Chcesz być aktywny, uprawiać sport, chodzić na siłownię lub zajęcia taneczne? Zastanów się, zanim dokonasz wyboru.
do swojego wieku, osobowości i trybu życia.
Choleryk umrze z nudów na zajęciach jogi, mol książkowy nie da sobie rady ze sportem wysiłkowym. Ale przede wszystkim liczy się stan zdrowia - przy niektórych schorzeniach, np. układu krwionośnego, siłownia jest niewskazana. Z kolei cierpiący na choroby stawów powinni zrezygnować z biegania. Nawet pływanie, polecane osobom z wadami kręgosłupa, może okazać się szkodliwe, jeżeli jesteśmy technicznie słabi i podczas śmigania żabką nienaturalnie wyginamy kręgosłup.
Coś dla dziecka, coś dla seniora
Z reguły już w takim wieku dzieci ujawniają talenty sportowe, które warto pielęgnować. Ale zanim zdecydujemy, że nasza pociecha ma zostać drugą Motylią, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Po pierwsze - czy dziecku sprawia to frajdę.
Wszystkim dzieciakom można polecić zajęcia taneczne, które fantastycznie poprawiają kondycję i kształtują sylwetkę, a przy tym na pewno dają dużo radości.
Seniorzy często cierpią na różne dolegliwości wykluczające sport czy intensywny wysiłek fizyczny. Na pewno nie zaszkodzi nordic walking, czyli marsz z kijkami, przypominającymi te dla narciarzy. Przy problemach z odwapnieniem kości sprawdzają się ćwiczenia z obciążeniem.
Godna polecenia jest pływalnia - co nie musi oznaczać czterdziestu długości basenu stylem motylkowym. Wystarczy wodny aerobik.
Żegnaj, sadełko!
- Dlaczego ćwiczenia aerobowe są najskuteczniejsze? Ponieważ spalanie zapasowej tkanki tłuszczowej odbywa się dopiero po 20 minutach intensywnego treningu - wyjaśnia Luiza Szarecka, instruktor i trener z Klubu Sportowego Paco w Lublinie. - Pracujemy przez minimum 40 minut do godziny.
Witajcie muskuły!
Jeżeli zależy nam na kształtowaniu mięsni, warto skorzystać z siłowni. Wtedy taki trening wyglądałby następująco:
• 5-10 minut rozgrzewki na bieżni lub rowerze
• 30-40 minut ćwiczeń na siłowni (dla zaawansowanych 40-60 minut)
• 10-15 intensywnych ćwiczeń na rowerku, bieżni lub wiosłach (dla zaawansowa-nych 40-60 minut).
Luiza Szarecka radzi, by osoby początkujące przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń siłowych lub aerobowych, skonsultowały się z trenerem.
- Pozwoli to uniknąć przykrych kontuzji - wyjaśnia.
Efekt długofalowy osiąga się dzięki systematycznej pracy. Lepiej gubić 1,5 kilograma miesięcznie przez pół roku, niż 6 kilogramów w 3 tygodnie. Pamiętaj, że do nowego rozmiaru musi przystosować się skóra - szybkie chudnięcie często powoduje efekt nadmiernego jej zwiotczenia.
Taka sama zasada obowiązuje przy podnoszeniu kondycji i budowaniu masy mięśniowej.