Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 maja 2020 r.
6:19

Zobacz niezwykłe zdjęcia. Rzepakowe dywany na Roztoczu

Autor: Zdjęcie autora not. agdy
1548 1 A A

Ponad 8,5 tysięcy udostępnień i 1400 polubień. W ostatnim czasie, wyróżnionym w social mediach stało się zdjęcie... rzepaku. Jego autorem jest Tomasz Olszewski, który opowiada o fotografowaniu rzepakowych dywanów na Roztoczu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na pierwszy rzut oka to fragment tkaniny albo grafika. Dopiero po chwili widać, że oglądamy sfotografowane z wysoka pola. A żółte nieregularne pasy, układające się w fascynujący wzór, to uprawa prozaicznej rośliny przemysłowej – rzepaku.

– Chyba nikt nie ma wątpliwości, gdzie są najpiękniejsze dywany w Polsce. Rzepakowe dywany na Roztoczu Zachodnim – napisał Tomasz Olszewski i 6 maja pokazał fotografię na swoim fanpage’u Tomasz Olszewski Photography.

Przez kilka dni internauci ponad 8,5 tysięcy razy udostępnili jego pracę i dali jej 1400 „polubień”.

Autor zdjęcia zaprezentował więc kolejne rzepakowe pejzaże.

Fotograf urodził się i wychował w Zwierzyńcu. Aktualnie mieszka i pracuje w Krakowie, ale bardzo dużo czasu spędza w rodzinnych stronach, które fotografuje od lat. Wydaje autorskie kalendarze ze swoimi fotografiami z Roztocza, zwłaszcza dla tych, którzy podobnie jak on pochodzą z Lubelszczyzny i tęsknią za bliskim sercu krajobrazem. Umożliwia podziwianie Roztocza przez cały rok, niezależnie od miejsca zamieszkania.

– W czasie kwitnienia rzepaku pola są bardzo malownicze, wąskie miedze Roztocza Zachodniego wyglądają jak dywany. Pomimo, że często fotografuję te same miejsca, co roku wyglądają one inaczej i tworzą zupełnie nową kompozycję – mówi Tomasz Olszewski.

– Zawodowo zajmuję się grafiką komputerową, a fotografia jest moją pasją. Z fotografią spotkałem się już w dzieciństwie, można powiedzieć, że to rodzinne. Mój tata i starszy brat zaszczepili we mnie tę pasję. Głównym tematem moich zdjęć jest pejzaż, przyroda oraz architektura. Moja przygoda z fotografowaniem z lotu ptaka zaczęła się jakieś 9 lat temu i trwa do dziś.

Obecnie najczęściej wykorzystywanym narzędziem do fotografowania z góry są drony. Nic nie zastąpi jednak robienia zdjęć z lotu ptaka osobiście, będąc na wysokości, np. 400-500 metrów. Podziwiać widoki można aż po horyzont, oglądać piękne kolory, np. kwitnącego rzepaku, dojrzewającego zboża, porannych mgieł czy polskiej złotej jesieni. Są to wyjątkowe momenty.

Mam to szczęście, że oprócz fotografowania dronem, mogę robić zdjęcia również z motolotni. Z uwagi na światło i doskonałe warunki, razem z zaprzyjaźnionym pilotem, startujemy o świcie lub przed zachodem słońca – opowiada autor, który żartobliwie komentuje brak ludzi na swoich fotografiach, mówiąc, że jedyną osobą, którą można o 4 rano spotkać na polu, jest fotograf krajobrazu.

– Krajobraz Roztocza niestety zmienił się w dużym stopniu. Dawniej więcej ludzi uprawiało ziemię, teraz w wielu miejscach są ugory. Niestety zmienia się również klimat, sytuacja hydrologiczna jest obecnie bardzo poważna. Kiedyś, po śnieżnych zimach, można było zobaczyć rozlewiska w dolinie Wieprza. Dziś rzeka ma bardzo niski poziom wody. Śnieżna zima powoli przechodzi do przeszłości i będziemy mogli oglądać ją jedynie na archiwalnych zdjęciach – dodaje Olszewski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium