Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

18 marca 2005 r.
21:05
Edytuj ten wpis

Zagryźć smutek

0 0 A A

Nie ma tragedii, jeśli czasem zjadasz batonika na poprawę humoru. Problem pojawia się wówczas, gdy jedzenie staje się jedynym antidotum na wszystkie kłopoty. Rzucił Cię chłopak czy szef pominął przy awansie, a Ty wchłaniasz połowę zawartości lodówki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na określenie tego typu zachowań używa się potocznego sformułowania - zajadanie emocji. Psychologowie łączą je z nieumiejętnością radzenia sobie ze stresem oraz własnymi emocjami, zwłaszcza tymi negatywnymi.
-W sytuacji, gdy nie potrafimy rozwiązać swoich problemów lub, kiedy doświadczamy nieprzyjemnych emocji, chcemy szybko poprawić sobie nastrój. Jedzenie daje taki właśnie efekt w bardzo krótkim czasie - wyjaśnia dr Anna Siudem, psycholog z UMCS. - Dlatego uważa się, że jest ono pierwotną przyjemnością człowieka.
Pokarm powoduje wydzielanie w mózgu serotoniny, która niemal natychmiast poprawia nam samopoczucie oraz ułatwia odprężenie. Jeśli często sięgamy po jedzenie, gdy jest nam źle, z czasem taki schemat reagowania na stres może się utrwalać i stawać nawykiem. Finał jest taki, że za każdym razem, gdy pojawia się napięcie psychiczne, otwieramy lodówkę i zaczynami jeść.
- Wielokrotne powtarzanie takiego zachowania może doprowadzić nawet do psychicznego uzależnienia się od jedzenia - tłumaczy Siudem. - Oznacza to, że tracimy kontrolę nad jedzeniem, a czynność ta nabiera charakteru przymusu.
Nie płacz, zjedz czekoladę
Pewne nawyki żywieniowe mają swoje źródło w okresie dzieciństwa. Jeśli dostawaliśmy od rodziców słodycze na poprawę nastroju, w dorosłym życiu możemy ten schemat powielać. Dziewczynka, która otrzymywała batonika za każdym razem, gdy płakała, prawdopodobnie jako dorosła kobieta także będzie szukać przyjemności i ukojenia smutków w jedzeniu czegoś słodkiego.
Są też inne przyczyny niekontrolowanego objadania się, prowadzącego czasem do uzależnienia, a już na pewno do przyrostu wagi.
- Może zdarzyć się, że sięgamy po jedzenie z nudów, bo chcemy zapełnić sobie czas - mówi Anna Siudem. - Niekiedy jedzenie towarzyszy innym czynnościom np. oglądaniu telewizji. Wtedy szczególnie trudno o kontrolę tego, co zjedliśmy i w jakich ilościach.
W dodatku na rynku mamy ogromny wybór produktów spożywczych. Ich reklamy zachęcają nas do chrupania batoników, spróbowania określonego sera, sosu, makaronu itd. Przez to również osłabia się nasza kontrola nad jedzeniem.
Wszystkiemu winien stres
Największymi winowajcami są jednak stres i napięcia, które towarzyszą nam na co dzień. - Należy pamiętać, że współczesny człowiek jest narażony na ogromną ilość stresów - podkreśla psycholog. - Większość z nas żyje w pośpiechu, pod ciągłą presją. Nieustannie porównujemy się z innymi a jednocześnie boimy się tego, jak jesteśmy oceniani przez otoczenie.
Utrata kontroli nad ilością spożywanego jedzeniem dopada też osoby przez długi czas pozostające na diecie. W pewnym momencie, pod wpływem negatywnych uczuć albo stresu, przestają hamować apetyt i zaczynają się objadać. Głodzenie się może nawet doprowadzić do depresji. A spadek formy psychicznej zawsze łączy się ze zmniejszoną samokontrolą.
Zajadanie emocji oznacza, że nie jesteśmy w stanie inaczej sobie z nimi poradzić.
- Nie dbamy o higienę psychiczną tzn. nie zajmujemy się naszymi uczuciami, odcinamy się od nich - wylicza psycholog. - Nie pielęgnujemy też naszych relacji z innymi, a to wszystko, niestety, prowadzi do przykrych konsekwencji.
Poskromienie łakomczucha
Jak rozpoznać, czy właśnie nas dotyczy problem zajadania emocji?
- Warto przeanalizować sytuacje, w których najczęściej sięgamy po jedzenie - mówi Anna Siudem. - Zastanówmy się, czy jemy tylko wtedy, gdy odczuwamy głód fizjologiczny, czy też zagłuszamy jedzeniem przykre uczucia, próbujemy odegnać nieprzyjemne myśli lub zapomnieć o stresującej sytuacji.
Walka z zajadaniem emocji oznacza pracę nad sobą. Przede wszystkim należy zająć się własnymi uczuciami. Warto uczyć się radzenia sobie ze stresem; choćby korzystając z treningów antystresowych. Doprowadzi to do lepszego rozumienia własnych reakcji, dzięki czemu będziemy mogli zachowywać się asertywnie i nauczymy się, jak zastępować agresję innymi, społecznie akceptowanymi formami reakcji.
Konieczne jest też przyjrzenie się swoim relacjom z otoczeniem. Ludzie wokół nas mają bowiem ogromny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję psychiczną.
- Dbajmy o pozytywne relacje z ludźmi, nacechowane miłością, przyjaźnią i innymi pozytywnymi emocjami - zachęca Anna Siudem. - W sytuacjach szczególnie trudnych, gdy nie potrafimy poradzić sobie sami, warto skorzystać ze wsparcia rodziny, przyjaciół albo udać się do specjalisty.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium