Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Zdrowie

12 marca 2020 r.
18:54

Ojciec uczniów z Niedrzwicy Dużej skierowany na badania przez sanepid. Szpital odmówił

765 141 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Ojciec uczniów ze szkoły w Niedrzwicy Dużej przez dwa dni nie dostał się na badania pod kątem koronawirusa w lubelskiej klinice. Mężczyzna źle się czuje, ma trudności z oddychaniem, a dodatkowo choruje na boreliozę. Na badanie na oddziale zakaźnym skierował go sanepid. – Usłyszałem, że nie są w stanie przebadać tylu osób – denerwuje się mężczyzna

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na oddział zakaźny w lubelskiej klinice mężczyzna zgłosił się po raz pierwszy w środę wieczorem.

– Kiedy czekałem na izbie przyjęć, przywieziono tam karetką żonę i córkę pierwszego zakażonego pacjenta. Miały maseczki ochronne, ale czekały w tym samym miejscu co inni pacjenci. Dowiedziały się, że cała rodzina ma wynik pozytywny. Rozmawiałem z żoną pacjenta – relacjonuje mężczyzna.

Naszemu rozmówcy nie udało się jednak dostać na badanie. Usłyszał, że najpierw powinien zgłosić się do sanepidu, bo nie dostał żadnego zalecenia, żeby przyjść na badanie.

– Skontaktowałem się więc z sanepidem. W czwartek rano dostałem telefonicznie informację, że mam zgłosić się na badanie na oddział zakaźny w celu pobrania próbek – opowiada mężczyzna. – Jednak tego samego dnia szpital znowu odesłał mnie z kwitkiem. Usłyszałem, że lekarze nie są w stanie przebadać tylu osób. Przyjmują jedną osobę na godzinę. Jak w takim tempie uda się przebadać wszystkich z podejrzeniem?

Co na to sanepid?

– Nie potrafię w tym momencie powiedzieć, czy wszystko przebiegło prawidłowo, ale szpital ma swoje procedury w takich sytuacjach. Nie jest to w naszych kompetencjach – komentuje Magdalena Smolińska-Kornas, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie i odsyła do urzędu wojewódzkiego.

– Sprawa jest aktualnie wyjaśniania przez służby podległe wojewodzie lubelskiemu – poinformowała Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.

Szpital kliniczny nr 1 w Lublinie, który też poprosiliśmy o komentarz, wczoraj nie odniósł się do tej sprawy.

50 próbek

W czwartek wojewoda lubelski poinformował, że od początku działania lubelskiego laboratorium do badania próbek pobranych od pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, zostało tam przebadanych ok. 50 takich próbek.

– Nie jesteśmy w stanie przebadać wszystkich, którzy by tego oczekiwali. Trudno w oparciu o kilkanaście laboratoriów w całym kraju przebadać wszystkich. Zwróćmy uwagę na proporcje – zaznaczył wojewoda Lech Sprawka i dodał, że decyzję o pobraniu próbki podejmuje tylko i wyłącznie służba sanitarna.

– Mamy już gotowy pierwszy mobilny zestaw do pobierania próbek. Da nam to dodatkowe możliwości – pobieranie próbek od pacjentów w miejscach ich kwarantanny domowej lub zbiorowej – tłumaczył wojewoda. – Kolejne dwa zestawy mają być gotowe w kolejnych dniach. Docelowo ma być 10 takich zestawów. Kiedy uruchomimy mobilne zestawy do pobierania próbek, będziemy obejmować badaniami stopniowo coraz większą grupę osób – zapowiedział wojewoda.

Pacjenci w szpitalach i na kwarantannach

W czwartek potwierdzono cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem w województwie lubelskim. Wszystkie dotyczą najbliższej rodziny pacjenta z Niedrzwicy Dużej, którego wczoraj przetransportowano do Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. Dotychczas, ze względu na jego ciężki stan, nie było to możliwe.

Jak poinformował dziś wojewoda, trzy osoby przebywają w klinice przy Staszica, a jedna – w szpitalu Jana Bożego. – Pacjenci czują się dobrze. Stan pierwszych dwóch pacjentów – mężczyzny z Niedrzwicy Dużej i kobiety z Janowa Lubelskiego – nie pogorszył się – powiedział wojewoda.

W województwie jest 18 hospitalizowanych osób. 137 jest objętych kwarantanną, a 1690 nadzorem epidemiologicznym.

Wojewoda poinformował także, że większość osób odbywa kwarantannę w warunkach domowych. Część personelu szpitala w Bełżycach jest na kwarantannie zbiorowej w Piotrowicach.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 141

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 marca 2020 r. o 19:06
+42
Jak będzie takie postępowanie z odsyłaniem to epidemia szybko się rozprzestrzeni
Avatar
Rocznik69 / 12 marca 2020 r. o 19:06
+39
To znaczy, że zarażonych jest dużo więcej osób tylko nie są zdiagnozowani. Ciemno to widzę.
Avatar
To js / 12 marca 2020 r. o 19:16
+38
Mam pytanie do Pana wojewody czy wie co się dzieje? Syn zarażonego wynik pozytywny traktowany jest jako pacjent zero a reszta chłopaków co z nim byli dalej czekają na badania w domu wczoraj mieli ich zabrać do tej pory nic cały czas im przekładają czy to normalne? Dodam że jeden z nich został przebadany i ma wynik negatywny czyli to możliwe że to nie ta grupa osób zaraziła tylko wirusa przywieziono że Szczecina. Sanepit tłumaczy im że mają nawał roboty ale jeżeli oni byli brani pod uwagę jako pierwsi nosiciele powinni być już dawno przebadani. A może na UMCS wynikła panika i najpierw trzeba ich przebadać? 
Mam pytanie do Pana wojewody czy wie co się dzieje? Syn zarażonego wynik pozytywny traktowany jest jako pacjent zero a reszta chłopaków co z nim byli dalej czekają na badania w domu wczoraj mieli ich zabrać do tej pory nic cały czas im przekładają czy to normalne? Dodam że jeden z nich został przebadany i ma wynik negatywny czyli to możliwe że to nie ta grupa osób zaraziła tylko wirusa przywieziono że Szczecina. Sanepit tłumaczy im że mają nawał roboty ale jeżeli oni byli brani pod uwagę jako pierwsi nosiciele powinni być już dawno przebadan... rozwiń
Avatar
Gość / 12 marca 2020 r. o 19:05
+37
W ten sposób to my nie ogarniemy tematu. Co innego mówią w mediach politycy a życie pokazuje ,że to lipa !!!
Avatar
Obywatel RP / 12 marca 2020 r. o 19:05
+33
Jeden pacjent na godzinę? Przecież to tylko pobranie wymazu z jamy ustnej!!!!!!!!!!!!! No proszę was jaja sobie robią? Dopiero co Mateuszek zapewniał że test na koronę to kilka minut a wynik już po 2 godzinach! A z tego co mówią na mieście Ci co byli badani wczoraj do dzisiaj nie ma wyników!!!
Avatar
Gość / 12 marca 2020 r. o 19:20
+32
Obywatelu! Lecz się sam! Nie łudźcie się że ktoś się wami przejmie. Sanepid telefony odbiera w godz. 7.30 -15.05 a Wy liczycie że coś będą robić? No chyba że mandat pani Marysi wypisać za brak czepka w budce z ziemniakami... Taka służba... Jak każda służba w tym kraju tylko do karania !
Avatar
Gogo / 12 marca 2020 r. o 19:02
+30
Nie mamy szans z taką służba zdrowia.Włosi nie dali rady.
Avatar
Jaś / 12 marca 2020 r. o 21:13
+28
Cała prawda o tym jak państwo jest przygotowane na walkę z koronowirusem! Tyle kto wierzy politykom to idiota!
Avatar
Gość / 12 marca 2020 r. o 20:55
+27
I takim sposobem zarazimy się wszyscy. A minister zdrowia mówi że jest cacy!!!! Procedury są wdrożone, tylko ludzie nieodpowiedzialni. Jak Jeden zachował się odpowiedzialnie, to został potraktowany jak intruz. Skandal z przyjęciem tego pacjenta!!!!
Avatar
aa / 12 marca 2020 r. o 19:47
+27
Weźcie w spożywczakach pozakrywajcie pieczywo i dajcie rękawiczki do brania bułek. To potencjalne miejsce zarażeń. Dwa sklepy społem wczoraj odwiedziłem i w obu chleb na goło na wysokości nosa leżał beż żadnej folii. Czy to jest normalne w stanie pandemii? Moim zdaniem wszędzie gdzie podają panie towar który nie będzie obrabiany termicznie powinny mieć maseczki. Jak tak będziemy podchodzić do tematu higieny to naprawde będzie źle.
Avatar
Gość / 14 marca 2020 r. o 22:05
+2
