Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 grudnia 2022 r.
14:36

Zamość. Wszyscy jesteśmy tacy sami. Wszyscy mamy ograniczenia

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 0 A A
Gośćmi spotkania z dziennikarzami byli podopieczni „Krok za krokiem”, uczestnicy zajęć w Warsztatach terapii Zajęciowej, uczniowie szkoły przysposabiającej do wykonywania zawodu, a także mieszkańcy Rodzinnego Domu, pierwszego w regionie kompleksu tzw. wspomaganych mieszkań.
Gośćmi spotkania z dziennikarzami byli podopieczni „Krok za krokiem”, uczestnicy zajęć w Warsztatach terapii Zajęciowej, uczniowie szkoły przysposabiającej do wykonywania zawodu, a także mieszkańcy Rodzinnego Domu, pierwszego w regionie kompleksu tzw. wspomaganych mieszkań. (fot. Anna Szewc)

O udogodnieniach mówili długo, bo sporo ich w ostatnich latach przybyło. O barierach krócej, bo choć są nadal, również te architektoniczne, to jednak jest tylko jedna: w świadomości ludzi zdrowych, którzy po prostu boją się tych niepełnosprawnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podopieczni zamojskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” na piątek, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych obchodzonego 3 grudnia, zaprosili do siebie dziennikarzy. Bo za ich pośrednictwem chcieli skomunikować się z całym społeczeństwem.

– Nie bójcie się z nami rozmawiać! – apelował 20-letni Patryk ze Żdanowa. Nie mówi, ale jego słowa wybrzmiały bardzo dobitnie, bo młody człowiek bez problemu może się porozumiewać za pomocą specjalnego, elektronicznego komunikatora. – My nie jesteśmy straszni, naprawdę. Po prostu mamy pewne ograniczenia. Ale chyba każdy jakieś ma – stwierdził z kolei 24-letni Mateusz Pawelec.

On i pozostali, którzy wzięli udział w briefingu długo opowiadali, że życie osób z niepełnosprawnościami staje się powoli coraz łatwiejsze. Bo coraz mniej jest wysokich chodników, coraz więcej urzędów ma podjazdy, są pisane alfabetem braille`a albo po prostu dużymi literami dla słabowidzących instrukcje.

– Coraz więcej szkół ma w kadrze nauczycieli wspomagających, możemy się więc uczyć. Nie do każdej instytucji możemy się jeszcze dostać, ale jest z tym coraz lepiej. Ja np. już drugą kadencję jestem w Młodzieżowej Radzie Miasta i bez trudu dostaję się do ratusza na obrady dzięki windzie – dodała Lena Bator.

– Są stowarzyszenia takie jak nasze, które bardzo pomagają. Możemy wyjść z domu, cieszyć się życiem, spełniać swoje marzenia – dorzucił Mateusz.

– Są miejsca takie jak nasz Rodzinny Dom, gdzie możemy teraz mieszkać już bez rodziców, bo mamy wszelkie warunki do życia i wsparcie opiekunów – dodał 37-letni Paweł Bubiłek.

A bariery? Istnieją. Najpoważniejsze to te w ludziach zdrowych, którzy po prostu boją się kontaktu z niepełnosprawnymi. – Nawet zwykłej, codziennej rozmowy. To w pewnym sensie zrozumiałe, bo najpewniej jest obawa, aby takiej osoby jakoś nie urazić, nie skrzywdzić. Ale naprawdę nie ma się czego bać – zapewniła jedna z terapeutek „Krok za krokiem”.

– Nam jest właśnie potrzebne wyjście do ludzi. I praca, żebyśmy poczuli satysfakcję i mieli świadomość, że jesteśmy jakoś potrzebni społeczeństwu – wyjaśnił Mateusz.

Zdradził też, że sam mógłby zajmować się wieloma rzeczami, byle tylko można to było robić na siedząco. – Mógłbym pracować przy komupterze, ale też np. chciałbym być DJ-em. Uwielbiam muzykę i zabawę. Myślę, że świetnie sprawdziłbym bym się jako konferansjer, bo „mam gadane” – zwierzył się niepełnosprawny 24-latek.

3 grudnia został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działania na rzecz pełnej realizacji tych praw. W Zamościu mówiono o nich podczas kameralnego spotkania przy kawie, herbacie i ciastkach.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium