Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

18 marca 2005 r.
21:05
Edytuj ten wpis

Zagryźć smutek

0 0 A A

Nie ma tragedii, jeśli czasem zjadasz batonika na poprawę humoru. Problem pojawia się wówczas, gdy jedzenie staje się jedynym antidotum na wszystkie kłopoty. Rzucił Cię chłopak czy szef pominął przy awansie, a Ty wchłaniasz połowę zawartości lodówki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na określenie tego typu zachowań używa się potocznego sformułowania - zajadanie emocji. Psychologowie łączą je z nieumiejętnością radzenia sobie ze stresem oraz własnymi emocjami, zwłaszcza tymi negatywnymi.
-W sytuacji, gdy nie potrafimy rozwiązać swoich problemów lub, kiedy doświadczamy nieprzyjemnych emocji, chcemy szybko poprawić sobie nastrój. Jedzenie daje taki właśnie efekt w bardzo krótkim czasie - wyjaśnia dr Anna Siudem, psycholog z UMCS. - Dlatego uważa się, że jest ono pierwotną przyjemnością człowieka.
Pokarm powoduje wydzielanie w mózgu serotoniny, która niemal natychmiast poprawia nam samopoczucie oraz ułatwia odprężenie. Jeśli często sięgamy po jedzenie, gdy jest nam źle, z czasem taki schemat reagowania na stres może się utrwalać i stawać nawykiem. Finał jest taki, że za każdym razem, gdy pojawia się napięcie psychiczne, otwieramy lodówkę i zaczynami jeść.
- Wielokrotne powtarzanie takiego zachowania może doprowadzić nawet do psychicznego uzależnienia się od jedzenia - tłumaczy Siudem. - Oznacza to, że tracimy kontrolę nad jedzeniem, a czynność ta nabiera charakteru przymusu.
Nie płacz, zjedz czekoladę
Pewne nawyki żywieniowe mają swoje źródło w okresie dzieciństwa. Jeśli dostawaliśmy od rodziców słodycze na poprawę nastroju, w dorosłym życiu możemy ten schemat powielać. Dziewczynka, która otrzymywała batonika za każdym razem, gdy płakała, prawdopodobnie jako dorosła kobieta także będzie szukać przyjemności i ukojenia smutków w jedzeniu czegoś słodkiego.
Są też inne przyczyny niekontrolowanego objadania się, prowadzącego czasem do uzależnienia, a już na pewno do przyrostu wagi.
- Może zdarzyć się, że sięgamy po jedzenie z nudów, bo chcemy zapełnić sobie czas - mówi Anna Siudem. - Niekiedy jedzenie towarzyszy innym czynnościom np. oglądaniu telewizji. Wtedy szczególnie trudno o kontrolę tego, co zjedliśmy i w jakich ilościach.
W dodatku na rynku mamy ogromny wybór produktów spożywczych. Ich reklamy zachęcają nas do chrupania batoników, spróbowania określonego sera, sosu, makaronu itd. Przez to również osłabia się nasza kontrola nad jedzeniem.
Wszystkiemu winien stres
Największymi winowajcami są jednak stres i napięcia, które towarzyszą nam na co dzień. - Należy pamiętać, że współczesny człowiek jest narażony na ogromną ilość stresów - podkreśla psycholog. - Większość z nas żyje w pośpiechu, pod ciągłą presją. Nieustannie porównujemy się z innymi a jednocześnie boimy się tego, jak jesteśmy oceniani przez otoczenie.
Utrata kontroli nad ilością spożywanego jedzeniem dopada też osoby przez długi czas pozostające na diecie. W pewnym momencie, pod wpływem negatywnych uczuć albo stresu, przestają hamować apetyt i zaczynają się objadać. Głodzenie się może nawet doprowadzić do depresji. A spadek formy psychicznej zawsze łączy się ze zmniejszoną samokontrolą.
Zajadanie emocji oznacza, że nie jesteśmy w stanie inaczej sobie z nimi poradzić.
- Nie dbamy o higienę psychiczną tzn. nie zajmujemy się naszymi uczuciami, odcinamy się od nich - wylicza psycholog. - Nie pielęgnujemy też naszych relacji z innymi, a to wszystko, niestety, prowadzi do przykrych konsekwencji.
Poskromienie łakomczucha
Jak rozpoznać, czy właśnie nas dotyczy problem zajadania emocji?
- Warto przeanalizować sytuacje, w których najczęściej sięgamy po jedzenie - mówi Anna Siudem. - Zastanówmy się, czy jemy tylko wtedy, gdy odczuwamy głód fizjologiczny, czy też zagłuszamy jedzeniem przykre uczucia, próbujemy odegnać nieprzyjemne myśli lub zapomnieć o stresującej sytuacji.
Walka z zajadaniem emocji oznacza pracę nad sobą. Przede wszystkim należy zająć się własnymi uczuciami. Warto uczyć się radzenia sobie ze stresem; choćby korzystając z treningów antystresowych. Doprowadzi to do lepszego rozumienia własnych reakcji, dzięki czemu będziemy mogli zachowywać się asertywnie i nauczymy się, jak zastępować agresję innymi, społecznie akceptowanymi formami reakcji.
Konieczne jest też przyjrzenie się swoim relacjom z otoczeniem. Ludzie wokół nas mają bowiem ogromny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję psychiczną.
- Dbajmy o pozytywne relacje z ludźmi, nacechowane miłością, przyjaźnią i innymi pozytywnymi emocjami - zachęca Anna Siudem. - W sytuacjach szczególnie trudnych, gdy nie potrafimy poradzić sobie sami, warto skorzystać ze wsparcia rodziny, przyjaciół albo udać się do specjalisty.

Pozostałe informacje

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. 56-latek właśnie usłyszał wyrok.

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Idalina. Gmina ogłosiła żałobę
PO POŻARZE

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Idalina. Gmina ogłosiła żałobę

Zaledwie w kilka godzin internauci uzbierali ponad 180 tys. zł, a kwota cały czas rośnie. Ocalałym pomagają m.in. sąsiedzi i władze gminy

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

Ktoś w Polsce trafił główną nagrodę w loterii Eurojackpot. Rozbił bank, zgarniając ponad 91 mln zł. 13 grudnia okazał się dla niego szczęśliwy.

Mikołajki z Trzydziestką
foto
galeria

Mikołajki z Trzydziestką

W Klubie 30 obchodzono Mikołajki. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Impreza na całego. Na parkiecie był ogień. Nie zabrakło największych hitów ostatnich lat oraz wspólnych fotek. Tak się bawi Lublin!

Pogoń Łaszczówka po rundzie jesiennej zajmuje siódme miejsce w zamojskiej klasie okręgowej

Pogoń 96 Łaszczówka liczy na udaną rundę wiosenną w zamojskiej klasie okregowej

W ostatnich latach Pogoń 96 Łaszczówka nadawała ton rozgrywkom najciekawszej ligi świata i kończyła je w ścisłej czołówce. Jednak po rundzie jesiennej obecnego sezonu ekipa trenera Jerzego Bojko zajmuje dopiero siódme miejsce w stawce. W Łaszczówce wierzą jednak, że wiosną będzie zdecydowanie lepiej

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium