Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

28 października 2008 r.
18:16
Edytuj ten wpis

Powiedz "nie” meningokokom

Autor: Zdjęcie autora Opr. (TOM)
0 0 A A

Sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowch, niedosłyszenie czy niedowład kończyn to najczęstsze skutki działania groźnej bakterii - meningokoka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jak twierdzą eksperci, to właśnie meningokok jest odpowiedzialny za większość notowanych w naszym kraju przypadków sepsy.

Do końca października w całej Polsce trwają Dni Edukacji na temat Meningokoków. Ma przybliżyć wszystkim problem meningokoków, a także przekazać podstawowe informacje na temat profilaktyki i zasad reagowania w przypadku pojawienia się objawów zakażenia tą groźną bakterią.
- W ostatnich latach odnotowuje się regularny wzrost zachorowań na inwazyjną chorobę meningokokową. Niestety, na Lubelszczyznie też to obserwujemy - mówi dr Barbara Hasiec z oddziału chorób zakaźnych Dziecięcych Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie.

- Inwazyjna choroba meningokokowa ma bardzo poważny, burzliwy i niepewny w rokowaniach przebieg. Zaledwie po kilku godzinach od pojawienia się pierwszych objawów pacjent może trafić na oddział intensywnej terapii z rozpoznaniem posocznicy czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Najczęściej chorują małe dzieci w wieku od roku do pięciu lat oraz młodzież, jednak inwazyjna choroba meningokokowa może dotknąć każdego. Dlatego tak ważna jest edukacja oraz profilaktyka w postaci szczepień ochronnych.

Co powinniśmy wiedzieć o meningokokach?

Bakterie te żyją w wydzielinie jamy nosowo-gardłowej człowieka. Ich nosicielem może być nawet zdrowy, nieświadomy tego faktu człowiek. Do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu z bezobjawowym nosicielem lub osobą już chorą.

Przenoszenie meningokoków odbywa się drogą kropelkową (podczas kaszlu lub kichania), przez kontakt bezpośredni (np. podczas pocałunku) lub kontakt pośredni (np. przy korzystaniu ze wspólnych naczyń czy sztućców).

W Polsce najczęściej występują meningokoki z grupy B i C, które stanowią przyczynę 90 proc. wszystkich zachorowań w Europie. Meningokoki z grupy C częściej wywołują epidemie i są odpowiedzialne za groźniejsze przypadki choroby meningokokowej. Powodują sepsę, chorobę o wysokiej śmiertelności.

Zachorować może każdy

Na zakażenie meningokokami grupy C narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Jednak najbardziej podatne na zakażenie są dzieci w wieku od 3 miesięcy do 6 lat. Około 40 proc. przypadków chorobowych rejestruje się właśnie w wieku dziecięcym. Drugą grupę ryzyka stanowi młodzież. W tej grupie szczyt zachorowań notowany jest między 14 a 19 rokiem życia.

Nastolatków dotyczy około 20 proc. wszystkich zachorowań spowodowanych przez meningokoki grupy C. Ryzyko zakażenia meningokokami grupy C wzrasta również w dużych zbiorowiskach ludzkich - np. w szkołach, przedszkolach, żłobkach, internatach, akademikach czy koszarach. W takich warunkach ułatwione jest bowiem przenoszenie się bakterii poprzez bliski kontakt, co ułatwia powstawanie ognisk epidemicznych.

Jak uciec przed bakteriami

Profilaktyka zakażeń wywołanych przez meningokoki grupy C to przede wszystkim szczepienia ochronne. Dlatego też lekarze rodzinni i pediatrzy powinni wyczerpująco informować pacjentów o zalecanych takich szczepieniach. Tylko bowiem dzięki upowszechnieniu szczepień istnieje szansa na ograniczenie zachorowań wywołanych tymi groźnymi bakteriami.

Szczepionki są szczególnie wskazane u osób z grup ryzyka, w szczególności dzieci w wieku 0-6 lat, młodzieży, a także pacjentów z wybranymi zaburzeniami odporności, osób, których organizm jest wyniszczony, narażonych na zachorowanie w wyniku kontaktu (np. żołnierze, studenci, osoby podróżujące w regiony endemiczne i epidemiczne).

To powinno Cię zaniepokoić

Pierwsze objawy choroby nie różnią się od pierwszych oznak przeziębienia czy grypy, dlatego też choroba diagnozowana jest w wielu przypadkach bardzo późno. Dodatkowo, rozwija się bardzo szybko, a jej przebieg jest zwykle bardzo ciężki. Po okresie wylęgania, który trwa od 2 do 7 dni, pojawiają się pierwsze objawy charakterystyczne dla sepsy lub zapalenia opon mózgowych: wysoka gorączka, bóle głowy i kończyn, wymioty.

Następnie bóle głowy i gorączka nasilają się, a chory nie może swobodnie poruszać głową w przód i w tył. Pojawia się sztywność karku, odrętwienie, oszołomienie i zakłócenia świadomości, a w końcu dochodzi do śpiączki. Dalsze objawy choroby meningokokowej to plamy na skórze, które pod naciskiem nie ustępują.

Inwazyjna choroba meningokokowa najczęściej przebiega jako zapalenie opon mózgowych lub sepsa. Dlatego też śmiertelność pacjentów jest bardzo wysoka - wynosi 10-12 proc. Poważne są także skutki choroby. Co piąty chory po przebytej chorobie doznaje trwałych powikłań. Najczęstsze to niedosłyszenie, uszkodzenia mózgu, ataki epileptyczne lub utrata kończyn.

Wiedza o chorobie meningokokowej

Wiedza o meningokokach jest nam w większości nieznana. Ponad połowa Polaków nic nie słyszała o zakażeniach meningokokami, a aż dwie trzecie nigdy nie słyszały o możliwościach szczepienia – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej „Nie! dla meningokoków”.

Zdecydowana większość osób nie wie, w jaki sposób dochodzi do zakażenia, kto znajduje się w grupie ryzyka i jak można chorobie zapobiegać. Najlepiej poinformowane o zakażeniach meningokokami są młode małżeństwa z dziećmi do lat 6. O chorobie najczęściej dowiadujemy się z mediów. W gabinecie lekarskim o zakażeniu meningokokami słyszało zaledwie 2 proc. badanych.

Pozostałe informacje

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)
imprezy
13 grudnia 2024, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dnia 29 listopada 2024 roku w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9A Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa (UMWL) w Lublinie Anna Brzyska, wręczyli nagrody Laureatom oraz Wyróżnionym w piątej edycji konkursu plastycznego pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoja okolicę.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium