Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

28 kwietnia 2020 r.
7:46

Koronawirus w Polsce i na świecie. "Polskie rolnictwo jest odporne na pandemię"

8 1 A A
(fot. Kazimierz Chmiel / archiwum)

Najnowsze informacje na temat walki z koronawirusem w Polsce i na świecie. Lokalne wiadomości z Lublina i województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

21:47

Tylko 167 osób zostało przebadanych pod kątem koronawirusa w województwie lubelskim w ciągu doby – wynika z danych sanepidu z poniedziałku. W tym czasie w całym kraju wykonano ponad 7 tysięcy testów.

– Działamy na podstawie zleceń na badania od powiatowych stacji, szpitali. Badane są wszystkie próbki, które do nas spłyną, nie było dotychczas żadnych ograniczeń czy przestojów w działaniu któregoś z laboratoriów – zaznacza Magdalena Smolińska-Kornas, rzeczniczka WSSE w Lublinie.

21:06

Francja: 367 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia w Paryżu. Łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrosła we Francji do 23 660. (PAP)

21:00

USA: 335 osób zmarło z powodu koronawirusa w stanie Nowy Jork w ciągu minionych 24 godzin - poinformował we wtorek gubernator Andrew Cuomo. Dzień wcześniej zmarło 337 chorych. (PAP)

20:44

Lubelska spółka Biomed rozpoczyna współpracę ze szpitalem klinicznym nr 1 w Lublinie w zakresie produkcji immunoglobuliny z osocza ozdrowieńców, czyli osób, które pokonały koronawirusa.

20:33

Na stacjach przy hipermarketach ceny benzyny spadły do nawet 3,2-3,3 zł/litr. Czy to już koniec obniżek? Według prognoz, spadek może być jeszcze głębszy.

20:16

Wielka Brytania: O 586 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 21 678 - poinformował we wtorek po południu minister zdrowia Matt Hancock. (PAP)

19:47

Włochy: 382 osoby zakażone koronawirusem zmarły minionej doby we Włoszech - poinformowała we wtorek Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans zgonów wzrósł do 27 359. Sytuacja epidemiczna w kraju ulega dalszej poprawie. (PAP)

18:51

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w województwie lubelskim. Stan na 28 kwietnia. Najnowszy raport i mapy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

18:42

Już wiadomo, że Jan Brzechwa poczeka na swoją ławeczkę w Szczebrzeszynie trochę dłużej. Gmina szuka oszczędności i przygotowuje pomoc dla przedsiębiorców. W środę na sesji zadecydują o tym radni.

18:23

Wielka Brytania: Koronawirus był przyczyną prawie 40 proc. zgonów w Anglii i Walii w połowie kwietnia, zaś ogólna ich liczba była dwukrotnie wyższa niż średnia dla tego okresu z poprzednich lat - wynika z opublikowanych we wtorek danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS. (PAP)

17:36

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 26 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia przedstawiło o godz. 17.30 drugi dzisiaj raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

17:22

Dane z woj. lubelskiego (stan na 28 kwietnia):

  • Liczba osób aktualnie hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem (nowych osób w ciągu ostatnich 24 godzin) – 123 (17)
  • Liczba osób aktualnie poddanych kwarantannie – 3839
  • Liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym – 779
  • Liczba osób zakażonych koronawirusem – 355
  • Liczba zmarłych – 13
  • Liczba ozdrowieńców – 162
  • Liczba osób przebadanych w ciągu ostatnich 24 godzin w laboratoriach w woj. lubelskim – 338

16:58

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło zdalną teleporadę, która pozwala pacjentom na łatwy i szybki kontakt z pracownikiem medycznym za pomocą wideorozmowy, chatu lub telekonferencji. Przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które podejrzewają u siebie COVID-19 lub są na kwarantannie, a ich stan zdrowia wyraźnie się pogorszył – poinformował we wtorek resort zdrowia.

16:25

Coraz więcej jest dorosłych z ciężkimi urazami oczu, a także dzieci z poparzeniami po zabawach środkami do czyszczenia. – W ciągu tygodnia mamy teraz tyle przypadków, ile przed epidemią w ciągu miesiąca – alarmują okuliści.

15:50

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 310 tys. 744 próbki, testy wykonano u 281 tys. 787 osób – przekazało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 12,8 tys. testów. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u 12089 osób.

Resort przekazał, że - w związku z sugestiami - zmienia system informowania o przeprowadzonych testach. Od wtorku będzie podawana suma przebadanych próbek i przebadanych osób. (PAP)

15:40

Portugalia: Łączna liczba zgonów na COVID-19 w Portugalii może sięgać 4000, a więc być ponad czterokrotnie wyższa od oficjalnych danych - wynika z badania opublikowanego w najnowszym numerze pisma krajowej Izby Lekarskiej. (PAP)

15:01

Białoruś: W ciągu ostatniej doby na Białorusi odnotowano 919 nowych infekcji COVID-19, co stanowi najwyższy dobowy przyrost od początku epidemii. Według danych ministerstwa zdrowia w ciągu doby zmarły cztery osoby z koronawirusem. (PAP)

14:16

Obecnie ustalane są ostatnie szczegóły dotyczące zasad sanitarnych związanych ze znoszeniem restrykcji w II etapie; w środę premier Mateusz Morawiecki przedstawi datę oraz zakres kolejnego etapu - poinformował po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego rzecznik rządu Piotr Müller.

13:39

Do 54 wzrosła liczba zarażonych koronawirusem podopiecznych i pracowników Domu Seniora "Bryza" w Koleczkowie (pow. wejherowski) - poinformował we wtorek Piotr Syrocki ze Starostwa Powiatowego w Wejherowie. W szpitalu jednoimiennym zmarł 92-letni pensjonariusz ośrodka.

Jak przekazała PAP właścicielka Domu Seniora "Bryza" Aleksandra Jędrusik, do tej pory badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 19 osób z personelu (łącznie zatrudnionych jest tam 24 osób).

Chorych jest też 35 podopiecznych ośrodka. Z powodu COVID-19 zmarł 92-letni pensjonariusz, który był hospitalizowany w szpitalu zakaźnym w Gdańsku. (PAP)

13:12

Polskie rolnictwo jest odporne na pandemię koronawirusa, gorzej może być z przemysłem rolno-spożywczym i handlem żywnością - uważa Janusz Rowiński z Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Dodaje, że ograniczenia z tego powodu nie doprowadziły do zakłóceń na rynku żywności.

Jak zaznacza Rowiński, w gospodarstwach rolnych jest niemal pełne odizolowanie pracującego lub ograniczenie kontaktów zawodowych do mieszkającej z nim rodziny. Gospodarstw takich jest w Polsce blisko 1,3 mln tj. 90 proc. ogółu. A w tych, które zatrudniają siłę najemną do prac polowych i obsługi zwierząt w zmechanizowanych oborach i chlewniach nie wymagają dużych zespołów; swoista „izolacja” jest zatem sytuacją normalną.

Trudności przestrzegania zasady izolacji mogą występować przede wszystkim w wyspecjalizowanych pracochłonnych gospodarstwach, prowadzących uprawy „pod szkłem”, ale i w tym przypadku możliwe jest - przy właściwej organizacji pracy – zachowanie niezbędnego minimum ochrony.

Największym problemem dla niektórych sektorów produkcji rolnej może być brak pracowników sezonowych, przede wszystkim dotyczy to zbioru owoców, zwłaszcza jagodowych i niektórych warzyw. Co najmniej od kilku lat znaczną część tych prac wykonują pracownicy sezonowi z zagranicy. Ukraińcy, ale także Białorusini, Mołdawianie i Kazachowie. Szacuje się, że ich liczba wynosiła około 100 tys. rocznie.

Znacznie mniej odporna na pandemię jest organizacja pracy w przemyśle rolno–spożywczym. W przypadku stwierdzenia zakażanie pracownika, obowiązkowa jest dezynfekcja pomieszczeń, w których on przebywał i ustalenie, czy nie powinno nastąpić wyłączenie części budynku. Możliwe jest również zamknięcie zakładu decyzją administracyjną. Pracownicy, którzy mieli bezpośrednią styczność z zakażonym, powinni wstrzymać się od pracy w ciągu dwóch tygodni.

Obowiązek skrupulatnego przestrzegania przepisów sanitarnych i higienicznych został także nałożony na placówki handlu żywnością.

"Wprowadzone ograniczenia nie doprowadziły jednak do trwałych zakłóceń na rynku artykułów rolno–spożywczych, a paniczne zakupy trwały tylko kilka dni. Niedopuszczenie do „pustych półek” świadczy o dobrej organizacji polskiego handlu żywnością, zarówno hurtowego, jak i detalicznego oraz przemysłu rolno–spożywczego" - podkreślił Rowiński.

Obecnie większość ważnych kanałów zbytu funkcjonuje jak przed okresem pandemii. Skup zwierząt rzeźnych i mleka odbywa się normalnie. Również rynki hurtowe, np. Bronisze, Franowo i inne, które są najważniejszymi pośrednikami między rolnikami a detalicznym handlem owocami i warzywami, funkcjonują bez większych zakłóceń.

W ocenie Rowińskiego, "najsłabszym ogniwem handlu okazały się nie tylko ze względów sanitarnych lokalne targowiska, stanowiące zarówno w dużych jak i mniejszych miastach ważną część handlu. Jednakże na ogół dość sprawnie usunięto najważniejsze mankamenty i nie nastąpiło ich zamknięcie". (PAP)

12:25

301 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii – poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Liczba ofiar śmiertelnych od początku epidemii Covid-19 wzrosła w tym kraju do 23 822.

W poprzedniej dobie odnotowano 331 ofiar śmiertelnych zakażenia SARS-CoV-2.

Jak sprecyzował resort zdrowia, od początku epidemii Covid-19 zdiagnozowano 210 773 zakażenia; w ciągu ostatniej doby przybyło 1 308 nowych przypadków. (PAP)

12:14

U jednego z pacjentów szpitala w Poniatowej potwierdzono koronawirusa. Wynik dodatni wyszedł też u jednej z pielęgniarek. Dwa oddziały nie przyjmują nowych pacjentów.

– Na oddziałach chirurgii i ortopedii wstrzymane są przyjęcia nowych pacjentów i zabiegi planowe. Wykonywane są tylko zabiegi ratujące życie – informuje Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego. – Zbadano 75 osób, z tego 73 miało wyniki ujemne, a 2 wyniki dodatnie.

11:25

Stock Polska i Medisept podpisały umowę, w ramach której pierwsza z firm dostarczy ponad 150 tysięcy litrów spirytusu, z którego produkowane będą środki do dezynfekcji. Pierwsze dostawy gotowych płynów trafią na polski rynek jeszcze w kwietniu. 96-procentowy alkohol ze Stock Polska do Mediseptu podróżować będzie specjalistycznymi cysternami, z których każda pomieści 28 tysięcy litrów.

11:03

O 401 przypadków, do 9 410, wzrosła na Ukrainie w ciągu minionej doby liczba wykrytych zakażeń koronawirusem - podał we wtorek resort ochrony zdrowia. 19 osób chorych zmarło, zwiększając bilans zgonów do 239. Prawie co piąty zainfekowany to pracownik medyczny.

Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow poinformował, że wśród osób, u których potwierdzono zakażenie w ciągu ostatnich 24 godzin, jest 25 dzieci i 94 pracowników medycznych. Infekcję wykryto łącznie u 639 dzieci i 1 843 pracowników medycznych.

128 osób w ciągu ostatniej doby wyzdrowiało, zwiększając liczbę ozdrowieńców do 992.

Najwięcej infekcji wykryto dotychczas w obwodzie czerniowieckim (1429), w Kijowie (1298) i w obwodzie iwano-frankowskim (783). W tym ostatnim jest też najwięcej zgonów - 49. (PAP)

10:46

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali prawie 70 tys. osób poddanych kwarantannie. W ok. 230 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania - poinformował we wtorek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Jak przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji od początku akcji monitorowania osób przebywających na kwarantannie funkcjonariusze dokonali już ponad 4,3 mln kontroli.

Wskazał, że ostatniej doby policjanci sprawdzili prawie 70 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. Podał, że podczas kontroli w ok. 230 przypadkach funkcjonariusze stwierdzili uchybienia, które w ocenie policjantów kwalifikują się do ukarania.

Przypomniał przy tym, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, inspektor sanitarny może wymierzyć grzywnę od 5 do 30 tys. zł.

Dodał, że policjanci podczas ostatniej doby otrzymali 25 próśb o pomoc w sprawie zakupu żywności, wysłania przesyłki czy wyniesienia śmieci z domu.

Rzecznik KGP przekazał też, że funkcjonariusze skontrolowali już ponad 153 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, a ostatniej doby ponad 4400. (PAP)

10:11

Na terenie województwa lubelskiego mamy trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

10:07

Nie żyje 8 osób zakażonych koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje też o 187 nowych przypadkach zakażenia.

Ministerstwo zdrowia: 187 nowych przypadków zakażenia. Osiem osób nie żyje

Wideo: TVN 24 / x-news

8:40

Polski rząd przedłuża obowiązek kwarantanny dla wracających z zagranicy. To ogromny kłopot dla mieszkańców przygranicznych miejscowości, którzy pracują na przykład w Niemczech. Wielu wybiera pracę, a to oznacza rozłąkę z rodziną. Stąd ich protesty i apele do rządu, by umożliwił im swobodne przekraczanie granicy bez konieczności przymusowej kwarantanny.

– Chcemy wrócić po prostu do pracy – powiedziała jedna z protestujących.

– Nasz jeden świat nagle rozpadł się na dwa kawałki i gdybym chciała tam pojechać i wrócić, to grozi mi 14 dni kwarantanny – dodała inna protestująca.

Władze Szczecina zaproponowały wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które pozwoliłyby takim osobom normalne funkcjonowanie.

Wideo: TVN 24 / x-news

8:35

Maleje liczba nowych zakażeń koronawirusem i zgonów z powodu Covid-19 w Niemczech. Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie poinformował we wtorek rano o 1144 nowych zakażeniach (2337 pod koniec ubiegłego tygodnia) i 163 zgonach (227 w minionym tygodniu).

Liczba odnotowanych w ciągu doby zgonów zwiększyła się o 53 w stosunku do poprzedniego bilansu dobowego. Całkowita liczba zgonów od początku epidemii koronawirusa w Niemczech sięga 5913.

W ciągu minionych 24 godzin obecność koronawirusa potwierdzono u 1144 osób, o 126 przypadków więcej niż w dobowym bilansie w poniedziałek. Dobowa liczba infekcji nieznacznie wzrosła po czterech dniach spadków. Łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła do 156 337. (PAP)

7:58

O 1303 powiększył się w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od początku epidemii w USA zmarły 56 144 osoby.

To już drugi kolejny dzień z dobową liczbą zmarłych w USA poniżej 2 tys.

W Stanach Zjednoczonych potwierdzono dotychczas ponad 987 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2 - wynika ze statystyk Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Ok. 22 tys. z nich zdiagnozowano w ciągu ostatnich 24 godzin. (PAP)

7:54

Stan na 27 kwietnia w województwie lubelskim.

* Liczba osób w szpitalach z podejrzeniem zakażenia (nowych osób w ciągu ostatnich 24 godzin) 122 (8)

* Liczba osób aktualnie poddanych kwarantannie 3598

* Liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym 780

Do 27 kwietnia na terenie województwa lubelskiego potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 352 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 148 ozdrowieńców i zarejestrowano 13 zgonów.

Laboratoria działające na terenie województwa lubelskiego w ciągu ostatnich 24 godzin przebadały łącznie 167 osób.

Źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. lubelskim. Stan na 27 kwietnia

7:51

Stan na godz. 7.30

Na całym świecie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła 3 miliony. Zmarło 211 tys. osób.

Cały świat

Potwierdzone

 

3 041 764

Przypadki na

1 mln osób

391,18

Ozdrowienia

 

893 967

Zgony

 

211 167

Stany Zjednoczone
1 008 571 3 060,39 113 380 56 521
Hiszpania
219 764 4 665,86 100 875 23 521
Włochy
199 414 3 310,14 66 624 26 977
Niemcy
158 758 1 909,31 107 595 6 126
Wielka Brytania
157 149 2 365,44 21 092
Francja
128 339 1 913,34 45 513 23 293
Turcja
112 261 1 350,02 33 791 2 900
Iran
91 472 1 097,69 70 933 5 806
Rosja
87 147 593,87 7 346 794
Chiny
84 338 60,15 77 555 4 642
Brazylia
66 896 316,54 30 152 4 555
Kanada
48 500 1 277,02 18 268 2 707
Belgia
46 687 4 051,12 10 878 7 207
Holandia
38 245 2 191,56 4 518
Indie
29 435 21,63 6 869 934
Szwajcaria
29 164 3 396,47 22 200 1 663
Peru
28 699 893,18 8 425 782
Portugalia
24 027 2 338,03 1 357 928
Ekwador
23 240 1 331,29 1 557 663
Irlandia
19 648 3 992,28 9 233 1 102
Szwecja
18 926 1 831,53 1 005 2 274
Arabia Saudyjska
18 811 549,74 2 531 144
Izrael
15 555 1 694,44 7 200 204
Austria
15 256 1 713,66 12 362 549
Meksyk
14 677 115,95 2 627 1 351
Singapur
14 423 2 528,75 1 095 14
Pakistan
13 915 63,5 3 029 292
Chile
13 813 722,92 7 327 198
Japonia
13 613 108,08 2 905 394
Polska
11 902 310,12 2 466 562

Źródło: Google

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 1

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 28 kwietnia 2020 r. o 13:25
0
Opłacony pisowski troll używający najpierw nicka Aaron_Langman a obecnie TECZOWY-ZSL odkrył lukę w skrypcie Dziennika Wschodniego i bezczelnie to wykorzystuje. Cały czas usuwa swoje stare wpisy i dodaje jako nowe. Kasują się minusy od czytelników i post wyświetla się na samej górze jako ostatni dodany w dyskusji. Drogi Dzienniku Wschodni może pora coś z tym zrobić? Wystarczy zablokować/wyłączyć opcję usuwania postów.
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 28 kwietnia 2020 r. o 13:25
0
Opłacony pisowski troll używający najpierw nicka Aaron_Langman a obecnie TECZOWY-ZSL odkrył lukę w skrypcie Dziennika Wschodniego i bezczelnie to wykorzystuje. Cały czas usuwa swoje stare wpisy i dodaje jako nowe. Kasują się minusy od czytelników i post wyświetla się na samej górze jako ostatni dodany w dyskusji. Drogi Dzienniku Wschodni może pora coś z tym zrobić? Wystarczy zablokować/wyłączyć opcję usuwania postów.
Zobacz wszystkie komentarze 1

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Do odporności populacyjnej jeszcze sporo nam brakuje. Będą regionalne obostrzenia?
Magazyn

Do odporności populacyjnej jeszcze sporo nam brakuje. Będą regionalne obostrzenia?

– Bardziej prawdopodobne są regionalne obostrzenia, w tych województwach, w których sytuacja będzie najgorsza. Będzie to dotyczyło niestety tych regionów, w których poziom zaszczepienia jest najniższy, a w tej grupie jest województwo lubelskie – mówi nam prof. Małgorzata Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prezes Polskiego Towarzystwa Wirusologicznego.

Festiwal Dźwięki Słów. Smyczki niczym brzytwy, czyli Melo-M z Łotwy
Zdjęcia
galeria

Festiwal Dźwięki Słów. Smyczki niczym brzytwy, czyli Melo-M z Łotwy

Smyczki niczym brzytwy - tak w krótkich słowach można by określić piątkowy występ łotewskiego trio Melo-M w ramach festiwalu Dźwięki Słów trwającego w Lublinie.

Puławy. Lidl w remoncie

Puławy. Lidl w remoncie

Przez kilka najbliższych tygodni klienci supermarketu Lidl przy ul. Lubelskiej w Puławach nie będą mogli korzystać z tego obiektu. Placówka przechodzi proces modernizacji. Otwarcie 26 sierpnia.

Lubelskie. Z samochodów niewiele zostało. Kierowca zginął na miejscu, dwie osoby ranne
galeria

Lubelskie. Z samochodów niewiele zostało. Kierowca zginął na miejscu, dwie osoby ranne

Do śmiertelnego wypadku drogowego doszło dzisiaj około południa w miejscowości Ortel Książęcy Drugi (gm. Biała Podlaska).

Lubelskie. Każdy, kto skończył 40 lat, może bezpłatnie wykonać badania

Lubelskie. Każdy, kto skończył 40 lat, może bezpłatnie wykonać badania

Przybyło przychodni, w których można zrobić badania w ramach rządowego programu „Profilaktyka 40+”. Każdy, kto skończył 40 lat, może bezpłatnie wykonać badania diagnostyczne.

Zagłębie - Górnik 3:1. Popis Patryka Szysza w Lubinie

Zagłębie - Górnik 3:1. Popis Patryka Szysza w Lubinie

PIŁKARSKA PKO EKSTRAKLASA W drugim meczu na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce Górnik Łęczna poniósł pierwszą porażkę. Zielono-czarni przegrali na wyjeździe z Zagłębiem Lubin, a bohaterem spotkania okazał snajper „Miedziowych”, a zarazem wychowanek Górnika – Patryk Szysz

Niezwykły koncert dla Romualda Lipko. Budka Suflera zagra w muszli w Ogrodzie Saskim
21 sierpnia 2021, 19:00

Niezwykły koncert dla Romualda Lipko. Budka Suflera zagra w muszli w Ogrodzie Saskim

Specjalny koncert Budki Suflera uświetni uroczystość nadania Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego w Lublinie imienia Romualda Lipko. Nieżyjący już kompozytor największych polskich przebojów zostanie w ten sposób doceniony przez mieszkańców Lublina – miasta, z którym związany był przez całe życie. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 21 sierpnia 2021 roku o godz. 19.00. Z pewnością będzie to niezwykły moment, pełen emocji i wzruszeń.

Port Lotniczy Lublin szuka alternatywy

Port Lotniczy Lublin szuka alternatywy

Port Lotniczy Lublin podpisał umowę na budowę i obsługę hangarów dla prywatnych samolotów pasażerskich. Dla spółki inwestycja ma być sposobem na dodatkowe zyski w czasie mniejszego zainteresowania regularnymi lotami w czasie pandemii.

Była pralka, są ule. W Świdniku powstała pasieka z elektrośmieci
galeria

Była pralka, są ule. W Świdniku powstała pasieka z elektrośmieci

Pszczoły zamieszkały na terenach zielonych, przy jednej z głównych ulic Świdnika, na ogrodzonym terenie tuż obok stacji benzynowej. Ule, w którym zostały umieszczone zostały wykonane w części z elektrośmieci, których pozbyli się wcześniej mieszkańcy miasta. – Pszczoły są łagodne, nierojliwe, dobrze zimują i bardzo dobrze miodzą – zapewnia opiekun owadów, które w piątek podziwiały przedszkolaki.

"Kochajmy się, dopóki mamy złudzenia". Reżyser o spektaklu „Małe zbrodnie małżeńskie” w Teatrze Osterwy
Magazyn

"Kochajmy się, dopóki mamy złudzenia". Reżyser o spektaklu „Małe zbrodnie małżeńskie” w Teatrze Osterwy

Żeby miłość trwała, trzeba zgodzić się na niepewność. Trzeba zaufać, że nie zbaczamy z kursu, że idziemy w wybranym przez siebie kierunku. Jak coś wybieramy, to jesteśmy za to odpowiedzialni. Wybieram miłość, to jestem za nią odpowiedzialny. – Rozmowa z Markiem Pasiecznym, reżyserem spektaklu „Małe zbrodnie małżeńskie” w Teatrze Osterwy.

LKS Stróża nie chce powtórki z poprzedniego sezonu

LKS Stróża nie chce powtórki z poprzedniego sezonu

Poprzedni sezon był dla klubu ze Stróży walką o przetrwanie. Długo wydawało się, że miejscowy LKS spadnie do A klasy, ale ostatecznie udało mu się utrzymać w lubelskiej klasie okręgowej. Teraz wszyscy w klubie chcą uniknąć powtórki, więc postanowiono wyraźnie wzmocnić skład.

Zagłębie Lubin - Górnik Łęczna 3:1 [zapis relacji na żywo]

Zagłębie Lubin - Górnik Łęczna 3:1 [zapis relacji na żywo]

W inauguracyjnym meczu drugiej kolejki PKO BP Ekstraklasy Górnik Łęczna zmierzy się na wyjeździe z Zagłębiem Lubin. Czy podopieczni trenera Kamila Kieresia zdobędą pierwsze w tym sezonie punkty na obcym terenie?

Lublin. Dwie nastolatki trafiły do szpitala. Niebezpieczny gaz wykryto też w innych mieszkaniach

Lublin. Dwie nastolatki trafiły do szpitala. Niebezpieczny gaz wykryto też w innych mieszkaniach

Dwie dziewczyny, w wieku 16 i 17 lat trafiły do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło dzisiaj w jednym z bloków przy ul. Pana Balcera w Lublinie.

Lubelskie może stracić 8 mld złotych? Koalicja Obywatelska domaga się pilnej sesji sejmiku

Lubelskie może stracić 8 mld złotych? Koalicja Obywatelska domaga się pilnej sesji sejmiku

Politycy Koalicji Obywatelskiej apelują do władz województwa o jak najszybsze uchylenie przyjętej dwa lata temu przez sejmik uchwały w sprawie „ideologii LGBT”. Obawiają się, że jej dalsze obowiązywanie będzie oznaczać dla naszego regionu groźbę utraty unijnych pieniędzy.

15-latek zakuty w kajdanki i zatrzymany. Sąd: działania policjantów "nielegalne, niezasadne..."
z kraju
film

15-latek zakuty w kajdanki i zatrzymany. Sąd: działania policjantów "nielegalne, niezasadne..."

Suwałki (woj. podlaskie). Zatrzymanie 15-letniego Emila było nielegalne, niezasadne, niecelowe i nieprawidłowe - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach, badając sprawę zatrzymania i przetrzymywania przez policję nastolatka z Sejn. Według jego matki policjanci chcieli wymusić na chłopaku przyznanie się do wybicia szyb. 15-latek został zabrany z domu w kajdankach, noc spędził w policyjnej izbie dziecka w Białymstoku, 130 kilometrów od domu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.