Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

15 grudnia 2019 r.
16:07

Rocznie diagnozują 220 nowych przypadków. Choruje bardzo dużo młodych kobiet, najważniejsza jest wczesna diagnoza

19 15 A A

Rozmowa z prof. Janem Kotarskim, kierownikiem Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK1 w Lublinie, która obchodzi 20-lecie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jakie były przełomowe momenty dla kliniki?

– W swojej obecnej formie klinika działa od 1999 roku. Jej sprofilowanie na ginekologię onkologiczną powierzył mi wtedy rektor ówczesnej Akademii Medycznej prof. Maciej Latalski. W latach 2001-2004 byliśmy jedynym ośrodkiem w województwie lubelskim, który leczył kompleksowo, czyli zapewniał zabiegi operacyjne i chemioterapię, a także monitorował skuteczność leczenia oraz postępowanie w nawrotach choroby u pacjentek z rakiem jajnika.

Jednym z naszych największych sukcesów jest stworzenie zespołu naukowego i klinicznego. To najlepsi specjaliści w dziedzinie ginekologii i ginekologii onkologicznej, w którym sześć osób uzyskało tytuł profesora, a kolejne pięć doktora habilitowanego. Przez 20 lat leczyło się u nas 50 tys. pacjentek i wykonaliśmy 30 tys. zabiegów operacyjnych. Stworzyliśmy laboratorium immunologii raka jajnika, koordynowaliśmy badania profilaktyczne raka szyjki macicy na terenie województwa lubelskiego.

• A działalność szkoleniowa?

– Na tym polu też mamy duże sukcesy. W 2017 roku organizowaliśmy V Kongres Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej i kolejny planujemy na przyszły rok. W programie są wykłady i warsztaty. To wydarzenia nie tylko o zasięgu ogólnopolskim, ale i międzynarodowym, w którym biorą udział wybitni specjaliści. Wcześniej organizowaliśmy też liczne konferencje dotyczące m.in. kontrowersji związanych z leczeniem onkologicznym oraz immunoterapią w ginekologii i położnictwie.

• Jak wypada profilaktyka?

– Przez 10 lat w Polsce funkcjonował Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, w którym brała udział także nasza klinika. Był doskonale zorganizowany i przygotowany pod względem merytorycznym. Niestety bardzo mało kobiet zgłaszało się na badania, mimo że były bezpłatne i bezbolesne. W związku z tym trzy lata temu zrezygnowano z programu.

Nasza klinika może się pochwalić bardzo dobrą wykrywalnością raka jajnika na wczesnym etapie. Rocznie diagnozowanych jest ok. 220 nowych przypadków. Choruje bardzo dużo młodych kobiet, ale dzięki wczesnej diagnozie efekt leczenia jest bardzo dobry, łącznie z zachowaniem płodności. Jest to efekt utworzenia przed 15 laty przy naszej klinice Poradni Patologii Jajnika, która jest prawdopodobnie jedyną tego typu poradnią w Polsce.

Profesor Jan Kotarski (fot. Maciej Kaczanowski)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 r. o 16:14
Nic nie da nawet wczesna diagnoza (jakiegokolwiek nowotworu) jezeli leczenie bedzie na takim poziomie jak w Polsce.
Avatar
Herman / 15 grudnia 2019 r. o 17:05
Ciekawe jakie wrażenia mają pacjentki. Z tego co słyszę, nieco inne....
Avatar
Klauzura Zanobia / 15 grudnia 2019 r. o 19:36
"Nasza Klinika może się pochwalić". A czy pacjentki mogą was pochwalić?
Avatar
Greg / 15 grudnia 2019 r. o 18:37
Konkluzja jest jedna jaki byłby system doskonały jak lekarz będzie ch...jem nastawionym na kasę to nic się nie zmieni. Po wolnych sądach pisiory powinny rozj...bać kastę pseudolekarzy. Znam naprawdę dobrych lekarzy na NFZ którzy mają zniszczoną renomę przez pseudolekarzy.
Avatar
pacjent_ka / 15 grudnia 2019 r. o 17:02
zgadzam się - problem jest ze wszystkim: począwszy od skierowania do onkologa, skończywszy na specjalistycznych badaniach. zgłosiłam się do onkologa z podejrzeniem raka skóry. na szczęście zmianę obejrzał...i stwierdził, że może to być infekcja skórna..., ale mam się do niego ponownie zgłosić za 2-3 miesiące. oczywiście on nie wyklucza zmian nowotworowych "ja nie mogę takich zmian wykluczyć" i na pewno ich nie wykluczy, bo jedną zmianę skórną już miałam wycinaną, a nowa jest taka sama, jak pierwsza... poproszę conkologii o dokumentację medyczną. ciekawa jestem co pan dr do niej wpisał. poziom rozmowy z pacjentem pozostawiał wiele do życzenia. na pewno pan dr byłby milszy, gdybym odwiedziła go w gabinecie prywatnym.
zgadzam się - problem jest ze wszystkim: począwszy od skierowania do onkologa, skończywszy na specjalistycznych badaniach. zgłosiłam się do onkologa z podejrzeniem raka skóry. na szczęście zmianę obejrzał...i stwierdził, że może to być infekcja skórna..., ale mam się do niego ponownie zgłosić za 2-3 miesiące. oczywiście on nie wyklucza zmian nowotworowych "ja nie mogę takich zmian wykluczyć" i na pewno ich nie wykluczy, bo jedną zmianę skórną już miałam wycinaną, a nowa jest taka sama, jak pierwsza... poproszę conkologii o dokument... rozwiń
Avatar
Anna / 15 grudnia 2019 r. o 21:05
No na pewno !!! Jak pójdziesz do (pseudo)lekarza na NFZ to podejrzewa, a jak pojdziesz prywatnie to tego samego ,,doktora" to juz zaproponuje szereg badań, oczywiście prywatnie i dalej bedzie sie wahał z postawieniem diagnozy bo przeciez masz kasę na prywatne wizyty to za 10 razem moze ci powiedzieć że nie ma sie czego bać ale trzeba skontrolować- i to koniecznie prywatnie bo NFZ tego nie wykryje. Chory kraj
Avatar
Dredka / 16 grudnia 2019 r. o 13:03
Panie Profesorze. A czy Pan wie, jak Pana Klinika oceniana jest przez Pacjentki?
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 r. o 17:40
Szpital gdzieś nie ma normalnej opieki przed porodem i po porodzie ... Kobieta w dniu porodu z bólami i każą jej wchodzić na fotel ginekologiczny po porodzie każą odrazu usiąść nie chcą dawać leków przeciwbólowych noworodka nie kompią po porodzie ani potem brak pomocy młodej nie doświadczonej mamie zero delikatności pomocy jak najdalej od tego szpitala
Avatar
Giga / 16 grudnia 2019 r. o 07:48
Jako pacjentka nie moge was pochwalic p. Doktorze
Avatar
ciekawy / 15 grudnia 2019 r. o 21:00
Panie Kotarski, usuwanie narządów i chemio czy radioterapia to nie jest leczenie tylko okaleczanie kobiet. Skoro ma pan przed nazwiskiem jakieś literki to powinien to pan rozróżniać, okaleczanie kobiet od leczenia.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 19:40
A ja mogę tylko pochwalić prof Rechbergera z Lublina. To dzięki nim mam dziecko, a prof Kotarski powiedział, że nie będę miała. Prof. Rechbergera Go WYSMIAŁ:)
Avatar
Dredka / 16 grudnia 2019 r. o 13:03
Panie Profesorze. A czy Pan wie, jak Pana Klinika oceniana jest przez Pacjentki?
Avatar
Pacjentka / 16 grudnia 2019 r. o 09:05
Nie mogę się zgodzić z Pani zdaniem. Opieka na trakcie porodowym oraz połogu jest na wysokim poziomie, a personel miły i pomocny. Dalsze zarzuty mogą wynikać z Pani niewiedzy, co do standardów postępowania,pozdrawiam.
Avatar
Giga / 16 grudnia 2019 r. o 07:48
Jako pacjentka nie moge was pochwalic p. Doktorze
Avatar
.... / 15 grudnia 2019 r. o 23:08
Jak zwykle dziennik Wschodni wychowala swoje szpitale jakie nowoczesne i jaki ten Lublin wspaniały po wyprowadzce do innego miasta okazuje się że Lublin tak naprawdę to dziura zabita dechami. Lubelscy lekarze nie umieją ciąży wykryć to jak oni te badania robią DZIENNIK WSCHODNI STRZELCIE SIĘ W TE WASZE PUSTE GŁUPIE LUBELSKIE ZRYTE BANIE.
 och jak to dobrze, ze się  wyprowadziłaś, poziom kultury 0. 
Avatar
Anna / 15 grudnia 2019 r. o 21:05
No na pewno !!! Jak pójdziesz do (pseudo)lekarza na NFZ to podejrzewa, a jak pojdziesz prywatnie to tego samego ,,doktora" to juz zaproponuje szereg badań, oczywiście prywatnie i dalej bedzie sie wahał z postawieniem diagnozy bo przeciez masz kasę na prywatne wizyty to za 10 razem moze ci powiedzieć że nie ma sie czego bać ale trzeba skontrolować- i to koniecznie prywatnie bo NFZ tego nie wykryje. Chory kraj
Avatar
ciekawy / 15 grudnia 2019 r. o 21:00
Panie Kotarski, usuwanie narządów i chemio czy radioterapia to nie jest leczenie tylko okaleczanie kobiet. Skoro ma pan przed nazwiskiem jakieś literki to powinien to pan rozróżniać, okaleczanie kobiet od leczenia.
Avatar
Pacjentka / 15 grudnia 2019 r. o 20:31
Klauzura Zenobia- tak, ja mogę pochwalić. Jestem bardzo zadowolona z prowadzenia lekarza, operacji. Dzięki nim mam teraz dzieci.
Avatar
Klauzura Zanobia / 15 grudnia 2019 r. o 19:36
"Nasza Klinika może się pochwalić". A czy pacjentki mogą was pochwalić?
Avatar
Greg / 15 grudnia 2019 r. o 18:37
Konkluzja jest jedna jaki byłby system doskonały jak lekarz będzie ch...jem nastawionym na kasę to nic się nie zmieni. Po wolnych sądach pisiory powinny rozj...bać kastę pseudolekarzy. Znam naprawdę dobrych lekarzy na NFZ którzy mają zniszczoną renomę przez pseudolekarzy.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przedterminowe wybory, zgrzyty w koalicji, układanki w opozycji

Przedterminowe wybory, zgrzyty w koalicji, układanki w opozycji

Zwłaszcza z punktu widzenia Solidarnej Polski to mariaż bez możliwości rozwodu, bo ten spowodowałby prawdopodobnie utratę jakichkolwiek wpływów ugrupowania w Polsce – Rozmowa z dr Tomaszem Bichtą, politologiem z UMCS.

Edach Budowlani Lublin dostali walkowera za mecz ze Skrą i wskoczyli na podium

Edach Budowlani Lublin dostali walkowera za mecz ze Skrą i wskoczyli na podium

Edach Budowlani otrzymali w końcu walkowera za mecz z OKS Up Fitness Skra Warszawa. Tym samym lublinianie zajmują obecnie trzecie miejsce w tabeli.

Lustra Arsztajnowej. Najważniejsza w lubelskiej kulturze
zdjęcia
galeria

Lustra Arsztajnowej. Najważniejsza w lubelskiej kulturze

W piątkowy wieczór w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie odbył się wernisaż wystawy „Lustra. Franciszka Arnsztajnowa”.

Pomnik w centrum Włodawy musi zniknąć? Mieszkańcy powiedzieli czego chcą

Pomnik w centrum Włodawy musi zniknąć? Mieszkańcy powiedzieli czego chcą

Mieszkańcy nie chcą pomnika „walk i męczeństwa żołnierzy polskich i sowieckich” w centrum miasta. Tak wynika z przeprowadzonej przez magistrat ankiety. Decyzja w sprawie przyszłości monumentu ma zapaść w najbliższych dniach

22 artystów w Galerii Białej. Zdjęcia z wernisażu
zdjęcia
galeria

22 artystów w Galerii Białej. Zdjęcia z wernisażu

Tytuł wystawy „art. dekoracyjne” podkreśla wieloznaczność słowa „artykuł”. Będzie ją można zobaczyć do 29 lipca.

Komunikacja miejska w Lublinie. Jest 210 złotych, a będzie więcej

Komunikacja miejska w Lublinie. Jest 210 złotych, a będzie więcej

Nie tylko o wysokości ceny biletów zdecydują radni na najbliższej sesji. Decyzja na „tak” oznacza, że wzrośnie także wysokość kary dla gapowiczów.

Pewna wygrana Motoru Lublin z Arged Malesa Ostrowem w PGE Ekstralidze

Pewna wygrana Motoru Lublin z Arged Malesa Ostrowem w PGE Ekstralidze

Żużlowcy Motoru Lublin nie mieli większych problemów z tym, żeby zabezpieczyć swoją szóstą wygraną w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy pokonali w piątek na wyjeździe Arged Malesa Ostrów 55:35

Bełżec. Cerkiew otwarta przez trzy dni. Można zwiedzać
20 maja 2022, 16:00

Bełżec. Cerkiew otwarta przez trzy dni. Można zwiedzać

Taka okazja nie zdarza się często, ale w ten weekend (20-22 maja) będzie można zwiedzać cerkiew pw. Świętego Bazylego w Bełżcu. Wydarzenie pod hasłem „Wielka Fala w Bełżcu” uświetni wystawa drzeworytu japońskiego autorstwa słynnego rysownika – Hokusai.

4DX Day w Cinema City. To pierwsza taka akcja w Polsce
22 maja 2022, 8:00

4DX Day w Cinema City. To pierwsza taka akcja w Polsce

W niedzielę, 22 maja, w lubelskim Cinema City Felicity (al. Wincentego Witosa 32) przez cały dzień wyświetlane będą jedynie filmy w formacie 4DX. To pierwsza taka akcja w Polsce.

Puławy. Spotykają się dwa razy w tygodniu. Po schodach wchodzą już bez zadyszki

Puławy. Spotykają się dwa razy w tygodniu. Po schodach wchodzą już bez zadyszki

Rośnie popularność bezpłatnych treningów plenerowych organizowanych przez fundację BezMiar. Z tej formy aktywności najchętniej korzystają osoby starsze. Jak mówią, dzięki ćwiczeniom na świeżym powietrzu, czują się o wiele lepiej, a po schodach wchodzą już bez zadyszki.

Program TV 20-22 maja 2022. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
20 maja 2022, 20:00

Program TV 20-22 maja 2022. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Weekend w telewizji będzie obfitował w rozrywkę. Nie zabraknie polskich klasyków pokroju "Nie ma mocnych", komedii romantycznych ("Moje wielkie greckie wesele") czy akcji ("Cobra"). Sprawdź wybrane propozycje filmowe w naziemnej telewizji cyfrowej na weekend.

Jest oficjalna data otwarcia S19 Niedrzwica-Kraśnik
galeria

Jest oficjalna data otwarcia S19 Niedrzwica-Kraśnik

Urząd wojewódzki oficjalnie podał datę i czas otwarcia dla ruchu nowej części drogi ekspresowej w województwie lubelskim.

Szefową była kobieta. Dom w powiecie puławskim nie był spokojnym kątem
zdjęcia
galeria

Szefową była kobieta. Dom w powiecie puławskim nie był spokojnym kątem

W ręce policji wpadła szefowa grupy zarabiającej na prostytucji i jej dwóch pomocników. Dom, w którym były świadczone usługi seksualne znajduje się w powiecie puławskim.

Arged Malesa Ostrów - Motor Lublin. Lider PGE Ekstraligi dalej niepokonany 35:55 [zapis relacji na żywo]

Arged Malesa Ostrów - Motor Lublin. Lider PGE Ekstraligi dalej niepokonany 35:55 [zapis relacji na żywo]

Motor Lublin pojedzie w pełnym zestawieniu, a Arged Malesa Ostrów będzie się bronić bez jednego z najbardziej doświadczonych żużlowców. Wicemistrzowie Polski powalczą dzisiaj (godz. 18) o swoje szóste z rzędu zwycięstwo w PGE Ekstralidze. Transmisję zapewnia stacja Eleven Sports. Zapraszamy również do śledzenia naszej relacji na żywo!

Ceny paliw. Sytuacja wraca do normalności, czyli nadal jest fatalnie

Ceny paliw. Sytuacja wraca do normalności, czyli nadal jest fatalnie

Eksperci przewidują, że zajdzie poważna zmiana na stacjach paliw. Chodzi oczywiście o ceny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!