Z tej właśnie miejscowości gość którego dzieciaka uczyła zararzona nauczycielka właśnie olal kwarantannę i pojechał do pracy jest kierowcą ciężarówki w chełmskiej firmie i
Avatar
gość / 14 marca 2020 r. o 10:00
+4
ciekawe czy kaczor czekałby 2 dni w kolejce na pobranie wymazu jak ten gość z Niedrzwicy w Lublinie !!
Avatar
gość / 14 marca 2020 r. o 09:57
+4
Niech jeszcze ze 2 mld na telewizję PISowską dadzą wowczas dopiero się poprawi w służbie zdrowia !!
Avatar
Karola / 13 marca 2020 r. o 13:02
-1
Do niektórych komentujących - to nie jest "raptem pobranie wymazu z jamy ustnej". Wykonanie takiego testu trwa nawet osiem godzin. Wczoraj wyjaśniał to jeden profesor w TVN24.
 ABC lubelska firma  BioMaxima produkuje testy z których wynik uzyskuje się już po 2 godzinach  swoje produkty eksportują do 60 krajów chyba można było zamówić wcześniej takie testy? Ps. wprzyszłym tygodniu wprowadzą testy, które już po 10 minutach dadzą wynik! Zaskoczony ?!
Avatar
Karola / 13 marca 2020 r. o 12:50
+3
Jeden pacjent na godzinę? Przecież to tylko pobranie wymazu z jamy ustnej!!!!!!!!!!!!! No proszę was jaja sobie robią? Dopiero co Mateuszek zapewniał że test na koronę to kilka minut a wynik już po 2 godzinach! A z tego co mówią na mieście Ci co byli badani wczoraj do dzisiaj nie ma wyników!!!
Do każego pacjenta nalezy założyć kombinezon. Samo zakładanie wymaga 40 minut. Potem w sposób odpowiedni zdjąć i znowu...
Zostaw go, to niestety idiota. Co by ktoś nie zrobił to źle bo nie z KO. Nie popieram PiS ale wole jak jest Ministrem Szumowski niż Arłukowicz. Teraz nikt nic nie wie, ogilna panika b9 nor wiad9mo z czym się mierzymy. NIEMCY I CHINY zablokowali eksport produktów medycznych, zostaje Malezja czy Indie, a to trwa, wiec nie gadaj głupot i siedź w domu. Kwaramtanna bez neta się przyda co niektórym.
Idiotą jesteś co najwyżej Ty! Od początku lutego można było zrobić zapasy produktów medycznych a nie głosić jak to Polska jest doskonale przygotowana. Ps. my kombinezon zakładamy max 10 minut
Tak, "można było robić zapasy produktów medycznych". Z drzew je zbierać? Spod ziemi wykopywać? Wyczarować? Poczytaj sobie gdzie jest ulokowana produkcja tych produktów. Poczytaj sobie, ile państw zakazało już jakiś czas temu eksportu tych produktów. Poczytaj ile państw - w tym i Polska - zgłosiły zapotrzebowanie na produkty u producentów i na jakie ilości. A dopiero później "mądrą" zgrywaj.
 ABC tak można było robić zapasy poczytaj sobie gdzie produkowane są produkty medyczne pomijając Chiny no właśnie w Polsce i to właśnie  Polska wyeksportowała najwięcej do Chin jak zaczeła się epidemia a teraz płacz że nie ma. Polecam zmienić żródło swoich informacji na takie niefinansowane z podatków.
 ABC tak można było robić zapasy poczytaj sobie gdzie produkowane są produkty medyczne pomijając Chiny no właśnie w Polsce i to właśnie  Polska wyeksportowała najwięcej do Chin jak zaczeła się epidemia a teraz płacz że nie ma. Polecam zmienić żródło swoich informacji na takie niefinansowane z podatków. rozwiń
Avatar
abc / 13 marca 2020 r. o 10:37
+10
W takich trudnych sytuacjach PISowe TROLLE ciągle hejtują. Co za parszywi ludzie.
Nie PISowe trolle hejtują, tylko i PISowe i POwe trolle hejtują i wypisują bzdury. A raczej po prostu debile hejtują i wypisują bzdury Debilizm nie ma barw politycznych.
Avatar
6 / 13 marca 2020 r. o 10:26
+5
Rząd nie bada przesiewowo bo nie ma pieniędzy. TO TRZEBA BYŁO k... pomyśleć wcześniej, a nie rozdawać na lewo i prawo! A to Polska właśnie - tylu jest chorych ilu się bada. Jak widać się NIE BADA.
 Nie dlatego, że "nei ma pieniędzy", tylko dlatego, że po pierwsze takie są zalecenia WHO, a po drugie taki test trwa nawet osiem godzin, wymaga skomplikowanej aparatury i odpowiednio przeszkolonego personelu (badanie odbywa się na poziomie genetycznym). Doucz się, a później pleć.
Avatar
abc / 13 marca 2020 r. o 10:19
+22
We Włoszech zmarło 827 osób, w Niemczech tylko 3! Niemcy masowo badają obywateli przesiewowymi testami, bez wyraźnych objawów. Zakażeni są szybko wykrywani. Średni wiek zakażonych to 40 lat. Problemem w Polsce jest liczba niezdiagnozowanych chorych!Dlaczego rząd nie bada Polaków? Czy niewykrywalność to sposób na walkę z wirusem rządu - mamy wskaźniki OK, jakby zbadali to by się okazało, że zarażonych jest tysiące? Pozamykać wszystko i wszystkich w domach, niech się inkubuje w domach, w zamknięciu.  Tak jesteśmy przygotowani, że szpitale zawieszają zabiegi bo brakuje maseczek i podstawowych środków dezynfekcyjnych? Wina za kulejącą gospodarkę to też pewnie będzie wina wirusa, a nie drenowania przez ostatnie lata kieszeni Polaków i braku inwestycji? Może byłyby pieniądze, gdyby obywatele i gospodarka się liczyła a nie propoaganda o walka z opozycją? Może czas skończyć z demagogią i propagandą. Właśnie Minister powiedział, że "im później wirus się rozprzestrzeni tym służba zdrowia ma większe szanse na walkę z wirusem" . Chodzi o to, że im później zdiagnozujemy, tym mniejszy kłopot? Nie ma rezerw materiałowych - czym Morawiecki się chwali? Maseczki na 2 dni i brak środków dezynfekcyjnych? Państwo jest zgrożone przez nieudolne rządy, a nie przez wirusa z którym inni sobie radzą. Tekst, że jesteśmy bezpieczniejsi niż Niemcy, którzy "nie są centralnie sterowani" the best - nasz rząd ma słuszną linie...tylko czy kierowca ma prawo jazdy?
Typie. Zobacz jak wyglądają obecnie Włochy, gdzie z powodu braku dostępnych respiratorów, selekcjonuje się pacjentów. Dowiesz się dlaczego rząd mówi, że "im później wirus się rozprzestrzeni tym służba zdrowia ma większe szanse na walkę z wirusem". Tu nie ma żadnej polityki. Przy izolacji ludzi ten wirus rozprzestzenia się wolniej i chodzi o niedopuszczenie do sytuacji, jaka ma miejsce we Włoszech. Krótko mówiąc, żeby ilość chorych "na raz" nie przekroczyła możliwości służby zdrowia. Nie o "inkubowanie wirusa w domu", tylko o nie roznoszenie go gdzioe się da. Oddziel wreszcie tego wirusa od polityki, zastanów się co zrobić, żeby siebie i innych zabezpieczyć. A nie jojczysz i bzdury wypisujesz. Przestań zachowywać się jak zwykła hiena i zacznij być odpowiedzialny. Wirus jak przyjdzie nie będzie pytał czy ktoś pisor, czy platfus.
Typie. Zobacz jak wyglądają obecnie Włochy, gdzie z powodu braku dostępnych respiratorów, selekcjonuje się pacjentów. Dowiesz się dlaczego rząd mówi, że "im później wirus się rozprzestrzeni tym służba zdrowia ma większe szanse na walkę z wirusem". Tu nie ma żadnej polityki. Przy izolacji ludzi ten wirus rozprzestzenia się wolniej i chodzi o niedopuszczenie do sytuacji, jaka ma miejsce we Włoszech. Krótko mówiąc, żeby ilość chorych "na raz" nie przekroczyła możliwości służby zdrowia. Nie o "inkubowanie ... rozwiń
Avatar
abc / 13 marca 2020 r. o 10:10
+6
We Włoszech zmarło 827 osób, w Niemczech tylko 3! Niemcy masowo badają obywateli przesiewowymi testami, bez wyraźnych objawów. Zakażeni są szybko wykrywani. Średni wiek zakażonych to 40 lat. Problemem w Polsce jest liczba niezdiagnozowanych chorych!Dlaczego rząd nie bada Polaków? Czy niewykrywalność to sposób na walkę z wirusem rządu - mamy wskaźniki OK, jakby zbadali to by się okazało, że zarażonych jest tysiące? Pozamykać wszystko i wszystkich w domach, niech się inkubuje w domach, w zamknięciu.  Tak jesteśmy przygotowani, że szpitale zawieszają zabiegi bo brakuje maseczek i podstawowych środków dezynfekcyjnych? Wina za kulejącą gospodarkę to też pewnie będzie wina wirusa, a nie drenowania przez ostatnie lata kieszeni Polaków i braku inwestycji? Może byłyby pieniądze, gdyby obywatele i gospodarka się liczyła a nie propoaganda o walka z opozycją? Może czas skończyć z demagogią i propagandą. Właśnie Minister powiedział, że "im później wirus się rozprzestrzeni tym służba zdrowia ma większe szanse na walkę z wirusem" . Chodzi o to, że im później zdiagnozujemy, tym mniejszy kłopot? Nie ma rezerw materiałowych - czym Morawiecki się chwali? Maseczki na 2 dni i brak środków dezynfekcyjnych? Państwo jest zgrożone przez nieudolne rządy, a nie przez wirusa z którym inni sobie radzą. Tekst, że jesteśmy bezpieczniejsi niż Niemcy, którzy "nie są centralnie sterowani" the best - nasz rząd ma słuszną linie...tylko czy kierowca ma prawo jazdy?
Wiesz dlaczego przy podobnej ilości zachorowań co we Francji i Hiszpanii śmiertelność w Niemczech może być tak niska? Bo wystarczy w rubryczkę "przyczyna zgonu" wpisać nie "Covid-19", a np. "zapalenie płuc". Przecież test nikogo nie uleczy. Nie ma też obecnie lekarstwa na wirusa. W tej chiwli leczyć możemy jedynie objawowo. Użyj logiki i pomyśl, zamiast siać panikę. Nawet media tradycyjnie nieprzychylne rządzącym o tym mówią. Nawet rzeczniczka Lewicy wypowiada się rozsądnie.
Wiesz dlaczego przy podobnej ilości zachorowań co we Francji i Hiszpanii śmiertelność w Niemczech może być tak niska? Bo wystarczy w rubryczkę "przyczyna zgonu" wpisać nie "Covid-19", a np. "zapalenie płuc". Przecież test nikogo nie uleczy. Nie ma też obecnie lekarstwa na wirusa. W tej chiwli leczyć możemy jedynie objawowo. Użyj logiki i pomyśl, zamiast siać panikę. Nawet media tradycyjnie nieprzychylne rządzącym o tym mówią. Nawet rzeczniczka Lewicy wypowiada się rozsądnie. rozwiń
Avatar
abc / 13 marca 2020 r. o 09:51
+7
Jeden pacjent na godzinę? Przecież to tylko pobranie wymazu z jamy ustnej!!!!!!!!!!!!! No proszę was jaja sobie robią? Dopiero co Mateuszek zapewniał że test na koronę to kilka minut a wynik już po 2 godzinach! A z tego co mówią na mieście Ci co byli badani wczoraj do dzisiaj nie ma wyników!!!
Do każego pacjenta nalezy założyć kombinezon. Samo zakładanie wymaga 40 minut. Potem w sposób odpowiedni zdjąć i znowu...
Zostaw go, to niestety idiota. Co by ktoś nie zrobił to źle bo nie z KO. Nie popieram PiS ale wole jak jest Ministrem Szumowski niż Arłukowicz. Teraz nikt nic nie wie, ogilna panika b9 nor wiad9mo z czym się mierzymy. NIEMCY I CHINY zablokowali eksport produktów medycznych, zostaje Malezja czy Indie, a to trwa, wiec nie gadaj głupot i siedź w domu. Kwaramtanna bez neta się przyda co niektórym.
Idiotą jesteś co najwyżej Ty! Od początku lutego można było zrobić zapasy produktów medycznych a nie głosić jak to Polska jest doskonale przygotowana. Ps. my kombinezon zakładamy max 10 minut
Tak, "można było robić zapasy produktów medycznych". Z drzew je zbierać? Spod ziemi wykopywać? Wyczarować? Poczytaj sobie gdzie jest ulokowana produkcja tych produktów. Poczytaj sobie, ile państw zakazało już jakiś czas temu eksportu tych produktów. Poczytaj ile państw - w tym i Polska - zgłosiły zapotrzebowanie na produkty u producentów i na jakie ilości. A dopiero później "mądrą" zgrywaj.
Tak, "można było robić zapasy produktów medycznych". Z drzew je zbierać? Spod ziemi wykopywać? Wyczarować? Poczytaj sobie gdzie jest ulokowana produkcja tych produktów. Poczytaj sobie, ile państw zakazało już jakiś czas temu eksportu tych produktów. Poczytaj ile państw - w tym i Polska - zgłosiły zapotrzebowanie na produkty u producentów i na jakie ilości. A dopiero później "mądrą" zgrywaj. rozwiń