Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

25 września 2018 r.
8:27

Ratownicy medyczni jednak nie wyjdą na ulice. Co wywalczyli?

0 14 A A

Wczorajsze rozmowy ratowników z ministrem zdrowia trwały prawie cztery godziny. Były burzliwe, ale zakończyły się porozumieniem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie wszystkie postulaty zostały spełnione, ale musieliśmy dojść do jakiegoś konsensusu, żeby nie doszło do ostateczności jaką jest protest – powiedział po zakończeniu spotkania w ministerstwie Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego. – W związku z podpisaniem porozumienia odwołujemy planowane na październik „Dni bez ratownika”.

Co udało się wywalczyć ratownikom?

– Mieliśmy trzy postulaty. Pierwszy dotyczący wzrostu wynagrodzeń został spełniony częściowo. Od 1 stycznia 2019 roku dostaniemy trzecią transzę podwyżki. Minister obiecał, że w przyszłorocznym budżecie resortu finansów pojawi się zapis dotyczący wypłaty czwartej transzy od 1 stycznia 2020 roku. Uzależnił to jednak od wyniku wyborów – mówi Badach-Rogowski.

Porozumienie gwarantuje również ratownikom sześć dni urlopu szkoleniowego.

– Ustawa nakładała na nas obowiązek podnoszenia kwalifikacji poprzez szkolenia i kursy, ale musieliśmy na to tracić dni wolne. Teraz będziemy mieli na to specjalny urlop – mówi Badach-Rogowski. – Trzeci postulat dotyczył ustawowego wyodrębnienia grupy pracującej w systemie ratownictwa medycznego. Chodzi o zapisy dotyczące równego traktowania pielęgniarek i ratowników medycznych (pracujących w karetkach, szpitalnych oddziałach ratunkowych i dyspozytorniach) w kwestii ciężaru obowiązków i idących za tym wynagrodzeń. Minister obiecał, że będą prowadzone rozmowy na ten temat. 

Rozmowa z Grzegorzem Strojkiem, ratownikiem medycznym z Lublina

• Dlaczego ratownicy chcieli wyjść na ulice?

– Czasem nie ma innego wyjścia. W tym kraju jedynym rozwiązaniem jest wyjście na ulice.

• Jak wygląda praca ratownika?

– To praca ponad siły, ale bardzo niedoceniana. Średnia podstawa wynagrodzenia ratownika medycznego w województwie lubelskim po 20 latach pracy to ok. 3 tys. zł brutto czyli ok. 2,6 tys. zł „na rękę”. Takie pensje zmuszają nas do pracy w kilku miejscach. Ratownicy kontraktowi pracują nawet 250-300 godzin w miesiącu, żeby godziwie zarabiać. A warunki są coraz gorsze. Zmniejszane są np. obsady w karetkach z trzech do dwóch osób. Jak ma pracować dwuosobowy zespół, w którym jeden z ratowników kieruje karetką, a drugi idzie do pacjenta? Jak jeden ratownik ma sobie poradzić w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, kiedy konieczna jest reanimacja? W takich sytuacjach pacjentem powinny się zająć minimum dwie osoby. Oczywiście można wezwać drugą karetkę do wsparcia, ale wtedy pozbawiamy pomocy kogoś, kto może jej potrzebować w innym miejscu. Za mało jest też samych karetek. W Lublinie jest ich tylko dwanaście, w tym tylko dwa zespoły specjalistyczne z lekarzem.

• Jak miał wyglądać protest?

– We wszystkie weekendy października ratownicy etatowi mieli wziąć wolne, a kontraktowi nie realizować dyżurów. Jesteśmy stosunkowo nieliczną grupą zawodową, bo jest nas 15 tys. w całym kraju, ale chcemy pokazać jak ważny i odpowiedzialny jest to zawód. Każdy może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie potrzebował naszej pomocy.

Pozostałe informacje

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium