzeń [zdjęcia]

Od dzisiaj restauracje mogą przyjmować gości w swoich ogródkach. Już w nocy z piątku na sobotę lubelski deptak zapełnił się osobami spragnionymi spotkań przy wspólnym stole. – Najbardziej cieszę się z możliwości zobaczenia ludzi i poczucia, że istnieją, że to miasto nie umarło – mówiła nam pani Alicja. W ciągu dnia bary i puby również nie mogą narzekać na brak chętnych.

PiS przedstawiło nowy program "Polski Ład". Jakie są jego najważniejsze założenia?

PiS przedstawiło nowy program "Polski Ład". Jakie są jego najważniejsze założenia?

Więcej pieniędzy na wsparcie systemu opieki zdrowotnej, wyższa kwota wolna od podatku i zmiany na rynku mieszkaniowym - to tylko część założeń "Polskiego Ładu", programu na najbliższe lata, który w sobotę przedstawiło Prawo i Sprawiedliwość

Huragan – Granit Bychawa 2:1. Wygrana, która nie cieszy

Huragan – Granit Bychawa 2:1. Wygrana, która nie cieszy

Druga wygrana w grupie mistrzowskiej piłkarzy z Międzyrzeca Podlaskiego. Drużyna Damiana Panka jakoś specjalnie nie cieszyła się jednak z pokonania Granitu Bychawa 2:1. A wszystko z powodu kolejnej kontuzji w zespole.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.