Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

18 lipca 2013 r.
14:44
Edytuj ten wpis

Żurawlów: Włosi i studenci z całej Polski jadą wspierać protest antyłupkowy

Autor: Zdjęcie autora jsz
0 40 A A
Protest w Żurawlowie (Jacek Szydłowski)
Protest w Żurawlowie (Jacek Szydłowski)

Wydobycie gazu łupkowego nie zagraża wodom podziemnym. Tak Ministerstwo Środowiska odpowiada protestującym w Żurawlowie na Zamojszczyźnie. – To bełkot – kwitują uczestnicy blokady i wybierają się z wizytą do Sejmu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mieszkańcy Żurawlowa protestują już siedem tygodni. Domagają się, by amerykańska firma Chevron zrezygnowała z poszukiwań gazu łupkowego w ich okolicy. Blokują dostęp do pola, wydzierżawionego przez koncern. Zwrócili się do Mi-nisterstwa Środowiska z wnioskiem o delegalizację koncesji wydanych firmie Chevron. Argumentują, że wiercenia mogą zagrozić wodom podziemnym, których główny zbiornik znajduje się m.in. na terenie gminy. Resort odrzucił wniosek protestujących.

– Fakt istnienia (…) zbiornika nie uniemożliwia prowadzenia na danym obszarze działalności poszukiwawczo-wydobywczej – czytamy w odpowiedzi ministerstwa. – Za przykład może posłużyć KWK "Bogdanka”, która znajduje się na obszarze zbiornika wodnego.

"Technologia opanowana"

Według resortu wody podziemne znajdują się na głębokości 100–150 m. Z kolei skały łupkowe leżą od 3 do 5 km pod ziemią. Wodę i łupki dzielą liczne warstwy nieprzepuszczalnych skał. Co więcej, technologia planowanych wierceń jest od wielu lat opanowana.

– Przewiduje ona zamykanie poziomów wodonośnych systemem szczelnych rur osłonowych, co skutecznie zapobiega kontaktowi z wodami podziemnymi – tłumaczy rolnikom minister.

"To bełkot"

Ale protestujący na ministerialnej odpowiedzi nie zostawiają suchej nitki. – To medialny bełkot – kwituje Barbara Siegieńczuk, uczestniczka blokady w Żurawlowie. – Ministerstwo nie podało żadnych podstaw prawnych dowodzących, że to, co chce robić Chevron, jest legalne. Stoimy twardo przy swoim. Dokończymy sprawę.

Protestujących wspierają ekolodzy z różnych krajów. Uczestnicy blokady potrzebują pomocy, bo zbliżają się żniwa.



W piątek na miejsce protestu ma dotrzeć grupa z Włoch. Przyjadą też polscy studenci. Inicjatorzy protestu wybierają się tymczasem do Sejmu. Wezmą udział w zaplanowanym na 25 lipca posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ma być ono w całości poświęcone problemom związanym z wydobyciem gazu łupkowego, w tym, protestom na Zamojszczyźnie.

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 lipca 2013 o 10:45
0

He he he, zarówno wieś dla miasta potrzebna jak i miasto dla wsi. W miastach to i tach wiecej wieśniaków jak kiedykolwiek, tylko zapomnieli już jak z patykiem za krowami biegali.

Przyjeżdżają w sobotę do rodziny po ziemniaki i śmietanę dzięki temu lużniej na parkingach przed blokowiskami. :D

Avatar
Gość / 23 lipca 2013 o 10:26
0

Tak sobie czytam i czytam....... i wiecie co?

Wydaje sie, że temat gazów mieszkańców Żurawlewa jest bardzo goracy,a

szkoda,że tylko w obrebie okolicy. Kto słyszał o jakieś wioseczce koło ukrainy?

Chyba to nikogo nie obchodzi poza samymi zainteresowanymi.

Oni sami w pietkę już gonią plując na miastowych którzy bez nich z głodu by pomarli itp.

Chwalą się tytułami górniczymi zdobytymi pewnie na uczelni w Grabowcu.

Są żałośni w tej swojej nienawiści za brak poparcia.

Prymityw zawsze pozostanie prymitywem choćby z wykształceniem  (zdobytym za punkty czy świniaka zarżniętego za stodołą).

Tak sobie czytam i czytam....... i wiecie co?

Wydaje sie, że temat gazów mieszkańców Żurawlewa jest bardzo goracy,a

szkoda,że tylko w obrebie okolicy. Kto słyszał o jakieś wioseczce koło ukrainy?

Chyba to nikogo nie obchodzi poza samymi zainteresowanymi.

Oni sami w pietkę już gonią plując na miastowych którzy bez nich z głodu by pomarli itp.

Chwalą się tytułami górniczymi zdobytymi pewnie na uczelni w Grabowcu.

Są żałośni w tej swojej nienawiści za brak poparcia.

Prymityw zawsze pozostanie ... rozwiń

Avatar
Gość / 23 lipca 2013 o 08:16
0

Powierzchnia do wydobycia gazu z łupków wynosi około 0.05ha ,podczas wierceń około 1ha ale jest rekultywowana,autostrady potrzebują dużo dużo więcej o infrastrukturze miast nie wspomnę.

To prawda..... chłopu zwłaszcza na Zamojszczyżnie autostrady do niczego są potrzebne.

Gościniec do chałupy i w pole też wystarczy.

A po siekierę i łopatę do miasta to i rowerem zajedzie :lol:

Avatar
gazownik / 22 lipca 2013 o 16:40
0

Hej, to są ludzie zwiazani z ziemią i jej korzeniami. Wierz mi, żnaprawdę miasta bez wsi by zginęły. Ponieważ wsie miastom dostarczają żywność, warzywa, mąkę na chleb. I na pewno gdyby nie wieś pomarli byśmy z głobu. A Zamojszczyzna ma jedne z najrzyźniejszych gleb w calej Europie, Nawet Francja, Hiszpannia i Niemcy prawie nie mają takich gleb, wiem co mówię. Jak nie wierzysz poczytaj w książkach, albo w necie. Pozdrawiam

Powierzchnia do wydobycia gazu z łupków wynosi około 0.05ha ,podczas wierceń około 1ha ale jest rekultywowana,autostrady potrzebują dużo dużo więcej o infrastrukturze miast nie wspomnę.

Powierzchnia do wydobycia gazu z łupków wynosi około 0.05ha ,podczas wierceń około 1ha ale jest rekultywowana,autostrady potrzebują dużo dużo więcej o infrastrukturze miast nie wspomnę.

rozwiń
Avatar
Martucha / 22 lipca 2013 o 15:26
0

Ludzie dajcie sobie spokój z tymi Żurawlanami, to są ludzie nietolerancyjni, a już szkoda na nich słów, w każdym razie na ochronie środowiaka to im nie zależy, słyszę tylko Chevron, Chevron jakby inne firmy nie prowadziły odwiertów, jestem ekologiem, ale z nimi z wolę nie mieć  nic wspólnego.

Hej, to są ludzie zwiazani z ziemią i jej korzeniami. Wierz mi, żnaprawdę miasta bez wsi by zginęły. Ponieważ wsie miastom dostarczają żywność, warzywa, mąkę na chleb. I na pewno gdyby nie wieś pomarli byśmy z głobu. A Zamojszczyzna ma jedne z najrzyźniejszych gleb w calej Europie, Nawet Francja, Hiszpannia i Niemcy prawie nie mają takich gleb, wiem co mówię. Jak nie wierzysz poczytaj w książkach, albo w necie. Pozdrawiam

Hej, to są ludzie zwiazani z ziemią i jej korzeniami. Wierz mi, żnaprawdę miasta bez wsi by zginęły. Ponieważ wsie miastom dostarczają żywność, warzywa, mąkę na chleb. I na pewno gdyby nie wieś pomarli byśmy z głobu. A Zamojszczyzna ma jedne z najrzyźniejszych gleb w calej Europie, Nawet Francja, Hiszpannia i Niemcy prawie nie mają takich gleb, wiem co mówię. Jak nie wierzysz poczytaj w książkach, albo w necie. Pozdrawiam

rozwiń
Avatar
Gość / 21 lipca 2013 o 18:41
0

No ja nie moge........., ta garstka za przeproszeniem "liderów" ma straszliwe parcie na szkło!

Jeszcze ich w sejmie nie było.

Może mają ambicje polityczne, np. na wójta lub conajmiej sołtyskę coby bełkotać medialnie i jeszcze kasę za to brać.

Avatar
Ekolog / 21 lipca 2013 o 10:29
0

Typowe chłopskie gadanie, ze niby miasto bez wsi zginie :D

do tej pory oralibyscie radłem i własnymi pazurami. Nie przeceniajcie się nawet ze swoim wykształceniem ^_^

I jeszcze wam dopłacamy, a wy widać macie czas żeby sobie pod namiotem siedzieć.

Avatar
Ekolog / 21 lipca 2013 o 10:26
0

Ludzie dajcie sobie spokój z tymi Żurawlanami, to są ludzie nietolerancyjni, a już szkoda na nich słów, w każdym razie na ochronie środowiaka to im nie zależy, słyszę tylko Chevron, Chevron jakby inne firmy nie prowadziły odwiertów, jestem ekologiem, ale z nimi z wolę nie mieć  nic wspólnego.

Avatar
Gość / 21 lipca 2013 o 10:00
0

to z tego powodu ceny gazu w USA spadły sześciokrotnie od chwili wydobycia gazu z łupków na skalę przemysłową,gaz rosyjski chyba w/g niektórych jest do nas przywiązany na stałe,znam takie dzieci co w wieku 5 lat podchodzą do mamy mówiąc" mama daj cyca" z tego co widać niektóre miejscowości zamojskiego są na trwale zwązane pępowiną ze wschodem,fakt że w okolicach Ulhówka w telefonach pjawia się sms WITAMY NA UKRAINIE to też ma swoje znaczenie WNP=CCCP

Avatar
gasmajster / 21 lipca 2013 o 07:09
0

największym producentem gazu z łupków są USA chyba z powodu tych zatruć pomylono się w 15 tys.przypadków w karach śmierci?

Avatar
Gość / 23 lipca 2013 o 10:45
0

He he he, zarówno wieś dla miasta potrzebna jak i miasto dla wsi. W miastach to i tach wiecej wieśniaków jak kiedykolwiek, tylko zapomnieli już jak z patykiem za krowami biegali.

Przyjeżdżają w sobotę do rodziny po ziemniaki i śmietanę dzięki temu lużniej na parkingach przed blokowiskami. :D

Avatar
Gość / 23 lipca 2013 o 10:26
0

Tak sobie czytam i czytam....... i wiecie co?

Wydaje sie, że temat gazów mieszkańców Żurawlewa jest bardzo goracy,a

szkoda,że tylko w obrebie okolicy. Kto słyszał o jakieś wioseczce koło ukrainy?

Chyba to nikogo nie obchodzi poza samymi zainteresowanymi.

Oni sami w pietkę już gonią plując na miastowych którzy bez nich z głodu by pomarli itp.

Chwalą się tytułami górniczymi zdobytymi pewnie na uczelni w Grabowcu.

Są żałośni w tej swojej nienawiści za brak poparcia.

Prymityw zawsze pozostanie prymitywem choćby z wykształceniem  (zdobytym za punkty czy świniaka zarżniętego za stodołą).

Tak sobie czytam i czytam....... i wiecie co?

Wydaje sie, że temat gazów mieszkańców Żurawlewa jest bardzo goracy,a

szkoda,że tylko w obrebie okolicy. Kto słyszał o jakieś wioseczce koło ukrainy?

Chyba to nikogo nie obchodzi poza samymi zainteresowanymi.

Oni sami w pietkę już gonią plując na miastowych którzy bez nich z głodu by pomarli itp.

Chwalą się tytułami górniczymi zdobytymi pewnie na uczelni w Grabowcu.

Są żałośni w tej swojej nienawiści za brak poparcia.

Prymityw zawsze pozostanie ... rozwiń

Avatar
Gość / 23 lipca 2013 o 08:16
0

Powierzchnia do wydobycia gazu z łupków wynosi około 0.05ha ,podczas wierceń około 1ha ale jest rekultywowana,autostrady potrzebują dużo dużo więcej o infrastrukturze miast nie wspomnę.

To prawda..... chłopu zwłaszcza na Zamojszczyżnie autostrady do niczego są potrzebne.

Gościniec do chałupy i w pole też wystarczy.

A po siekierę i łopatę do miasta to i rowerem zajedzie :lol:

Avatar
gazownik / 22 lipca 2013 o 16:40
0

Hej, to są ludzie zwiazani z ziemią i jej korzeniami. Wierz mi, żnaprawdę miasta bez wsi by zginęły. Ponieważ wsie miastom dostarczają żywność, warzywa, mąkę na chleb. I na pewno gdyby nie wieś pomarli byśmy z głobu. A Zamojszczyzna ma jedne z najrzyźniejszych gleb w calej Europie, Nawet Francja, Hiszpannia i Niemcy prawie nie mają takich gleb, wiem co mówię. Jak nie wierzysz poczytaj w książkach, albo w necie. Pozdrawiam

Powierzchnia do wydobycia gazu z łupków wynosi około 0.05ha ,podczas wierceń około 1ha ale jest rekultywowana,autostrady potrzebują dużo dużo więcej o infrastrukturze miast nie wspomnę.

Powierzchnia do wydobycia gazu z łupków wynosi około 0.05ha ,podczas wierceń około 1ha ale jest rekultywowana,autostrady potrzebują dużo dużo więcej o infrastrukturze miast nie wspomnę.

rozwiń
Avatar
Martucha / 22 lipca 2013 o 15:26
0

Ludzie dajcie sobie spokój z tymi Żurawlanami, to są ludzie nietolerancyjni, a już szkoda na nich słów, w każdym razie na ochronie środowiaka to im nie zależy, słyszę tylko Chevron, Chevron jakby inne firmy nie prowadziły odwiertów, jestem ekologiem, ale z nimi z wolę nie mieć  nic wspólnego.

Hej, to są ludzie zwiazani z ziemią i jej korzeniami. Wierz mi, żnaprawdę miasta bez wsi by zginęły. Ponieważ wsie miastom dostarczają żywność, warzywa, mąkę na chleb. I na pewno gdyby nie wieś pomarli byśmy z głobu. A Zamojszczyzna ma jedne z najrzyźniejszych gleb w calej Europie, Nawet Francja, Hiszpannia i Niemcy prawie nie mają takich gleb, wiem co mówię. Jak nie wierzysz poczytaj w książkach, albo w necie. Pozdrawiam

Hej, to są ludzie zwiazani z ziemią i jej korzeniami. Wierz mi, żnaprawdę miasta bez wsi by zginęły. Ponieważ wsie miastom dostarczają żywność, warzywa, mąkę na chleb. I na pewno gdyby nie wieś pomarli byśmy z głobu. A Zamojszczyzna ma jedne z najrzyźniejszych gleb w calej Europie, Nawet Francja, Hiszpannia i Niemcy prawie nie mają takich gleb, wiem co mówię. Jak nie wierzysz poczytaj w książkach, albo w necie. Pozdrawiam

rozwiń
Avatar
Gość / 21 lipca 2013 o 18:41
0

No ja nie moge........., ta garstka za przeproszeniem "liderów" ma straszliwe parcie na szkło!

Jeszcze ich w sejmie nie było.

Może mają ambicje polityczne, np. na wójta lub conajmiej sołtyskę coby bełkotać medialnie i jeszcze kasę za to brać.

Avatar
Ekolog / 21 lipca 2013 o 10:29
0

Typowe chłopskie gadanie, ze niby miasto bez wsi zginie :D

do tej pory oralibyscie radłem i własnymi pazurami. Nie przeceniajcie się nawet ze swoim wykształceniem ^_^

I jeszcze wam dopłacamy, a wy widać macie czas żeby sobie pod namiotem siedzieć.

Avatar
Ekolog / 21 lipca 2013 o 10:26
0

Ludzie dajcie sobie spokój z tymi Żurawlanami, to są ludzie nietolerancyjni, a już szkoda na nich słów, w każdym razie na ochronie środowiaka to im nie zależy, słyszę tylko Chevron, Chevron jakby inne firmy nie prowadziły odwiertów, jestem ekologiem, ale z nimi z wolę nie mieć  nic wspólnego.

Avatar
Gość / 21 lipca 2013 o 10:00
0

to z tego powodu ceny gazu w USA spadły sześciokrotnie od chwili wydobycia gazu z łupków na skalę przemysłową,gaz rosyjski chyba w/g niektórych jest do nas przywiązany na stałe,znam takie dzieci co w wieku 5 lat podchodzą do mamy mówiąc" mama daj cyca" z tego co widać niektóre miejscowości zamojskiego są na trwale zwązane pępowiną ze wschodem,fakt że w okolicach Ulhówka w telefonach pjawia się sms WITAMY NA UKRAINIE to też ma swoje znaczenie WNP=CCCP

Avatar
gasmajster / 21 lipca 2013 o 07:09
0

największym producentem gazu z łupków są USA chyba z powodu tych zatruć pomylono się w 15 tys.przypadków w karach śmierci?

Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 7 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 24 20

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 49 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 92 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 37 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 67 106

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 20 21

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 7 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!