Zwykłe przeziębienie nie stanowi zagrożenia, ale nieleczona grypa może dać poważne powikłania. Dlatego lepiej żadnego z tych schorzeń nie lekceważyć.
Podobne objawy
Początki grypy i przeziębienia trudno odróżnić. Uczucie ogólnego rozbicia i zniechęcenia, pobolewanie mięśni i stawów to objawy i jednej i drugiej infekcji. Czasami przemijają samoistnie, a czasem rozwija się choroba. Dopiero po pełnym rozwinięciu się objawów można próbować na ich podstawie postawić diagnozę. Jednak już na tym wczesnym etapie można zrobić to, co podpowiada organizm i zdrowy rozsądek: ograniczyć zbędną aktywność, nie przeciążać organizmu, zadbać o prawidłowe odżywianie i sen.
Rozpoznać przeziębienie
Objawy przeziębienia wywołuje aż 200 wirusów. Przeziębienie (zupełnie inaczej niż grypa) rozpoczyna się stopniowo, powoli, dwa, trzy dni po zakażeniu wirusem. Objawy przeziębienia to uczucie drapania i ból gardła, bóle mięśni i stawów, później także nieżyt nosa (katar) i czasami stan podgorączkowy (temperatura do 37 st. Celsjusza) lub gorączka, zwłaszcza u dzieci. Trochę później może też wystąpić kaszel. Objawy przeziębienia mijają dość szybko – w okresie od 2 do 7 dni.
Ostra grypa
Grypę wywołuje określony typ wirusa, prowadzący do rozwoju ostrej choroby zakaźnej, z objawami przypominającymi objawy przeziębienia, lecz zdecydowanie wyraźniej nasilonymi. Grypa jest ostrą, bardzo zaraźliwą chorobą układu oddechowego. Objawy choroby to nagły ból głowy i wysoka gorączka (do 40 stopni C), suchy kaszel, dreszcze, bóle mięśni, pleców i nóg, często biegunka czy nieżyt żołądka oraz ogólne osłabienie. Jeśli nie występują powikłania, ostre objawy choroby utrzymują się 2–3 dni, gorączka do 5 dni. Osłabienie, zmęczenie, nadmierna potliwość mogą utrzymywać się około tygodnia.
Zakażenie przez dotyk
Osoba zakażona wydala wirusa już na 1–6 dni przed wystąpieniem objawów chorobowych i aż do tygodnia po ich ustąpieniu.
Czy grozi nam świńska grypa?
Oprócz grypy sezonowej i w tym roku, tak jak w ubiegłym, grozi nam dodatkowo wirus A/H1N1, czyli wirus wywołujący tzw. świńską grypę. Niestety, świńskiej grypy od sezonowej nie da się odróżnić po samych objawach, bo są prawie identyczne, z tym, że – jak podkreślają lekarze – bóle brzucha i biegunki przy świńskiej grypie występują częściej. Niestety też, osoby, które chorowały na grypę rok temu czy jeszcze wcześniej, wcale nie są uodpornione. Wirusy zmieniają się (mutują) błyskawicznie, więc na grypę możemy w ciągu całego życia zachorować kilka razy.