Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

25 maja 2007 r.
12:31
Edytuj ten wpis

Żądło na reumatyzm

0 0 A A

Rozmowa z dr. Janem Gizą, specjalistą apitoksynoterapii z Centrum Medycyny Naturalnej w Kazimierzu Dolnym

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie ma lepszego sposobu na reumatyzm jak jad pszczeli i gimnastyka. Jad, wstrzyknięty przez pszczołę, poprawia też stan zdrowia osób cierpiących na zwyrodnienie kręgosłupa i stawów, ischias, bóle korzonkowe. Chorzy przestają cierpieć, co ważne, przestają zamieniać się w kaleki.

• Panie doktorze, co to jest apitoksynoterapia?
- Można obrazowo powiedzieć, że to pszczela akupunktura. Tak się składa, że żądło pszczoły ma tę samą średnicę, co igła do akupunktury. Wstrzyknięcie jadu przez specjalną siatkę ma uzdrawiający wpływ na organizm.

• Skąd pan wpadł na pomysł, żeby leczyć jadem pszczelim?
- W moim domu zawsze były pszczoły. Sam je hoduję i doglądam. Okazuje się, że pszczelarze nie cierpią na astmę, nie dokuczają im bóle korzonkowe jak i reumatyzm. Człowiek znał produkty pszczele i korzystał z ich dobrodziejstwa od tysięcy lat. Najstarsze malowidło skalne w Walencji, namalowane 20 tysięcy lat temu, przedstawia otwór w skale, wokół którego latają pszczoły. Dwóch mężczyzn wspina się tam po linie w celu zebrania miodu z tego prymitywnego ula. Skoro miód był lekarstwem w starożytnej Grecji i Rzymie, leczył nim ludzi Hipokrates - to czemu z tego nie skorzystać?

• Dlaczego właśnie reumatyzm?
- Kto choruje na reumatyzm, wie ile cierpienia może przynieść, jak zniekształcić stawy. Wie także, że współczesna medycyna ma cały arsenał środków znieczulających. Tylko że dalej boli. Przez wiele lat byłem lekarzem w wiejskim ośrodku zdrowia, miałem setki pacjentów, którzy powoli zamieniali się w kaleki.

• Żądło zamiast zastrzyku?
- Metody żądlenia stosowano w Polsce już w latach 70. Wtedy zacząłem interesować się także akupunkturą, uczyłem się jej od prof. Garnuszewskiego. Zacząłem umieszczać pszczoły na specjalnej siateczce i nakłuwać żądłem punkty akupunkturowe?

• I co?
- Tak się składa, że żądło pszczoły ma tę samą średnicę, co igła do akupunktury, czyli 0,25 mm. Więc robiłem coś w rodzaju pszczelej akupunktury. Wcześniej sprawdzałem, czy ktoś nie jest uczulony na jad pszczeli. Okazało się, że leczenie jadem wzmacnia system nerwowy, immunologiczny i hormonalny. Potem zacząłem leczyć jadem choroby reumatyczne. Dziś wiem, że nie ma lepszego sposobu na reumatyzm, jak pszczeli jad i wytrwała gimnastyka. Jad wstrzykiwany przez pszczoły poprawia też stan zdrowia osób cierpiących na zwyrodnienie kręgosłupa i stawów, ischias, miażdżycę tętnic, bóle korzonkowe.

• Jak to wygląda w praktyce?
- W moim ośrodku w Kazimierzu pacjenci najpierw przebywają przez godzinę w kabinie, która ma kształt pszczelej komórki. Oddychanie powietrzem ula, wsłuchiwanie się w odgłos pracujących pszczół i panujący tu mikroklimat sprzyja zrelaksowaniu, usuwa stres. Przy okazji dodam, że działa leczniczo w przypadku astmy.

• Zanim powie pan o użądleniach, proszę powiedzieć o przeciwwskazaniach do leczenia jadem pszczelim?
- Nie każdy może korzystać z dobrodziejstwa apitoksynoterapii. Przeciwwskazaniem jest, oczywiście, uczulenie na jad pszczeli. Użądleń nie powinno się stosować u chorych na gruźlicę, niewydolność nerek, a także w przypadku anemii, insulinozależnej cukrzycy, poważnego uszkodzenia wątroby. Także przyszłe matki muszą odłożyć apitoksynoterapię na później.

• Czy chorzy powinni pokazać panu dokumentację medyczną?
- Tak, jeśli trzeba, zlecam badania.

• Co dalej?
- Po badaniu kwalifikacyjnym i podpisaniu zgody na leczenie jadem, wykonywane są dwie próby uczuleniowe. Dopiero po pomyślnych testach rozpoczyna się właściwa terapia.

• Ile trwa?
- Dwa tygodnie. Apitoksynoterapia jest długotrwała. U osób z zastarzałymi zmianami reumatycznymi poprawa następuje wolniej i serie żądleń trzeba powtarzać co sezon.

• Jak wyglądają zabiegi?
- Przeprowadza się je co drugi dzień. Stopniowo zwiększamy mikroużądlenia przez siatkę. Za każdym razem o pięć. Z czasem dochodzimy do tylu, ile waży pacjent. Ukąszenia przeprowadza się w dolnej części kręgosłupa i na kończynach.

• Dlaczego ukłucie następuje przez siatkę?
- Zaletą tej metody jest to, że pszczoły nie giną, a chory nie odczuwa tak silnego bólu, jak przy użądleniu z pozostawieniem żądła w skórze, ponieważ porcja jadu zostaje rozdzielona na kilka ukłuć.

• Czy należy bać się bólu?
- Nie. Zresztą, cóż to znaczy wobec bólów reumatycznych, kiedy nie pomagają najsilniejsze środki znieczulające. Niektórzy chorzy utrzymują dodatkowo podczas terapii doustne preparaty miodowo-propolisowo-pyłkowe i olej ogórecznikowy.

• Czy to działa?
- Proszę o to spytać moich pacjentów.

Pozostałe informacje

Debiut Wilfredo Leona i znowu pięć setów. Bogdanka LUK Lublin ograła Trefla Gdańsk
ZDJĘCIA
galeria

Debiut Wilfredo Leona i znowu pięć setów. Bogdanka LUK Lublin ograła Trefla Gdańsk

W drugiej kolejce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefla Gdańsk 3:2. W drużynie gospodarzy zadebiutował Wilfredo Leon.

Na pomoc powodzianom. Ponad 600 terytorialsów z Lublina wyruszyło na Dolny Śląsk
Zdjęcia
galeria

Na pomoc powodzianom. Ponad 600 terytorialsów z Lublina wyruszyło na Dolny Śląsk

W piątek wieczorem (20 września) z jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie z pomocą dla powodzian wyruszyło kolejnych 600 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będą wspierać mieszkańców powiatu kłodzkiego w usuwaniu skutków powodzi. W sumie na południu kraju w pomoc zaangażowanych jest już ponad 900 terytorialsów z Lubelszczyzny.

Polski Cukier Start lepszy od GTK Gliwice. W finale Memoriału Zdzisława Niedzieli zagrają z Dzikami

Polski Cukier Start lepszy od GTK Gliwice. W finale Memoriału Zdzisława Niedzieli zagrają z Dzikami

Polski Cukier Start rozpoczął Memoriał Zdzisława Niedzieli od zwycięstwa. Lublinianie po emocjonującym pokonali GTK Gliwice 78:73.

Krwiobus stanie w sobotę przed marketem. Oddasz krew – otrzymasz niespodziankę

Krwiobus stanie w sobotę przed marketem. Oddasz krew – otrzymasz niespodziankę

Biedronka, największa sieć handlowa w kraju przyłącza się do akcji "Oddaj krew, ratuj życie" organizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Już jutro (21 września) w godzinach 10:00-14:00 krwiobus - mobilny punkt poboru krwi stanie przed wejściem do sklepu przy ulicy Jana Pawła II 23 .

Do lubelskiej kliniki trafiły segregatory onkorodzica

Do lubelskiej kliniki trafiły segregatory onkorodzica

Do lubelskiego szpitala dziecięcego trafiły wyjątkowe segregatory. To kompendium wiedzy i wsparcie dla rodziców dzieci z chorobami nowotworowymi.

Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja
ZŁOTA SETKA

Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja: Nasza sieć napędza gospodarkę

PGE Dystrybucja S.A. została zwycięzcą rankingu głównego oraz kategorii: duża firma, nakłady inwestycyjne, usługi, zysk brutto i zysk netto w 28. edycji „Złotej Setki” Dziennika Wschodniego, najstarszego i najbardziej prestiżowego ranking biznesowego w naszym regionie. - Sieć linii, którymi dystrybuujemy energię do swoich klientów, obejmuje swoim zasięgiem ponad 40 proc. obszaru kraju. Zapewniamy stabilne dostawy prądu do blisko 6 milionów odbiorców. To ogromna odpowiedzialność. Nieustannie, niezależnie od pory roku, realizujemy nałożoną na nas misję – mówi w rozmowie z naszą redakcją Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja.

Zalane domy przy ulicy Ciepłej w Lublinie
foto
galeria

Lublin pod wodą. Wielka powódź w 1947 roku

Dolny Śląsk walczy ze skutkami powodzi, która w ubiegłym tygodniu boleśnie doświadczyła region. Pod wodą znalazły się takie miasta jak: Kłodzko, Głuchołazy, Lądek Zdrój czy Lewin Kłodzki. Zniszczone domy, zerwane mosty i drogi. W przeszłości powodzie nie oszczędzały także Lublina. Przypominamy wielką powódź z marca 1947 r.

Dyskutują o opiece nad najmłodszymi. Fakty i mity dotyczące karmienia piersią
Nasz patronat

Dyskutują o opiece nad najmłodszymi. Fakty i mity dotyczące karmienia piersią

Bank mleka kobiecego, fakty i mity na temat karmienia piersią, opieka okołoporodowa czy kangurowanie. Trwa ogólnopolska konferencja „Wielopłaszczyznowa opieka nad noworodkiem i niemowlęciem”.

Test wojskowego jelcza 4x4
motoDW.
film

Test wojskowego jelcza 4x4

Tego pojazdu zazdroszczą nam mundurowi z całego świata. Z żołnierzami przetestowaliśmy wojskowego jelcz 4x4. Doskonała maszyna. Sprawdziliśmy także, co dzieje się na budowie Lubelskiego Lipca ’80.

Znamy datę pogrzebu tragicznie zmarłego boksera Paco

Znamy datę pogrzebu tragicznie zmarłego boksera Paco

26 września w kaplicy cmentarnej przy ulicy Droga Męczenników Majdanka w Lublinie odbędzie się pogrzeb Dawida Litke, lubelskiego pięściarza, który zginął w ubiegły weekend w wypadku samochodowym w Toruniu.

Działki leżą w pobliżu bazy MZK
BIAŁA PODLASKA

To będzie 21. próba. Czy miejskie działki w końcu uda się sprzedać?

To będzie 21. próba sprzedaży miejskich działek przy ulicy Brzegowej. O ich zbycie wielokrotnie apelował do radnych prezydent Michał Litwiniuk (PO). W poprzedniej kadencji bezskutecznie.

Naukowcy z UMCS wśród najbardziej cytowanych ludzi nauki na świecie

Naukowcy z UMCS wśród najbardziej cytowanych ludzi nauki na świecie

19 byłych i obecnych pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej znalazło się wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2023 roku w rankingu opublikowanym przez wydawnictwo Elsevier.

Blisko 25 metrów długości i dwa przeguby. Niezwykły autobus na testach w Lublinie

Blisko 25 metrów długości i dwa przeguby. Niezwykły autobus na testach w Lublinie

Długi na 25 metrów, elektryczny i podwójnie przegubowy. To autobus marki Solaris, który od czwartku 19 września mieszkańcy Lublina mogą spotkać na ulicach miasta. W mieście pojawił się za sprawą trwającego Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Górnik Łęczna przegrał dwa ostatnie mecze

Górnik Łęczna kontra Kotwica Kołobrzeg. Szybko wrócić do wygrywania

Kotwica Kołobrzeg będzie kolejnym rywalem Górnika Łęczna. Zielono-czarni z dwunastym zespołem w tabeli zagrają w sobotę na wyjeździe i spróbują się podnieść po dwóch porażkach z rzędu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.35. Mecz będzie można obejrzeć w internecie, na portalu sport.tvp.pl.

Czy zazdrość może popchnąć do popełnienia takiego przestępstwa? Policja ustala szczegóły i szuka sprawcy. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Zniszczone auta to zranione serca. Policja szuka sprawcy

Zabytkowy pojazd stracił swój blask, po tym jak ktoś postanowił przerysować jego cały bok. Właściciel prosi o pomoc w ustaleniu sprawcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium