Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

4 października 2020 r.
17:41

Zaczynali 30 lat temu od produktu, który stał się przebojem. Pol-Skone z Lublina obchodzi jubileusz

Pol-Skone w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jej założycielem jest Jan Szulżyk
Pol-Skone w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jej założycielem jest Jan Szulżyk (fot. Maciej Kaczanowski)

Zaczęło się, jak w przypadku wielu dziś dużych firm, skromnie, od dwóch modeli drzwi. Po 30 latach Pol-Skone to jeden z największych producentów stolarki budowlanej w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2019. Pełny Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny - pobierz e-wydanie z 24 września 2020

Producent drzwi i okien z Lublina obchodzi w tym roku okrągły jubileusz. Na początku roku nikt nie przypuszczał, że zaplanowany scenariusz świętowania okrągłej rocznicy zmieni pandemia. Urodziny marki przypadł na trudny dla nas wszystkich czas.

Szybki początek

Był marzec 1990 roku. Jan Szulżyk, którego nazwisko w branży jest niemal tak samo rozpoznawalne jak i kierowanej przez niego firmy, podjął – jak się później okazało – brzemienną w skutkach decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej w błyskawicznie zmieniającej się gospodarczo i politycznie Polsce. Pierwszymi produktami były malowane drzwi wewnętrzne Country i Classic. Wyroby okazały się przebojem, a zainteresowanie produktami rosło, w efekcie przedsiębiorstwo rozwijało się w zawrotnym tempie.

– Nasza firma rozrastała się bardzo szybko – wspomina Anna Szulżyk-Maciąg, wiceprezes Pol-Skone. – Już w 1995 roku kupiliśmy Fabrykę Mebli w Biłgoraju, w której rozpoczęliśmy produkcję drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, a dwa lata później okien drewnianych.

Dziś katalog produktów firmy jednym z najbogatszych w branży. Dystrybucja początkowo obejmowała wyłącznie krajowych odbiorców; teraz wyroby można znaleźć w wielu krajach Europy.

Cel: Niemce i automatyzacja

Zwiększająca się liczba zamówień stanowiła impuls dla nowych inwestycji. Jedną z nich był zakup w 2001 roku zakładu produkcyjnego w Niemcach koło Lublina.

– Cała pierwsza dekada XXI wieku upłynęła nam pod znakiem rozbudowy i inwestycji w istniejących zakładach – podkreśla Jan Szulżyk, prezes i założyciel Pol-Skone. I dodaje: – W tym czasie oddaliśmy do użytku cztery hale produkcyjne: halę futryn w Biłgoraju, a w Niemcach halę obróbki drewna oraz halę produkcji drzwi i futryn. W 2014 roku powstał nowoczesny biurowiec w Lublinie, a w 2015 r. uruchomiono w pełni zautomatyzowany tartak w zakładzie w Niemcach. W 2017 roku, na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Lublinie, otworzono kolejną fabrykę odpowiadającą na coraz większe zainteresowanie rynku drzwiami malowanymi.

Pol-Skone od początku istnienia słynie z malowanych wyrobów, stąd chętnie wybierają je architekci wnętrz. Rosnące koszty oraz cenowe wymogi rynku wpłynęły na podjęcie w ostatnich latach decyzji o automatyzacji procesów produkcyjnych. A to z kolei wpływa też na ekologię. I nie jest to kwestia mody, lecz odpowiedzialność firmy. Już od 10 lat firma ma certyfikat przyznawany przez kapitułę konkursu Zielona Marka w kategorii budownictwo: za innowacyjne i energooszczędne technologie w zakresie stolarki okiennej i drzwiowej oraz rozwiązania przyjazne środowisku i człowiekowi.

Ekologiczne podejście przejawia się też w tworzeniu przyjaznych środowisku produktów, a także stosowanie farb wodorozcieńczalnych i lakierów, które wykorzystuje się do wykończenia okien i drzwi. Drewno używane w produkcji okien i drzwi pochodzi wyłącznie z legalnych źródeł, w których w sposób racjonalny i świadomy podchodzi się do gospodarowania drzewostanem, minimalizując negatywny wpływ na środowisko.

Jubileusz bez wielkiego świętowania

– Wspominając początki, widzę wielką pracę, jaką wykonaliśmy przez te trzy dekady. Prowadzenie tak dużego przedsiębiorstwa to odpowiedzialność za jego rozwój i pracowników. Jesteśmy dla Lubelszczyzny znaczącym pracodawcą i to nakłada na nas obowiązek rozsądnego zarządzania firmą. Pamiętam, że na początku zatrudnienie wynosiło niewiele ponad setkę, a dziś mamy blisko 1000 wysoko wykwalifikowanych pracowników – mówi Jan Szulżyk.

– Życie niesie ze sobą wiele niewiadomych i nasz jubileuszowy rok okazał się niezwykły – dodaje Anna Szulżyk-Maciąg. – Pandemia zaskoczyła cały świat, pozostawiając oprócz zdumienia lęk o przyszłość. Ten trudny okres, który teraz przechodzimy, to wyzwanie dla całej branży budowlanej. Obecna sytuacja z koronawirusem jest kolejnym testem dla wielu firm. Musimy z jeszcze większą determinacją dbać o rynek. Wprowadziliśmy wiele nowych rozwiązań dla klientów detalicznych oraz uzyskaliśmy aprobaty dla rozwiązań inwestycyjnych. Cieszy nas duże zainteresowanie drewnianą stolarką okienną, która w ostatnich latach zyskuje coraz większe grono nabywców. Martwi natomiast utrudniony kontakt z odbiorcami i dostawcami. Wierzymy, jednak że zebrane w tym czasie doświadczenia nas umocnią.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium