Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

13 marca 2020 r.
21:01

Lublin: Jesteśmy gotowi na epidemię? "Łóżka respiratorowe potrzebne są nie tylko pacjentom z koronawirusem"

26 35 A A

– Z nieoficjalnych informacji od służb medycznych wynika, że mamy w mieście 10 wolnych respiratorów – alarmowała na dzisiejszej konferencji prasowej Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Pytała, czy w związku z tym Lublin jest gotowy na przewidywaną przez ministra zdrowia zwiększoną liczbę zakażonych koronawirusem, która w najbliższym czasie może przekroczyć nawet tysiąc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Posłanka zwróciła uwagę, że brakuje informacji na temat przygotowania sprzętowego. Dlatego zapytała szpitale, ile mają respiratorów, które są niezbędne dla pacjentów w najcięższym stanie, z ostrą niewydolnością oddechową i zapaleniem płuc.

Odpowiedziały jej tylko trzy lubelskie placówki. Szpital przy Kraśnickiej ma 44 respiratory, ale tylko 5 jest wolnych. Podobnie jest w szpitalach klinicznych. Szpital przy Staszica na 37 respiratorów ma tylko 10 wolnych, podobnie jak szpital przy Jaczewskiego.

O pełne dane dotyczące respiratorów i przygotowania sprzętowego w województwie lubelskim poprosiliśmy urząd wojewódzki. Nie dostaliśmy jeszcze odpowiedzi.

Problem z respiratorami

- W polskich szpitalach jest ponad 10 tys. respiratorów, problemem jest jednak to, ile jest wolnych. Przecież łóżka respiratorowe potrzebne są nie tylko pacjentom z koronawirusem, ale też innym w ciężkim stanie, przebywającym oprócz oddziałów intensywnej terapii również na oddziałach np. kardiologii, pulmonologii, neurologii - komentuje Jakub Kosikowski, lekarz, który pracuje w puławskim szpitalu. - W szpitalach takie łóżka zajęte są też w części przez pacjentów, którzy nie będą w stanie oddychać bez respiratora, nie wymagają już jednak leczenia w szpitalu, ale nie ma ich gdzie wypisać. W zakładach opiekuńczo-leczniczych, gdzie mogliby przebywać, jest za mało łóżek z respiratorami, dostęp do nich graniczy z cudem.

Część respiratorów jest też w mniejszych szpitalach powiatowych. - Każdy szpital musi mieć oddział intensywnej terapii i nie można im ich zabrać, a one nie leczą najcięższych przypadków.

Na przykład w Krasnymstawie są 4 łóżka na oddziale intensywnej terapii, a w Puławach było ich do tej pory 6 - mówi Kosikowski. - Liczymy jednak, że nowa organizacja zadziała. Do szpitala w Puławach mają być kierowani pacjenci z koronawirusem lub podejrzeniem w najcięższym stanie m.in. ze względu na choroby współistniejące.

W związku z tym szpital ma dostać dodatkowe respiratory, wsparcie dodatkowego personelu oraz środki ochrony. Do celów intensywnej terapii w puławskim szpitalu mogą być też, w razie potrzeby, przystosowane inne oddziały. - Szpital ma mieć docelowo ok. 40 respiratorów. Nie każdy pacjent z COVID-19 wymaga jednak szpitala. Pacjenci z lekkimi objawami lub bez objawów mogą być izolowani w kwarantannie w domu - tłumaczy lekarz.

Kombinezony wielokrotnego użytku?

- W naszym województwie i Lublinie ze środkami ochronnymi na razie nie jest źle. Są transporty kombinezonów, masek, rękawic, gogli dla ratowników medycznych. Do transportu zakażonych pacjentów lub tych z podejrzeniem, dostajemy pomarańczowe kombinezony, przeciwchemiczne, które są najlepsze, gwarantują stuprocentową ochronę – opowiada nam ratownik medyczny z Lublina. – Wiemy jednak, że musimy się przygotować na znaczny wzrost, który już jest zapowiadany. Wówczas takie zapasy mogą się szybko wyczerpać i być może będziemy musieli wrócić do wielorazowego użytku – podkreśla.

Wówczas, jak tłumaczy ratownik, odzież ochronna byłaby dezynfekowana w komorze dekontaminacyjnej. – Po dekontaminacji używalibyśmy jej ponownie. Teraz, jeśli transportujemy pacjenta na oddział zakaźny, całą odzież ochronną tam zostawiamy. Jest ona pakowana do specjalnych worków i utylizowana przez szpital – mówi nasz rozmówca. - Do dezynfekcji karetek używamy specjalnych urządzeń do dezynfekcji, które rozpyla się w karetce. Zostaliśmy też wcześniej przeszkoleni, jak postępować w przypadku takich transportów.

Gorzej z procedurami

Zdaniem naszego rozmówcy, gorzej jest z przygotowaniem pod kątem procedur czy przepływu informacji między służbami. - To utrudnia nam pracę. Sanepid nie zawsze dobrze kieruje pacjentów, zdarza się, że stacje z różnych powiatów przekazują inne informacje. Dyspozytornie też nie w każdym przypadku mogą przez telefon zidentyfikować stan pacjenta i zakwalifikować jako podejrzenie o zakażenie koronawirusem - tłumaczy ratownik. - Czasem spowodowane jest to tym, że ludzie ukrywają, że mieli kontakt z osobą zagrożoną. Są też sytuacje odwrotne, że objawy od razu kojarzą z koronawirusem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

17 lat na karku i 2000 zł mandatu na koncie

17 lat na karku i 2000 zł mandatu na koncie

Zatrzymany do kontroli przez opolskich policjantów 17-latek przewoził 15-letniego pasażera bez kasku ochronnego, wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych oraz nie stosował się do polecenia zatrzymania pojazdu wydanego przez policjanta. Ponadto nie posiadał uprawnień do kierowania motorowerem.

Czy w Lublinie będzie bezpieczniej?

Czy w Lublinie będzie bezpieczniej?

Miasto przejmie z rąk wojewody budynek przy ulicy Spokojnej 3-5. Ma tam powstać nowoczesne Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego.

Druga tura w Biłgoraju. Historia lubi się powtarzać?
Wybory 2024

Druga tura w Biłgoraju. Historia lubi się powtarzać?

Janusz Rosłan i Wojciech Gleń zmierzą się w drugiej turze wyborów samorządowych w Biłgoraju. Czy wygra urzędujący burmistrz czy jego konkurent, zresztą ten sam, co w wyborach 2018 roku?

Poszukiwany listem gończym za oszustwo wpadł w powiecie wołomińskim

Poszukiwany listem gończym za oszustwo wpadł w powiecie wołomińskim

Bialscy kryminalni zatrzymali poszukiwanego listem gończym od lutego ubiegłego roku 48-latka. Mężczyzna aby uniknąć kary zmienił miejsce zamieszkania i zerwał kontakty.

Uniwersytet Medyczny wybrał rektora

Uniwersytet Medyczny wybrał rektora

Profesor Wojciech Załuska został wybrany na rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kadencję 2024-28.

Stadion żużlowy przy Al. Zygmuntowskich zmienia nazwę
AKTUALIZACJA

Stadion żużlowy przy Al. Zygmuntowskich zmienia nazwę

Stadion żużlowy przy Al. Zygmuntowskich 5 zmieni nazwę na mocy umowy z jednym z partnerów. Firma Best Auto Sp. z.o.o., bo o niej mowa, miała prawo do wskazania nazwy obiektu.

Stary Kraśnik rozbłyśnie parkiem

Stary Kraśnik rozbłyśnie parkiem

Burmistrz Wojciech Wilk przedstawił niedawno kilka projektów inwestycyjnych w różnych częściach miasta. Obok tych w dzielnicy fabrycznej i Zalewu Kraśnickiego są także gotowe plany dotyczące dzielnicy starej. To przede wszystkim „Light Park” przy ul. Narutowicza. Ta propozycja jest skierowana do ludzi młodych.

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?
WYBORY 2024

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?

To będzie jedna z najciekawszych batalii o fotel burmistrza w niedzielnej drugiej turze wyborów w województwie lubelskim. O najważniejszy urząd w mieście i gminie Siedliszcze walczyć będą Hieronim Zonik, który funkcję wójta, a następnie burmistrza odkąd Siedliszcze zostało miastem, pełni nieprzerwanie od 1991 r. i Joanna Bartnik, przedsiębiorcza kobieta, która kilka lat temu związała się z urokliwą miejscowością w powiecie chełmskim, kupując dwór w Kuliku.

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Czy do gniazda wrócą jaja?
AKTUALIZACJA

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Czy do gniazda wrócą jaja?

Tuż przed godziną 13 fani sokołów przeżyli szok. Zaginiona Wrotka wróciła do gniazda. Ale na razie nie wiadomo czy powrócą także pisklęta.

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia dla części województwa lubelskiego.

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Lubartowscy policjanci w ciągu 24 godzin złapali aż 7 osób poszukiwanych przez organy ścigania. Teraz pójdą do więzienia głównie za kradzieże i rozboje.

A2 w budowie. Po dwóch odcinkach autostrady pojedziemy w tym roku

A2 w budowie. Po dwóch odcinkach autostrady pojedziemy w tym roku

Na autostradę A2 mieszkańcy Białej Podlaskiej czekają, jak na bilet do lepszego świata. I postępy przy budowie już dobrze widać, ale są nierównomierne na różnych jej fragmentach. GDDKiA ma jednak dobre wiadomości.

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

W środę rozegrano 20. kolejkę lubelskiej klasy okręgowej. Największą niespodziankę sprawił Orion Niedrzwica, który wygrał w Rykach

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

W czwartek rano policjantka zmierzająca na służbę zauważyła biegnącego za psem chłopczyka ubranego tylko w piżamkę. Malec wrócił już do mamy.

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?
WIDEO
film

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium