Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

17 września 2021 r.
9:04

Średni wiek pielęgniarki w Lubelskiem to 52 lata. Bez młodych czeka nas zapaść

133 15 A A
Nie każdy radzi sobie z taką ilością nauki, a także tym, co go spotyka podczas praktyk na oddziale. Mamy do czynienia z chorobami, a także ze śmiercią. Nie wszyscy potrafią się psychicznie zdystansować - mówi Katarzyna Klimek
Nie każdy radzi sobie z taką ilością nauki, a także tym, co go spotyka podczas praktyk na oddziale. Mamy do czynienia z chorobami, a także ze śmiercią. Nie wszyscy potrafią się psychicznie zdystansować - mówi Katarzyna Klimek (fot. Maciej Kaczanowski)

Jak tak dalej pójdzie, pacjentami nie będzie miał kto się opiekować – skarżą się pielęgniarki. Już teraz w szpitalach trudno jest ułożyć grafik. Młode osoby nie garną się na miejsce idących na emeryturę. Ta luka będzie coraz większa – alarmuje samorząd zawodowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Młoda pielęgniarka w szpitalu to rzadkość – przyznaje Katarzyna Klimek, studentka trzeciego roku pielęgniarstwa na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Podczas zajęć w szpitalach widzi głównie osoby w średnim wieku. – Cieszą się, że są studenci, którzy mogą im pomóc, bo jest naprawdę ciężko. Zdarza się, że na przepełnionych oddziałach pacjentami opiekują się tylko dwie pielęgniarki.

– Jest bardzo duży problem, szczególnie tych w wąskich specjalizacjach, np. anestezjologicznych czy instrumentariuszek. Większość pracujących jest w zawodzie wiele lat, młode pielęgniarki to pojedyncze przypadki – mówi Tomasz Kwiatkowski, dyrektor szpitala w Biłgoraju. – Gdyby nie pielęgniarki na emeryturze, które decydują się, żeby jeszcze pracować, mielibyśmy problem z ułożeniem grafiku i obsadzeniem dyżurów.

– Braki w naszej grupie zawodowej są tak duże, że pracują nawet pielęgniarki na emeryturze. Dużo młodych wybiera pracę za kilkakrotnie wyższe stawki za granicą, np. w Niemczech. A jeśli zostają w Polsce, to w zachodnich województwach – przyznaje Dorota Ronek, wiceprzewodnicząca zarządu Regionu Lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – Pracując ponad siły, nawet 300 godzin w miesiącu, pielęgniarki i położne narażają zdrowie swoje oraz pacjentów. Za chwilę nie będzie miał kto się opiekować chorymi.

– To może odstraszać część młodych ludzi i powodować, że albo w ogóle nie decydują się na takie studia, albo rezygnują w trakcie – dodaje studentka pielęgniarstwa. – Nie każdy radzi sobie z taką ilością nauki, a także tym, co go spotyka podczas praktyk na oddziale. Mamy do czynienia z chorobami, a także ze śmiercią. Nie wszyscy potrafią się psychicznie zdystansować.

– Nie wszyscy, którzy studiują pielęgniarstwo, decydują się na wykonywanie tego zawodu. Część z nich po studiach pierwszego stopnia stwierdza, że to kompletnie nie dla nich. Wybierają pracę poza systemem opieki zdrowotnej – potwierdza dr hab. n. o zdr. Mariusz Wysokiński, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Co roku do zawodu wchodzi ok. 60-70 proc. absolwentów kierunku pielęgniarstwa.

Już teraz województwo lubelskie jest na trzecim miejscu w Polsce pod względem średniej wieku osób pracujących w pielęgniarstwie (ponad 52 lata) i położnictwie (blisko 50 lat).

Twarde liczby potwierdzają, że bez dopływu młodych kadr pielęgniarstwo czeka zapaść. Z raportu samorządu pielęgniarskiego wynika, że jeszcze w tym roku prawo do emerytury nabędzie 8755 pielęgniarek i położnych, a do zawodu wejdzie tylko 5693. Ta luka pokoleniowa z roku na rok będzie coraz większa. W roku 2029 w wieku emerytalnym będzie już 10043 pielęgniarek, a liczba zaczynających pracę nie wzrośnie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 września 2021 r. o 09:06
+12
hrynkiewicz: ,,Niech jadą'', lichocka pokazała palcem dokąd.
Avatar
ren / 17 września 2021 r. o 09:43
+11
Witam. Popytajcie pielęgniarek opiekujących się studentami pielęgniarstwa. Cześć nie wie jak,, podejść,, do chorego. Cześć od razu zakłada wyjazd za granicę. Inna sprawa jest że w zasłużonej służbie zdrowia pracodawcy zatrudniają tyle pielęgniarek ile muszą zgodnie z przepisami, a tzw. stare pielęgniarki pracuja w kilku miejscach na raz i te po szkole całują klamkę u pracodawcy. Bo to normalne że Ci wolą osoby z doświadczeniem i stażem zawodowym.
Avatar
adamczuk / 17 września 2021 r. o 09:24
+11
KRETYŃSKI UKŁAD, w którym podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie medyka, a medyk po zakończeniu nauki strajkuje lub P0dnosi ogon i zwiewa za granicę... czas na zmianę i wdrożenie 15 lat obowiązkowej pracy w publicznej słuzbie zdrowia po zakończeniu nauki.
 O widzę Pan socjalista się odezwał. A ile taki medyk ma zarabiać? Za darmo pracować czy za minimalną 3100? Śmieszne jest to że pielęgniarki zarabiają mniej od kasjerek w dyskoncie. Powiecie że mogą nie pracować jako pielęgniarka. Właśnie to robią :) Kretyńskie to jest to że podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie socjologów, politologów czy innych filozofów z których nie ma żadnego pożytku.
 O widzę Pan socjalista się odezwał. A ile taki medyk ma zarabiać? Za darmo pracować czy za minimalną 3100? Śmieszne jest to że pielęgniarki zarabiają mniej od kasjerek w dyskoncie. Powiecie że mogą nie pracować jako pielęgniarka. Właśnie to robią :) Kretyńskie to jest to że podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie socjologów, politologów czy innych filozofów z których nie ma żadnego pożytku. rozwiń
Avatar
_XD_ / 17 września 2021 r. o 09:36
+8
KRETYŃSKI UKŁAD, w którym podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie medyka, a medyk po zakończeniu nauki strajkuje lub P0dnosi ogon i zwiewa za granicę... czas na zmianę i wdrożenie 15 lat obowiązkowej pracy w publicznej słuzbie zdrowia po zakończeniu nauki.
 Trzeba było samemu pójść na studia medyczne, wtedy byś pokazał jak się pracuje za darmo, albo pół darmo. A nie teraz szczekasz jak ratlerek w kolczatce.
Avatar
___K___ / 17 września 2021 r. o 13:32
+7
KRETYŃSKI UKŁAD, w którym podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie medyka, a medyk po zakończeniu nauki strajkuje lub P0dnosi ogon i zwiewa za granicę... czas na zmianę i wdrożenie 15 lat obowiązkowej pracy w publicznej słuzbie zdrowia po zakończeniu nauki.
O widzę Pan socjalista się odezwał. A ile taki medyk ma zarabiać? Za darmo pracować czy za minimalną 3100? Śmieszne jest to że pielęgniarki zarabiają mniej od kasjerek w dyskoncie. Powiecie że mogą nie pracować jako pielęgniarka. Właśnie to robią :) Kretyńskie to jest to że podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie socjologów, politologów czy innych filozofów z których nie ma żadnego pożytku.
40 000 USD roczne czesne na medycynie w prywatnej uczelni w USA... ile płaci student medycyny w Polsce ???
Jak zwykle tylko bijesz pianę. A wiesz, ile się zarabia w medycynie w Stanach? Lekarz dostaje tam rocznie średnio ponad 300.000 USD.
Jak zwykle tylko bijesz pianę. A wiesz, ile się zarabia w medycynie w Stanach? Lekarz dostaje tam rocznie średnio ponad 300.000 USD. rozwiń
Avatar
Max... / 17 września 2021 r. o 09:39
+6
....spokojnie nadal i wciąż upieram się przy tezie, że "wykształciuch" jest największym wrogiem pierwszego sortu niepotrafiącego swoją percepcją ogarnąć otaczającej nas wszystkich rzeczywistości! Chociażby dlatego właśnie od kilku lat lobbuję na rzecz służb medycznych wskazując im właściwy kierunek emigracji. Nieustannie jest to zachodnia część mapy świata! Znasz język obcy i jesteś ambitny oraz zdeterminowany rozwijać się zawodowo, to nie czekaj.....
Avatar
fiej / 17 września 2021 r. o 12:25
+5
PiS dał swoim 80-120% podwyżki to zakaszą rękawy i popielęgnują. Skoro całe rodziny się nadają do rad nadzorczych i po szpitalach też się rozlizą. W końcu na kulu ma być też medycyna to sukienkowe pedofilce przeciez przepchnął dzieciaki tych miernot.
Avatar
_XD_ / 17 września 2021 r. o 23:54
+4
KRETYŃSKI UKŁAD, w którym podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie medyka, a medyk po zakończeniu nauki strajkuje lub P0dnosi ogon i zwiewa za granicę... czas na zmianę i wdrożenie 15 lat obowiązkowej pracy w publicznej słuzbie zdrowia po zakończeniu nauki.
Trzeba było samemu pójść na studia medyczne, wtedy byś pokazał jak się pracuje za darmo, albo pół darmo. A nie teraz szczekasz jak ratlerek w kolczatce.
... tak tak, peekulska to nawet musi ciągnąć z kramkiem druta na granicy, żeby tego czerwonego MUSTANGA okiełznać.
 No to idź skończ studia medyczne, też będzie cię na takiego stać. A nie wylewasz swoje frustracje na forum. Tylko wiesz, na takich studiach trzeba się wykazać umiejętnością czytania ze zrozumieniem, więc chyba raczej nie masz szans. XD
 No to idź skończ studia medyczne, też będzie cię na takiego stać. A nie wylewasz swoje frustracje na forum. Tylko wiesz, na takich studiach trzeba się wykazać umiejętnością czytania ze zrozumieniem, więc chyba raczej nie masz szans. XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 17 września 2021 r. o 23:48
+3
KRETYŃSKI UKŁAD, w którym podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie medyka, a medyk po zakończeniu nauki strajkuje lub P0dnosi ogon i zwiewa za granicę... czas na zmianę i wdrożenie 15 lat obowiązkowej pracy w publicznej słuzbie zdrowia po zakończeniu nauki.
Trzeba było samemu pójść na studia medyczne, wtedy byś pokazał jak się pracuje za darmo, albo pół darmo. A nie teraz szczekasz jak ratlerek w kolczatce.
... tak tak, peekulska to nawet musi ciągnąć z kramkiem druta na granicy, żeby tego czerwonego MUSTANGA okiełznać.
I to jest poważna odpowiedź? To jest odpowiedź w stylu "a u was Murzynów biją". Typowo PiSowskie podejście matołka.
 Biorąc pod uwagę, jak się tęczowy dureń zagotował na wieść, że Brałna ukarzą, to chyba bliżej mu do konfidenckiego kuca niż do PiSdy. XD
 Biorąc pod uwagę, jak się tęczowy dureń zagotował na wieść, że Brałna ukarzą, to chyba bliżej mu do konfidenckiego kuca niż do PiSdy. XD rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 września 2021 r. o 09:30
+3
KRETYŃSKI UKŁAD, w którym podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie medyka, a medyk po zakończeniu nauki strajkuje lub P0dnosi ogon i zwiewa za granicę... czas na zmianę i wdrożenie 15 lat obowiązkowej pracy w publicznej słuzbie zdrowia po zakończeniu nauki.
O widzę Pan socjalista się odezwał. A ile taki medyk ma zarabiać? Za darmo pracować czy za minimalną 3100? Śmieszne jest to że pielęgniarki zarabiają mniej od kasjerek w dyskoncie. Powiecie że mogą nie pracować jako pielęgniarka. Właśnie to robią :) Kretyńskie to jest to że podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie socjologów, politologów czy innych filozofów z których nie ma żadnego pożytku.
 Nie za darmo, a za miskę ryżu. Tak powiedział doradca Pana Tuska, obecny premier.
 Nie za darmo, a za miskę ryżu. Tak powiedział doradca Pana Tuska, obecny premier. rozwiń
Avatar
olol / 18 września 2021 r. o 01:00
+2
młodych zwyczajnie szpitale nie przyjmują. wiecznie coś im w nich nie pasuje, a to że za mało doświadczenia, a to, że nie chcą pracować 300 godzin za najniższą krajową, a to że nie chcą kontraktu tylko umowę o pracę... ale tak, kitujmy, że to "młode się nie garną".
Avatar
_XD_ / 17 września 2021 r. o 23:54
+4
KRETYŃSKI UKŁAD, w którym podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie medyka, a medyk po zakończeniu nauki strajkuje lub P0dnosi ogon i zwiewa za granicę... czas na zmianę i wdrożenie 15 lat obowiązkowej pracy w publicznej słuzbie zdrowia po zakończeniu nauki.
Trzeba było samemu pójść na studia medyczne, wtedy byś pokazał jak się pracuje za darmo, albo pół darmo. A nie teraz szczekasz jak ratlerek w kolczatce.
... tak tak, peekulska to nawet musi ciągnąć z kramkiem druta na granicy, żeby tego czerwonego MUSTANGA okiełznać.
 No to idź skończ studia medyczne, też będzie cię na takiego stać. A nie wylewasz swoje frustracje na forum. Tylko wiesz, na takich studiach trzeba się wykazać umiejętnością czytania ze zrozumieniem, więc chyba raczej nie masz szans. XD
 No to idź skończ studia medyczne, też będzie cię na takiego stać. A nie wylewasz swoje frustracje na forum. Tylko wiesz, na takich studiach trzeba się wykazać umiejętnością czytania ze zrozumieniem, więc chyba raczej nie masz szans. XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 17 września 2021 r. o 23:48
+3
KRETYŃSKI UKŁAD, w którym podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie medyka, a medyk po zakończeniu nauki strajkuje lub P0dnosi ogon i zwiewa za granicę... czas na zmianę i wdrożenie 15 lat obowiązkowej pracy w publicznej słuzbie zdrowia po zakończeniu nauki.
Trzeba było samemu pójść na studia medyczne, wtedy byś pokazał jak się pracuje za darmo, albo pół darmo. A nie teraz szczekasz jak ratlerek w kolczatce.
... tak tak, peekulska to nawet musi ciągnąć z kramkiem druta na granicy, żeby tego czerwonego MUSTANGA okiełznać.
I to jest poważna odpowiedź? To jest odpowiedź w stylu "a u was Murzynów biją". Typowo PiSowskie podejście matołka.
 Biorąc pod uwagę, jak się tęczowy dureń zagotował na wieść, że Brałna ukarzą, to chyba bliżej mu do konfidenckiego kuca niż do PiSdy. XD
 Biorąc pod uwagę, jak się tęczowy dureń zagotował na wieść, że Brałna ukarzą, to chyba bliżej mu do konfidenckiego kuca niż do PiSdy. XD rozwiń
Avatar
___K___ / 17 września 2021 r. o 13:33
+2
KRETYŃSKI UKŁAD, w którym podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie medyka, a medyk po zakończeniu nauki strajkuje lub P0dnosi ogon i zwiewa za granicę... czas na zmianę i wdrożenie 15 lat obowiązkowej pracy w publicznej słuzbie zdrowia po zakończeniu nauki.
Trzeba było samemu pójść na studia medyczne, wtedy byś pokazał jak się pracuje za darmo, albo pół darmo. A nie teraz szczekasz jak ratlerek w kolczatce.
... tak tak, peekulska to nawet musi ciągnąć z kramkiem druta na granicy, żeby tego czerwonego MUSTANGA okiełznać.
I to jest poważna odpowiedź? To jest odpowiedź w stylu "a u was Murzynów biją". Typowo PiSowskie podejście matołka.
I to jest poważna odpowiedź? To jest odpowiedź w stylu "a u was Murzynów biją". Typowo PiSowskie podejście matołka. rozwiń
Avatar
___K___ / 17 września 2021 r. o 13:32
+7
KRETYŃSKI UKŁAD, w którym podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie medyka, a medyk po zakończeniu nauki strajkuje lub P0dnosi ogon i zwiewa za granicę... czas na zmianę i wdrożenie 15 lat obowiązkowej pracy w publicznej słuzbie zdrowia po zakończeniu nauki.
O widzę Pan socjalista się odezwał. A ile taki medyk ma zarabiać? Za darmo pracować czy za minimalną 3100? Śmieszne jest to że pielęgniarki zarabiają mniej od kasjerek w dyskoncie. Powiecie że mogą nie pracować jako pielęgniarka. Właśnie to robią :) Kretyńskie to jest to że podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie socjologów, politologów czy innych filozofów z których nie ma żadnego pożytku.
40 000 USD roczne czesne na medycynie w prywatnej uczelni w USA... ile płaci student medycyny w Polsce ???
Jak zwykle tylko bijesz pianę. A wiesz, ile się zarabia w medycynie w Stanach? Lekarz dostaje tam rocznie średnio ponad 300.000 USD.
Jak zwykle tylko bijesz pianę. A wiesz, ile się zarabia w medycynie w Stanach? Lekarz dostaje tam rocznie średnio ponad 300.000 USD. rozwiń
Avatar
fiej / 17 września 2021 r. o 12:25
+5
PiS dał swoim 80-120% podwyżki to zakaszą rękawy i popielęgnują. Skoro całe rodziny się nadają do rad nadzorczych i po szpitalach też się rozlizą. W końcu na kulu ma być też medycyna to sukienkowe pedofilce przeciez przepchnął dzieciaki tych miernot.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 17 września 2021 r. o 10:00
+1
KRETYŃSKI UKŁAD, w którym podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie medyka, a medyk po zakończeniu nauki strajkuje lub P0dnosi ogon i zwiewa za granicę... czas na zmianę i wdrożenie 15 lat obowiązkowej pracy w publicznej słuzbie zdrowia po zakończeniu nauki.
O widzę Pan socjalista się odezwał. A ile taki medyk ma zarabiać? Za darmo pracować czy za minimalną 3100? Śmieszne jest to że pielęgniarki zarabiają mniej od kasjerek w dyskoncie. Powiecie że mogą nie pracować jako pielęgniarka. Właśnie to robią :) Kretyńskie to jest to że podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie socjologów, politologów czy innych filozofów z których nie ma żadnego pożytku.
40 000 USD roczne czesne na medycynie w prywatnej uczelni w USA... ile płaci student medycyny w Polsce ???
40 000 USD roczne czesne na medycynie w prywatnej uczelni w USA... ile płaci student medycyny w Polsce ??? rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 17 września 2021 r. o 09:55
0
KRETYŃSKI UKŁAD, w którym podatnik płaci setki tysięcy za wykształcenie medyka, a medyk po zakończeniu nauki strajkuje lub P0dnosi ogon i zwiewa za granicę... czas na zmianę i wdrożenie 15 lat obowiązkowej pracy w publicznej słuzbie zdrowia po zakończeniu nauki.
Trzeba było samemu pójść na studia medyczne, wtedy byś pokazał jak się pracuje za darmo, albo pół darmo. A nie teraz szczekasz jak ratlerek w kolczatce.
... tak tak, peekulska to nawet musi ciągnąć z kramkiem druta na granicy, żeby tego czerwonego MUSTANGA okiełznać.
... tak tak, peekulska to nawet musi ciągnąć z kramkiem druta na granicy, żeby tego czerwonego MUSTANGA okiełznać. rozwiń
Avatar
ren / 17 września 2021 r. o 09:43
+11
Witam. Popytajcie pielęgniarek opiekujących się studentami pielęgniarstwa. Cześć nie wie jak,, podejść,, do chorego. Cześć od razu zakłada wyjazd za granicę. Inna sprawa jest że w zasłużonej służbie zdrowia pracodawcy zatrudniają tyle pielęgniarek ile muszą zgodnie z przepisami, a tzw. stare pielęgniarki pracuja w kilku miejscach na raz i te po szkole całują klamkę u pracodawcy. Bo to normalne że Ci wolą osoby z doświadczeniem i stażem zawodowym.
Avatar
Max... / 17 września 2021 r. o 09:39
+6
....spokojnie nadal i wciąż upieram się przy tezie, że "wykształciuch" jest największym wrogiem pierwszego sortu niepotrafiącego swoją percepcją ogarnąć otaczającej nas wszystkich rzeczywistości! Chociażby dlatego właśnie od kilku lat lobbuję na rzecz służb medycznych wskazując im właściwy kierunek emigracji. Nieustannie jest to zachodnia część mapy świata! Znasz język obcy i jesteś ambitny oraz zdeterminowany rozwijać się zawodowo, to nie czekaj.....