Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

22 września 2024 r.
8:00

Wykorzystujemy potencjał regionu, z którego się wywodzimy

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Małgorzata i Krzysztof Jakubczakowie poznali się w Zamościu i do Zamościa, po latach doświadczeń zdobywanych w wielu różnych miejscach, wrócili
Małgorzata i Krzysztof Jakubczakowie poznali się w Zamościu i do Zamościa, po latach doświadczeń zdobywanych w wielu różnych miejscach, wrócili (fot. Anna Szewc)

Gdyby chcieli wyłącznie zarabiać pieniądze, to pewnie robiliby już kariery w dużych, światowych firmach, może gdzieś w Polsce, może za granicą. Ale Małgorzata i Krzysztof Jakubczakowie, po zdobyciu rozlicznych zawodowych doświadczeń wrócili do Zamościa, w którym 12 lat temu zarejestrowali własny biznes. To Perspectiva Solutions.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie jest sztuką, jeśli się ma kompetencje, przyjąć dobrą ofertę pracy, za duże pieniądze i żyć sobie komfortowo w jakimś dużym mieście – uważa 42-letni Krzysztof Jakubczak.

Oboje z żoną takie możliwości mieli, propozycji żadnemu z nich nie brakowało. Mogli wyjechać do Paryża, pracować w Szwajcarii albo kontynuować zawodową karierę np. w Warszawie. A jednak postanowili stworzyć własny biznes. I z determinacją (to zdaniem obojga podstawa) go budowali. Mieli jednak świadomość, że dobrze prosperująca firma nie jest czymś, co się robi w chwilę. – To są kompetencje, które trzeba cierpliwie zdobywać. Mieć plan i metodycznie, konsekwentnie go realizować. I na pewno należy chcieć się uczyć, nieprzerwanie – mówi Jakubczak.

Więcej wiedzieć, więcej umieć

Oni uczyli się długo, właściwie robią to do dzisiaj. Skończyli to samo zamojskie liceum. Wtedy się przyjaźnili. W końcu zostali parą. Ona wyjechała do Krakowa, studiowała psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizację zrobiła z zarządzania zasobami ludzkimi.

On marzył o karierze... w armii. Więc wybrał elektronikę z telekomunikacją na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, po której ukończeniu pół roku służył w wojsku. Ale wtedy odezwali się Czesi. W Pradze był wcześniej na wymianie studenckiej.

>>> Złota Setka Dziennika Wschodniego - poznaj wyniki, zobacz zdjęcia z gali <<<

– Dałem się tam poznać zespołowi badawczemu, który później wysłał wprost imienne zaproszenie do tego, bym zrobił doktorat na Politechnice Praskiej. Uznałem, że to może otworzyć przede mną szersze horyzonty niż wojsko – wspomina Jakubczak.

Z Małgorzatą byli już wówczas małżeństwem. Wyjechali więc razem. – Pracowałam w globalnej firmie Texas Instruments, znanej w świecie elektroniki. Fajne, międzynarodowe środowisko, w którym można było wiele się nauczyć. To było bardzo dobre doświadczenie, jeśli chodzi o obsługę klienta, a także, by przekonać się, jak działa firma, jak się ją tworzy – opowiada Małgorzata Jakubczak.

Jej mąż pracował nad doktoratem, będąc jednocześnie na etacie w Czeskiej Akademii Nauk.

– Jako inżynier badań rozwoju, robiłem swoje badania w ramach projektu trójstronnego realizowanego wspólnie z laboratorium LOA w Paryżu (Laboratorium Optyki Stosowanej) i koreańskim instytutem KAIST. To klon amerykańskiego MIT, najlepszej politechniki na świecie – wspomina właściciel Perspectiva Solutions.

W tym momencie Perspectiva Solutions zatrudnia na stałe ponad 30 osób. Pracowników werbuje w miejscu, gdzie funkcjonuje, w Zamościu. – Chcemy budować tę firmę nie tylko dla nas, ale dla społeczności – mówią Jakubczakowie. (fot. Anna Szewc)

Doświadczenie za doświadczeniem

Gdy skończył 3-letnią prace nad doktoratem, miał kilka miesięcy oczekiwania na obronę. Wtedy razem z trzema kolegami wpadli na pomysł, by zrobić „coś dużego”. Postanowili od zera zbudować centrum badawcze. – Przygotowaliśmy wniosek na 34 mln euro i pod Pragą zaczęło powstawać HiLASE, które funkcjonuje do dzisiaj. Byłem tam wicedyrektorem przez półtora roku, miałem jakieś 26 lat. Kiedy budowa już ruszała na dobre, zrezygnowałem, bo ciągnęło mnie do biznesu – zwierza się przedsiębiorca.

Podjęli wspólną decyzję o powrocie do Polski. Ale oboje mieli świadomość, że jeszcze czegoś muszą się nauczyć. Więc znaleźli zatrudnienie w Warszawie. Krzysztof przez kilka lat pracował jako szef inżynierii produkcji w firmie produkującej sprzęt medyczny. Wtedy już Perspectiva Solutions była zarejestrowana w Zamościu, ale funkcjonowała jako maleńka trzyosobowa firma prowadząca działalność dystrybucyjną.

Później pewna firma konsultingowa zaproponowała mu współpracę przy unikalnym projekcie realizowanym dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Wyszukiwaliśmy najciekawsze projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez uczelnie z całego kraju i pomagaliśmy budować tzw. start-upy technologiczne – wspomina Krzysztof Jakubczak.

Ten okres uznaje za najlepszą szkołę biznesu. – Przemodelowałem swoje myślenie o naszej firmie, zdobyłem umiejętność myślenia strategicznego. My nie zastanawiamy się dziś, co będziemy robić do końca tego roku, ale dokąd zmierzamy i gdzie będziemy za 10 lat – zdradza przedsiębiorca.

Mówi, że podobną naukę wyniósł też z epizodu pracy dla funduszu inwestycyjnego, w którym jako dyrektor technologiczny współpracował z finansistami i strategami biznesowymi przy inwestowaniu w przedsiębiorstwa technologiczne. Jego żona również przez cały ten czas zdobywała kolejne zawodowe doświadczenia i wiedzę m.in. w zakresie finansów, kadr i płac.

Kable, kabelki i sztuczna inteligencja

Teraz oboje skupiają się już wyłącznie na prowadzeniu własnej firmy. Czym zajmuje się Perspectiva Solutions?

– Produkcją komponentów do urządzeń i maszyn klasy przemysłowej. To wszelkiego rodzaju wiązki kablowe, od super prostych do bardzo zaawansowanych, które każdy z nas zna np. z samochodów, różnych sprzętów codziennego użytku – wyjaśnia właściciel.

W ich hali produkcyjnej powstają również całe systemy automatyki przemysłowej, czyli coś, co przypomina wielkie szafy zbudowane z bardzo wielu urządzeń i różnego rodzaju okablowania. – My to montujemy, a ktoś później umieszcza w jakiejś konkretnej maszynie. Nasze systemy sprzedajemy do wielu krajów świata, Chin, państw europejskich, Stanów Zjednoczonych – opowiadają Jakubczakowie.

Trzon ich działalności to produkcja na zamówienie, powtarzalna. Ale od jakiegoś czasu tworzą też własne portfolio. Jedna z najciekawszych pozycji w nim to jedyny na świecie system przewidujący awarie w laserach, działający w oparciu o sztuczną inteligencję (więcej o firmie można przeczytać na stronie: www.perspectivasolutions.com).

Perspectiva Solutions to firma, która z małej, trzyosobowej znaczącą się się przez 12 lat funkcjonowania rozrosła. Właściciele myślą też o przyszłości, mają plany na wiele lat do przodu, ale z Zamościa nie zamierzają się przenosić (fot. Anna Szewc)

Wykorzystać potencjał regionu

W tym momencie zatrudniają na stałe w Zamościu ponad 30 osób, współpracując też z grupą freelancerów z branży informatycznej. Mówią, że pracowników do takiej działalności jest wbrew pozorom łatwo znaleźć w regionie.

– Nasze motto brzmi: „Wierzymy w zaawansowane technologie i ich wpływ na społeczeństwo”. I to realizujemy konsekwentnie. Wykorzystujemy potencjał regionu, z którego się wywodzimy. Mamy partnerstwo strategiczne z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 3, tzw. Elektrykiem. Uczniowie odbywają u nas praktyki, a później wielu wraca, by pracować – mówi Jakubczak.

– Zawsze też staramy się w naszych pracowników inwestować, rozwijać, podnosić ich kompetencje i dlatego wybieramy osoby, które mają do tego predyspozycje, nawet jeśli na początku nie posiadają bardzo szerokiej wiedzy – dodaje Małgorzata Jakubczak.

Z wyraźną satysfakcją mówi o tym, że wielu ich dawnych pracowników „poszło w świat” i teraz są w znanych, dużych firmach.

– Wierzymy, że nasza praca ma sens. Chcemy budować tę firmę nie tylko dla nas, ale dla społeczności. Mimo pobytu za granicą czy w Warszawie, zawsze wiedzieliśmy, skąd pochodzimy i zawsze chcieliśmy tutaj wrócić. By dać ludziom pracę, ale też wiarę w siebie i możliwość rozwoju – podkreśla współwłaścicielka Perspectiva Solutions.

Pytani o to, gdzie będzie ich firma za 10 lat, Jakubczakowie odpowiadają bez zastanowienia: Na pewno w Zamościu.

Więcej o działalności firmy można dowiedzieć się z jej strony internetowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium