Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

19 grudnia 2008 r.
21:37
Edytuj ten wpis

Smacznego - i czystego - karpia

Narzekamy na brudne restauracje i brak higieny w knajpach. A czy sami przestrzegamy podstawowych zasad higieny w kuchni?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Okazuje się, że najwięcej zatruć jest właśnie po domowych obiadach, po imieninach, czy po świątecznym posiłku. Przed nami święta.

Nietrudno o zatrucie pokarmowe. Nie tylko z powodu źle przyrządzonych potraw, ale także z przejedzenia.

Jak uniknąć problemów z przejedzeniem? Wcale nie musimy się wstrzymywać od jedzenia wszystkich potraw jakie przygotowały mamy, babcie, ciocie. - Wystarczy jeść "umiejętnie”. Bez pośpiechu, a święta miną w naprawdę świątecznym nastroju - podkreśla Aneta Grabek z lubelskiego sanepidu, na co dzień dbająca o to, by w sklepach i knajpach zachowywana była czystość.

Czego nie robić

.- Starajmy się nie "połykać” potraw w całości. Dajmy czas sobie i naszej żuchwie, aby przeżuła wszystko dokładnie. Im mniejsze kawałki będziemy łykać, tym szybciej nasz żołądek sobie z nimi poradzi. A i delektowanie się smakiem będzie dłuższe.

- Nie popijajmy. Wzorcowo powinno się pić napoje 20 minut przed posiłkiem i od godziny do 1,5 godziny po. Jest to bardzo trudne, jeśli jednak już wujek czy ciocia polewa nam kompotu czy soku, to pijmy w małych ilościach.
- Jedzmy małe porcje, przez to zjemy więcej.
- Nie wolno siedzieć ciągle przy stole.
- Niewielka ilość alkoholu - najlepsze jest czerwone wino - wspomaga trawienie.

Nadmiar szkodzi… Kompot z suszu również wspomaga trawienie. Przy ucztach świątecznych pomocne są herbaty, mięta czy koper.

Bakterie się mnożą

Zanim się jednak zdrowo najemy, potrawy trzeba przygotować. - I tu zaczynają się problemy - przyznaje Aneta Grabek. - Przede wszystkim musimy oddzielać surowe produkty od tych już przyrządzonych.

Chodzi o jaja, mięsa, drób i ryby. Jeżeli lodówka jest zbyt mała, aby na każdej półce osobno poukładać produkty możemy użyć pojemników. Można też żywność owinąć w folię. - Niby dużo z tym zachodu, ale opłaca się - dodaje nasz ekspert. - Na surowym mięsie mogą być bakterie salmonelli, które choć niszczą się pod wpływem temperatury, to na sałatkach czy warzywach pozostaną.

Deska i nóż

To, czego nie gotujemy i nie smażymy, oddzielamy od tych potraw, które wrzucamy do garnka czy na patelnię. W czasie gotowania przy działaniu wysokiej temperatury bakterie i zarazki takie jak np. salmonella "umierają”. Deskę do krojenia musimy przemywać gorącą woda po każdym krojonym produkcie. - A już obowiązkowo po krojeniu surowego mięsa - zaznacza Grabek. - Tak samo postępujemy z nożami. O myciu rąk i wycieraniu w czystą ścierkę lub papierowy ręcznik wie chyba każdy…

Jajka też zawsze muszą być myte i "oblane wrzątkiem”. Dzięki temu pozbędziemy się ewentualnej salmonelli. Nie powinniśmy dodawać surowych jaj do kremów przy pieczeniu ciast. Kremy robione na tzw. parze mogą zawierać wirusy i bakterie. A wtedy o zatrucie nietrudno.

Nie ma nic gorszego w kuchni, jak plączące się między nogami małe dzieci, które wszędzie wkładają swoje paluszki i testują czy mama upiekła już dobre ciasto. Tak zwani "pomagacze” często grzebią dosłownie w każdym posiłku.

Czym możemy się zatruć?

Salmonella, bakterie e. coli, toksyny gronkowcowe. Często te bakterie znajdują się w surowych produktach. Przyrządzając je rękoma przenosimy bakterie na inne. Najczęściej występujące dolegliwości to zatrucie powodujące biegunkę, tzw. toksyczna biegunka. Zatrucie pokarmowe lub salmonelloza. Wszystkie są skutkiem zjedzenia zanieczyszczonego, źle przyrządzonego jedzenia.

Jak uniknąć "zanieczyszczonego” mięsa i innych produktów? Musimy kupować z bezpiecznych źródeł. Ze sklepów, hurtowni. Unikajmy zakupów u nieznajomych, oferujących różności na ulicy czy na straganach. Chodzi tu głównie o babcie sprzedające jaja, mleko i śmietanę. Wszystko to zostało "wyprodukowane” niekiedy w niewłaściwych warunkach i zamiast czegoś zdrowego i naturalnego przyniesiemy do domu "bombę”.

Smacznego i Wesołych Świąt.

Pozostałe informacje

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Motor Lublin - Piast Gliwice (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Piast Gliwice. To przedostatni, domowy występ beniaminka w tym sezonie. Początek zawodów o godz. 18.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Papież Leon XIV
galeria
film

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Watykan podał datę

Spotkanie z mediami, korpusem dyplomatycznym i wreszcie uroczysta inauguracja pontyfikatu z udziałem głów państw i oficjalnych delegacji. Wiadomo też na kiedy zaplanowano pierwszą audiencję generalną Leona XIV.

Dla 14-latka ta przejażdżka mogła skończyć się tragicznie

Ojciec nie pozwolił, a i tak pojechał. Wypadek 14-latka na motocyklu

Ojciec mu na to nie pozwolił, bo nawet nie wiedział, że syn wybiera się na przejażdżkę motocyklem. Dla 14-latka ta nielegalna wycieczka skończyła się wypadkiem.

Nowa propozycja domu kultury. Nauka jazdy na rolkach za darmo
20 maja 2025, 17:00

Nowa propozycja domu kultury. Nauka jazdy na rolkach za darmo

Tym razem nie koncert, nie teatralny spektakl ani nie wieczór poezji, ale coś na sportowo ma do zaoferowania Zamojski Dom Kultury. W tym miesiącu zorganizuje trzydniowe warsztaty z jazdy na rolkach. Zajęcia są bezpłatne.

1000-lecie Korony Polskiej. Wielkie świętowanie, komunikacja pojedzie przez objazdy
UTRUDNIENIA i OBJAZDY
11 maja 2025, 13:00

1000-lecie Korony Polskiej. Wielkie świętowanie, komunikacja pojedzie przez objazdy

W niedzielę w Lublinie odbędą się uroczyste obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego. Na mieszkańców i kierowców w tym czasie czekają utrudnienia drogowe, a komunikacja miejska skierowana będzie na objazdy.

Lublinianka straciła punkty za mecz z Orlętami Spomlek Radzyń Podlaski walkowerem

Lublinianka przegrała walkowerem, Stal Kraśnik uciekła na 9 punktów

Głupi błąd Lublinianki w niedawnym meczu z Orlętami Spomlek słono kosztował klub z Wieniawy. Drużyna Daniela Koczona na boisku wygrała 1:0, ale ze względu na króciutki występ nieuprawnionego zawodnika przegrała walkowerem 0:3.

Imprezy klubowe w weekend (9 – 10 maja)
Imprezy
9 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (9 – 10 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Dał się złapać na reklamę z prezydentem. Teraz dzwonią do niego codziennie

Dał się złapać na reklamę z prezydentem. Teraz dzwonią do niego codziennie

Wizerunek Prezydenta RP sprawił, że 54-latek stracił czujność i uwierzył, że po inwestycji znacznie się wzbogaci. A padł ofiarą oszustwa i stracił 150 tys. zł.

Prace ruszyły jesienią zeszłego roku. Mają się zakończyć w tym miesiącu

Dojechać się nie da. Pieszo tylko naokoło. Zamykają drogę na kilka dni

Jest plan, żeby całość skończyć sporo przed wakacjami. Ale zanim droga dojazdowa do parkingów przy strzelnicy i boiskach, w rejonie zalewu miejskiego zostanie zrobiona, trzeba ją zamknąć dla ruchu.

Edach Budowlani Lublin zagrają z liderem tabeli

O punkty u lidera będzie trudno. Edach Budowlani jadą do Siedlec

W 16. kolejce wyjazdowym przeciwnikiem Edach Budowlanych będzie Awenta Pogoń Siedlce. Pierwszy gwizdek w niedzielę, o godzinie 14.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium